ბავშვთა უფლებების დამცველებს უფლებები შეულახეს
ქუთაისის ადგილობრივ თვითმმართველობაში მიმდინარე წლის აპრილში განხორციელებულ რეორგანიზაციას 300-ზე მეტი საშტატო ერთეული ემსხვერპლა. მათ შორის ადგილობრივი თვითმმართველობის ბავშვთა უფლებების დაცვისა და არასრულწლოვანებთან მუშაობის სამსახურის 12 თანამშრომელიც აღმოჩნდა.
დანარჩენებისაგან განსხვავებით, აღნიშნული სამსახური და მისი თანამშრომლები ბოლო ორი წლის განმავლობაში, უკვე მეორედ გახდნენ ლიკვიდაციის მსხვერპლნი.
ბავშვთა უფლებების დაცვის სამსახური სხვადასხვა დროს სხვადასხვა სახელით ფუნქციონირებდა. იგი პირველად 2005 წელს გააუქმეს და მის ხელმძღვანელს მაგული გიორგაძეს, რომელსაც ამ სფეროში მუშაობის 36 წლიანი გამოცდილება აქვს, საკუთარი უფლებების დასაცავად თითქმის ერთწლიანი ბრძოლა დასჭირდა. აღდგენიდან ერთი წლის შემდეგ კი, სამსახურის თანამშრომლები  დღეს უკვე მეორედ დარჩნენ უმუშევარნი.
ბავშვთა უფლებების დამცველებმა საკუთარი უფლებების დასაცავად ამჯერად სასამართლოს აღარ მიაკითხეს და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებს დახმარება სთხოვეს. პარალელურად, მოზარდთა ინტერესების გათვალისწინებით, განგაში ატეხეს ქალაქის საზოგადოებრივი ორგანიზაციებისა და საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლებმა და მათ სარეკომენდაციო წერილებით მიმართეს ადგილობრივ საკრებულოსა და ქალაქის მერიას სამსახურის აღდგენის მოთხოვნით, მაგრამ უშედეგოდ.
„2006 წლის 29 ნოემბერს სამსახურის მოსალოდნელ ლიკვიდაციასთან დაკავშირებით გაფრთხილება ჩაგვაბარეს. სინამდვილეში კი, სამსახურის ლიკვიდაცია ფაქტიურად არც მომხდარა. ჩვენი 12 კაციანი სამსახური განათლების სამკაციან სამსახურს შეუერთდა. შეთანხმებაც ასეთი იყო, რომ პირველი იანვრიდან მე ვიქნებოდი განათლების სამსახურის უფროსის მაყვალა ქობულაძის მოადგილე. ჩემი 12 საშტატო ერთეული გადავიდოდა მასთან ისე, რომ ფუნქციები არ შეგვეცვლებოდა. ოღონდაც, უფროსი ის იქნებოდა. მაგრამ მოხდა პირიქით. არც მე დამნიშნეს მოადგილედ და არც ჩემი თანამშრომლები, შესაბამის თანამდებობებზე. ფუნქციები და საშტატო ერთეულები წაიღეს, 4 კაციანი სამსახური 16 ადამიანით დაკომპლექტდა და იქ სულ ახლები მიიყვანეს. ჩვენი პროფესიონალები კი სამსახურიდან დაითხოვეს. ბევრი ვიბრძოლე და როგორც იქნა, 1 თებერვლიდან მოადგილედ დამნიშნეს, სამი თვის გამოსაცდელი ვადით,“ - აცხადებს ადგილობრივი თვითმმართველობის „ბავშვთა უფლებების დაცვისა და არასრულწლოვანებთან მუშაობის“ სამსახურის ყოფილი უფროსი მაგული გიორგაძე.
იგი 20 აპრილს, სამსახურიდან გაათავისუფლეს. აღნიშნული სამსახური ქუთაისში, თამარ მეფის ქუჩაზე, ერთ-ერთ ძველ შენობაში, ორ ოთახში იყო განთავსებული. იმის გამო, რომ კომპიუტერი არ ჰქონდათ, ქალაქის მოსახლეობის ნულიდან - 18 წლამდე ასაკის ადამიანების აღწერას სამსახურის თანამშრომლები ძველებური მეთოდით, ავტოკალმით აკეთებდნენ, მაგრამ ეს ხელს ვერ უშლიდათ, თითოეული მოზარდის შესახებ ყველა საჭირო ინფორმაცია ჰქონოდათ. ქუთაისში მიზარდთა პრობლემებს ყველაზე უკეთ დღესაც ისინი იცნობენ.
