ჩაბნელებული ქობულეთი
„ოცი დღის განმავლობაში ყველაზე მეტად ინფორმაცია მომენატრა. ხალხი იპარავს შუქს, - რა ქნან, პურის ფული არ აქვთ. ოცი ლარი გადავიხადე. გუშინ საღამოს ჩამირთეს სინათლე,“ - ასე დაიწყო უშუქობაზე საუბარი მეორე მსოფლიო ომის მონაწილემ და პირველი ჯგუფის ინვალიდმა, სოფელ კონდიდის მცხოვრებმა, 92 წლის, ისმაილ მენაღარიშვილმა.
ერთი თვის წინ ქობულეთის მუნიციპალიტეტში 5 000-მდე ოჯახს ელექტროენერგიის მიწოდება ერთდროულად შეუწყდა. უშუქობის პრობლემა, ძირითადად, სოფლებში მცხოვრებ მოსახლეობას შეექმნა. მიუხედავად იმისა, ოჯახს ამ საფასურის ელექტროენერგია მოხმარებული აქვს თუ არა, ინკასატორი თითოეული ოჯახისგან 25-35 ლარის გადახდას ითხოვს. ეს მოსახლეობის გაღიზიანებას იწვევს. როგორც მოსახლეობას აცნობეს, ისინი მოხმარებული ელექტროენერგიის საფასურის გადაუხდელობის გამო „ჩააბნელეს“. თანხის სასწრაფოდ მოთხოვნის მიზეზად კი ჩეხი ინვესტორის მიერ „აჭარის ენერგოკომპანიის“ შესყიდვა სახელდება.
„არ მესმის რატომ უნდა გადავიხადო ოცი ლარი, ამდენი არ დამიხარჯავს და რა ვქნა. არ ჩართავენ და არც მე ვაპირებ გადახდას. საერთო მრიცხველში თუ დავალიანებაა, ეს ჩემი პრობლემა არ არის,“ - აცხადებს სოფელ ალამბრის მკვიდრი ზურა  თხილაიშვილი.
ქობულეთელები მძიმე სოციალურ მდგომარეობასა და თანხის ამოღების გაუგებარ მიზეზებზე საუბრობენ. მათ ქობულეთის ენერგოკომპანიის ხელმძღვანელობასთან უამრავი კითხვა აქვთ.
აჭარის ენერგოკომპანიის ქობულეთის სადგურის უფროსს, თამაზ ნემსაძეს კი მოსახლეობისგან დამატებითი 25-35 ლარის ამოღება კანონიერად მიაჩნია: „ორი წელია, რაც მე უფროსი ვარ, მოსახლეობამ იცის, რომ ყოველი თვის 15 რიცხვში ელექტროენერგიის გათიშვაა მოსალოდნელი. ისინი ელექტროენერგიის გადასახადს წლობით არ იხდიდნენ. გამრიცხველიანებას ჩეხები აუცილებლად მოაწესრიგებენ. თითოეულ სოფელში საერთო მრიცხველზე 100 ოჯახი იქნება ჩართული. დახარჯული ელექტროენერგიის საფასური სწორედ მათზე გაიყოფა. სამ-ოთხ დღეში ალბათ ორ-სამ ათას ოჯახს კიდევ გავთიშავთ. ყველა იპარავს ელექტროენერგიას.“
ქობულეთის მოსახლეობა დაარწმუნეს, რომ ენერგოკომპანია ჩეხმა ინვესტორმა უკვე ჩაიბარა და დამატებით თანხებსაც ისინი ითხოვენ. ენერგოკომპანიაში კი აცხადებენ, რომ ჩეხებს აჭარის ენერგოსისტემა საკუთრებაში 10 ივნისიდან გადაეცემათ. ენერგოკომპანიის ქობულეთის სადგურის უფროსთან საუბარში ისიც გაირკვა, რომ ზემოაღნიშნულ თანხას ჩეხი ინვესტორები კი არა, სახელმწიფო ითხოვს.
