00:24, Tuesday, 21.05.2013
სიცოცხლის გაუფრთხილებლობით მოსპობა – საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის აღნიშნული მუხლით არის დაწყებული გამოძიება, ქართულ ჯარში, ჯარისკაცთა მკვლელობის თითქმის ყველა ფაქტზე. უბედური შემთხვევები, როგორც ამას თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლები უწოდებენ, ბოლო დროს საგრძნობლად გახშირდა. 13 ივლისს, ზემო აფხაზეთში, სამშვიდობო მისიის შესასრულებლად გაწვეული კიდევ ერთი ჯარისკაცი გარდაიცვალა. დედოფლისწყაროს რაიონში მცხოვრები, 21 წლის ლევან ნათათრალაშვილი, სავალდებულო სამხედრო სამსახურს კრწანისის სასწავლო ცენტრში იხდიდა. კოდორის ხეობაში ის და მისი ბატალიონის წევრები 10 დღის წინ, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მოთხოვნით გაიწვიეს.
გარდაცვლილის ოჯახის წევრთა ინფორმაციით, ლევან ნათათრალაშვილს იმავე ბატალიონის რიგითის მიერ, უსაფრთხოების წესების დარღვევით გასროლილი ტყვია მოხვდა, რომელშიც თავად მსახურობდა. „ლევანი, ჯარში, უკვე ერთი წელია რაც თავის ძმასთან, ზურასთან ერთად წავიდა. ძმები სავალდებულო სამხედრო სამსახურს კრწანისის სასწავლო ცენტრში გადიოდნენ. რამდენიმე დღის წინ, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მოთხოვნით, აღნიშნული ბატალიონის წევრები, კრწანისის სასწავლო ცენტრიდან ზემო აფხაზეთში მიავლინეს სამშვიდობო მისიის შესასრულებლად. როგორც გვითხრეს, ერთ-ერთ რიგითი ლადო კაბულაშვილი, რომელიც ლევანისთან მეგობრობდა, თავისი საგუშაგოდან დაბრუნების შემდეგ საკონტროლო გასროლას ახდენდა. იარაღის განმუხტვის დროს მას ტყვია გაუვარდა, რომელიც ქვას მოხვდა. ქვამ ტყვია აისხლიტა და იქვე, ახლოს მდგომ ლევანს მოხვდა. ტყვიამ მას ჯერ ხელ-ფეხი დაუზიანა, შემდეგ შიდა ორგანოები და ბოლოს ზურგიც,“ - ამბობს ნათათრალაშვილების ოჯახის ახლობელი გიორგი ღირსიაშვილი.
დაჭრილი ჯარისკაცი ზემო აფხაზეთში, სოფელ აჟარის საავადმყოფოში გადაიყვანეს, სადაც ექიმებმა მისი გადარჩენა სცადეს, მაგრამ საავადმყოფოში მიყვანიდან 3 საათში ლევანი გარდაიცვალა.
„ჭრილობა სასიკვდილო აღმოჩნდა. ტყვიამ ლევანს ხელ-ფეხის გარდა ღვიძლი, სისხლ-ძარღვები და ზურგის ტვინიც დაუზიანა. ნათათრალაშვილის  გარდაცვალების მიზეზიც სწორედ ეს გახდა. მის ცხედარს ექსპერტიზა ზუგდიდის პროზექტურაში ჩაუტარდა და დასკვნა მზად რამდენიმე დღეში იქნება,“ - განაცხადეს აჟარის საავადმყოფოს ექიმებმა.
სამართალდამცავებმა კრწანისის სასწავლო ცენტრის ბატალიონის რიგითი ლადო კაბულაშვილი მკვლელობის დღესვე დააკავეს. მას ბრალი სიცოცხლის გაუფრთხილებლობით მოსპობის მუხლით წაუყენეს. სასამართლომ დაკავებულს წინასწარი აღკვეთის ღონისძიების სახით, ორთვიანი პატიმრობა უკვე შეუფარდა. დანაშაული 2 - დან 4 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გარდაცვლილის მშობლებს და ოჯახის წევრებს ბრალდებულის მიმართ პრეტენზიები არ აქვთ. ისინი მომხდარში თავდაცვის და შინაგან საქმეთა სამინისტროებს ადანაშაულებენ.
