შვილმკვდარი დედა გამგეობის შენობის წინ თვითმკვლელობით იმუქრება
gurjaanis_gamgeoba.gifგურჯაანის რაიონის სოფელ მელაანში მცხოვრები ზინა გაგლოშვილი, რამდენიმე თვეა, რაც ვლადიკავკაზში გარდაცვლილი და იქვე დაკრძალული შვილის საქართველოში გადმოსვენებას ითხოვს. მოთხოვნის შეუსრულებლობის შემთხვევაში იგი რაიონული გამგეობის შენობის წინ თვითმკვლელობით იმუქრება.
ზინა გაგლოშვილის ინფორმაციით, მისი ოჯახი დევნილია. 1991 წელს იგი სამაჩაბლოს მოსაზღვრე გორის რაიონის სოფელ ბერბუკიდან იძულებით გამოდევნეს. „ჩემი მეუღლე ეროვნებით ოსი იყო. 90-იან წლებში გვაყაჩაღებდნენ, გვძარცვავდნენ, მერე კი სახლ-კარის დატოვებაც გვაიძულეს. იქაურობას თუ არ მივატოვებდით, მოკვლით გვემუქრებოდნენ. 16 წელია რაც კახეთში, სოფელ მელაანში ვცხოვრობთ. ჩვენი ოჯახი უკიდურესად გაჭირვებულია. ჩემი შვილი ვანო კარაპეტოვი ვლადიკავკაზში სამუშაოდ 2005 წლის ზაფხულში წავიდა. გარკვეული ხნის განმავლობაში გვირეკავდა. ერთ-ერთ კერძო ორგანიზაციაში ხელოსნად მუშაობდა. 2006 წლის 6 ნოემბერს კი სახლში უცნობი მამაკაცი გვესტუმრა და გვითხრა, ვანო რამდენიმე დღის წინ გარდაიცვალაო. იგი იქვე დაუკრძალავთ. იმდენად გვიჭირს, რომ მისი საფლავიც კი არ გვინახავს,“ - აცხადებს ზინა გაგლოშვილი და იქვე დასძენს, რომ ამ ამბის გაგების შემდეგ, შვილის ცხედრის საქართველოში გადმოსვენების თხოვნით სხვადასხვა უწყებებს მიმართა, მათ შორის ადგილობრივ ხელისუფლებასაც, თუმცა ამ საკითხით დღემდე არავინ დაინტერესებულა.
„ვის აღარ მივაკითხე. პარლამენტშიც ვიყავი, იუსტიციის სამინისტროშიც, გუბერნატორთან შეხვედრაც ვცადე, მაგრამ მასთან არავინ მიმიშვა. ბოლო დროს გზის ფულის უქონლობის გამო ვეღარსად მივდივარ, რაიონული გამგეობისა და საკრებულოს გარდა. იქ კი ამდენი სიარულით გიჟადაც შემრაცხეს. აბუჩად აგდებისა და ნერვიულობის შედეგად ჯანმრთელობა გამიუარესდა. თუ არავინ მომხედავს და ჩემი შვილის ცხედარს ვერ დავიბრუნებ, რამდენიმე დღეში პროტესტის ნიშნად გამგეობის შენობის წინ თავს მოვიკლავ,“ - აღნიშნავს შვილმკვდარი დედა.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში ადასტურებენ, რომ ზინა გაგლოშვილმა მათ განცხადებით ნამდვილად მიმართა: „გაგლოშვილის განცხადებას გავეცანი, მაგრამ ჩვენ რა შეგვიძლია? მისი გარდაცვლილი შვილის საქართველოში გადმოსვენების ხარჯებს ბიუჯეტიდან ვერ დავაფინანსებთ,“ - აცხადებს საკრებულოს თავმჯდომარე ზურაბ ხევიაშვილი.
„მე რაიონის საკრებულოს ან გამგეობას იმას კი არ ვთხოვ, რომ გინდათ თუ არა ჩემი შვილი საქართველოში თქვენ გადმომისვენეთ-მეთქი, არა, მე მათ დახმარებას ვთხოვ, რათა შვილის საფლავის დატირება მაინც შევძლო. გამარკვიონ, მიმითითონ სად, ვისთან უნდა მივიდე, ვის ევალება ასეთ საკითხებზე რეაგირება, მაგრამ ამის ნაცვლად იცით რას მეუბნებიან? „კი ბატონო, წავიდეთ, ჩავსხდეთ თვითმფრინავში, მაგრამ საჰაერო სივრცე რომ გადავკვეთოთ, დაბლა ჩამოგვაგდებენ და მერე რა ვქნათო?“ ასე დამცინიან“ - ამბობს ქალბატონი ზინა.
