პანკისელი ჩეჩნები მესამე ქვეყანაში გადასვლას ითხოვენ
„ყველანაირ პირობებში ცხოვრებას მივეჩვიეთ, ჰოდა, ქუჩაში დგომაც არ გაგვიჭირდება. პანკისში ვეღარ დავბრუნდებით. იქ დაუცველები ვართ. იქ ჩვენს სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრება,“ - ასეთი განცხადება გააკეთა „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას ერთ-ერთმა პანკისელმა ჩეჩენმა მაგამედ ხასაევმა, რომელიც ხუთ ჩეჩენ ლტოლვილთან ერთად ყაზბეგის #2-ში, გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის (გლუკის) შენობასთან 1 აგვისტოს გამოჩნდა. ისინი კომისარიატისგან მესამე ქვეყანაში გადასვლას ითხოვენ.
„პირველად პანკისიდან მაისის შუა რიცხვებში 7 ოჯახი, დაახლოებით 30 ადამიანი ჩამოვედით. მაშინაც ჩვენი მთავარი მოთხოვნა მესამე ქვეყანაში გადასვლის უზრუნველყოფა იყო. ლტოლვილთა უმეტესი ნაწილი ისევ პანკისში დაბრუნდა. ჩვენ კი მთელი ამ ხნის განმავლობაში თბილისში ვცხოვრობთ. სამგორის რაიონში აქაურმა მაცხოვრებელმა ცარიელი სახლი დაგვითმო. ბავშვები შეეცოდა და მათი ხათრით ჩვენც შეგვიკედლა. ახლა იმ სახლის გაყიდვას აპირებენ და სამწუხაროდ, იქიდან წამოსვლამ მოგვიწია. აქ იმიტომ მოვედით, რომ სხვაგან წასასვლელი აღარ გვაქვს. აქვე დავრჩებით, სანამ ჩვენი ბედი არ გადაწყდება. მთავარ მოთხოვნად ისევ მესამე ქვეყანაში გადასვლა რჩება. ევროპულ ქვეყნებში ჩვენს შვილებს იმის საშუალება ექნებათ, რომ ნორმალურად იცხოვრონ და განათლებაც ნორმალური მიიღონ,“ - განაცხადა ჩვენთან საუბარში ჩეჩენმა ლტოლვილმა მაგამედ ხასაევმა.
სტატიის მზადების პერიოდში გაირკვა, რომ პანკისელი ჩეჩნები კვლავ სამგორის რაიონში მდებარე სახლში დაბრუნდნენ: „სახლის პატრონებს შევეცოდეთ. დაგვიკავშირდნენ და გვითხრეს, სანამ პრობლემას მოაგვარებთ, აქ დარჩითო. დროებით ისევ აქ შევაფარეთ თავი. თუმცა, ჩვენი მოთხოვნა კვლავ იგივეა - მესამე ქვეყანაში გადასვლას ვითხოვთ,“- გვითხრა მაგამედ ხასაევმა.
მაისის შუა რიცხვებში პანკისელი ლტოლვილები სამართალდამცავებთან შეთანხმების შემდეგ დაიშალნენ. ერთ-ერთი პანკისელი ჩეჩენის განცხადებით, სამართალდამცავებსა და ლტოლვილებს შორის სიტყვიერი შეთანხმება შედგა. გარდა ამისა, გლუკიდან გამოვიდა ოფიციალური შეტყობინება, რომ ერთ კვირაში ისინი ლტოლვილებს მესამე ქვეყანაში გადასახლების შესახებ ოფიციალურ პასუხს გასცემდნენ, რის შემდეგაც მათ დაშლა გადაწყვიტეს.
