სპექტაკლები საპროტესტო აქციებმა ჩაანაცვლა
ქუთაისის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრის თანამშრომლები ადგილობრივ ხელისუფლებას უპირისპირდებიან. დაპირისპირების მიზეზი კი, თეატრისთვის გამოყოფილი 50 ათასი ლარია, რომელიც შარშანდელი დაფინანსების მხოლოდ მეოთხედი ნაწილია და როგორც ირკვევა, თეატრის თანამშრომელთა მხოლოდ სამი თვის სახელფასო თანხების დასაფარადაა საკმარისი.
„ქუთაისის მელიტონ ბალანჩივაძის სახელობის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრი დიდი განსაცდელის წინაშეა და იგი ამ მდგომარეობაში ადგილობრივმა ხელისუფლებამ ჩააგდო. ეს არ არის ბრალდება. ეს რეალობაა, რომელიც გვაფიქრებინებს, რომ ერთი სული აქვთ, თეატრი დახურონ და შენობა გაიყიდოს,“ - ამ პათოსით თეატრის თანამშრომლებმა ორი დღის წინ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის წარმომადგენლობას მიმართეს.
ოპერის თეატრი, გასულ წელს, ადგილობრივი ბიუჯეტიდან 200 000 ლარით ფინანსდებოდა. წელს მას 150 000 ლარი  ვადაგადაცილებული საგადასახადო დავალიანების გამო ჩამოეჭრა. დავალიანება კი 340 ათასი ლარია.
„დავალიანება თეატრს იმიტომ დაუგროვდა, რომ გასულ წლებში იგი ძალიან მცირე თანხით ფინანსდებოდა და საუბედუროდ, იმასაც ვერ იღებდა. ჩვენ ეს ყველაფერი საკასო განყოფილების ხელმოწერით გვაქვს დამოწმებული. ამასთან დაკავშირებით, საქმეში ოფიციალური დოკუმენტი დევს. როდესაც ვალების რესტრუქტურიზაცია გავაკეთეთ, მაშინ თეატრმა 284 ათასი ლარი ვერ მიიღო. თანამშრომლებს 14 ლარი ჰქონდათ ხელფასი და იმასაც ვერ იღებდნენ. ანუ, ძალიან მძიმე ვითარებაში ვიყავით და აქედან დაგროვდა ეს ვალი, რომელიც 124 000 ლარს შეადგენს. მერე ამას საურავები დაერიცხა და საბოლოო ჯამში 340 000 ლარამდე ავიდა. თავის დროზე თეატრს ის 284 000 ლარი რომ მიეღო (ეს იყო ტრანსფერი თუ დოტაცია), ამხელა ვალი არ დაგროვდებოდა. ამას ადგილობრივი მთავრობა აკეთებდა, რომელსაც საგადასახადო ინსპექციისთვის ჩეკთან ერთად გადასახადი უნდა ჩაერიცხა, რომელიც საგადასახადოს რეალურად  ერგებოდა,“ - აცხადებს ქუთაისის ოპერისა და ბალეტის თეატრის მთავარი ბუღალტერი დომნა ნიქაბაძე. იგი გამოსავალს თეატრისთვის ვალის ჩამოჭრასა და დაფინანსების გაზრდაში ხედავს.
ქუთაისის ადგილობრივ ხელისუფლებას კი, როგორც ირკვევა, გადაწყვეტილება უკვე მიღებული აქვს და შესაბამისად,  არც თანხის გაზრდას ფიქრობს. „ეს ვალი წლების მანძილზე გროვდებოდა და ახლა თეატრს 200 000 ლარიც რომ ჩაერიცხოს, მაინც აღარაფერი ეშველება. ამიტომ სხვა გამოსავალზე უნდა ვიფიქროთ,“ - ასეთია ქუთაისის მერიის კულტურის სამსახურის უფროსის გიზო თავაძის პოზიცია.
მას შემდეგ, რაც ქუთაისის ბიუჯეტი დამტკიცდა და ოპერის თეატრს დაფინანსება შეუმცირეს, იქ სპექტაკლები აღარ იმართება. დასის მსახიობები და მომღერლები, ადმინისტრაციის თანამშრომლებთან ერთად, საპროტესტო აქციებითა და საქმიანი შეხვედრების მოწყობით არიან დაკავებულნი. ისინი აცხადებენ, რომ ხელისუფლებამ უფუნქციოდ 250 ადამიანი დატოვა და თეატრში „ოქროს პაუზა“ გამოაცხადა.
