საპატრულო პოლიციის თანამშრომელს 7 წელი მიუსაჯეს
თელავის რაიონულმა სასამართლომ, შს სამინისტროს საპატრულო პოლიციის თანამშრომელი ბესიკ მრელაშვილი, რომელსაც პროკურატურა ავტოავარიის შედეგად 20 წლის გიგა ჩარბაძის მკვლელობაში ადანაშაულებდა, დამნაშავედ სცნო. მოსამართლე მარიკა ცერცვაძემ მრელაშვილს 7 წლით თავისუფლების აღკვეთა შეუფარდა და დარბაზშივე დააპატიმრა. განსასჯელის ადვოკატი, რომელსაც მრელაშვილის დაცვის საშუალება წაართვეს, სასამართლოს არაობიექტურობაში ადანაშაულებს.
ავტოავარია თელავში 2007 წლის 25 მარტს მოხდა. ჯიპის მარკის ავტომანქანა, რომელსაც საპატრულო პოლიციის ოფიცერი ბესიკ მრელაშვილი მართავდა, 20 წლის გიგა ჩარბაძეს გზის გადაკვეთისას დაეჯახა. ავტოავარიის შედეგად დაშავებული ჩარბაძე საავადმყოფოში მიყვანის შემდეგ გარდაიცვალა. ინციდენტის ადგილზე მისულმა საპატრულო პოლიციამ დანაშაულის დაფარვა სცადა და გამოძიების ინფორმაციით, ყალბი დოკუმენტი შეადგინა. მიუხედავად ამისა, პროკურატურას ისინი პასუხისგებაში დღემდე არ მიუცია.
კახეთის საოლქო პროკურატურამ სისხლის სამართლის საქმეზე წინასწარი გამოძიება პირველ მაისს დაასრულა. საქმე განსახილველად თელავის რაიონულ სასამართლოს იმავე დღეს გადაეგზავნა. მოსამართლე მარიკა ცერცვაძემ სასამართლო პროცესი 2 მაისს ჩანიშნა, რაც მხარეებს პროცესამდე რამდენიმე საათით ადრე შეატყობინეს. მიუხედავად ამისა, როგორც დაზარალებული, ასევე ბრალდებული და მისი ადვოკატი სასამართლო პროცესზე გამოცხადდნენ. ბრალდებულის ადვოკატმა თამარ მეტრეველმა მოსამართლის აცილება და საქმის განხილვის გადადება იშუამდგომლა, მაგრამ უშედეგოდ. მოსამართლე ცერცვაძემ ადვოკატის არცერთი შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა.
„კანონის იმპერატიული მოთხოვნაა, რომ პროკურატურის მიერ სასამართლოში საქმის განსახილველად შეტანის შემდეგ, მხარეებს 3 დღის ვადა მაინც უნდა მიეცეთ დასრულებული გამოძიების მასალების გასაცნობად, შუამდგომლობების მოსამზადებლად და ა.შ. მიუხედავად ამისა, მოსამართლე მარიკა ცერცვაძემ, რომელიც უნდა აღინიშნოს, რომ ამავე დროს საქართველოს იუსტიციის საბჭოს წევრიცაა, უხეშად დაარღვია საკანონმდებლო მოთხოვნები და მათი იგნორირება მოახდინა. უბრალოდ, მან სიტყვის თქმის საშუალებაც არ მომცა და დარბაზიდან იმ დროს გავიდა და პროცესი დასრულებულად გამოაცხადა, როცა მე სხდომის ოქმში შესატანად შენიშვნას ვაკეთებდი. მან პროცესი დაზარალებულის ადვოკატის გამოუცხადებლობის მიზეზით 7 მაისისთვის გადადო. აღნიშნულიც გავაპროტესტე და განვაცხადე, რომ 5 დღე არ იყო საკმარისი დრო, საქმის მასალების გასაცნობად და მოსამზადებლად, რაც ასევე არ გაითვალისწინეს. იმავე დღეს ჩამბარდა სასამართლო უწყება, სადაც აღნიშნულია, რომ პროცესი დანიშნული იყო 7 მაისს 13 საათზე. 3 მაისს, დაახლოებით 22 საათზე, მირეკავს ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფი და მეუბნება, რომ მას მოსამართლის თანაშემწემ ეკა წაწალაშვილი დაუკავშირდა და აცნობა, რომ სხდომა 4 მაისისთვის გადმოიდო. მიზეზად მოსამართლის მოუცლელობა დასახელდა, რადგან იგი თურმე 7 მაისისთვის მივლინებაში მიბრძანდებოდა. 4 მაისს მე თბილისის სააპელაციო სასამართლოში სხვა პროცესები მქონდა. ამის შესახებ მოსამართლეს შევატყობინე, წერილიც გავუგზავნე და ვთხოვე, გამოუცხადებლობა საპატიოდ ჩაეთვალა და სასამართლო პროცესი გადაედო, რათა არ შელახულიყო განსასჯელის დაცვის უფლება, რაც მან არ გაითვალისწინა,“ - აცხადებს ადვოკატი თამარ მეტრეველი.
