13:09, Wednesday, 22.05.2013
საჯარო სამართლის იურიდიულ პირად გადაკეთების შემდეგ, სკოლებს მართვის სრული თავისუფლება მიენიჭა. სკოლის ადმინისტრაციამ სამეურვეო საბჭოებთან ერთად უკვე თავად უნდა განსაზღვროს მართვის სტრატეგიაც და ისიც თუ როგორ ან სად გახარჯავს ხელისუფლებისაგან გაცემულ სახსრებს. ერთ მოსწავლეზე ვაუჩერის თანხა იანვრიდან 15 ლარით გაიზარდა და 235 ლარი გახდა. განათლების სამინისტროში სკოლებს ურჩევდნენ ეს თანხა მასწავლებლების ხელფასებზე დაემატებინათ, თუმცა, როგორც პედაოგები ამბობენ, აჭარის განათლების სამინისტრომ ახალი პროგრამა შეიმუშავა, და ამის მიხედვით, ახალი  „რეკომენდაციაც“ გასცა, რომელმაც სავალდებულო ხასიათი მიიღო.
აჭარის განათლების სამინისტრომ ახალი პროგრამა შეიმუშავა, რომელიც  მოსწავლეთა ფორმებით უზრუნველყოფას გულისხმობს, თუმცა, თანხა ვინ უნდა გადაიხადოს, ამის შესახებ დოკუმენტში არაფერი წერია. ბათუმის II სკოლის სამეურვეო საბჭოს წევრი ასლან ჭანიძე ამბობს, რომ ამ სიახლის შესახებ მათ სკოლის დირექტორისაგან გაიგეს. მე-18 სკოლის სამეურვეო საბჭოს წევრი, პედაგოგი მადონა ზოიძე აცხადებს, რომ მათ სკოლაში დირექტორს ამ დირექტივის შესახებ არაფერი  უთქვამს.
თანხის გადარიცხვა ვაუჩერზე დამატებული 15 ლარით უნდა მომხდარიყო. „ეს ფული მასწავლებლის მატერიალურ კეთილდღეობას უნდა მოხმარებოდა. ამ დროს „ზემოდან“ ინსტრუქცია მოდის, რომ აღნიშნული თანხა ბავშვებისთვის ფორმის შეკერვას უნდა მოხმარდეს. მე წინააღმდეგი ვარ, რომ ეს ვალდებულება სკოლამ საკუთარ თავზე აიღოს,“  - აცხადებს პირველი სკოლის პედაგოგი ეთერ კვაჭაძე.
ბათუმის პირველი საჯარო სკოლის სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარეს,  ზურაბ გელაძეს კი ის ფაქტი აღიზიანებს, რომ მათ კანონით მინიჭებული უფლების განხორციელების საშუალებას არ აძლევენ: „ჩემთვის, როგორც სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარისთვის, ეს საკითხი სერიოზულ თავსატეხად იქცა. წერილის გამოგზავნა და მისი შესრულების მოთხოვნა დაუშვებელია. მაშინ ვინ ვარ მე და რას წამოვადგენ? მე ხომ მშობლებმა ამირჩიეს და ნდობაც გამომიცხადეს. თუ ნახევარ გვერდზე დაწერილი წერილის შესრულება მომეთხოვება, ჩემს აქ ყოფნას რა აზრი ჰქონდა? ამას სკოლის დირექტორიც კარგად გააკეთებს,“ - აცხადებს გელაძე.
მას შემდეგ, რაც საგანმანათლებლო დაწესებულებები საჯარო სამართლის იურიდიულ პირად გადაკეთდა, ვაუჩერის თანხის განკარგვის უფლება მხოლოდ სკოლებს აქვს. ექსპერტი პაატა პაპავა სწორედ სკოლების ამ უფლებას უსვამს ხაზს: „თუკი გადაწყვეტილების მიღების უფლებას კანონი მაძლევს, მაშინ ის მართლაც მე უნდა მივიღო და არა ვიღაც სხვამ. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ეს მოჩვენებითი თავისუფლებაა,“ -  აცხადებს პაატა პაპავა.
