იქ ისიც კი არ იციან, რომ უფლებები აქვთ
ახალქალაქი ახალციხიდან  60 კილომეტრითაა დაშორებული.  გზა ვითომ გაკეთებულია, ისიც ნახევრად. თუმცა, არსებობს დაპირება – გზის სამშენებლო სამუშაოები მალე განახლდებაო. აქ იმედი ისევ ცოცხლობს. აბულის მთა გადათოვლილია. აქაურები ცხოვრების სიდუხჭირესა და მკაცრ კლიმატს უკვე მიეჩვივნენ.
ახალქალაქამდე სოფელი ხულუგმო უნდა გაიარო, შემდეგ კი ორი მკვეთრი მოსახვევით ქალაქშიც შედიხარ.  თავდაპირველად შოთა რუსთაველის ძეგლი მოგხვდება თვალში,  რომლითაც ადგილობრივები განსაკუთრებით ამაყობენ.
ქალაქი ბენზინგასამართით იწყება. ცენტრალურ, აღმაშენებლის ქუჩაზე კი ერთმანეთის მიყოლებით მაღაზიებია ჩამწკრივებული. აქაურები ამბობენ -,,მალე ახალქალქში იმდენი მაღაზია და ,,კალონკა”  იქნება რამდენიც მოსახლე,” ეს ხუმრობით, თორემ აქაურების სოციალური მდგომარეობა საკმაოდ არასახარბიელოა. ,,აქ კარგად ერთეულები ცხოვრობენ, უფრო მეტიც ერთი გვარის ხალხი,” - მითხრეს ადგილობრივებმა. ჩემი გიდობა და ქალაქის დათვალიერება ახალქალაქელმა ორმა ახალგაზრდამ სოსო მელიქიძემ და ბესო ინასარიძემ იკისრა. ბიჭები ჩემს შეთავაზებას - დამხმარებოდნენ ქალაქის დათვალიერებაში სიხარულით დათანხმდნენ. ,,მაინც უსაქმოდ ვდგავართ მთელი დღე,” - თან დააყოლეს. ახალგაზრდებს გასართობი არ აქვთ. მთელ დღეებს ქუჩაში ატარებენ. ჩემი ორი თანამხლების გასართობი კი ,,ბენზინკალონკაზე დაბირჟავებაა”.
,,ჩვენი მეგობარი ,,ვისოლის” კალონკაზე მუშაობს. ბიჭები იქ ვიკრიბებით ხოლმე და ვერთობით, ხან ჯოკერს ვთამაშობთ. აბა სხვა რა უნდა გავაკეთოთ, ვისაც დალევა უყვარს ისინი ერთად იკრიბებიან და სვამენ, ჩვენ კი ჯოკერის თამაშს ვამჯობინებთ. ასე უკვე მომბეზრდა, ნეტა ვმუშაობდე,“ - დანანებით ამბობს სოსო მელიქიძე.
ახალქალაქში ხუთი საშუალო სკოლაა, სამი სომხური, ერთი ქართული და ერთი რუსული. აქაურებისთვის კინოთეატრი უცხო ხილია.
,,კინოთეატრი კი არა ბავშვებისთვის ქართული ცეკვის სწავლა გვინდა და მასწავლებელი ვერ გვიპოვია. აქ წამოსვლა არავის არ უნდა. გული მისკდება. ქართული კულტურის შენარჩუნება გვინდა და არ გამოგვდის,“ - გვეუბნება ადგილობრივი, ორი შვილის დედა ქეთევან ხუციშვილი.
,,ჩვენ არავის არ ვჭირდებით,” - ძირითადად ეს განწყობა აქვს ადგილობრივების უმრავლესობას.
,,სტუდენტობისას შანსი მქონდა თბილისში კათედრაზე დავრჩენილიყავი, მაგრამ მაშინ განვაცხადე, ჯავახეთს ვჭირდები-მეთქი და საცხოვრებლად აქ წამოვედი. ახლა აღმოჩნდა, რომ თურმე არავისაც არ სჭირდები,” - ამბობს ქეთევან ხუციშვილი.
მოსახლეობის გამოკითხვა მათ უფლებებზე საკმაოდ უადგილოდ ჩანს.
,,აქ ხალხმა ისიც კი არ იცის აქვს თუ არა რამის უფლება,“ - ამბობს ადგილობრივი არმან პალანჯიანი.
ახალქალაქის რაიონში ხშირია გოგონების მოტაცების შემთხვევები, რა თქმა უნდა, დაქორწინების მიზნით.
