მტყუან-მართალი და „გაფუჭებული ტელეფონი“
ვინ შეჭამა სატელეფონო სააბონენტო გადასახადზე დაწესებული შეღავათი? ელექტროკავშირი მუნიციპალიტეტს ადანაშაულებს. მუნიციპალიტეტი თანხის დაფარვას არ აპირებს. სატელეფონო სააბონენტო გადასახადზე შეღავათის მქონე პირები კი მტყუან-მართალის მოლოდინში არიან.
სატელეფონო სააბონენტო გადასახადზე სამლარიანი შეღავათი ახალციხისა და ვალეს მაცხოვრებლებიდან 409 ადამიანს შეეხო. შეღავათებით სამამულო ომის მონაწილეები, ინვალიდები, ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენაში მონაწილეები, მარჩენალ დაკარგული ოჯახები და მათთან გათანაბრებული პირები და  რეპრესირებულთა 44 ოჯახი სარგებლობდა.
„ჩვენ არ გვაქვს სახელმწიფოს ვალი. პირიქით, სახელმწიფოს აქვს ჩვენი ვალი. ადგილობრივი ხელისუფლების დაუდევრობის გამო ვისჯებით,“ - ამბობენ ვეტერანები.
„უკვე კვირაზე მეტია ტელეფონი გათიშული მაქვს. გავიგეთ, რომ ძველი დავალიანებაა გადასახადი და გამგეობა არ იხდის. ჩვენ რა შუაში ვართ? ფული თქვენ უნდა გადაიხადოთ, თუ არადა, ტელეფონს არ ჩაგირთავთო, გვითხრეს ფოსტაში,’’ - გვეუბნება ალექსანდრე არუთინიანი, რომლის მამაც ომისა და  სამხედრო ძალების ვეტერანია.
,,ჩემთვის ტელეფონი აუცილებლობას წარმოადგენს, ყოველ დღე მაღალი წნევები მაქვს, სასწრაფოს გამოსაძახებლად ტელეფონი მუდმივად უნდა მქონდეს ჩართული,” - დარდობს 87 წლის სამამულო ომის ვეტერანი სებო საღათელიანი.
„ზოგი ინვალიდია, ზოგი ავადმყოფი, ზოგი მარტოხელა, ზოგი ლოგინს არის მიჯაჭვული და სიკვდილის პირზეა მისული. ცუდად რომ გავხდეთ, დასახმარებლად ვერავის დავუკავშირდებით,“ - აცხადებს სამხედრო ძალების ვეტერანი ვილიამ პეტროსიანი.
ტელეფონების გათიშვის მიზეზი ის დავალიანებაა, რომელიც ახალციხის მუნიციპალიტეტმა ელექტროკავშირს უნდა გადაუხადოს.
,,3680 ლარი -  გასული წლის თვეების, კერძოდ ოქტომბრის, ნოემბრის და დეკემბერის სააბონენტო გადასახადი, გამგეობას უნდა გადაეხადა. რომელიც, რა თქმა უნდა, არ გადაუხდიათ. არჩევნების ჩატარებას ელოდებოდნენ. ,, ჯერ არჩევნებია, გვაცალეთო”, არჩევნები დამთავრდა, შემდეგ ,,ჩამოყალიბებული არ ვართო”. გადახდა ყოველ სამ თვეში ერთხელ ხდებოდა. დეკემბრის ბოლოს გამგეობას ოფიციალურად მივწერეთ. შეგვპირდნენ - გადავიხდითო. 2007 წლის ბიუჯეტიც დაამტკიცეს და საბოლოოდ მაინც უარი გვითხრეს. როდესაც საფინანსო საბიუჯეტო სამსახურის უფროსმა გია კაპანაძემ განმიცხადა, რომ ამ თანხას არ გადაიხდიდა, იძულებული გავხდით ტელეფონები გაგვეთიშა,” - აცხადებს ახალციხის ელექტროკავშირის უფროსი შოთა ბერიძე.
მდგომარეობის გასარკვევად ახალციხის მუნიციპალიტეტს ვეტერანებმაც მიმართეს. მათი განცხადებით, საფინანსო-საბიუჯეტო სამსახურის უფროსი გია კაპანაძე დავალიანების გადარიცხვას დაჰპირდა - თუმცა, უშედეგოდ.