„ამ ეტაპზე გახარჯული ელექტროენერგიის 32 პროცენტია ამოღებული. მინდა ინვესტორს შუქი ჩართული დახვდეს. ნახავენ, სამ თვეში ფულს თუ არ გადაიხდიან, ათი ათასი ოჯახი გაითიშება,“ - ამბობს თამაზ ნემსაძე. „რამდენიმე დღის წინ ერთი სოფლიდან 12 ოჯახი ჩამოვიდა. ბიბლია მოიტანეს, დაიფიცეს აღარ მოვიპარავთო. რამდენიმე დღე არ იპარავდნენ, მერე კი ისევ დაიწყეს. ბიბლიაც დაავიწყდათ. ქვედა ოჩხამურში 350 ოჯახს არ მიეწოდება ელექტროენერგია. ხან რკინიგზას კეტავენ და ხან მთავრობის წევრები თუ ჟურნალისტები ჩამოჰყავთ. კერძო მრიცხველების მიხედვით სამი-ოთხი ლარი აქვთ დახარჯული, საერთო მრიცხველში კი გაცილებით მეტი საფასურის ხარჯვაა დაფიქსირებული.“
ქობულეთში ელექტროენერგიის დავალიანების დაფარვის სამართლიანობა-უსამართლობაზე ბევრს საუბრობენ. პოლიტიზირებულ ქობულეთელებს ყველაზე მეტად საინფორმაციო გამოშვებები ენატრებათ. „აბა მე სიყვარულს არ ვუყურებ და არც მომწონს ბაბუ,“ - ამბობს ისმაილ მენაღარიშვილი.

18:43, Thursday, 23.05.2013
“I miss for information. People steal electticity. What should they do? They have no money even for bread. Some days ago I paid 20 lari. The light was switched on yesterday,” says the World War II veteran, first group invalid, inhabitant of village Kondidi, 92 year old, Ismail Menagarashvili.
One month ago, 5 thousands of families in Kobuleti Municipality stayed without electro energy. The basic families without electricity are from villages. The collector demands 25-35 lari from each family, weather they have spent such amount of electricity or not. The locals are anxious. As the locals have been informed, the supply of electricity was interrupted because of the unpaid money. Some representatives of the Adjara energy company declare that Czech investors bought the “Adjara energy company”.
“I do not understand, why should I pay 20 lari? I did not spend such amount of electricity. If they will not give us electricity, I am not going to pay money. If the debt comes from general counter, this is not my problem,” declares the inhabitant of village Alambari, Zura Tkhilaishvili.
The inhabitants of Kobuleti talk about the poor social conditions and vague reasons of the sum gathering. They have a lot of questions to the representatives of Kobuleti Energy Company.
Though, the chief of the Kobuleti power plant of Adjata Energy Company Tamaz Nemsadze thinks that demanding of 25-35 lari from the locals is legal: “The locals know, that in the middle of the month, they have to pay the money. They have not been paying debts during years. Situation will be improved, after the Czechs come in the Energy Company. 100 families will be switched on one counter and the fee of the spent electricity will be shared among them. I think that in the nearest 3-4 days, we will switch off 2-3 thousands of families. Everybody steals electricity.”
The locals are sure, that the Energy Company has been bought by the Czech investors and the debt is demanded by them. But in Energy Company declare that, the Energy Company will be handed to investors from 10 June. After the conversation with the chief of the Company, Human Rights Centre cleared that the money was demanded not from the investors, but from the government.
“On that stage, we have taken 32 percent of spent electricity. The locals will see, if they don’t pay the dept in time, in three months 10 000 of families will be switched off,” says Nemsadze and continues: “Some days ago, 12 families came from one village. They brought the Bible with them and swear on the Bible, that they would never steal the electricity, but, after some days, they forgot about their promise. Besides this in Kveda Ochkhamuri 350 families do not have electricity. They block the railway; ask for help to journalists and local government. According to private counters, they have spent only 3-4 lari. Though, in general counters, the numbers are bigger.”
There are talking a lot about legal or illegal demand of debts in Kobuleti. Politicized locals miss for the information: “I do not watch love stories, I do not like it, granny,” says Ismail Menagarashvili.