,,ხალხი სიყრუეში ცხოვრობს. აქ გოგო თუ მოეწონება ვაჟს უკვე საკუთრებად თვლის. ეს ჩემი უნდა გახდეს და მორჩა. მშობლებიც მოტაცებულ გოგოს მოძალადესათან ტოვებენ. მოტაცება აქ უფლების შელახვად არ ითვლება,” - ამბობს ახალქალაქის ზრდასრულთა განათლების ცენტრის დირექტორის მოადგილე ქეთინო ხუციშვილი.
თუმცა ადგილობრივები მოტაცებასაც თავისებურად ხსნიან.
,,მოტაცება იმიტომ ხდება, რომ მერე ქორწილებს აღარ აწყობენ სავალდებულო აღარაა და ნაკლები ხარჯია,” - ამბობს ფარანცე აკოფიანი.
უმუშევრობა აქაურების უმთავრესი პრობლემაა.
,,მე კი ვმუშაობ, მაგრამ ჩემი ახლობლებიდან ყველა უმუშევარია. ქალაქში დაახლოებით ორი პროცენტი იქნება დასაქმებული, განსაკუთრებით მამკაცებს უჭირთ სამსახურის პოვნა. ამიტომაც რუსეთში მიდიან,  ახლა კი ვიზების პრობლემაა. რა იქნება არ ვიცით. ოჯახში ყველა ჩემს ხელფასზე ვცხოვრობთ,” - ამბობს ირანიკ მაკარიანი.
ახალქალაქის მოსახლეობის უმრავლესობა თავს ვაჭრობით ირჩენს. გარე ვაჭრობა აქ აკრძალული არ არის. ვაჭრობა რუსული მანეთითაც შეიძლება და ლარითაც, გააჩნია რა ენაზე იკითხავ საქონლის ფასს. ბაზარში მუდამ ხალხმრავლობაა, თოვლსა და ტალახში მოვაჭრეები მყიდველებს ელოდებიან.
,,მეუღლე აფხაზეთის ომის ვეტერანი მყავს, არავითარ დახმარებას არ ვღებულობთ, შუქზე 37 კილოვატი გვქონდა დახმარება, ესეც კი მოგვიხსნეს. სამი შვილი მყავს, ამიტომაც გამოვედი ბაზარში და ამ ყინვაში ვვაჭრობ. ციტრუსი თბილისიდან მოგვაქვს, ხან ვხეირობთ, ხან გვიფუჭდება,” - გვეუბნება მოვაჭრე ზოია დევდარიანი.
ბაზარში შუა ქუჩაში ღიად ხის დახლებზე ერთმანეთის მიყოლებით ხორცი დევს. მის ვარგისიანობას მყიდველი არ კითხულობს. ,,არ იცის რომ ამის უფლება აქვს,” - მეუბნება ჩემი თანმხლები ბესო ინასარიძე.
აქ ფერადად კორპუსები არავის შეუღებია, აქ წარსულიდან ჯერ მთლად არ გამოსულან. წყალკანალის შენობას რუსულად და დიდი ასოებით შემორჩენია წარწერა  ,,სლავა ველიკომუ სავეცკომუ ნაროდუ სტრაიტელუ კომუნიზმა”. იქვე ათიოდე ნაბიჯზე ჩინელების მაღაზიაა გახსნილი, სადაც გაცხოველებული ვაჭრობა არა, მაგრამ მოსახლეობის სიმრავლე მუდამაა.
ტრანსპორტი და წყალი კი აქაურებისთვის აქილევსის ქუსლია.
,,გზებია გაუმართავი და ტრანსპორტი არ დადის. ახალქალაქის რაიონის ყველა სოფელში არის წყლისა და ტრანსპორტის პრობლემა,” - ამბობს ქართული ენის მასწავლებელი შორენა თეთვაძე.
თუმცა როგორც აქაურები ამბობენ  ,,იყო კარგი წარსულიც”.
,,ახალქალაქში სამკერვალო ფაბრიკა მუშაობდა. იყო ქარხანა, სადაც საბაგირო გზის ტროსები მზადდებოდა, რომელიც მთელი საბჭოთა კავშირის მაშტაბით გადიოდა. იყო ფეხსაცმელების ფაბრიკაც,” - გვიყვება ფარანცე აკოფიანი.
,,სად ვნახავთ ამ სტატიას? მეკითხებიან დამშვიდობებისას ბიჭები”. რა ვუპასუხო არც კი ვიცი, მათ ხომ ინტერნეტის შესახებ თითქმის არაფერი იციან.