თუმცა, მედიით გავრცელებული ინფორმაციისა და სახალხო დამცველის მოადგილის გიგა გიორგაძის განცხადების თანახმად, სამართლადამცავებმა ძალისმიერი მეთოდებით სცადეს ლტოლვილების დაშლა, რასაც ხელი სახალხო დამცველის წარმომადგენლების გლუკის შენობასთან გამოჩენამ შეუშალა. მაშინ გლუკმა უარყო მედიით გავრცელებული ინფორმაცია, რომელიც საბოლოოდ ერთ-ერთმა ჩეჩენმა ლტოლვილმაც დაადასტურა, მისი თქმით, „ძალადობას ადგილი არ ჰქონია. საბოლოოდ ჩვენ ჩვენი ნებით დავიშალეთ.“
გლუკის ოფისის უფლებების საკითხებში მთავარი მრჩევლის ედინა სლიპიჩევიჩ-ჯიხოს განცხადებით, მათ გლუკის ოფისთან დაბანაკებულ ჩეჩნებს კვლავ პანკისში დაბრუნება და საცხოვრებელი ადგილით უზრუნველყოფა შესთავაზეს. გარდა ამისა, პანკისში გამგზავრების შემთხვევაში, ისინი ლტოლვილთა სამგზავრო ხარჯების ანაზღაურებასაც უზრუნველყოფენ, თუმცა, პანკისელმა ჩეჩნებმა შეთავაზებაზე უარი განაცხადეს.
რაც შეეხება თავად მიმღებ ქვეყნებს, მთავარი მრჩევლის თქმით, გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატი ასეთი ქვეყნების საელჩოებს გადასახლების მსურველთა შესახებ სრულ ინფორმაციასა და დოკუმენტაციას უგზავნის, თუმცა, ხშირ შემთხვევაში მესამე ქვეყნები ლტოლვილთა მიღებაზე უარს აცხადებენ. „თუკი სტატისტიკას მოვიშველიებთ, მესამე ქვეყანაში გადასახლებულთა რიცხვი წლიდან წლამდე მცირდება.“უკანასკნელი წლების განმავლობაში ყველაზე მეტი ჩეჩენი ლტოლვილი ამერიკამ, კანადამ და ავსტრალიამ მიიღო. როგორც ედინა სლიპიჩევიჩ-ჯიხომ განაცხადა, წუხანდელი ღამე ჩეჩნებს გლუკის შენობასთან არ გაუტარებიათ: „ამჟამად ჩვენთვის უცნობია, მათ რა გადაწყვეტილება მიიღეს, სავარაუდოდ, ისინი კვლავ მოგვმართავენ,“ - აცხადებს მთავარი მრჩეველი.
მესამე ქვეყანაში გადასახლების მანდატი ლტოლვილთა პრობლემების მუდმივი გადაწყვეტილების ძიება წარმოადგენს გლუკის მანდატის ძირითად ელემენტს. ეს მოიცავს წარმოშობის ქვეყანაში ნებაყოფლობით რეპატრიაციას, თავშესაფრის ქვეყანაში ადგილობრივ ინტეგრაციას და მესამე ქვეყანაში გადასახლებას.  გადასახლების, როგორც გრძელვადიანი გადაწყვეტილების, შეზღუდული შესაძლებლობა აქვთ მხოლოდ იმ ლტოლვილებს, ვინც შეესაბამება ლტოლვილის სტატუსის ინდივიდუალური დადგენის კრიტერიუმებსა და პოტენციურად მიმღები ქვეყნების მიერ დაწესებულ კრიტერიუმებს.  მიუხედავად იმისა, რომ თავშესაფრის მიღება საერთაშორისო უფლებას  წარმოადგენს, გადასახლება არ არის უფლება.  გადასახლებისთვის განკუთვნილი ადგილები შეზღუდულია, და იმ ლტოლვილთა რაოდენობა, ვინც უნდა გადასახლდეს წლის განმავლობაში განისაზღვრება, არა გლუკის, არამედ თავად მესამე ქვეყნების მიერ. მესამე ქვეყანაში გადასახლება მთლიანად არის დამოკიდებული ამ ქვეყნის სურვილზე მიიღოს და ლეგალურად დატოვოს პიროვნება თავის ტერიტორიაზე. გლუკს არ აქვს გადაწყვეტილების მიღების უფლებამოსილება გადასახლების საქმეებზე. ამ გადაწყვეტილებებს იღებენ მესამე ქვეყნის ოფიციალური ორგანოები. საქართველოში მყოფი ჩეჩენი ლტოლვილების მესამე ქვეყანაში გადასახლების საკითხი განიხილება ყოველ საქმესთან ინდივიდუალური მიდგომით, ჯგუფური გადასახლების შესაძლებლობის გარეშე.
