უკანონოდ გამოსახლებული ოჯახი ავტოფარეხში ცხოვრობს
სასამართლო აღმასრულებლის მიერ ხიმშიაშვილის ქუჩის #94 სახლიდან გამოსახლებული ედნარ ბერიძის ოჯახი თვეზე მეტია მეზობლის ავტოფარეხში ცხოვრობს. გარაჟების დანგრევის ბუმით შეშინებული ბერიძეებს ავტოფარეხიდან გამოსახლების შიშიც აქვთ. დაზარალებულის ადვოკატის, ნიკოლოზ გეგეშიძის განცხადებით, ბერიძეები უკანონოდ არიან გამოსახლებულები. ამ საქმეზე   სასამართლო პროცესი უახლოეს დღეებში დაიწყება.
ბერიძეების ოჯახი ხიმშიაშვილის #94 - ში 1993 წლიდან ცხოვრობს. ამ სახლში, საბჭოთა პერიოდში სასაზღვრო ჯარის სამხედრო მოსამსახურეები ცხოვრობდნენ. საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ სამშობლოში წასასვლელად გამზადებულმა ოფიცრებმა მასიურად დაიწყეს ბინების გაყიდვა. ბინების ნაწილი ბათუმის მერიას გადაეცა. ბერიძეებს ბინა მერიამ სწორედ მაშინ გადასცა: „ჩვენ ამ ბინაში 1993 წლიდან ვცხოვრობთ. გვაქვს ბათუმის მერიის მიერ გაცემული ორდერი. სამწუხაროდ ბინის პრივატიზაცია ვერ გავაკეთეთ. გვითხრეს, რომ პრივატიზაცია მაშინ იქნებოდა საჭირო, თუ ბინის გაყიდვას მოვინდომებდით,“ - აცხადებს ედნარ ბერიძე.
2003 წელს საქართველოს საზღვრის დაცვის დეპარტამენტმა ბათუმის მერიას სასამართლო პროცესი მოუგო, რომლის მიხედვითაც ხიმშიაშვილის #94 - ის ბინები საზ. დაც. დეპარტამენტს გადაეცა. სასამართლო გადაწყვეტილებით, ამ სახლიდან გამოსახლებას დაექვემდებარნენ ის მაცხოვრებლები, რომლებსაც ბინები პრივატიზებული არ ჰქონდათ. მათ შორის მოხვდა ედნარ ბერიძეც, რომელიც თვლის, რომ სასამართლომ მის წინააღმდეგ უკანონო გადაწყვეტილება გამოიტანა.
„სასამართლომ გადაწყვეტილება ჩვენს წინააღმდეგ ისე გამოიტანა, პროცესზე არც კი დაგვიძახეს. 15 წელია ამ სახლში ვცხოვრობთ. სამი ბავშვი აქ გაიზარდა. თუ ქვეყნისთვის საჭირონი აღარ ვართ, მოგვცენ ლტოლვილის სტატუსი და გაგვიშვან საზღვარგარეთ,“ - აცხადებს ბერიძე.
ედნარ ბერიძის მეუღლის, ნარიკო დუმბაძის თქმით, ოჯახი სიღატაკის უკიდურეს ზღვარზე იმყოფება: „ჩვენ უმუშევრები ვართ. ბავშვები მცირეწლოვნები არიან. სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ ვიმყოფებით, 75 ქულა დავაგროვეთ, მაშინ, როცა ზღვარი 100-ქულაა. როგორც აღმოჩნდა, სახელმწიფო მხოლოდ ჯანდაცვის მხრივ გვპირდება დახმარებას, მაგრამ ისიც ფიქტიურად. ინფექციურ საავადმყოფოში ფულის გადახდის გარეშე არ გვიმკურნალეს. მხოლოდ არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლის, მერაბ ღოღობერიძის დახმარების შემდეგ დაგვიბრუნეს უკან თანხა. ახლა, მეზობლის ავტოფარეხში დროებით ვცხოვრობთ, მაგრამ მერიამ შესაძლოა, როგორც ყველა სხვა ავტოფარეხი ესეც დაანგრიოს.“
ბერიძეებთან ერთად ამავე სახლიდან ჯუმბერ ტოგონიძის ოჯახიც გამოასახლეს. ტოგონიძეებმა ჯერ-ჯერობით ავტოფარეხი ვერ იშოვეს და ღამეს სადარბაზოში ათენებენ. გასულ წელს კი ამავე განაჩენით ანზორ ბარამიძის ოჯახი გამოასახლეს. „ბარამიძემ სასამართლოს გზით დაიწყო დავა. რამდენიმე სასამართლო პროცესი მოიგო კიდეც, მაგრამ საბოლოოდ მაინც წააგო. ის იძულებული გახდა ბინა გაეტეხა და თავის ყოფილ ბინაში შესახლებულიყო. ოფიცერმა, რომელიც საზღვრის დაცვის დეპარტამენტმა ბარამიძის ბინაში შეასახლა, - „სხვის უბედურებაზე ჩემს ბედნიერებას არ ავაგებო“, - ბინაზე ამ მოტივით უარი თქვა. ბოლოს საქმე იქამდე მივიდა, რომ ბარამიძე პრეზიდენტმა შეიწყალა და მისი ყოფილი ბინა აჩუქეს. ჩემს ბინაში კი, როგორც კი გამომასახლეს იმ წუთებშივე, ორთაბათუმელი იმედა ბრუნჯაძე შესახლდა და ახლა ზემოდან, ჩემი აივნიდან, ამაყად გადმომყურებს,“ - აცხადებს ბერიძე. მან დახმარებისათვის „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ მიმართა.
