სტატუსდაკარგული ჩეჩენი ლტოლვილები
პანკისის ხეობაში მცხოვრები ჩეჩნეთიდან ლტოლვილები საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს წარმომადგენლებს არაკომპეტენტურობაში ადანაშაულებენ. მათი თქმით, სამინისტრომ 200-მდე ლტოლვილს სტატუსი არასწორად შეუწყვიტა, რის გამოც მათ საქართველოში დროებითი ბინადრობის მოწმობას არ აძლევენ. შესაბამისად, ისინი ვერც თოთხმეტ ლარიან შემწეობას იღებენ და გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის კვების პროგრამის შეწყვეტის შემდეგ, ულუკმაპუროდ და სამედიცინო დახმარების გარეშე დარჩებიან.
საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრომ ჩეჩნეთიდან ლტოლვილებისთვის დროებითი ბინადრობის მოწმობების გაცემა 2007 წლის აპრილიდან დაიწყო. მოწმობის მფლობელი ოჯახის თითოეული წევრი საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ყოველთვიური შემწეობის სახით 14 ლარს იღებს. საქართველოს მთავრობამ ლტოლვილთათვის მწირი ფულადი დახმარების გაწევა, აუცილებლად მას შემდეგ მიიჩნია, რაც გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის (გლუკი) წარმომადგენლობამ, საქართველოში მცხოვრები ჩეჩნეთიდან ლტოლვილებისათვის, 2008 წლიდან კვების პროგრამის შეწყვეტის შესახებ ოფიციალურად განაცხადა.
“რადგან საქართველოში ჩეჩნეთიდან ლტოლვილები მცირე რაოდენობით დარჩნენ, ამ და სხვა ობიექტური მიზეზების გამო, 2008 წლიდან კვების პროგრამას ვწყვეტთ, თუმცა, უყურადღებოდ არ მიგატოვებთ. თქვენს პრობლემებზე მუშაობას გავაგრძელებთ,” - განაცხადა ორი კვირის წინ პანკისში მყოფმა გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის ერთ-ერთმა წარმომადგენელმა პიტერ ნიკოლაუსმა.
გლუკის პროგრამის ფარგლებში თითოეულ ჩეჩენ ლტოლვილზე ყოველთვიური კვების რაციონი შემდეგნაირად ნაწილდება: 13,5 კგ პურის ფქვილი; 0,6 კგ შაქარი; 2,7 კგ ლობიო; 0,75 ლტ ზეთი; 0,5 ქილა რძის ფხვნილი; 0,5 ქილა თევზის კონსერვი;  6,5 პაკეტი მშრალი სუპი; 200 გრ შავი ყავა; 500 გრ იოდიზირებული მარილი.
გლუკის პროგრამის ფარგლებში ჩეჩენ ლტოლვილებს 2 თვეში ერთხელ ასევე ეძლევათ: 3 ცალი საპონი; 1 პაკეტი სარეცხის ფხვნილი; 1 კბილის პასტა; 1 კბილის ჯაგრისი; 3 პაკეტი ჰიგიენური ხელსახოცი (12-60 წლის ქალბატონებზე).
ჩვენთან საუბარში ჩეჩნეთიდან ლტოლვილები აცხადებენ, რომ მიუხედავად გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის პროგრამიდან მიღებული დახმარებისა, მათი სოციალური მდგომარეობა და პირობები უკიდურესად მძიმეა. “ერთ ოთახში 7 ადამიანი ვცხოვრობთ. მე, ჩემი მეუღლე და 5 მცირეწლოვანი ბავშვი. სულ ორი  საწოლი გვაქვს, სადაც ბავშვებს სძინავთ. მე და ჩემს მეუღლეს კი ცივ იატაკზე, ან სკამზე გვძინავს. ოთახის ფანჯრებს მინები არ აქვს და ცელოფანი გვაქვს გაკრული. საშინელ საცხოვრებელ მდგომარეობაზე რომ აღარაფერი ვთქვათ, ნახევარზე მეტი მშივრები ვართ. გლუკის დახმარება არაფერში გვყოფნის. ამ პროგრამის შეწყვეტის შემდეგ კი ალბათ შიმშილით დავიხოცებით, რადგან 14 ლარით თავს ვერ ვირჩენთ. ამ შემწეობით ყოველდღიურად მხოლოდ ერთი პურის ყიდვაც შეუძლებელია. დახმარების გარდა, სხვა შემოსავალი არაფერი გვაქვს,” - ამბობს 23 წლის რაისა ალხანიშვილი.