„უბედური შემთხვევა ყველგან ხდება, მაგრამ ქართულ ჯარში, რომლის აღმავლობის შესახებაც ხელისუფლება 24 საათი ლაპარაკობს, ასეთი ფაქტები, მით უფრო ასეთი სიხშირით, არ უნდა ხდებოდეს. იარაღი იმ ადამიანებს, ვინც მისი უსაფრთხოდ გამოყენება არ იცის, არ უნდა ანდონ. ვერაფრით ამიხსნია, ლევანმა ერთი ტყვიით ამდენი ჭრილობა როგორ მიიღო ან დაჭრიდან 3 საათზე მეტი თუ იცოცხლა, მისი გადარჩენა რატომ ვერ მოხერხდა. სად იყო იმ დროს რიგითების ზედამხედველი თუ მეთაური, როცა კაბულაშვილი საკონტროლო გასროლას უსაფრთხოების წესების დარღვევით ახდენდა?“ - კითხულობს დაღუპულის მამა გიორგი ნათათრალაშვილი.
მომხდართან დაკავშირებით არც თავდაცვის და არც შინაგან საქმეთა სამინისტროში კომენტარს არ აკეთებენ. შსს-ს წარმომადგენლებმა მხოლოდ გარდაცვლილის ოჯახს მიუსამძიმრეს და დაკრძალვის ხარჯები დაფარეს. გარდაცვლილის ახლობლების თქმით, სამინისტროს წარმომადგენლებმა მათ აღუთქვეს, რომ მიმდინარეობს გამოძიება და უმკაცრესად დაისჯებიან ის ადამიანები, ვისაც შემთხვევის ადგილზე უსაფრთხოების წესების დაცვა და რიგითების ზედამხედველობა ევალებოდა.
მსგავსი დაპირება, ცოტა ხნის წინ, თავდაცვის სამინისტროს უფლისციხის სამხედრო ნაწილში, ასევე გაუფრთხილებლობით მოკლული 19 წლის გიორგი მუმლაძის ოჯახის წევრებმაც მიიღეს, თუმცა, გამოძიებას მკვლელობაში ეჭვმიტანილის, ამავე სამხედრო ნაწილის რიგითის გიორგი ოზბეთელაშვილის მეტი არავინ დაუსჯია.

More and More Soldiers Are Killed In Georgian Army
Manslaughter without due caution and circumspection –an article from Georgian Criminal Code –law enforcers launch criminal investigations on the murder of soldiers in Georgian Army under this article. Representatives of the Minister of Defense call similar facts incidents; however those incidents have increased in number recently. On July 13 one more soldier died in Upper Abkhazia while accomplish peacekeeping mission. Twenty-one-year-old Levan Natatralashvili, a resident of Dedoflistskaro District, was serving his term in Krtsanisi training center. Ten days ago, the Internal Ministry took him and other members of the unit to the Kodori Gorge.
Family members of the killed young man said that Levan Natatralashvili was wounded by a soldier from the same unit he served in. “Levan joined the army with his brother, Zura a year ago. They took military training in the Krtsanisi training Center. Several days ago, the Internal Ministry demanded them to move to Upper Abkhazia to accomplish peacekeeping mission. As we were told, one of the soldiers Lado Kublashvili, who was Levani’s friend, was firing the gun having returned from the block post. He accidentally wounded Levan who was standing close to him. The bullet injured Natatralashvili’s limbs, internal organs and finally the spine too,” said Giorgi Girsiashvili, a relative of the Natatralashvilis.
The wounded soldier was taken to the hospital in the village of Azhara in Upper Abkhazia where the doctors tried to rescue him but three hours later Levan died in the hospital.
“The wound was dangerous to life. Besides limbs, the bullet injured Levan’s veins and spine. It resulted into the death of Natatralashvili. His body was examined in Zugdidi Dissecting Room and the conclusion will be ready in several days,” said doctors from Azhara Hospital.
Law enforcers detained Lado Kublashvili on the same day. He is charged for manslaughter without due caution. The court sentenced him to two-month-pretrial-imprisonment. The crime shall be punishable from two to four years of restriction of freedom.
Parents and relatives of the dead young man do not appeal against the accused. They blame the Internal and Defense Ministries for the accident.
“Although similar accidents happen in every country, it should not take place in Georgian Army because they boast about its development 24 hours a day. People with less experience should not have free access to weapon. I cannot understand how Levan could have been injured in several places with only one bullet. How doctors could not save Levan, if he lived more than three hours from the accident. Where was the supervisor or the commander of soldiers when Kublashvili was violating the security rules by shooting?” said Giorgi Natatralashvili, father of the dead soldier.
Nobody comments on the accident from the Defense and Internal Ministries. They expressed their condolence to the family of the dead man and reimbursed the expenses of the funeral. Relatives of Natatralashvili said that representatives of the Ministry promised them to carry out investigation on the accident and everybody who was in charge of monitoring and supervising the unit should be severely punished.
Similar promises were given to the family of Giorgi Mumladze, a nineteen-year-old soldier who was killed in Uflistsikhe Military Unit. However, the investigation has not charged anyone, but Giorgi Ozbetelashvili, a soldier who was accused for the murder.