მოსამართლე მარიკა ცერცვაძემ განსასჯელ ბესიკ მრელაშვილს სახაზინო ადვოკატად ბელა გარსევანიშვილი დაუნიშნა. მოსამართლის ამ გადაწყვეტილებას განსასჯელი არ დაეთანხმა და ადვოკატს აცილება მისცა. „ადვოკატი გარსევანიშვილი არ იცნობს სისხლის სამართლის საქმის მასალებს, შესაბამისად, ის ვერ დაიცავს ჩემს უფლებებს და პროცესში მხოლოდ ფიქტიურად მონაწილეობს, იმისათვის, რომ დღესვე გამომიტანონ განაჩენი,“ - აღნიშნა ბესიკ მრელაშვილმა.
მოსამართლემ სახაზინო წესით დანიშნულ ადვოკატს საქმის მასალების გასაცნობად რამდენიმე წუთი მისცა. შესვენების გამოცხადების შემდეგ მოსამართლე ცერცვაძემ ბელა გარსევანიშვილი საკუთარ სამუშაო ოთახში დაიბარა. პროცესის გაგრძელების შემდეგ განსასჯელმა და მისმა ახლობლებმა აიძულეს ადვოკატი გარსევანიშვილი, რამდენიმე შუამდგომლობა დაეყენებინა, რამაც სახელმწიფო ბრალმდებელი, კახეთის საოლქო პროკურატურის პროკურორი დავით ანდრიაშვილი გააღიზიანა. ამასთან ერთად, იგი ზეწოლას ახდენდა მოწმეებზე. როგორც კი რომელიმე მოწმე წინასწარ გამოძიებაში მიცემულ ჩვენებებს ვერ დააზუსტებდა, მათ დეტალებს ახსენებდა და მოწმეთა მისამართით დასმულ შეკითხვებზე, თავადვე პასუხობდა. სასამართლო პროცესზე ექვსი მოწმიდან ოთხი დაიკითხა. ყველა მათგანმა აღნიშნა, რომ ავტოავარია შორიდან დაინახეს და მათ მიერ წინასწარ გამოძიებაში მიცემული ჩვენებები მხოლოდ ვარაუდებზეა აგებული, რადგან ინციდენტის დროს ნასვამ მდგომარეობაში იმყოფებოდნენ.
სასამართლო პროცესს დაზარალებული მხრიდან არავინ დასწრებია.
მოსამართლე მარიკა ცერცვაძემ საქმის სასამართლო გამოძიება 43 წუთში დაასრულა.
პროკურატურა განსასჯელისთვის 8 წლით თავისუფლების აღკვეთას ითხოვდა, სასამართლომ კი მას 7 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. მრელაშვილი მანდატურის თანამშრომლებმა დარბაზშივე დააპატიმრეს.
- ბატონო ბესიკ, თავს დამნაშავედ არ სცნობთ?- კარგად ნახეთ, როგორი პროცესიც ჩაატარა ქალბატონმა მოსამართლემ და რაც მოხდა. რაც შეეხება ჩემს მიერ დუმილის უფლების გამოყენებას, შეიძლება ითქვას, მე დუმილის უფლება არც გამომიყენებია, რადგან შესაძლებლობების ფარგლებში თავად ვცდილობდი საკუთარი თავის დაცვას, რადგან ადვოკატი მოსამართლისა და პროკურატურის ზეწოლის ქვეშ იმყოფებოდა. მას თავადაც არ სურდა, ჩემს მიერ მისთვის უნდობლობის გამოცხადების შემდეგ, დაცვის განხორციელება, მაგრამ აიძულეს. რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებას, რომელიც აბსოლუტურად უკანონოა, სააპელაციო სასამართლოში გავასაჩივრებთ. გინახავთ სადმე რამდენიმე წუთში დასრულებული სასამართლო გამოძიება?“ - განაცხადა ბესიკ მრელაშვილმა.
მრელაშვილის ბრალდებებთან და სასამართლო პროცესთან დაკავშირებით კომენტარის გაკეთება არ ისურვა ადვოკატმა ბელა გარსევანიშვილმა. სასამართლოს შენობიდან ის მანდატურის სამსახურის თანამშრომლებმა გააცილეს.
სასამართლო პროცესს როგორც ჟურნალისტები, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ. ყველა მათგანი აღნიშნავდა, რომ ისინი მრელაშვილის მიერ ჩადენილ დანაშაულს ეჭვს ქვეშ არ აყენებდნენ, მაგრამ მათი თქმით, დამნაშავის დასჯა არ უნდა ხდებოდეს, ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევებით.

