კომპაქტურად ჩასახლებული დევნილები დახმარებას ითხოვენ
ზუგდიდში გრიბოედოვის ქუჩაზე ყოფილ „ყრუ-მუნჯთა” საზოგადოების შენობაში მცხოვრები აფხაზეთიდან დევნილი 33 ოჯახი დახმარებას ითხოვს.  შენობის ახალი მეპატრონის მიერ წაყენებული ულტიმატუმის ვადა პირველ ივნისს ამოიწურა. მართალია მეპატრონე კვიკვიანიამ წერილში მითითებული ძალა, პოლიცია არ გამოიყენა, მაგრამ დევნილები შიშობენ, რომ მათი გასახლება შეიძლება უიარაღოდაც მოხერხდეს.
კომპაქტურად ჩასახლებული ნათელა ქობალია პროფესიით იურისტია, ის ამბობს, რომ გასახლებასთან ერთად მათი, როგორც ქვეყნის რიგითი მოქალაქეების უფლებებიც ირღვევა: „წარმოიდგინეთ, რა საშინელ პირობებში ვცხოვრობთ. არ ვიცით შენობიდან როდის გაგვასახლებენ და ამას კიდევ აუტანელი პირობებიც ემატება, კვიკვიანიამ, მას შემდეგ, რაც შენობა იყიდა, იქ სარემონტო სამუშაოები დაიწყო, წყალი გამოგვირთო, რკინის კარები ჩამოკიდა და მოსაღამოვდება თუ არა შენობიდან ვეღარ გავდივართ. არავის არა აქვს უფლება ადამიანები დაამწყვდიოს და გარეთ გასვლის საშუალება არ მისცეს. რომელიმე ჩვენგანი ცუდად რომ გახდეს, საავადმყოფოშიც კი ვერ წავალთ, კარები ჩარაზულია და გათენებას უნდა დაველოდოთ,” - ამბობს ნათელა ქობალია და სახელმწიფოს რეაგირებისკენ მოუწოდებს.
დევნილი არასამთავრობო ორგანიზაციის „სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების ცენტრის” თავმჯდომარის მურმან მალაზონიას თქმით, დევნილთა გასახლება ამ ერთი შემთხვევით არ შემოიფარგლება: „ჩვენ ყველამ ერთად უნდა ვიმოქმედოთ. არ შეიძლება ამ პრობლემის უგულვებელყოფა. დღეს ყრუ-მუნჯთა საზოგადოების შენობიდან გაასახლებენ, უკვე დადის ხმები, რომ ფაიფურის შენობასაც გამოუჩნდა ინვესტორი, თუმცა, ამაზე ჯერ ოფიციალურად არავინ საუბრობს. მალე ყველა შენობა გაიყიდება. არ შეიძლება დევნილები ღია ცის ქვეშ დარჩნენ,” - ამბობს მურმან მალაზონია.
ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს სამეგრელოს სამმართველოს უფროსის ლევან მიქავას თქმით, დევნილების გასახლება წინააღმდეგობაში მოდის „იძულებით გადაადგილებულ პირთა - დევნილთა შესახებ” საქართველოს კანონთან, რომლის თანახმად, საქართველოს შესაბამის ტერიტორიაზე საქართველოს იურისდიქციის აღდგენამდე, დევნილების გამოსახლება კომპაქტურად განსახლების ობიექტებიდან არ ხდება, გარდა იმ შემთხვევებისა, როდესაც:
ა) დევნილებთან იდება წერილობითი შეთანხმება;
ბ) გამოიყოფა შესაბამისი საცხოვრებელი ფართობი, რომლითაც არ გაუარესდება დევნილის საყოფაცხოვრებო პირობები;
გ) ხდება სტიქიური ან სხვა მოვლენები, რაც ითვალისწინებს განსაზღვრულ კომპეტენციებს და რეგულირდება საერთო წესით;
დ) დევნილს ფართობი დაკავებული აქვს თვითნებურად, კანონის დარღვევით.
თუმცა იურისტები ამბობენ, რომ კანონი ზოგადია: „კანონში ნათქვამია, რომ დევნილთა განსახლება ხდება წერილობითი შეთანხმების საფუძველზე და გამოიყოფა შესაბამისი საცხოვრებელი ფართობი, რომლითაც საყოფაცხოვრებო პირობები არ გაუარესდება. თუმცა, კანონი არის ზოგადი და მასში არ არის მითითებული, თუ რას ნიშნავს პირობების გაუარესება და თუ როგორი უნდა იყოს მათთვის შეთავაზებული ალტერნატიული საცხოვრებელი,” - ამბობს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ზუგდიდის ოფისის კოორდინატორი, იურისტი ზაზა ქვაცაბაია.