პროგრამის განხორციელებას და მოსწავლეებისთვის ფორმების შეძენას მომხრეებიც ჰყავს. II სკოლის სამეურვეო საბჭოს წევრი ასლან ჭანიძე ამბობს, რომ აჭარის განათლების სამინისტროში პროგრამამ სახეცვლილება განიცადა: „გადაწყვეტილება განათლების სამინისტრომ მას შემდეგ შეცვალა, როცა ჩვენ  უარი განვაცხადეთ მის შესრულებაზე. შემოგვთავაზეს თავად აგვერჩია თუ როგორი ფორმები ექნებოდა ჩვენს სკოლას.“
ბათუმის რესურსცენტრის ხელმძღვანელის გია აბულაძის განცხადებით, „პროგრამა უკვე არსებობს და ის უნდა შესრულდეს. ვინ განახორციელებს მას, ამას მნიშვნელობა არა აქვს. თუ სკოლა თავად აიღებს მის დაფინანსებას საკუთარ თავზე, კარგი იქნება. შეიძლება თანადაფინანსების წესით გარკვეული თანხა განათლების სამინისტრომაც გაიღოს, მაგრამ რამდენადაც ვიცი ამ პროგრამის წინააღმდეგ არავის გამოსულა,“ - აცხადებს აბულაძე.
ბათუმის რესურსცენტრის ხელმძღვანელი სკოლების დირექტორებისათვის „დირექტივის” გაცემის ფაქტს უარყოფს. ამბობს, რომ მათ სკოლებს უბრალოდ შეატყობინეს ამ პროგრამის შესახებ და შემდგომში თავადაც რამდენჯერმე გასცა კონსულტაციები ამ საკითხთან დაკავშირებით.

A Show of Independence
Since public schools became legal entities, they have been granted with total independence. The school administrations together with supervision councils should identify the school strategy; they are also in charge of fund expenditure that is allocated from the state budget. Voucher for pupils were increased in 15 lari since January and reached 235 lari for each pupil. The Ministry of Education advised school administrations and supervision councils to use that money for teachers’ salaries. However, the teachers said that the Adjara Ministry of Education enacted a new program including new ‘recommendations’. Thus the program has become obligatory.
The Ministry of Education in Adjara enacted a new program to provide pupils with new uniforms. However, the program does not state who should pay the money for uniforms. Aslan Chanidze, member of the supervision council of the Barumi Public School #2, said that they have learned about the novelty from the director of the school. Madona Zoidze, member of the supervision council of the Batumi Public School # 18, said that their school director had not informed the teachers about the program.
The money should have been transferred on voucher within 15 lari. “The money should have been spent on teachers’ welfare. However, in parallel to it, an instruction delivers from high ranking officials, which stated that the money should be spent on pupils’ uniforms. I do not appreciate the program according to what school takes up a new responsibility,” said Eter Kvachadze, a teacher of the Public School # 1.
Zurab Geladze, the chairman of the supervision council of the Batumi Public School #1, gets irritated on the fact that he cannot use the power he was granted with under the law. “The question has become a serious problem for me as a chairman of the supervision council.  It is unacceptable to send and follow the letter. If so, who am I and what is my responsibility? I was elected by parents and they trusted me. If I am obliged to follow the letter written on one page, there is no use of my being here. The director of the school can also do that without my assistance,” said Geladze.
Since the educational institutions became legal entities, only schools have power to spend voucher funds. Expert Paata Papava underlines this particular right of the schools. “If the law grants me with power to make decisions independently, I should really make decisions and not somebody else. Otherwise, it is a show of independence,” said Papava.
There are some people who support the idea of implementing the program and purchasing uniforms for pupils. Aslan Chanidze said that the program was a bit altered at the Adjara Ministry of Education. “The Ministry of Education changed the decision after we refused to follow it. We were offered to choose the uniforms for our school pupils.”
According to Gia Abuladze, the head of the Batumi Resource Center, “The program is under way and it should be followed. It makes no difference who will implement it. If the school takes responsibility of financing, it would be good. Maybe the Ministry of Education will apportion some money for self-financing; however, as far as I know nobody has objected the program,” said Abuladze.
The head of the Batumi resource center denies the fact of giving directives to the supervision councils of Batumi based public schools. He said that they have simply informed them about the program and afterwards he gave consultations several times.