გაცილებით რთული მდგომარეობა აქვთ იმ ჩეჩენ დევნილებს, რომელთაც საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრომ, დროებითი ბინადრობის მოწმობების გაცემამდე, ლტოლვილის სტატუსი შეუწყვიტა. ათობით ოჯახი ყოველგვარი დახმარების გარეშეა დარჩენილი და შიმშილობს.
“საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს, მიგრაციის, რეპატრიაციისა და ლტოლვილთა საკითხების დეპარტამენტიდან 2007 წლის 24 მარტით დათარიღებული წერილი მივიღე, სადაც აღნიშნულია, რომ `ლტოლვილთა შესახებ~ საქართველოს კანონის პირველი მუხლის პირველი პუნქტის შესაბამისად, შემიწყდა ლტოლვილის სტატუსი. იქვე იმასაც მაცნობებენ, რომ შემიწყდა ამ სტატუსით განსაზღვრული ყველა სოციალური დახმარება და სამინისტროს უმოკლეს ვადაში უნდა ჩავაბარო ლტოლვილის დამადასტურებელი შესაბამისი დოკუმენტები. მე საქართველოში დაბადებული ვარ, მაგრამ ოცი წლის განმავლობაში ჩეჩნეთის რესპუბლიკაში ვცხოვრობდი. სანამ პანკისის ხეობიდან ჩეჩნეთში საცხოვრებლად წავიდოდი, ადგილობრივი რეგისტრაციის სამსახურიდან ამოვეწერე, რაზედაც შესაბამისი ცნობაც გამაჩნია. მაშინ საბჭოთა კავშირის პასპორტს ვფლობდი, სადაც საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ არაფერი იყო აღნიშნული. ჩეჩნეთში ცხოვრების დროს, სსრკ-ს პასპორტი შევცვალე და რუსეთის ფედერაციის პასპორტი მივიღე. შესაბამისად გავხდი რუსეთის მოქალაქე, ყოველგვარი მაქინაციების გარეშე. ქალაქ გროზნოში საომარი მოქმედებების დროს, ჩეჩნეთის რესპუბლიკა სხვებთან ერთად დავტოვე და ლტოლვილად ვიქეცი. მიუხედავად ამისა, საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო, ამჟამად ლტოლვილად აღარ მცნობს,” - აცხადებს პანკისის ხეობაში მცხოვრები ციალა მუზიკაშვილი.
ჩეჩნეთიდან ლტოლვილს, 9 შვილის დედას ტაუს ერზნუკაევას კი, როგორც თვითონ ამბობს, საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრომ დროებითი ბინადრობის მოწმობა მხოლოდ იმიტომ არ მისცა, რომ იგი საქართველოდან მესამე ქვეყანაში გასვლის მსურველთა სიაში ირიცხება. “ოთხი წელია კანადაში წასვლას ველოდები. ჩვენს მიღებას კანადაც არ ჩქარობს და წასვლა გაგვიჭიანურდა. ამ ხნის განმავლობაში ლტოლვილის სტატუსით ვსარგებლობ, მაგრამ როდესაც ბინადრობის მოწმობების გაცემა დაიწყეს, მე არ მომცეს, იმ მიზეზით, რომ საქართველოდან გადასახლების მსურველთა სიაში ვარ აღრიცხვაზე. 9 შვილი მყავს და მოხუცებული ქმარი. კვების პროგრამა რომ შეწყდება, რა უნდა ვქნა, რით უნდა ვიცხოვრო? ამ კითხვებზე სამინისტროს წარმომადგენლები არ მპასუხობენ,” - აღნიშნავს ტაუს ერზნუკაევა.
ჩეჩნეთიდან ლტოლვილების პრეტენზიებს საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროში არ ეთანხმებიან. ლტოლვილთა და რეპატრიაციის სამმართველოს უფროსის ირაკლი კოკაიას განცხადებით, ჩეჩნეთიდან ლტოლვილებს სტატუსი იუსტიციის სამინისტროს წერილის საფუძველზე შეუწყდათ.
