პრესის თავისუფლების მდგომარეობის ამსახველ მსოფლიო რეიტინგში საქართველო 121-ე ადგილზე აღმოჩნდა
fh.gifპრესის თავისუფლების მსოფლიო  დღის,  3 მაისის აღნიშვნის წინ, ავტორიტეტულმა  საერთაშორისო უფლებადამცველმა ორგანიზაციამ Freedom House - მა  მსოფლიოში პრესის თავისუფლების მდგომარეობის ამსახველი ტრადიციული ანგარიში „პრესის თავისუფლება 2007: მედიის დამოუკიდებლობის გლობალური მიმოხილვა“,  გამოაქვეყნა.
ამ რეიტინგში საქართველო 121-ე ადგილზე აღმოჩნდა და კვალავაც იმ ქვეყნების რიგშია,  სადაც მედია ნაწილობრივ თავისუფალია. საქართველო 57 ქულით,  წინ უსწრებს კამბოჯას და ჩამორჩება კოლუმბიას.
ამავე დროს, პრესის თავისუფლების მხრივ, საქართველო და  უკრაინა ლიდერები არიან   დსთ-ს  ქვეყნებში. ამავე ანგარიშის მიხედვით, საქართველო ცენტრალურ ევროპისა და პოსტსაბჭოთა ქვეყნების რეიტინგში მე-18 ადგილზე იმყოფება და წინ უსწრებს, სომხეთს, მოლდოვას, ყირგიზეთს, აზერბაიჯანს, რუსეთს (რომელიც მსოფლიო რეიტინგში, 75 ქულით,  165-ე აღმოჩნდა), ყაზახეთს, ტაჯიკეთს, ბელორუსს, უზბეკეთსა და თურქმენეთს. ამ ქვეყნებში პრესა ყველაზე თავისუფალი ესტონეთშია, ეს ქვეყანა მსოფლიო რეიტინგში მე-16 ადგილზეა.
მსოფლიო რეიტინგის პირველ ათეულში მოხდნენ ფინეთი (9 ქულა), ისლანდია(9), ბელგია(11), დანია(11), ნორვეგია (11), შვედეთი (11), ლუქსემბურგი (12), შვეიცარია (12), ანდორა (13), ნიდერლანდების სამეფო (13). სულ, იმ ქვეყნების რაოდენობა, სადაც პრესა მთლიანად თავისუფალია 74-ს შეადგენს.
ამავე დროს, საერთაშორისო ორგანიზაციის „რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე“ მიერ პრესის თავისუფლების   მდგომარეობასთან დაკავშირებით 2006 წელს გამოქვეყნებული მსოფლიო რეიტინგის მიხედვით,  საქართველომ 2005 წელთან  შედარებით, 10 საფეხურით გაიუმჯობესა პოზიცია.
ამ რეიტინგის მიხედვით,  საქართველოს 2006 წელს 89-ე ადგილი ეკავა,   2005 წელს კი  99-ე საფეხურზე იმყოფებოდა.
როგორც Freedom House ბოლო ანგარიშში აღნიშნავს, მიუხედავად იმისა, რომ   საქართველოს კონსტიტუციით და კანონით „სიტყვისა და აზრის გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ პრესის თავისუფლება გარანტირებულია, საქართველოს ხელისუფლება 2006 წელს მაინც აგრძელებდა  მედიის თავისუფლების  ხელყოფას. მართალია ეს შეზღუდვები პრესაზე პირდაპირ ზეწოლაში იშვიათად გამოიხატებოდა, მაგრამ ვრცელდებოდა ცნობები ცალკეული ჩინოვნიკების მხრიდან  ჟურნალისტების მიმართ ფიზიკური ანგარიშსწორებისა და დაშინების მცდელობის შესახებ. ხელისუფლება ჯეროვნად ვერ უზრუნველყოფდა კანონით გარანტირებულ პრესისა და  ინფორმაციის  თავისუფლებას. ანგარიშში ასევე საუბარია მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის პროექტზე, რომლის პირვანდელი სახით მიღების  შემთხვევაში, საგრძნობლად შეიზღუდებოდა ჟურნალისტთა უფლებები.
