„ჩვენ ეკომიგრანტები კი არა, ეკოპატიმრები ვართ“
ისინი საკუთარ ცხოვრებას პატიმრის ყოფას ადარებენ. 1987 წელს მშობლიური მიწა-წყლის დატოვება, დიდი წინააღმდეგობის მიუხედავად, მაინც მოუხდათ. ჩამოწოლილმა მეწყერმა მათი კარ-მიდამო ნასახლარად აქცია და ასე გახდნენ აჭარელი გლეხები „დროებითი იმერლები.“
მათი დილა უკვე 20 წელია ხონის რაიონის სოფელ დედალაურში თენდება. მშობლიური შუახევი ისევე ენატრებათ, როგორც ელემენტარული ყოფითი პირობები. ფიცარნაგში, რომელსაც სახლს პირობითად თუ დავარქმევთ, აკვანი და ქათმის ბუდე ერთმანეთის გვერდიგვერდაა განთავსებული. აქ ადამიანებისა და შინაური ფრინველების ლუკმა შუაზე იყოფა და ხშირად ყველას ერთნაირად შია. მოუსავლიანობის გამო, ბევრჯერ ერთი გოდორი სიმინდიც კი, სანატრელი ხდება.
მწირი და ჭაობიანი ნიადაგის გამო, ეკომიგრანტებს დედალაურში ჩასახლების დღიდან თვალი ჭიშკრისკენ უჭირავთ. ამბობენ, საშუალება რომ ჰქონდეთ, დღესვე წავიდოდნენ. ოღონდ სად, მართლა არ იციან.
„აჭარიდან წამოვედით თუ არა, იქაურ მთავრობას მაშინვე დავავიწყდით. გვითხრეს, სადაც ხართ ჩაწერილი, იქ მოგიარონო. ამის გამო, გულნატკენები ვართ. თითქოს ჩვენი ბრალი იყოს, რომ ავიყარეთ და გზას გამოვუდექით. მას შემდეგ მოლოდინში ვართ, რომ ვიღაცას შევებრალებით და გვიშველის. დღეები გარბის, ჩვენ კი, არცერთ მთავრობას არ ვახსოვართ. არანაირი დახმარება და იმედიანი სიტყვაც კი, ხელისუფლებისგან დღემდე არ მიგვიღია. გაგიკვირდებათ, მაგრამ სივიწროვის გამო, მიცვალებულს სასიმინდის ქვეშ ვდებთ და ისე დავტირით ხოლმე,“ - ამბობს ნათელა ფუტკარაძე. ის და მისი ოჯახი, უკიდურესი გაჭირვებისა და უადგილობის გამო, ხშირად ღამეს მეზობლის სახლში ათენებს. თუმცა, განსხვავება მეზობლების საცხოვრებელ პირობებს შორის უმნიშვნელოა. აქ ყველას ერთნაირად უჭირს.
300 ოჯახიდან აჭარელი ეკომიგრანტების ერთი ნაწილი, გასული საუკუნის 80-იან წლებში, დედალაურის მახლობლად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყოფილ იზოლატორში შეასახლეს. მას შემდეგ ისინი, როგორც თავად ამბობენ, ეკოპატიმრებად იქცნენ. სასჯელის ვადა განუსაზღვრელია, განაჩენი კი - ნაკლებიმედიანი. „ალბათ, სამუდამოდ აქ მოგვიწევს ყოფნა. პატიმრები, ჩვენთან შედარებით, ბედნიერი ხალხია. მათ იციან, რომ ერთ მშვენიერ დღეს გაათავისუფლებენ და საკუთარ სახლებში დაბრუნდებიან. ჩვენ კი, ალბათ, აქ სამუდამო პატიმრობაში დავრჩებით,“ - ამბობენ ეკომიგრანტები.
ამ დროს ადგილობრივი მთავრობა სხვა პრიორიტეტებზე საუბრობს. „ამ ხალხს ხელისუფლება, თავის დროზე, როგორც სამშენებლო მასალებს, ისე - საცხოვრებელ ფართებს სთავაზობდა. ისინი კი მაინცდამაინც თანხას ითხოვდნენ. დღესდღეობით ამ ხალხს ვერ დავეხმარებით. ადგილობრივი ხელისუფლების პირველი საზრუნავი საჩხერეში მიწისძვრით დაზარალებული მოსახლეობაა. მერე უნდა მიხედონ ვანში მცხოვრებ დამეწყრილ ოჯახებს. ამის შემდეგ კი, ალბათ, ეკომიგრანტების საკითხი განიხილება. თუმცა, აქედანვე უნდა ითქვას, რომ მიდგომა ყველა ოჯახზე ინდივიდუალური იქნება. როგორც ირკვევა, ზოგიერთ მათგანს თავის დროზე გარკვეული დახმარება მიღებული აქვს,“ - აცხადებს იმერეთის გუბერნატორის აკაკი ბობოხიძის პრეს-სამსახურის უფროსი ელისო კილაძე. თავად გუბერნატორს კი, რომელიც „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ საქართველოს პარლამენტში სწორედ ხონელების ერთსულოვანი მხარდაჭერით მოხვდა, როგორც ჩანს, აღნიშნულ თემაზე საუბარი „უჭირს“.