“ის ადამიანები, ვინც დაიბადნენ და რეგისტრირებულები იყვნენ საქართველოში, საქართველოს მოქალაქეებად ითვლებიან. ბევრ ლტოლვილს აქვს ორი, საქართველოს და რუსეთის ფედერაციის პასპორტი, რაც კონკრეტულ შემთხვევაში არ შეიძლება. აღნიშნულს არკვევს იუსტიციის სამინისტრო და ჩვენ მათი წერილების მიხედვით ვმოქმედებთ. ლტოლვილებმა საბუთები გააყალბეს. როგორც უკვე გითხარით, ერთი და იგივე პირს სხვადასხვა გვარზე ორი პასპორტი აქვს, რის გამოც ისინი შესაძლოა სისხლის სამართლის პასუხისგებაშიც მიეცნენ. ბევრია ისეთი ადამიანიც, რომელსაც ვითარების გარკვევამდე სტატუსი არ მოვუხსენით, უბრალოდ მათზე ბინადრობის მოწმობების გაცემა შევაჩერეთ. შეიძლება ხარვეზებიც იყოს, მაგრამ შეტყობინების შემთხვევაში აუცილებლად გამოსწორდება,” - აღნიშნა ირაკლი კოკაიამ.
საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს მუშაობას, ჩეჩნეთიდან დევნილების მიმართ, უარყოფითად აფასებენ უფლებადაცვითი ორგანიზაციები. არასამთავრობო ორგანიზაცია “ადამიანის უფლებათა ცენტრი”, რომელიც ჩეჩენი ლტოლვილების უფლებების მონიტორინგს ახორციელებს, სამინისტროს ახსენებს, რომ კონვენცია ლტოლვილის სტატუსის შესახებ და არა საქართველოს კანონი ლტოლვილთა შესახებ, განსაზღვრავს კანონს საქართველოში და, რომ კონვენციის მიხედვით, ლტოლვილი მაინც რჩება ლტოლვილად, მიუხედავად იმისა, საქართველოს მთავრობა მიანიჭებს თუ არა მას ამ სტატუსს. “ლტოლვილის სტატუსის მინიჭება არის სუფთა ადმინისტრაციული საქმე, რაც არ გულისხმობს იმის განსაზღვრას, არის თუ არა ეს ლტოლვილი ნამდვილად ლტოლვილი კონვენციის პირველი მუხლის მიხედვით. თუკი საქართველოს მთავრობას არ სურს დაიცვას კონვენცია ლტოლვილის სტატუსთან დაკავშირებით და ურჩევნია გაითვალისწინოს მხოლოდ შიდა კანონი ლტოლვილების შესახებ, ეს იმას ნიშნავს, რომ მან უარი განაცხადოს კონვენციის ხელშემკვრელ მხარედ დარჩენაზე და თავს არ აჩვენებდეს, თითქოს იგი იცავდეს საერთაშორისო კანონებს, თუმცა მათ უგულებელყოფს, როგორც კი იგი საერთაშორისო ყურადღების ცენტრს მოშორდება,” - აცხადებს ორგანიზაციის აღმასრულებელი დირექტორი უჩა ნანუაშვილი.
“ადამიანის უფლებათა ცენტრის” ინფორმაციით, ამჟამად პანკისის ხეობაში მცხოვრები რამდენიმე ჩეჩენი ლტოლვილის სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრება, რადგან მათ შურისძიებით ემუქრებიან. ცნობისათვის, პანკისის ხეობაში ჯერ ისევ მოქმედებს სისხლის აღების ინსტიტუტი. იდრის ალხანიშვილი ერთ-ერთი მათგანია, რომელმაც უსაფრთხოების მიზნით, საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს არაერთხელ სთხოვა საცხოვრებელი ადგილის შეცვლა, მაგრამ უშედეგოდ. “ჩემმა ძმამ 5 წლის წინ ადგილობრივი მკვიდრი იმედაშვილი მოკლა, რის შემდეგაც მან პანკისის ხეობა დატოვა და ჩეჩნეთში გადავიდა. ცოტა ხნის წინ, სანდო პირებმა გამაფრთხილეს, რომ შურისძიების მიზნით, მოკლულის ახლობლები ჩემზე ნადირობენ. ამიტომ, ხეობიდან გასახლების თხოვნით რამდენჯერმე მივმართე ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს, მაგრამ ყურადღებას არავინ მაქცევს. საცხოვრებლად სხვა ადგილი საერთოდ არ შემოუთავაზებიათ. აბსოლუტურად იზოლირებული ვარ. მარტო ვერსად გავდივარ, რადგან ნებისმიერ დროს შეიძლება მომკლან,” - ამბობს იდრის ალხანიშვილი, რომელიც ხუთი შვილის მამაა.
ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროში, ჩეჩნეთიდან ლტოლვილების ამ ბრალდებებსაც უარყოფენ. ლტოლვილთა და რეპატრიაციის სამმართველოს უფროსი ირაკლი კოკაია აცხადებს, რომ ასეთ ლტოვილებს მათ საცხოვრებელი ფართი საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში შესთავაზეს, მაგალითად, წალკაში, მაგრამ ისინი თბილისის გარდა სხვაგან ცხოვრებაზე უარს ამბობენ. “მათ მაინც და მაინც თბილისი უნდათ. ...ჩვენ 300 ათასი დევნილი გვყვავს და თბილისში ჩეჩნეთიდან ლტოლვილებისათვის ადგილები ნამდვილად არ მოგვეპოვება,” - ამბობს კოკაია.
პანკისის ხეობაში მცხოვრები ჩეჩნეთიდან ლტოლვილები, გაეროს კვების პროგრამის შეწყვეტის შემდეგ, ისედაც რთული სოციალური, კრიმინალური და საცხოვრებელი მდგომარეობის კიდევ უფრო დამძიმებას ვარაუდობენ. იმ შემთხვევაში თუ სამინისტრომ მათ სტატუსი არ აღუდგინა, ისინი, თბილისში, სამინისტროს შენობის წინ, საპროტესტო აქციების გამართვას გეგმავენ.

Chechen Refugees Lost Status
Chechen refugees residing in the Pankisi Gorge blame the Georgian Ministry of Refugees and Accommodation for incompetence. They claim that the ministry has deprived the refugees from their status illegally; so they will not issue IDs for Temporary Residence to them in Georgia. Consequently they will not receive fourteen-lari allowance anymore. UN High Commissioner for Refugees stops Food Program and Free Medical Aid for refugees.
Georgian Ministry of Refugees and Accommodation started to issue IDs on temporary residence in April of 2007. Every family member who had ID would receive fourteen-lari allowance from the Georgian State Budget. Georgian government considered it was necessary to support Chechen refugees with those small allowances since the UNHCR stated officially that they were going to stop Food Program in 2008.
“As only small number of Chechen Refugees remained in Georgia and for some other reasons too, we are going to stop Food Program in 2008. However, we will not leave you without attention. We will go on to consider your problems,” said Peter Nikolaous, one of the representatives of the UNHCR, when he was visiting the Pankisi Gorge.
Within the UNHCR Program, monthly nutrition ration for Chechen refugees is the following: 13,5 kilos of flour, 0,6 kilo of sugar, 2,7 kilos of beans, 0,75 liter of oil, 0,5 tin of milk powder, 0,5 tin of fish; 6,5 packets of dry soup; 200 gr. of black coffee; 500 gr. of iodized salt.
Within the UNHCR program, once in two months Chechen refugees received three bars of soup; 1 packet of washing powder; one tube of tooth paste; one tooth brush; three packets of hygiene handkerchiefs (for women from 12 to 60).
Chechen refugees said in their conversation with us that despite the assistance they received within the UNHCR Program their living and social conditions were extremely poor. “Seven people live in one room. I live with my husband and five children. We have two beds where our children sleep. My wife and I sleep on the floor or on the chair. The windows do not have glasses and we have stretched cellophanes on them. Let alone terrible living conditions, we are half starving. UNHCR’s assistance is not enough for us. After the program finishes we will starve as fourteen lari will not be enough for us. We will afford to buy only bread with the money. We do not have any other income besides our allowances,” said twenty-three-year-old Raisa Alkhanishvili.
Further complicated is the situation for those Chechen refugees who were deprived from their refugees’ status by the Georgian Ministry of Refugees and Accommodation before they granted them with the IDs on temporary residence. Dozens of families remained without all kinds of allowances and they are starving.