მესამე ქვეყანაში გადასახლების პროცედურა
ჩეჩენი ლტოლვილების ინფორმაციაზე დაყრდნობით, გლუკი ლტოლვილებს და მათი ოჯახის წევრებს მესამე ქვეყანაში გადასახლებისათვის ინდივიდუალური გასაუბრებისათვის იწვევს. გასაუბრების შემდეგ, მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ საქმე აკმაყოფილებს ლტოლვილის სტატუსის დადგენისა და მიმღები ქვეყნის მიერ ზუსტად განსაზღვრულ კრიტერიუმებს, გლუკი საქმეს შემდგომი განხილვისათვის უგზავნის გადასახლების ქვეყანას. მესამე ქვეყანაში გადასახლებისათვის ქვეყნების მიერ დაწესებული ქვოტების დონის გათვალისწინებით, ასევე დასაშვებობის კრიტერიუმების, ლტოლვილის პირად და პროფესიულ გამოცდილებაზე დაყრდნობით გლუკი განსაზღვრავს თუ რომელ ქვეყანაში უნდა იქნეს გაგზავნილი ლტოლვილის განაცხადი. რომელიმე ქვეყანაში საქმის გაგზავნა არ ნიშნავს, რომ ლტოლვილი ავტომატურად იქნება გადასახლებული აღნიშნულ ქვეყანაში. გადაწყვეტილების მიღება ხანდახან რამოდენიმე თვეს საჭიროებს, დრო დამოკიდებულია ქვეყნის მიერ საქმის განხილვის პროცედურაზე. იმ შემთხვევაშიც კი, თუ ლტოლვილი მიღებულია გადასახლებისათვის, რეალური გამგზავრებისათვის შეიძლება რამოდენიმე წელი გახდეს საჭირო. ხშირად საჭირო ხდება სამედიცინო გასინჯვები, შემდგომი დოკუმენტაციის მომზადება და გასაუბრება უსაფრთხოების საკითხებზე.
ფაქტები და ციფრები
2002 წლის იანვარიდან 2006 წლის დეკემბრამდე საქართველოდან გლუკის დახმარებით სულ მესამე ქვეყანაში გადასახლებულ იქნა 305 ლტოლვილი, უმეტესად შვედეთში და კანადაში. ამავე პერიოდში გლუკის მიერ 500 ლტოლვილზე მეტ პირთან მოხდა გასაუბრება, მაგრამ მათ ვერ დააკმაყოფილეს გადასახლებისათვის საჭირო კრიტერიუმები და შესაბამისად მათი საბუთები არ იქნა გაგზავნილი.

Chechen Refugees Residing in Pankisi Gorge Demand Resettlement to a Third Country
“We have got used to all kind living conditions, so it will not be difficult to stay in the street either. We will not return to Pankisi. There we are unprotected. Our lives are in danger there,” said a Chechen refugee Mahamed Khasaev in his conversation with the Human Rights Center (HRIDC). He appeared in front of the building of UN High Commissioner for Refugees (UNHCR) in Kazbegi Street #2 together with other five Chechen refugees. They demanded the UNHCR to resettle them to a third country.
“Initially we arrived in Tbilisi from Pankisi in the middle of May; we were thirty people from seven families. Our principal demand was resettlement to a third country. Later most refugees returned to Pankisi. But we stayed in Samgori District in Tbilisi. A local resident offered us his empty flat; he was sorry for our children and lodged us in. Now they are going to sell the flat and we had to leave the place. We arrived here because we have nowhere to go. We are going to stay here until our problems are resolved. Our principal demand is resettlement to a third country again. In European countries our children will have chance to live properly and get proper education,” said Mahamed Khasaev.