საფინანსო-საბიუჯეტო სამსახურის უფროსი გია კაპანაძე აცხადებს, რომ 12 ოქტომბრიდან მთელი გამგეობა სალიკვიდაციო რეჟიმში მუშაობდა. თანხის დაფარვაც სწორედ ამიტომაც არ მოხდა.
მოხდება თუ არა სატელეფონო საბონენტო გადასახადის დაფარვა მუნიციპალიტეტის მხრიდან, ამ კითხვაზე პასუხი  ახალციხის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილისგან, შალვა დალალიშვილისაგან მივიღეთ.
,,სალიკვიდაციო რეჟიმში საბანკო საქმებსაც არ ვაწარმოებდით. სოციალურ პაკეტში არსებული თანხა მომავალი წლის ბიუჯეტში გადმოვიდა. ჩვენ არ შეგვიძლია ეს თანხა ახლა გამოვყოთ. ეს უფლებამოსილების გადამეტებაა,” - განაცხადა მან.
ახალციხის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილე არსებულ მდგობარეობიდან ერთ გამოსავალს ხედავს:
,,შეღავათების მქონე აბონენტებმა სასამართლოს შეუძლიათ მიმართონ. სასამართლო გაარჩევს მტყუან - მართალს. თუ დაგვაკისრებენ, რომ მუნიციპალიტეტმა ეს თანხა უნდა გადაიხადოს, მხოლოდ მაშინ მოხდება დავალიანების დაფარვა,” - აცხადებს შალვა დალალიშვილი.

Guilty-Not-guilty and “Telephone Went Wrong”
Who has swallowed an allowance on telephone fees? Electro-communication department blames the municipality. The later is not going to pay the money. People, who have allowances on their telephone bills, have to wait when it is found out who is guilty and who is not in their problem.
Three lari allowances on telephone bills were granted to 409 people in Akhaltsikhe and Vale. Those lucky people were veterans and disabled people of the Great Patriotic War, participants of the civil wars, families who had lost bread-winners and those who had similar problems. 44 families of repressed people enjoyed the allowance as well.
“We have no debt to the state, just the opposite; the state owes us some money. We are being punished because of irresponsibility of the local authority,” said veterans.
“My telephone has been cut off for more than a week. We found out that subscribers have allocated old debts and the municipality refuses to pay it. Do we have any fault in it? They tell us at the post office that unless we pay the money, they would not turn on the telephone,” said Aleksandre Arutiniani, whose father is a veteran of war and military forces.
“I badly need telephone. I have high blood pressures every night and I need telephone on to call for the medical aid,” complained eighty-seven-year-old veteran, Sebo Saghateliani.
“Some of them are disabled people, the others are sick and lonely people, and several of them are bed-bounded and live in the poorest conditions. If we got worse, we would not be able to call anyone,” said William Petrosian.
The reason to cut off the telephones was allocated debts which must be paid to the electro-communication department by the Akhaltsikhe Municipality.
“The municipality was to pay 3 680 GEL for telephone bill for the previous months-October, November and December. Initially they were waiting for elections: “Let us finish the elections!” they used to say. After that they stated “We are not well-established yet.” The bills were to be paid at the end of every three months. We petitioned to the Municipality late in December and they promised to pay the bills. Although they had voted though the 2007 budget they finally refused to pay the money. Gia Kapanadze, the head of the Financial-Budget Service Department said that the municipality was not going to pay the bills. Consequently we had to cut off the line,” said Shota Beridze, the Head of the Akhaltsikhe Electro-Communication Department.
Veterans applied to the Akhaltsikhe Municipality to find out the situation. They said that Kapanadze promised them to transfer money to cover their telephone bills in vain.
Kapanadze said that since October 12, the whole municipality staff had been working in liquidation regime. Thus they could not pay the bills.
Shalva Dalalishvili, deputy Governor of the Akhaltsikhe Municipality answered us whether the funds would be apportioned to pay allocated debt.
“While we worked in liquidation regime we stopped all sorts of bank activities either. The fund for the telephone bills was transferred to the social packet of the next year budget. We cannot apportion that sum at present. It is abusing of our power,” said he.
According to Dalalishvili there is only one way out.
“The subscribers who have been granted with allowances can appeal to the court. The court will find out who is guilty and who is not. If the court concludes that the municipality should pay the money, we would obey the verdict,” said Deputy Governor.