კვიკვიანიას ადვოკატის თქმით, მისი კლიენტი ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროსგან დევნილების გასახლების შესახებ თანხმობას ელოდება: „დევნილთა განსახლების საკითხი, პარლამენტის დადგენილებით, სასამართლო გადაწყვეტილების გარეშე, პოლიციამ უნდა აღასრულოს. თუმცა, არსებობს შინაგან საქმეთა მინისტრის ბრძანებულება, რომლის თანახმადაც დევნილთა გასახლება კომპაქტურად ჩასახლებული შენობებიდან მხოლოდ ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის წერილობითი თანხმობის საფუძველზე ხდება. ჩვენც ჩვენს ხელთარსებული ყველა მასალა მინისტრ ხევიაშვილთან გავაგზავნეთ და ვთხოვეთ შენობა რაც შეიძლება მოკლე ვადებში გაგვითავისუფლონ. სამინისტროსგან პასუხი ჯერ-ჯერობით არ მიგვიღია,“ - ამბობს კვიკვიანიას ადვოკატი დემურ სოტკილავა. დევნილების მიერ წაყენებულ ბრალდებაზე შესასვლელი კარების ჩაკეტვის თაობაზე, სოტკილავა საუბრობს, რომ მას სხვა სახის ინფორმაცია აქვს. მისი თქმით, სამინისტროში სპეციალური კომისია შეიქმნება, რომელიც დევნილების საკითხს დეტალურად შეისწავლის, მათ შორის იმასაც თუ რამდენი დევნილი იყო რეგისტრირებული იმ შენობაში ოფიციალურად.
გრიბოედოვის 99-ში 1998 წლიდან მცხოვრები დევნილები შიშობენ, რომ შეიძლება კვიკვიანიამ ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროსთან, მათი სურვილის საწინააღმდეგოდ, შეთანხმებას მიაღწიოს და ისინი შენობიდან გაასახლონ.

IDP’s require assistance
33 IDP families living in Zugdidi require assistance from the government. A new owner of the building asked residents to leave the building on June 1. Otherwise, he threatened to use force. Although the date of ultimatum has expired, the owner still has not used force. IDPs are still afraid that Kvikvinia will manage to evict them without the police.
Natela Kobalia is a lawyer by trade. She says that besides the fact they will be evicted from the building, their human rights are violated, too. “Can you imagine the terrible conditions they live in. We are living under fear; we do not know when we will have to leave the building. Furthermore, we live in awful conditions. Kvikviania has bought the building and has started some renovations and we now have no running water. He changed the doors and locks and installed a new iron one, and now we cannot leave as soon as it becomes dark. Even if we need doctor we cannot leave the building during nights and have to wait until morning,” says Kobalia.
As Murman Malazonia the head of NGO “Centre for Civic society development” says that this is not the only case of IDP problems. “We all must act together. We cannot ignore this problem. They say that some other buildings have already been sold and that investors will withdraw those people, too. Nobody is talking about it, yet. However, I have heard that the former porcelain building has been sold too. All the buildings will soon be sold and the IDPs will be in the streets,” says Malazonia.
According to Levan Mikava, a representative from the Ministry of Refugees, the eviction in Samegrelo region is against a law concerning IDPs. “According to the Georgian law on Refugees, there are particular limitations on how property owners can treat IDPs. These are:
1) The eviction must take place based on a written agreement between investor and IDPs.
2) By allocating a living place which does not worsen the living conditions of the IDPs.
Lawyers say that the law is too general. “The law says that eviction must take place based on a written agreement and that IDP living conditions must not be made worse by the eviction, but there is nothing written defining ‘worse’. There are no specific definitions of it. It is very general.” says lawyer of HRIDC’s Zugdidi office, Zaza Qvacabaia.
According to the lawyer for Kvikvinia, they are waiting for permission from the Ministry of Refugees. ”The matter of eviction is solved without court decision by the help of police, but there is also a decree of the interior minister according to which eviction can happen only based on the permission of Minister of Refugees. We have sent all documents to the ministry and proof that we have provided territory for IDPs currently on Kvikvinia’s property. We have not received an answer, yet,” says the lawyer Demur Sotkilava. Sotkilava says that he does not have information about locking doors. He says that the ministry will form a special commission that will examine IDP’s situation in details.
IDPs living in Griboedov 99 are afraid that Kvikinia will soon receive permission from the ministry to evict them.