ჩაქვში მოსახლეობას საცხოვრებელ სახლებს დაუნგრევენ
chakvib.gifქობულეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის გადაწყვეტილებით, უახლოეს დღეებში, დაბა ჩაქვის ტერიტორიაზე 173 საცხოვრებელი სახლის დემონტაჟი იგეგმება. უსახლ-კაროდ დარჩენის შემთხვევაში 1000-მდე ადამიანი აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის შენობის წინ შიმშილობის აქციის დაწყებას აპირებს.
საცხოვრებელი სახლების მეპატრონეებს საკუთრების დამადასტურებელი დოკუმენტები არა აქვთ. ოჯახების დიდი ნაწილი მრავალშვილიანია და მაღალმთიანი აჭარიდან, ავტონომიური რესპუბლიკის იმდროინდელი ხელმძღვანელობის გადაწყვეტილებით, წლების წინ არის ჩამოსახლებულნი.
„შუახევის რაიონიდან გონიოს მეურნეობაში სამუშაოდ 1985 წელს ჩამოვედი. დაბა ჩაქვში 1989 წელს დავსახლდი. სასოფლო საბჭოში კანონიერად ჩავეწერე, მეურნეობაშიც გავფორმდით მე და ჩემი მეუღლე სამუშაოდ. მიწა, სადაც ამჟამად ჩემი საცხოვრებელი სახლი დგას, ჩამოწერილი იყო. ჩაქვის მეურნეობას მივმართე და გადმომცეს. სახლის აშენებამდე ამ ადგილას დაბალი, გამოუსადეგარი სათავსო იდგა, რომელიც დაიწვა, რის შემდეგაც სახლი ავაშენეთ. ოფიციალური დოკუმენტაციის გასაფორმებლად გამგეობაში მაშინ ფული მომთხოვეს, არ მქონდა და ვერ გადავიხადე. სხვა თავშესაფარი არსად მაქვს. პირადობის მოწმობაშიც ჩაქვი, აღმაშენებლის ქუჩა მიწერია,“ - აღნიშნავს არსენ დუმბაძე და იქვე დასძენს, რომ საცხოვრებელი სახლების დემონტაჟის შესახებ ისინი ოფიციალურად არავის გაუფრთხილებია.
ბერიძეების ოჯახიც ჩაქვში მაღალმთიანი აჭარიდან, ხულოს რაიონიდან ჩამოსახლდა. საცხოვრებელი სახლი მათაც კაპიტალურად, პროექტით აქვთ აშენებული. „ჩვენი ოჯახი მრავალშვილიანია. ხულოს რაიონიდან ჩაქვში იმიტომ ჩამოვსახლდით, რომ სტიქია ხშირად გვაზარალებდა. ხულოდან ჩვენი ჩაქვში ჩამოსახლების თაობაზე ინფორმირებული იყო აჭარის მაშინდელი ხელისუფლება. გვაქვს მათ მიერ მიღებული დადგენილება ხულოს რაიონიდან გადმოსახლებისა და მიწის გამოყოფის შესახებ. ღია ცის ქვეშ ხომ ვერ ვიცხოვრებდით? სახლი ავაშენეთ, მაგრამ მის დაკანონებას ვერ ვახერხებთ. გასულ წლებში ფულს გვთხოვდნენ, რომლის გადახდის საშუალებაც არ გვქონდა. დღეს, კი საერთოდ სახლების დანგრევას აპირებენ. ჩვენი ოჯახის მსგავსად, ბევრს წასასვლელი არსად აქვს. სახლების დანგრევის შემთხვევაში ისღა დაგვრჩენია, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის შენობის წინ შიმშილობის აქცია დავიწყოთ,“ - აცხადებს მარინა ბერიძე და მას სხვებიც ეთანხმებიან.
ჩვენთან საუბარში ქობულეთის მუნიციპალიტეტის გამგებელი თენგიზ ჭყოიძე საცხოვრებელი სახლების დემონტაჟის შესახებ გავრცელებულ ინფორმაციას ადასტურებს. მისი განცხადებით, მიწები, სადაც აღნიშნული საცხოვრებელი სახლები დგას, მუნიციპალიტეტის საკუთრებაა და სახლების დემონტაჟი კანონიერია.