Patrol Policeman Was Sentenced to Seven-year-old Imprisonment
Telavi District Court found Besik Mrelashviil guilty for killing twenty-year-old Giga Charbadze in a car-accident. Mrelashvili was a patrol policeman at the Internal Ministry. The judge Marika Tsertsvadze sentenced the accused to seven-year-old imprisonment and bailiffs detained him in the court room.  The lawyer for the accused blames the court for partiality because he was not allowed to defend his client.
The car crash happened in Telavi on March 25 2007. Jeep of Besik Mrelashvili knocked down Giga Charbadze when he was crossing the street. Injured boy died in a hospital. The patrol police, having arrived at the scene of the accident, tried to hush the crime and drew up fraud documents as the investigation stated. However, the prosecutor has not charged them for the crime.
On May 1 Kakheti Regional Prosecutor’s Office stopped the preliminary investigation on the criminal case. The case materials were sent to the Telavi District Court for further discussion on the same day. The judge Marika Tsertsvadze earmarked the trial on May 1 and informed the parties several hours before the court hearing. Despite that, the victim side, the accused and the lawyer appeared at the trial in time. The lawyer for the accused, Tamar Metreveli mediated on changing the judge and postponing the case discussion. However, her mediation was not satisfied.
“The imperative demand of the law is to give three-day time to parties after it was sent to the court. That time is foreseen to discuss the materials of the completed investigation, to prepare mediation, etc. The judge Tsertsvadze, who is also a member of the Georgian Council of Justice, blatantly violated and ignored demands of the legislation. She did not give me a chance to say a word; she left the hall and declared the trial closed when I was going to make some remarks in the trial record. The judge postponed the court hearing for May 7 because the lawyer for the victim side had not appeared at the court. I protested her decision, because five days were not enough to look through the case materials and get ready for the process, but they did not pay attention to my protest. I was handed the court warrant which stated that the next trial was earmarked at 1:00 PM on May 7. On May 3, at approximately 10:00 PM my client called me and said that Eka Tsatsalashvili, an assistant to the judge, had informed him that the date for the trial was changed and it was going to be held on May 4. The reason for the changes was busy judge. She was going on a business trip on May 7. On May 4 I had to be occupied at other trials in Tbilisi Appeal Court and I informed the judge about that. I sent a letter to her and asked not to blame me for absence and to postpone the hearing in order not to breach the rights of the accused. The Judge Tsertsvadze did not take my request into consideration,” said lawyer Metreveli.
The Judge Tsertsvadze appointed state attorney, Bela Garsevanishvili, for the accused Mrelashvili. The accused did not agree with the judge’s decision and demanded to cancel the appointed attorney. “Garsevanishvili does not know the case materials and will not manage to defend me. She will take part in the court hearing to assist the judge to pass verdict today,” said Mrelashvili.
The judge gave several minutes to the attorney to look through the case materials. Having announced the break, the judge Tsertsvadze asked Bela Garsevnaishvili to accompany her into her quarter. During the trial, the accused and his relatives forced the attorney Garsevanishvili to raise some mediations and it irritated the state accuser, Prosecutor for Kakheti Regional Prosecutor’s Office, Davit Andriashvili. Besides that the latter was trying to influence witnesses. As soon as a witness failed to repeat the facts s/he had mentioned in the preliminary testimony, Andriashvili was reminding them the details and answered the question himself. Only four witnesses out of six were interrogated during the court hearing. All of them stated that they witnessed the car accident from a long distance and their preliminary testimonies were based on supposition. They all said that they were drunk at that time.
Nobody attended the trial from the victim side. Judge Tsertsvadze finished the case discussion within 43 minutes.
The Prosecutor’s Office was demanding eight-year-imprisonment for the accused but the judge passed verdict on seven-year-imprisonment. Mrelashvili was detained in the court room.
-Mr. Besik, don’t you plead yourself guilty? -You have witnessed how the judge conducted the trial and what happened. As for me I wanted to use my right to silence but I never succeeded to enjoy the right; I had to defend myself because for the circumstances. The lawyer was under the pressure of the judge and the prosecutor. The state attorney did not want to defend me because I resisted her defense initially; however she was forced to. I will appeal against the verdict at the Appeal Court because the decision is illegal. Have you ever witnessed the court discussion of the criminal case that finished within several minutes?” said Mrelashvili.
Bela Garsevanishvili did not want to comment on the situation. Bailiffs saw her off from the court building.
Journalists and representatives of the non-governmental organizations attended the trial. All of them said they do not doubt Mrelashvili committed a crime but they said a person should not be punished under blatant violation of human rights.