რაც შეეხება იმ „გარკვეულ დახმარებას“, რომელზეც დღეს იმერეთის სამხარეო ადმინისტრაციაში საუბრობენ, 150 000 ლარია. როგორც ირკვევა, აღნიშნული თანხა ცენტრალური ბიუჯეტიდან, 2005 წელს გამოიყო და იგი ეკომიგრანტებისთვის საცხოვრებელი სახლების შეძენას უნდა მოხმარებოდა. ფაქტია, ეს ასე არ მოხდა. მიზეზად ხონის სოფლებში არსებული სახლების ტექნიკური ინვენტარიზაციის პასპორტების არარსებობა დასახელდა. საჭირო დოკუმენტაციის მოწესრიგებაში კი, მოსახლეობას, სამწუხაროდ, არავინ მიეხმარა.
მას შემდეგ „ეკომიგრანტების საქმე“ გვერდზეა გადადებული. ამ ეტაპზე არც კაცს და არც თანხას ამ საქმისთვის არ სცალია. ერთადერთი „შეღავათი“ ისაა, რომ ადგილობრივი ხელისუფლება დაზარალებულებს წალკაში გადაბარგებას ურჩევს, რაც მათთვის მიუღებელია. ამბობენ, რომ კიდევ უფრო დიდი მანძილით საკუთარ ფესვებს ვეღარ დასცილდებიან.

“We Are Eco-Prisoners and not Eco-Migrants”
They resemble their lives to the lives of prisoners. In 1987 despite great resistance they had to leave their homeland. The landslide turned their houses into ruins and peasants from Adjara became “interim Imereti region dwellers.”
They have lived in the village of Dedalauri in the Khoni District for twenty years already. They are missing their native Shuakhevi as well as minimum living conditions. Cradle and a hen-net are in one room in the shed which is used as a house. Here people and hens share their meals. All of them are hungry and very often they are dreaming about one sack of corn either.
Because of barren and swampy soil, since they were settled in here, eco-migrants have been looking forward to leaving the place. They say that if they had a chance they would departure immediately. However, they do not know where they should go.
“As soon as we left Adjara, the authority forgot about us. The Adjarian authority tells us that the authority of the district where we are currently registered should take care of us. They treat us as if it was our fault to leave the native region. Since that time we are expecting the assistance to go back. Time passes by and neither authority remembers us. We have never received any support or any hopeful word. You will be surprised but because of short place we place dead people in the yard to mourn,” said Natela Putkaradze, She and her family live in the extreme poverty and sometimes family members have to spend nights in the house of their neighbors. However, the difference between he living conditions of neighbors is too little. Every family lives in extreme poverty here.
One part of 300 families of eco-migrants from Adjara was settled in the building of former Internal Ministry’s isolator in the 1980s. Since that time they have become eco-prisoners. The term of the imprisonment is unidentified; the verdict gives less hope to rely on. “We are likely to spend the whole of our lives here. Prisoners are happier than we are. They know that one fine day they will be released. We are likely to spend our lives here,” said eco-migrants.
At that time local authority speaks about some other priorities. “In the past the authority offered them both construction materials and accommodations too. However, they demanded compensation. Currently we cannot assist these people. The number first problem for local authority is victims of earthquake in the Sachkhere district. Then they should attend to the families victimized after a land slide in Vani district. Finally they might pay attention to eco-migrants too. However, we should point out that each family would be treated individually. We have found out that some of them were aided,” said Eliso Koladze, the head of the press-service department for Akaki Bobokhidze, the Imereti Region Governor. The governor does not want to make comments on the situation who became MP with the support of Khoni district population.
The aid that is being currently spoken at the Imereti Regional Administrative Board, amounts to 150 000 lari. We have found out that the sum was apportioned from the central budget in 2005 and should have been spent on purchasing the houses for eco-migrants. However, it did not happen so. The reason for the delay was lack of passports on technical equipments. Unfortunately, nobody assisted the people to get necessary documents.
Since the Eco-Migrants Case was put aside, neither man nor funds have been found to resolve the problem. The only relief is that local authority advises them to resettle to Tsalka though it is unacceptable for you. They say they would not live in farther distance from their native region.