“I received a letter dated by the March 24 2007 from the Department of Migration, Repatriation and Refugees within the Ministry of Refugees and Accommodation. The letter stated that according to the Georgian Law on “Refugees”, Article I Section I, I was deprived from the refugee status. In addition to that they informed me that I lost all kind of social allowances and I must hand in my documents regarding refugee status. I was born in Georgia but then lived in Chechnya for twenty years. Before my resettlement to the Pankisi Gorge I abolished my registration in the local Registration Service Department and I have corresponding documents. I had Soviet passport at that time and it there was not information about Georgian citizenship at all. I changed my soviet passport when I lived in Chechnya and took Russian Passport. Subsequently I became Russian citizen without any machinations. During military activities in Grozno I left Chechnya with many other people and became a refugee. Despite all that the Georgian Ministry of Refugees and Accommodation does not recognize me as a refugee,” said Tsiala Muzikashvili, a resident of the Pankisi Gorge.
Chechen refugee, Taus Erzanukaeva, mother of nine children said that the Ministry of Refugees and Accommodation did not grant me with the status because she is on the list of those refugees who want to resettle to the third country. “I have been waiting for the resettlement to Canada for four years already. Canada is mot hurrying to accept us and our resettlement process has prolonged. Meanwhile I was enjoying my refugee status but when they started to issue IDs of Temporary Inhabitance, they did not grant me with ID because I am on the list of people who await the resettlement to Canada. I have nine children and old husband. When the UN stops Food Program I do not know what I shall do. Representatives of the Ministry do not explain it to us,” said Taus Erzanukova.
“Those people who were born and registered in Georgia they are considered Georgian citizens. Many refugees have two passports, Georgian and Russian that is forbidden under the law. The Ministry of Justice is surveying the situation and we are acting according to their letters. Refugees made fraudulent documents. As I have already mentioned, one person has two passports and those people might be prosecuted. There are many people who were not deprived from their status for the reason. We simply stopped to issue IDs on temporary inhabitance to them. There might be some mistakes too but if people apply to us problems will be eradicated,” said Irakli Kokaia.
Human rights organizations condemn the work of the Georgian Ministry of Refugees and Accommodation regarding Chechen refugees. NGO Human Rights Center, which monitors the rights of the Chechen refugees, reminds the Ministry that the Convention on the Status of Refugee and not Georgian Law on Refugees regulates the legislation in Georgia. Besides that, the convention states that the refugee maintains his/her status regardless Georgian Government grants him/her with the status or not. “Granting the status of refugee is an administrative case and it does not estimate whether the refugee is really refugee or not. According to the Convention Article I, if Georgian Government does not want to follow the Convention on the Status of Refugee, the government should refuse to ratify the convention and should not pretend to follow international laws. The authority ignores those regulations as soon as they remain beyond international interest,” said Ucha Nanuashvili, Executive Director of the organization.
According to the Human Rights Center, several Chechen refugees residing in the Pankisi Gorge live in serious danger, because those people are threatened with revenge. By the way, tradition of bloody revenge is still common in the gorge. One of the refugees, Idris Alkhanishvili, who lives in constant danger, applied to the Georgian Ministry of Refugees and Accommodation to grant him with accommodation in different place. However the ministry did not assist him. “Five years ago my brother killed local resident Imedashvili and left the gorge. Little time ago, some reliable people informed me that relatives of the murdered person were hunting on me to take revenge. Consequently I applied to the Ministry to resettle me to another place but nobody pays attention to me. They have not offered me any other residential area at all. I am totally isolated. I cannot leave home alone because they can kill me anytime,” said Alkhanishvili, father of five children.
Officials from the Ministry of Refugees and Accommodation categorically deny the accusations of Chechen refugees. Irakli Kokaia, the head of the Department for Refugees and Repatriation, states that they have offered refugees alternative accommodations in various regions of Georgia, for example in Tsalka. But refugees refuse to resettle anywhere else except Tbilisi. “They want only Tbilisi… We have 300 thousand IDPs and cannot find place for Chechen refugees in the capital at all,” said Kokaia.
Chechen refugees residing in the Pankisi Gorge doubt that after the UN Food Program finishes, their hard social conditions will aggravate as well as criminal and living conditions. Unless the Ministry restores their status, they are going to hold protest demonstrations in front of the Ministry in Tbilisi.