Freedom House-ის ანგარიშში  ასევე საუბარია კრიტიკული მასალებისთვის  ჟურნალისტებზე    განხორციელებულ ზეწოლაზე იმ  მედიაფლობელების მხრიდან, რომლებიც ხელისუფლებასთან არიან  დაახლოებულნი. ამ გარემოების გათვალისწინებით  ჟურნალისტები ხშირად მიმართავენ თვითცენზურას. ხელისუფლება განსაკუთრებით შეუწყნარებელია კრიტიკული მედიასაშუალებების მიმართ. Freedom House-ს მოჰყავს ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის“  მაგალითი,  როდესაც ეს ტელეკომპანია,  2003 წლის რევოლუციურ მოვლენებამდე, ხელისუფლებას მკაცრად აკრიტიკებდა, შემდეგ კი  ნაკლებად კრიტიკული გახდა, ამასთან, მის ეთერში პოლიტიკური გადაცემების ჩვენება შეწყდა. აქვე აღნიშნულია „რუსთავი 2“-ის  ჟურნალისტების პროტესტიც, რომლებმაც ტელეკომპანია მას შემდეგ დატოვეს, რაც  2006 წელს „რუსთავი 2“-ის ადმინისტრაცია ხელისუფლების კარნახით შეიცვალა.
Freedom House ხაზს უსვამს იმ გარემოებას, რომ  ქართული მედიის ეკონომიკურ დამოუკიდებლობას საფრთხეს უქმნის მისი მცირეშემოსავლიანობა და ამიტომ  ის ეკონომიკური და პოლიტიკური გავლენისგან ცუდად არის დაცული. აქვე აღნიშნულია, რომ ხელისუფლების მიმართ კრიტიკულად განწყობილ  გამოცემებს რეკლამის მოზიდვაში  ხელს სახელმწიფო მოხელეები უშლიდნენ.

Georgia Occupied 121st Place in the World Rating on Free Press
On the previous day of may 3, the World Day of the Freedom of Press, famous human rights organization “Freedom House” published its traditional report on the freedom of the press throughout the world, “Freedom of the Press 2007: Global Survey of the Independence of the Media”.Georgia occupied 121st place in the rating and is among those countries where media is partly independent. Georgia is 57 points ahead of Kamboja and is backward of Kulombia.
Besides that Georgia and the Ukraine are the leaders among CIS countries in the field of independent media. According to the report Georgia occupies the 18th place among the countries of Central Europe and post soviet countries. It has outrun Armenia, Moldova, Kyrgyzstan, Russia (which has occupied 165th place in the world rating) Kazakhstan, Tajikistan, Belarus, Uzbekistan and Turkmenistan. The most independent press is in Estonia among those countries and in the world rating it occupied 16th place.
The top ten of the world rating was made up of the following countries: Finland (9 points), Iceland (9), Belgium (11), Denmark (11), Norway (11), Sweden (11), Luxemburg (12), Switzerland (12), Andorra (13), and the Kingdom of Nederland (13). The total number of the countries where the press is completely independent is 74.
In parallel to it, international organization “Reporters Without Borders” published the world rating of the freedom of press in 2006. According to that report Georgia had improved its position in ten steps in comparison to 2005.
According to that rating Georgia occupied 89th place in 2006, while in 2005 it was only at the 99th place.
As Freedom House pointed out in its final report, although the Georgian Constitution and Law on the Freedom of Word and Expression guarantee the freedom of the press, Georgian government continued to suppress the media until 2006. Although the restrictions did not have direct character, there used to be information about the physical assault and threatening of journalists by certain officials. The government could not guarantee the freedom of the press and information envisaged under the law. The report also mentioned the draft law on the Ethic Code for Broadcasters and states that if the initial variant of the draft law had been adopted, the journalists’ rights would have been seriously violated.
The report of the Freedom House also discusses the critical materials after which journalists were suppressed by media holders who are close to the authority. Regarding the situation, journalists very often use self-censure. The government is particularly intolerant to critical media sources. Freedom House introduced the example of TV Company Rustavi 2. It used to criticize the authority before the Rose Revolution but afterwards it became less critical. Besides that the company canceled political programs. The report also mentions the fact when journalists left Rustavi 2 in protest since the administration of the company was changed according to the governmental order in 2006.
Freedom House underlines the fact that economical independence of the Georgian media faces problems because of its low budget. Thus it is not well protected from economical and political influence. It is also mentioned that the public officials prevented opposition editions to receive advertisements.