While working on the article Chechen refugees from Pankisi returned to the flat in Samgori District. “The owners of the flat got in touch with us and offered to stay at his place until we resolve our problem. Our demand is the same-resettlement to a third country,” said Khasaev.
In the middle of May Chechen refugees from Pankisi left the place in front of the UNHCR after they reached some agreement with law enforcers. One of Chechen refugees said that they reached verbal agreement with policemen. In addition to that they received an official notification from the UNHCR which stated the within a week refugees will receive an official answer regarding the resettlement to a third country. After that Chechen refugees left the place.
Nevertheless, information spread by media sources and Deputy Public Defender, Giga Giorgadze stated that law enforcers tried to disperse Chechen refugees. As soon as representatives of the Public Defender arrived at the place, policemen gave up harassment. UNHCR denied the information and a Chechen refugee also confirmed the fact and said “there were no facts of harassment against us. We left the area ourselves.”
Edina Slipichevich-Dziho, Associate Protection Officer for the UNHCR stated that they offered the Chechen refugees camped in front of their office recently to return to Pankisi and offered them to provide with correspondent assistance. In addition to that the UNHCR promised the refugees to pay traveling fees to Pankisi. However, Chechens turned down their offer.
As for resettlement countries, the Associate Protection Officer said that UNHCR is submitting complete information and documentations to those countries. However, in most cases resettlement countries refuse to accept Chechen refugees. “If we look into the statistics, the number of resettled refugees is reducing year-by-year.”
During recent years, most Chechen refugees were accepted by the USA, Canada and Australia.
Edina Slipichevich-Dziho said that Chechen refugees did not spend previous night in front of their office. “At the moment we do not know what kind of decision they have made. They are supposed to apply to us again,” said the Associate Protection Officer.
MANDATE FOR RESETTLEMENT
Finding permanent solutions to resolve problems faced by refugees is a core element of UNHCR’s mandate. This includes voluntary repatriation to the country of origin, local integration in the country of asylum, and resettlement to a third country. Resettlement as a durable solution is a limited option available only to refugees who meet criteria of individual Refugee Status Determination (RSD) and criteria specified by potential countries of resettlement. Although asylum is an international right, refugees do not have a right to resettlement. Resettlement places are limited, and the number of refugees to be resettled in a given year is determined by resettlement countries themselves and not UNHCR. Resettlement to a third country solely depends on the willingness of the third country to accept a person for legal stay in its territory. UNHCR has no decision-making authority on resettlement cases. The resettlement countries’ officials make these decisions. Resettlement of Chechen refugees from Georgia is decided on a case-by-case basis, without the possibility of group resettlement.
RESETTLEMENT PROCEDURES
Based on the information provided by Chechen refugees, UNHCR calls individual refugees and their family members for resettlement interviews. After the interview, only if the individual case appears to meet both the Refugee Status Determination and the precise criteria set by the resettlement countries, a case is submitted by UNHCR to a resettlement country for its consideration. Based on the different countries’ quota level for resettlement, various admission criteria and the refugee’s personal and professional background, UNHCR determines as to which country the refugees’ application should be submitted for resettlement. Submission to a particular country does not mean that a refugee will be automatically resettled in that country. Decisions can take up to several months, due to the processing procedures of resettlement countries. If a refugee is accepted for resettlement, it can still take up to several years before the actual departure. Often, medical examinations, further documentation, and security interviews are required.
FACTS AND FIGURES
Between January 2002 and December 2006, a total of 305 persons, Chechen refugees were resettled from Georgia with UNHCR’s facilitation, mainly to Sweden and Canada. In the same period over 500 persons have been interviewed by UNHCR but did not meet criteria and have not been submitted for resettlement.