11:37, Saturday, 25.05.2013
71 წლის სულიკო ხურციძემ ქუთაისის ჰიდრომეტეოროლოგიურ ობსერვატორიაში 29 წელი იმუშავა. აქედან ბოლო 10 წელი - ხელმძღვანელ თანამდებობაზე. 2005 წლის დეკემბრის შუა რიცხვებში აღნიშნული სამსახურის ყველა თანამშრომელს გათავისუფლებაზე განცხადება დააწერინეს, თითქოსდა, მოსალოდნელი ატესტაციის გამო. სინამდვილეში არავითარი ატესტაცია არ ჩატარებულა.
საახალწლოდ კი, სულიკო ხურციძემ და მასთან ერთად აღნიშნული სამსახურის კიდევ 115 თანამშრომელმა მინისტრის ბრძანება მიიღეს სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ. იმ მოტივით, რომ ბოლო პერიოდში ისინი ხელშეკრულების საფუძველზე მუშაობდნენ, დათხოვნილ თანამშრომლებს საკომპენსაციო თანხაზე, რომელიც, ჩვეულებრივ, ორი თვის ხელფასის ოდენობას შეადგენს, იმთავითვე უარი უთხრეს.აღნიშნული კომპენსაციის გარდა, ჰიდრომეტეოროლოგიური ობსერვატორიის ყოფილ თანამშრომლებს 1998 – 2000 წლების გარკვეული თვეების ხელფასიც მიუღებელი ჰქონდათ.
ამ შემთხვევაში ყოფილმა უფროსმაც თავისი თანამშრომლების ბედი გაიზიარა და სულიკო ხურციძეც, დანარჩენების მსგავსად, კომპენსაციისა და სახელფასო დავალიანების გასტუმრების გარეშე დარჩა. მან ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს 2006 წლის ივნისში კუთვნილი 1999 – 2000 წლების დარჩენილი სახელფასო დავალიანებისა და საკომპენსაციო თანხის ანაზღაურების მოთხოვნით მიმართა. სასამართლომ მისი მოთხოვნის პირველი  ნაწილი დააკმაყოფილა, ხოლო კომპენსაციაზე უარი უთხრა.
სასამართლოს გადაწყვეტილება საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს დაუყოვნებლივ გადაეგზავნა. აგვისტოში სულიკო ხურციძემ თავად მიაკითხა აღნიშნულ სამინისტროს, სადაც დაუდასტურეს, რომ გადაწყვეტილება მიღებულია და შესასრულებლად ჰიდრომეტეოროლოგიის დეპარტამენტშია გადაგზავნილი.
„იქაც მივედი და იურისტ შორენა იოსებიძეს შევხვდი, რომელმაც მკვახედ მიპასუხა, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილებას არაკანონიერად მიიჩნევს და მის შესრულებას მისი სამსახური არ აპირებს. აი, ასე გამომისტუმრეს დეპარტამენტიდან, რომლის სისტემაში 29 წელი ვიმუშავე,“ - ამბობს სულიკო ხურციძე.
ამის შემდეგ მოსარჩელე კვლავ ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში დაბრუნდა, საიდანაც სააღსრულებლო ფურცელი მიიღო და ისევ თბილისის გზას გაუდგა. მან ამჯერად იუსტიციის სამინისტროსთან არსებულ სააღსრულებლო ბიუროს მიაკითხა, სადაც 2007 წლის 23 იანვარს ამოიწერა გამაფრთხილებელი წერილები საქართველოს ფინანსთა და გარემოს დაცვის სამინისტროებზე. აღნიშნული წერილები მოსარჩელემ თავად ჩააბარა მითითებულ უწყებებს, მაგრამ მათგან რეაგირება არ მომხდარა.
გასულ კვირას სულიკო ხურციძემ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ბიუროს მიმართა და ბიუროკრატიულ ლაბირინთებში გზის პოვნაში დახმარება სთხოვა. როგორც ირკვევა, ჰიდრომეტეოროლოგიური სამსახურის გაუქმებისა და ჰიდრომეტეოროლოგიური ობსერვატორიის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს დაქვემდებარებაში გადასვლის შემდეგ, თანამშრომლებს ყოველწლიურად ერთწლიანი ხელშეკრულებები უფორმდებოდათ. შესაბამისად, ხელშეკრულებების განახლების დროს განხორციელდა ეტაპობრივი შემცირებაც, რომლის შედეგადაც, 2005 წლის დასაწყისში აღნიშნული სამსახურის დასავლეთის განყოფილებაში 189 თანამშრომელი დარჩა, 2006 წლის დასაწყისში - 75, ხოლო, მიმდინარე წელს განხორციელებული რეორგანიზაციის შედეგად კი - 28.