გაგლოშვილების ოჯახში ამჟამად ექვსი ადამიანი ცხოვრობს. პენსიონერი ბებია, რძალი და ოთხი შვილიშვილი. ერთი თვის განმავლობაში ოჯახის შემოსავალს სულ 100 ლარი შეადგენს. აქედან 38 ლარი ზინა გაგლოშვილის პენსიაა, 62 ლარი კი რძლის ხელფასი, რომელსაც იგი ლიმონათის საწარმოში დამლაგებლად მუშაობის სანაცვლოდ იღებს.
ზინა გაგლოშვილმა დახმარებისათვის ა/ო „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ რამდენიმე დღის წინ მიმართა.
„ხელისუფლება ვალდებულია მფარველობა გაუწიოს საქართველოს მოქალაქეს. განმცხადებლისთვის უცნობია, ვლადიკავკაზში ზუსტად რა ადგილას არის დაკრძალული მისი შვილი და ოჯახის მძიმე სოციალური მდგომარეობიდან გამომდინარე, მათ ამის დადგენა არც შეუძლიათ. გაგლოშვილებს დახმარება საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ და შესაბამისმა სამსახურებმა უნდა გაუწიონ, თუმცა ძნელი სათქმელია, დაეხმარებიან თუ არა. საკმაოდ რთული საკითხია,“ - აღნიშნა იურისტმა ნანა ჭაბუკაძემ.
ზინა გაგლოშვილის მიერ გადაწყვეტილების სისრულეში მოყვანას, ოჯახის ახლობლები და მეზობლები არ გამორიცხავენ.

Mother of Dead Son Threatens to Commit a Suicide in front of the Administrative Building
gurjaanis_gamgeoba.gif Zina Gagloshvili, a resident of the village of Melaani in Gurjaani District, has asked for the right to move the body of her son from Vladikavkaz to Georgia. Unless her demand is met, she threatens to kill herself in front of the administrative building.
According to Zina Gagloshvili her family was internally displaced in 1991. They were forced out from the village of Berbuki in Gori district, which boarders with Samachablo. “My husband is Ossetian. In the 1990s they used to attack and rob us. Later we were forced to abandon our house. Unless we left, they threatened to kill us. We have been residing in the village of Melaani in Kakheti for sixteen years already. My family is extremely poor. In the summer of 2005 my son, Vano Karapetov, went to Vladikavkaz to work. For some time he used to call us. He worked for a private organization. On November 6, 2006, a strange man visited us at home and told us that Vano had died several days before. They had buried him in Vladikavkaz. We are so poor that we could not pay for traveling to see the grave of our son,” said Gagloshvili. She added that since they heard about the death of their son, she had applied to various bodies to help her, as well as the local authority. However, nobody has assisted them yet.
“I have petitioned many people at the Parliament and the Ministry of Justice. I tried to meet the governor, too, but nobody let me meet him. Now I cannot travel long distances because I have no money, so I only petition the district administration and municipality now. Local administrators think I am crazy and have begun to make fun of me. As a result, my health has become poor. If they do not return the body of my son, I will kill myself in protest in front of the administration building,” said Gagloshvili.
Representatives of the Gurjaani Municipality confirmed the fact the Gagloshvili petitioned them. “Although I read Gagloshvili’s application, we cannot help her at all. We cannot fund the transportation of her son’s body from the budget,” said Zurab Kheviashvili, chairman of the Municipality.
“I do not demand the municipality or the administrative board move my son’s body to Georgia. I asked them to find out who would be able to help me. I want to know who is in charge of similar cases, and do you know how they respond to my questions? “All right. Let’s go. Get on the plane. But, if we cross the border, they will shoot us, and what shall we do then?” They are making fun of me like that,” said the woman.
Six people live in the Gagloshvili’s family: a retired grandmother, daughter-in-law and four grandchildren. The total monthly income of the family is 100 GEL, 38 of which is Zina Gagloshvili’s pension and 62 is the daughter-in-law’s wage. She works as a cleaner at the lemonade factory.
Zina Gagloshvili applied to the NGO Human Rights Centre several days ago.
“The authority is obliged to protect the Georgian citizen. The applicant does not have exact information where her son is buried in Vladikavkaz. They can not find out this information for themselves because of their poverty. The Georgian Ministry of Foreign Affairs and corresponding bodies should assist the Gagloshvilis…” said the lawyer, Nana Chabukadze.
Relatives and the neighbors of the family do not exclude the possibility that Zina Gagloshvili will commit suicide.