ადვოკატ ნიკოლოზ გეგეშიძის განცხადებით, ბერიძის მიმართ გამოტანილი განაჩენი უკანონოა: „სააღსრულებლო ბიურომ განაჩენი აღასრულა და მასზე პრეტენზიები არ გვაქვს. საქმე იმაშია, რომ ბერიძეს პროცესი სასამართლოში არ წაუგია. სასამართლოზე მოპასუხედ მხოლოდ მერია გამოიძახეს. შესაბამისად, ჩვენ სარჩელი შევიტანეთ ახლად აღმოჩენილი გარემოების საფუძველზე. ედნარ ბერიძემ მხოლოდ 4 წლის შემდეგ შეიტყო სააღსრულებლო ბიუროს განაჩენის შესახებ, მაშინ, როდესაც მას სახლში სააღსრულებლო ფურცელი მიუვიდა.“
ადვოკატის თქმით, ბერიძეს სასამართლო პროცესის მოგების დიდი შანსი აქვს, „რუსეთის სასაზღვრო ჯარებმა ქართული საზღვრის დაცვის უწყებას აღნიშნულ სახლში მდებარე რამდენიმე ბინა მართლაც გადასცა, მაგრამ ჩამონათვალ სიაში # 44-ე ბინა, რომელშიც ბერიძე ცხოვრობდა, არ არის. არსებული დოკუმენტაციის მიხედვით, იგი წლების განმავლობაში ამ ბინის კანონიერი მოსარგებლე იყო და დღეს უკვე, საქართველოს პრეზიდენტის #73 ბრძანების საფუძველზე მას სრული უფლება აქვს სამუდამო საკუთრების უფლებით ისარგებლოს. ბრძანებულების მიხედვით, ის მოქალაქეები, რომლებიც მერიის ბალანსზე არსებულ ბინებში იყვნენ შესახლებულები, პრივატიზაციის უფლება ეძლევათ.“
დაზარალებულებს საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელის, ბადრი ბიწაძის საჯაროდ გაკეთებული განცხადების იმედიც აქვთ, რომელიც მან ბერიძის გამოსახლების შემდეგ გააკეთა. განცხადების მიხედვით, მას ბერიძეების, ტოგონიძეების და კიდევ 4 ოჯახის მიმართ, რომელთა წინააღმდეგაც გამოსახლების გადაწყვეტილებაა გამოტანილი, სადაო და საპრეტენზიო არაფერი აქვს.
ბათუმის მერიაში გამოსახლებულების პრობლემაზე კომენტარს არ აკეთებენ. მერიის იურიდიული სამსახურის უფროსის, გელა მახარაძის თქმით, ის ამ პრობლემას არ იცნობს: „არ ვიცი, ჩვენთვის არავის მოუმართავს. თუ კანონიერი განაჩენი გამოვიდა, რას იზამ? ახლა კომუნისტების პერიოდი არ არის, რომ სახელმწიფოს მოქალაქეების ბინით უზრუნველყოფის ვალდებულება ჰქონდეს. მეც ქუჩაში ვარ, ნაქირავებში ვცხოვრობ.“
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აჭარის ბიურო შეშფოთებას გამოთქვამს მომხდართან დაკავშირებით და თვლის, რომ კონსტიტუციაში დეკლარირებული პრინციპი - კერძო საკუთრების ხელშეუხებლობა, მასიურად ირღვევა: „ამ მხრივ ქვეყანაში არასტაბილური სამართლებრივი ფონია, რაც სავარაუდოდ კიდევ დიდხანს გაგრძელდება. მნიშვნელოვან პროცესუალურ დარღვევად უნდა ჩაითვალოს ის გარემოება, რომ სასამართლო პროცესზე მოპასუხედ მხოლოდ მერია იყო გამოძახებული. ეს დარღვევა კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილების გადასინჯვის საფუძველია, ვინაიდან დაზარალებულები პროცესში აუცილებლად უნდა ჩართულიყვნენ მესამე პირის სტატუსით. იმედს ვიტოვებთ, სასამართლო აბსოლუტურად ობიექტურად შეისწავლის არსებულ პრობლემას და საქმეზე სამართლებრივ გადაწყვეტილებას გამოიტანს,“ - აცხადებს ორგანიზაციის იურისტი ბაკურ ბოლქვაძე.