They do not know, that they have rights
Akhlakalaki is 60 kilometers away from Akhaltsikhe. The road seems to be half-repaired, however they promise to renew road reconstruction works soon. People live with hope here. The Abuli Mountain is covered with snow. Local people have already got used to poor life and severe climate.
You should drive through the village of Khulugmo until you reach Akhalkalaki. Then you enter the town after two sharp turnings. First of all you will see the statue of Shota Rustaveli, the local people are proud of it.
The town starts from the petrol station. Shops are following each other on the central Aghmashenebeli Street. The local people say that very soon the town will have as many shops and petrol stations as many people live there. Of course it is a joke. On the whole the local inhabitants live in poor social conditions. “Several people live here well. Moreover, they all have one surname,” said local residents. Two young residents of Akhalkalaki, Soso Melikidze and Beso Inasaridze, were my guides in the town. They willingly agreed my offer to show me round Akhalkalaki. “We are hanging out the whole day without any job,” with these words they explained me their quick acceptation of my offer. The youth has nothing to entertain with in the town.  They spend the whole day in the street. The only entertainment for my companions is standing near the patrol station.
“Our friend works for the Vissol petrol station and boys always gather there to entertain. Sometimes we play cards. We have nothing more to do. Some people, who like alcohol, gather in another place and drink. We prefer to play cards. Anyway, I am fed up with my life, I wish I worked,” said Melikidze.
There are five secondary schools in Akhalkalaki.  Three of them are Armenian schools; one is Georgian and one-Russian. Cinema house is a strange thing for local people.
“Who cares about cinema, when we cannot find a teacher for Georgian folk dances to train our children? Nobody wants to arrive here to work. I am really worried. We want to keep our Georgian culture in the district and we fail to succeed,” said local resident, Ketevan Khutsishvili, a mother of two children.
“Nobody needs us,” local people have such feeling about their situation.
“I had a chance to remain at the university in Tbilisi to work but I said at that time that Javakheti region needs me and returned here. Later I found out that nobody needs me,” said Ketevan Khutsishvili.
It makes no point to question local population about their rights.
“Here people do not know if they have any rights at all,” said local resident Arman Palanjian.
Very often girls are kidnapped in the district; of course, in these occasions boys steal them to get married with them.
“People do not know how to protect their rights. If a boy likes a girl, he considers she is his property. Their slogan is, she must be mine and that is all. Parents have to leave their kidnapped girls with the violator. Such accident is not considered to be a crime here,” said Ketino Khutsishvili, deputy director of the educational center for Akhalkalaki Adult Population.
As for local people, they give quite different explanation to the kidnapping.
“Boys steal girls in order to avoid giving wedding parties and thus their families have less expense,” said Frantse Akofiani.
Unemployment is the main problem for local people.
“I work, though all my relatives are unemployed. Nearly 2 % of the population might be employed in the town. Mostly men fail to find jobs. Thus they go to Russia to work though they have problems about visas. We do not know what will happen in future, the whole family lives on my salary,” said Iranik Makariani.
Majority of the Akhalkalaki population earns their living by trading. Nobody bans them trade in the street. You can buy anything with Russian ruble as well. There are always a lot of people in the market. Traders wait for customers in the snow and mud.
“Although my husband is a veteran of Abkhazian Civil War, we do not receive any allowances. We had an allowance on free 37 kilowatts of electricity a month and they deprived us from that either. I have three children to keep. So I went out in the street to trade in this cold. We bring citrus from Tbilisi. Sometimes we are lucky to earn money, sometimes we lose,” said Zoia Devdariani.
Meat is sold from the counters that follow one another in the street market. Customers do not care whether the meat is fresh or not. “They do not know that they have right to asking the quality of the food,’ said my companion, Inasaridze.
In Akhaltsikhe, nobody has painted building facades in various colors. People have not escaped the past life yet. The building of Water System Department still has a tablet with Russian slogan: “Fame to Great Soviet Union, a Builder of the Communism!”  Chinese shop work ten steps away from the slogan. A lot customers visit the shop.
Transport and water is Achilles Heel for local population.
“Roads are in poor conditions and transport does not run in the town. All villages in the district have problem about the water,” said Shorena Tetvadze, a teacher of the Georgian literature.
However, local people recall their happy past life in regret.
“Sewing factory was working in Akhalkalaki. There was also a factory that produced tow-lines and the production was imported to the republics of the former Soviet Union. A factory for shoes also worked in the district,” said Akofiani.
“Where can we read this article?” the boys asked me when parting. I do not know what to answer them, because they do not know anything about internet