„თითქოს ჩვენს საქმიანობას ყავლი გაუვიდა და ამ საქაღალდეებში მოთავსებულ საქმეებსაც მტვერი ეყრება. ამ ბავშვების პრობლემებით არავინ დაინტერესებულა. არადა, რამდენიმე საქმე დღესაც სასამართლოში გვაქვს და იმის გამო, რომ ჩვენ უკვე იურიდიულად აღარ ვარსებობთ, ჩვენი ბენეფიციარების უფლებები დაუცველი გვრჩება. ჩვენს სამართალმემკვიდრეობას კი არავინ აღიარებს. შედეგად ეს მეტად მნიშვნელოვანი სფერო საერთოდ უყურადღებოდ დარჩა. დღეს კი მოზარდთა დანაშაულის მკვეთრად გაზრდის ფონზე, ეს განსაკუთრებით სავალალოა,“ - ამბობს მაგული გიორგაძე.
აღნიშნული სამსახურის ლიკვიდაციის მიზეზად მისი ყოფილი უფროსი ქუთაისის მერიის კულტურის, სპორტის, ძეგლთა დაცვის, განათლებისა და ახალგაზრდობის საქმეთა საქალაქო სამსახურის განათლების განყოფილების  ამჟამინდელი უფროსის, მაყვალა ქობულაძის პირად ამბიციას მიიჩნევს და აცხადებს: „იმაზე მტკივა გული, რომ შვილივით ნალოლიავები და ამდენი წლის განმავლობაში შექმნილი სამსახური ერთი ხელის მოსმით ვიღაცის ამბიციას შეეწირა. უფრო სწორედ, იგი განათლების განყოფილების უფროსის მაყვალა ქობულაძის ამბიციას ემსხვერპლა. თვითონ არაპროფესიონალია და თუ მე იქ ვიმუშავებდი, ჩემს ჩრდილში აღმოჩნდებოდა. ამას კი, ვერ შეეგუა. თავიდანვე განაცხადა - მე ამ ქალთან ვერ ვიმუშავებო. მერე იძულების წესით კი დამნიშნეს, მაგრამ იმ სამი თვის განმავლობაში, რაც იქ ვიმუშავე, სულ სამჯერ მყავს ეს ქალბატონი ნანახი. არც საქმეს მაწერდა, არც დავალებას მაძლევდა, მთლიანად იგნორირებას მიკეთებდა. ბოლოს კი ისე მოხდა, რომ მე დავრჩი უმუშევარი და მისთვის კი განყოფილება შეიქმნა.“
რაც შეეხება ბავშვთა უფლებების დაცვისა და არასრულწლოვნებთან მუშაობის განყოფილებას, მსგავსი ტიპის სამსახური თბილისის მერიაში 15 კაციანი საშტატო ერთეულით ფუნქციონირებს. ქუთაისში კი, უკვე საკმაოდ კარგად აწყობილი, მრავალწლიანი გამოცდილების მქონე სპეციალისტები და მათი სამსახური სამართალმემკვიდრის გარეშე რჩება.
იმის გასარკვევად, თუ ვინ უნდა განახორციელოს ის საქმიანობა, რომელსაც აღნიშნული სამსახური და მისი თანამშრომლები ეწეოდნენ, მერიის კულტურის, სპორტის, ძეგლთა დაცვის, განათლებისა და ახალგაზრდობის საქმეთა საქალაქო სამსახურის განათლების განყოფილებას მივაკითხეთ. განყოფილების უფროსმა მაყვალა ქობულაძემ ოფიციალურ კომენტარზე უარი განაცხადა, „გულახდილ საუბარში“ კი აღნიშნა, რომ მაგული გიორგაძის სამსახურმა მერიაში განხორციელებული რეორგანიზაციის შედეგად ლიკვიდაცია განიცადა, განათლების ახალ სამსახურს კი სრულიად ახალი დებულება აქვს, სადაც არსადაა მითითებული ის ფუნქციები, რომელსაც ბავშვთა უფლებების დაცვისა და არასრულწლოვანებთან მუშაობის სამსახური ახორციელებდა. ამის დასტურად მან თავისი სამსახურის დებულება წარმოგვიდგინა, რომლის ერთ-ერთ მუხლში სრულიად მოულოდნელად მაყვალა ქობულაძის ნათქვამის საპირისპირო რამ აღმოჩნდა. კერძოდ, ქალაქ ქუთაისის საკრებულოს 2007 წლის 25 აპრილის # 63 დადგენილების # 1 დანართის მეორე მუხლში ჩამოთვლილია აღნიშნული სამსახურის მიერ განსახორციელებელი აქტივობები, რომელთა ნაწილიც წყლის ორი წვეთივით ჰგავს ბავშვთა უფლებების დაცვისა და არასრულწლოვანებთან მუშაობის ყოფილი სამსახურის დებულების ძირითად საკითხებს: „სოციალურად დაუცველი მოზარდებისათვის მხარდაჭერა, მათი ინტერესების დაცვა; სკოლიდან გარიცხული მოსწავლეების მიერ ზოგადი განათლების მიღების უზრუნველსაყოფად ზომების მიღება; ბავშვთა უფლებების კონვენციიდან გამომდინარე, არასრულწლოვანთა დაცვა პირადი და ოჯახური ცხოვრების, საცხოვრებელი ბინის ხელშეუხებლობის, მისი ღირსებისა და რეპუტაციის უკანონო ხელყოფისაგან, მშობლების, კანონიერი მეურვეებისა და ბავშვთა მზრუნველი სხვა პირის მიმართ ნებისმიერი უხეში მოქცევისაგან“ და ა.შ.