რეორგანიზაციის შედეგადვე, ქუთაისის ჰიდრომეტეოროლოგიურ ობსერვატორიას სტატუსიც შეეცვალა და ამჟამად იგი მონიტორინგისა და პროგნოზირების ცენტრის კოლხეთის ფილიალს წარმოადგენს. მისი ხელმძღვანელის ავთანდილ ქვაჩაკიძის განმარტებით: „ის, რაც ბოლო სამი წლის განმავლობაში ჩვენს სისტემაში განხორციელდა, სამსახურის ნგრევასა და კვდომას განაპირობებს. ადამიანები, რომლებიც წლების მანძილზე რუდუნებით ქმნიდნენ აღნიშნულ სფეროს, უცერემონიოდ დაითხოვეს. თანაც ისე, რომ სამსახურს მათ წინაშე არსებული დავალიანებაც არ გაუსტუმრებია. ყოფილი თანამშრომლები კვლავაც ჩვენ გვაკითხავენ და ძნელია მათ ავუხსნათ, რომ უძლურნი ვართ.“
მას შემდეგ, რაც სახელმწიფომ თავისი მოქალაქეების წინაშე არსებული სახელფასო თუ საპენსიო დავალიანების დაფარვა დაიწყო, ქუთაისელ მეტეოროლოგებსაც იმედი მიეცათ. თუმცა, თანხები, რაც თითოეულ თანამშრომელზე 500 – 600 ლარს შეადგენს, დღემდე გაუცემელია.
დათხოვნილი თანამშრომლებისათვის აღნიშნული თანხა სერიოზულ საარსებო წყაროს წარმოადგენს, მაგრამ იმის გამო, რომ თანამშრომელთა უმეტესობა დასავლეთ საქართველოს სხვადასხვა რაიონიდანაა და ქუთაისში ჩამოსვლაც უჭირთ, ცხადია კომპენსაციის სათხოვნელად თბილისში ვერ წავიდოდნენ.
კუთვნილი სახელფასო დავალიანების სასამართლოს გზით მიღების პრეცედენტის შექმნას ქუთაისელი სულიკო ხურციძე შეეცადა, მაგრამ მასაც უკვე იმდენჯერ მოუხდა ამისათვის თბილისში ჩასვლა, რომ, როგორც თვითონ ამბობს, ასაღები 507 ლარი თითქმის გზაში დახარჯა.
რაც შეეხება აღნიშნული სამსახურის ცაგერელ, ლენტეხელ, ბახმაროელ თუ ალპანელ თანამშრომლებს, რომელთა რაოდენობაც თითქმის ორასამდეა, კუთვნილი თანხის მიღების იმედი თითქმის გადაწურული აქვთ.

The Environmental Ministry Does Not Pay Off Debts
Seventy-one-year-old Suliko Khurtsidze worked at the Kutaisi Hydro Meteorological Observatory for 29 years. He acted as a director for the Observatory for the last ten years. In the middle of December in 2005, employees of the observatory were told to sign resignation letters because tests were going to be held. In fact, no examinations were held at all.
By the New Year, the Minister sent an order of dismissal to Suliko Khurtsidze and 115 more employees of the Observatory. Since those people had not worked under a contract lately, after their dismissal they could not receive compensation that should have equaled two months’ salary. Besides this, former employees of the Observatory did not receive several months of salaries for 1998-2000.
In this case, the former director shared the fate of his colleagues and Khurtsidze remained without compensation and his old salary. In June 2006, he appealed to the Kutaisi Civil Court and demanded his salary of 1999-2000 and compensation on dismissal. The court satisfied his first demand but refused to compensate him for his dismissal.
The Court decision was immediately sent to the Georgian Ministry of Environment and Natural Resources. In August, Khurtsidze visited the Ministry himself where he was told that the decision was already received and that it was sent to the Hydro Meteorological Department for execution.
“I visited the department and met the lawyer, Shorena Iosebidze, who was rude to me. She considered the court decisions illegal and said that her office did not intend to follow it. Thus I was kicked out from the department where I had worked 29 years,” said Khurtsidze.
After that, the suitor visited the Kutaisi Civil Court again where he received an executive act and traveled back to Tbilisi. This time he went to the Executive Bureau within the Ministry of Justice. On January 23 2007 the Ministry of Justice issued warning letters on the Ministry of Finances and the Environmental Ministry. Khurtsidze delivered those letters to the Ministries himself but there has been no action, yet. Last week, Khurtsidze applied to the Human Rights Center’s Kutaisi office and asked their assistance in finding justice in bureaucratic system.
As it has become clear, since the Hydro Meteorological Office and Observatory was put in charge of the Ministry of Environment and Natural Resources, the employees of those institutions worked under one-year-contracts. Thus, employees were gradually reduced as their contracts expired. Early in 2005 only 189 employees worked in the western part of the department; early in 2006, their number was reduced to 75, and this year, only 28 people remained as a result of the reorganization.
After the reorganization, the status of the Kutaisi Hydro Meteorological Observatory was changed and now it is the Kolkheti Branch for Monitoring and Forecast Center. The head of the center, Avtandil Kvachakidze, says that “the activities carried out in our system for the last three years caused the degradation… of the system. People, who sacrificed their lives to the field for many years were fired without any explanation. In addition, they were not paid salaries the Ministry owed them. Former employees still visit us, and we fail to explain them the situation properly.”
Since the state started to pay off the debts on salaries and pensions to its citizens, meteorologists from Kutaisi hoped they would also be paid off. However, the debt, which amounts to 500-600 lari for each employee, has not been settled, yet.
That sum is quite important for the fired people. Most of them live in various districts of the western Georgia and cannot travel to Kutaisi very often, and they especially cannot go to Tbilisi to demand their salaries.
Although Suliko Khurtsidze tried to receive his salary through the court, he had to travel to Tbilisi several times, and in doing so, he has already spent the 507 lari he should have received.
As for former employees for the above-mentioned institution, who are from Tsageri, Lentekhi, Bakhmaro or Alpani districts, they do not hope to get their money at all. The number of these people is nearly 200.