Illegally Evicted Family Lives in Garage
The executor of the court evicted the family of Ednar Beridze from their flat in Khimshiashvili Street # 94 and they have sheltered into a neighbor’s garage for more than a month. The family is afraid of being evicted from their temporary shelter too because the authority is actively dismantling garages. Nikoloz Gegeshidze, the lawyer for the victim family, said that the Beridzes are illegally evicted from the falt. The court will soon discuss their case.
The Beridzes have lived in Khimshiashvili Street # 94 since 1993. During Soviet Regime, military servants from the Frontier Troops lived in the house. After the collapse of the Soviet Union, officers started to sell out their flats because they were leaving for Russia. {Art of the flats was transferred to the Batumi City Hall. The City Administration granted the Beridzes the flat at that time. “We moved into the flat in 1993. We can produce a residence warrant issued by the City Hall. Unfortunately, we could not privatize the flat. They told us we should privatize the flat if we were going to sell it,” said Ednar Beridze.
In 2003, Georgian Frontier Defense Department gained a suit at law against the City Hall. As a result, the flats in Khimshiashvili Street # 94 were transferred to the Frontier Defense Department. According to the court decision those inhabitants were evicted from their flats who had not privatized the property. Ednar Beridze was one among them who thinks that the court made illegal decision against his family.
“Although we were not invited to the trial, the court made decision against us. We have lived in the flat for 15 years. Our three children grew up here. If the country does not need us anymore, let them grant us with IDP status and send us abroad,” said Beridze.
Nariko Dumbadze, the wife of Ednar Beridze, said that the family is extremely impoverished. “We are unemployed. Our children are under-aged. We live below poverty level. Although we received 75 points out of 100 total during the survey, the government seems to promise us assistance in the field of healthcare only. However, at Infection Hospital we were not treated without money. Only after Merab Gogoberidze, a representative of the NGO, assisted us we could receive our money back. Now we live in the garage of our neighbor; but the City Hall is supposed to dismantle it too because they have already destroyed other garages in the area.”
Together with the Beridzes, the City Hall evicted the family of Jumber Togonidze. The latter could not find a garage yet and they are spending nights in the entrance. Last year, Anzor Baramidze’s family was also evicted from the flat for the same reason. “Baramidze appealed to the court. He gained several suits at a law but finally he lost it. He was forced to break into his own flat to spend nights there. The officer who was lodged into Baramidze’s flat by the Frontier Defense Department, refused to accept the flat saying “I cannot build up my happiness at the expense of other people’s problems.” Finally, the President granted Beridze with the flat. As soon as I was evicted, Imeda Brujnadze, a resident of the village of Ortabatumi, was lodged into my flat. Now he is proudly looking at me from my veranda,” said Beridze who applied to the Human Rights Center (HRIDC) for help.
Lawyer Nikoloz Gegeshidze said that the court decision against Beridze is illegal. “Executive Bureau executed the verdict and we do not protest it. The point is that Beridze has not lost the suit. Only City Hall was invited to the court as a defendant. Consequently, we have appealed to the court regarding new circumstances. Ednar Beridze learned about the decision of the Executive Bureau only four years later when he received the execution notification at home.”
The lawyer claims that Beridze has chance to win the suit. “Russian Frontier Troops really transferred several flats to the Georgian Frontier Defense Department; however the list does not include the apartment # 44 in which Beridze lived. Based on the mentioned document he has been legal owner of the flat for many years. Thus, according to the Georgian President’s Resolution # 73, Beridze has right to enjoy his right to permanent property. The resolution states that those citizens, who lived in the flats registered on City Hall, can now privatize their apartments.”
Badri Bitsadze, the head of the Frontier Defense Department, made a statement after Beridzes’ eviction, and his words stirred up hope in the victim families. Bitsadze stated that he had nothing to argue about with Beridzes, Togonidzes and four more families who were evicted from their flats.
Officials from the Batumi City Hall do not make comments on the eviction. Gela Makharadze, the head of the Legal Service Department within the City Hall, said that he does not know anything about the situation. “Nobody has applied to us. If the decision was legal what shall we do? It is not Communist Regime now when the government was responsible to provide citizens with flats. Bu the way, I also rent the flat.”
Human Rights Center’s Adjara Office is deeply concerned regarding the situation and considers that the principle, declared in the Constitution-impermissibility of private property, is blatantly violated. “There is unstable lawful background in the country regarding the situation that is supposed to last for a long time. The fact that only City Hall attended the case discussion as a defendant must be considered as a serious violation of procedure regulations. The violation can be viewed as a good reason to discuss the case again; the victim family must definitely have involved the proceeding with the status of the third party.  We hope the court will impartially discuss the situation and pass lawful decision on the case,” said Bakur Bolkvadze, lawyer for the organization.