როგორ განვითარდება მოვლენები და მოხდება თუ არა მესამედ, უკვე ორჯერ ლიკვიდირებული სამსახურის აღდგენა, ან მისი ყოფილი თანამშრომლების შრომითი რესურსების ქალაქის განათლების სამსახურში რეალიზება, ამას მომავალი გვიჩვენებს. მაგული გიორგაძე კი, ჯერჯერობით, კვლავ აგრძელებს საქმიანობას და თავისი ბენეფიციარების პროცესებზეც სტატუსის გარეშე, მაგრამ მაინც დადის. იგი იმედს არ კარგავს, რომ ამ სამსახურის აუცილებლობას ერთ მშვენიერ დღეს ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები მიხვდებიან.

The Rights of Children’s Rights’ Defenders has been violated
In April, after the reorganization in Kutaisi self-governance, 300 employees lost their jobs. Among them are 12 employers of children’s rights’ defender’s department.
During two years, they have lost their jobs second time. First time, the department was liquidated in 2005. And the chairwoman of the defenders, who has 36 year experience in this field, had to struggle for her and her employees’ rights for a long time. After the rehabilitation of the department, this year, they have lost their working places second time.
Rights’ defenders decided not to appeal to court and they asked for help to the representatives of the local government. And besides this, the representatives of the civil and educational organizations appealed with the recommendation letter to local government and municipality for the rehabilitation of the department, but without any results.
“On 29 November 2006 we received the warning letter about the liquidation. But it must be mentioned, that in fact the office was not liquidated. Our 12 member group had to begin work with the group of education department. We agreed that from the January 1, I would be the deputy of the chairwoman of education department Makvala Kobuladze. Our 12 member group would be moved to that department without changing any functions and responsibilities. But later, department was staffed by 16 members, they received new people and our professionals were fired. After the struggle, from the first of February, I was appointed as a deputy of education department for 3 month trial period,” declares former chairwoman of children’s rights’ defender’s department of the local self-governance, Maguli Giorgadze.
On 20 April, Maguli Giorgadze was fired from the post. Mentioned office was located in Kutaisi, Queen Tamar Street in two rooms of the old building. Because of the lack of computers, employees had conducted censuses by pen and paper. But this fact had not hindered them to gather all information about each juvenile. It must be underlined, that they know the problems of Kutaisi juveniles better then other organizations.
“I think, that nobody is interested with the problems of those juveniles. We have some cases in the court, and because of liquidation, the rights’ of our beneficiaries are not protected. Nobody is responsible for our cases. And today, when the criminal situation among juveniles is growing, this fact is more deplorable,” says Maguli Giorgadze.
According to her, the reason of the liquidation is the private ambitions of the current chairwoman of the culture, sport, sculpture defense, youth and education department of Kutaisi municipality Makvala Kobuladze and declares: “I grieve for our hard work. We have been building this department during several years and now, it is liquidated because of private ambitions. She is not professional and she was sure, that if we work together she would appear under my shadow. She could not fit to that sense and declared that she could not be able to work with me. That’s why they relieved me from my post after three months. I have seen her only few times during that period. She was ignoring me. And finally I stayed without job, but whole department was created for her.”
What about children’s and juveniles’ rights’ department, this kind of department works with 15 member board in Tbilisi. But in Kutaisi high qualified specialists and their job have been appeared without any successor.
To find out who will continue the working of this organization, Human Rights Centre visited Makvala Kobuladze, who refused to make any comment on this issue, but informally declared that the department of Maguli Giorgadze was liquidated according to the realized reorganization in municipality. The new department of education has different regulation, where nothing is written about those functions, which have been implemented by the department of children’s and juveniles’ rights, says Giorgadze. To confirm it, she has shown us the regulation of her department, where we have found contrary arguments of her words. In the second article of the first enclosure of the regulation number 63, are listed activities, which must be implemented by the mentioned department. And part of those responsibilities coincides with the basic issues of the children’s and juveniles’ rights’ department: “protecting of juveniles’ interests; getting measures to ensure receiving of education in case of exclusion from the school, protection of juveniles from the inviolability of their home; protection them from the violation of the reputation and dignity and etc.”
Future will show us, if the department of children’s and juveniles’ rights would be restored in the third time. Maguli Giorgadze still continues working and still attends the trials of the beneficiaries without any status. She hopes, that some day the representatives of the local government will guess the necessity of her department.