„ქუთაისის მერს უბრძანებია, ეს „ოქროს პაუზა“ იქნებაო. თუმცა, ვერ ვხვდებით ეს ფრაზა რას ნიშნავს. ალბათ, ჩვენი მერი ხუმრობის ხასიათზეა, თორემ ის თანხა, რომელიც ჩვენთვის გაიმეტეს, 3 თვის ხელფასსაც ვერ დაგვიფარავს. ოპერის თეატრმა, პრაქტიკულად, ფუნქციონირება შეწყვიტა. თუკი მუსიკოსი გაჩერდება, მუდმივად არ დაუკრავს და არ იმღერებს, შემოქმედებითად მოკვდება და ვეღარაფერს გააკეთებს. ანუ, ეს იმას ნიშნავს, რომ ოპერა არ სჭირდებათ და გვაიძულებენ მუშაობაში ხელი შეგვეშალოს. ალბათ, არც ნინო ბურჯანაძეს აწუხებს მისი ქალაქის და ამომრჩევლის ბედი. ჩვენ მას წერილი გავუგზავნეთ, სადაც დახმარებას ვთხოვდით. პასუხი კი დღემდე არ მიგვიღია,“ - ამბობს თეატრის ორკესტრის მსახიობი ლია ვარდოსანიძე.
თეატრის თანამშრომლები დარწმუნებულები არიან, რომ ქუთაისის ხელისუფლებას ოპერა არ სჭირდება და მის გასასხვისებლად უკან არ დაიხევს. „მათ ყოველთვის ვუგზავნიდით მოსაწვევებს, მაგრამ არც ერთხელ ოპერაში არ მოსულან და სპექტაკლებს არ დასწრებიან. ეს კი რასაც ნიშნავს, თავად განსაჯეთ,“ - აცხადებენ თეატრის თანამშრომლები.
უკანასკნელი წლების განმავლობაში, სპექტაკლები დიდი ძალისხმევისა და გაჭირვების ფასად იდგმებოდა. გაყინულ დარბაზში მსხდომ მაყურებელთაგან ალბათ ცოტამ თუ იცოდა იმის შესახებ, რომ მათთვის შეშის ღუმელით ნახევრად გამთბარი ორკესტრი უკრავდა და სპექტაკლს გათოშილი დასი თამაშობდა(?!)
დღეს კი, თეატრში აღარც ღუმელი ანთია და სპექტაკლების ნაცვლად მსახიობები საპროტესტო აქციებით არიან დაკავებულნი. მათი მიზანი ცალსახაა - ქუთაისის ოპერა უნდა გადარჩეს.

Protest Demonstrations Replaced Performances
Employees of the Kutaisi Opera and Ballet Theatre have opposed the local government. The reason is 50 000 GEL apportioned to the theatre from the state budget. Present budget for the theatre is the fourth part of the last year one. That money is enough to pay only three-month-salary of the employees.
“Kutaisi Meliton Balanchivadze Opera and Ballet State Theater faces great problems because of the local authority. It is not an accusation; it is a reality that proves how representatives of the government are eager to close down the theatre. The local authority wants to sell the building,” said the employees of the theatre two days ago in their appeal to the Human Rights Center’s Kutaisi office.
Last year, local budget apportioned 200 000GEL to the theatre. This year, 150 000 GEL was cut off because of unpaid bills. The total debt of the theater amounts to 340 000 GEL.
“The theatre has allocated the debt because of the budget was too minimal during previous years and sometimes it could not receive apportioned money either. Case materials include official document to prove the situation. Having done the restructuring of the debts, the theatre could not receive 284 thousand lari. An employee of the theater had a salary of 14 lari and very often they could not receive that money either. Thus our debt amounted to 124 000 GEL. That sum was added with fines and finally it reached 340 000 GEL. If the theatre had received that 284 000 GEL, (it was a transfer) it would not have allocated so large debt. The local authority was to transfer money to the Tax Inspection together with checks,” said Domna Nikabadze, accountant-in-chief of the Kutaisi Opera and Ballet Theatre. According to him, the only solution of the problem is to cancel the debts for the theatre and increase its budget.
The local authority has already made a decision. They are not going to increase the fund of the theatre. “That debt was being allocated during many years. The theatre will not resolve the problem even if we apportion 200 000 GEL to it. Thus we have to think over another solution of the problem,” said Gizo Tavadze, the head of the Cultural Service Department of the Kutaisi City Hall.
Performances have not been staged since the Kutaisi district budget was settled and the budget of the Opera House was reduced. The members of the Theatre Company and singers, together with administration employees, hold demonstrations and arrange official meetings to resolve the problem. They said the authority has doomed 250 people to unemployment and the theatre has declared “Golden Pause.”
“The Kutaisi Mayer has stated it would be a Golden Pause. However we cannot understand the meaning of his words. He might be in a mood of joking. Otherwise, the money they have apportioned to us is not enough the pay our three-month salaries. The opera theatre has ceased functioning. If a musician stops playing and singing, s/he would never manage to do anything valuable in the future. The situation proves that the authority does not need opera and try to prevent us from working. Nino Burdjanadze does not seem to be worried about her native city and her voters. We have petitioned her, however she has not replied to us yet,” said Lia Vardosanidze, a member of the theatre orchestra.
The theatre employees are sure that the Kutaisi Authority does not need the theatre and is ready to sell the building. “We always sent representatives of the local authority invitation cards to our performances; however nobody attended them,” said employees form the theatre.
The performances have been staged through many difficulties recently. Very few of audience knew that half-frozen members of orchestra were playing for them and the actors were terribly cold when they were acting on the stage.
Nowadays, there is no furnace in the theatre and actors are holding demonstrations instead of putting on performances. Their aim is to rescue Kutaisi opera.