დასანგრევ სახლებში მაცხოვრებელთა დიდ ნაწილს წასასვლელი არსად აქვს. მოსახლეობა გამგეობის გადაწყვეტილებას არ ეთანხმება და სახლების დემონტაჟის შემთხვევაში, აჭარის მთავრობის შენობის წინ, შიმშილობის აქციის დაწყებას აპირებს.
„უსახლ-კაროდ დარჩენა იმ ადამიანებსაც ემუქრებათ, რომლებიც ჩაქვში დასახლების დროს მოქმედი აჭარის ა/რ მთავრობის მიერ გაცემულ დადგენილებას ფლობენ მაღალმთიანი აჭარიდან გადმოსახლებისა და მიწის გამოყოფის შესახებ. განმცხადებელთა ნაწილი იმასაც აცხადებს, რომ მათ მიწები კერძო პირებისგან შეისყიდეს, თუმცა საკუთრების დამადასტურებელი დოკუმენტები არ აქვთ. ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, დღის წესრიგში საცხოვრებელი სახლების მასობრივად დემონტაჟის საკითხი იმიტომ დადგა, რომ გამოთავისუფლებული მიწები საპრივატიზაციო ნუსხაში უნდა ჩასვან და გაყიდონ. მოსახლეობის დაზარალების და თავშესაფრის გარეშე დატოვების შემთხვევაში, ეს აბსოლუტურად მიუღებელი და გაუმართლებელია~- აღნიშნეს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ბათუმის ოფისში.

Residential Houses of Chakvi Population Will Soon Be Dismantled
chakvib.gifAccording to the resolution of the Kobuleti Municipality, 173 residential houses in the area of the small town of Chakvi will be deconstructed in the nearest future. Those people who are threatened to remain homeless applied to the Human Rights Center (HRIDC) for help. The number of the people reached 1000.
The owners of the residential houses do not have documents on their properties. Most part of the families has many children and they are from mountainous districts in Adjara Region. According to the resolution of that-time Autonomous Republic they were resettled from the mountain.
“I arrived in Gonio Agricultural Farm to work from Shuakhevi District in 1985. I settled in the small town of Chakvi in 1989. I was legally registered in the village council and my wife and I started to work on the collective farm. The land where my house is located on was not registered on the collective farm. I applied to the Chakvi administration and they gave me the land. Before I built the house, there was some useless shed in the area that burnt down and then we built the house. They demanded money to register the house on me; I could not pay money for registration. Now I have nowhere to go. This house is registered in my ID too,” said Arsen Dumbadze who added that nobody had warned him about the deconstruction.
The family of Beridzes came from the Khulo District in mountainous Adjara and settled in Chakvi. Their house was also built according to the official project. “My family has many children. We left the Khulo district because natural disaster often damaged us. That time authority of the Adjara Region had information about our resettlement. We can produce the document on our resettlement from Khulo District which also envisaged the distribution of the plots to us. We could not live in open air. We built up the house but could not register it. During previous years they demanded money from us for registration and we could not afford it. But now they are going to destroy our houses. We do not have to go anywhere like many families in the area. If they deconstruct our houses, we will have only one way out-we will start a hunger-strike in front of the Administration building of Adjara Autonomous Republic,” said Marina Beridze and neighbors also agree with her.
Tengiz Zoidze, Kobuleti Municipality Governor, confirms the information about the deconstruction of the houses in his conversation with the Human Rights Center. He said the land where residential houses are located belongs to the Municipality and the deconstruction is legal.
Most part of local inhabitants does not have to go anywhere. The population does not agree with the decision of the Municipality and is about to start hunger-strike in front of the building of Adjara Government if their houses are deconstructed.
“Even those families, who have documents issued by the Adjara Autonomous Republic on their settlement in Chakvi, will remain homeless. These families came from mountainous Adjara Region. Several applicants say that they had purchased the land from physical persons but they cannot produce registration documents. According to our information, the authority inserted the land on the deconstruction list because the empty land will be privatized and then sold out. If the population is damaged and remained homeless, similar decision is illegal,” said representatives of the Human Rights Center’s Batumi Office.