დავა მიწაზე - ხელვაჩაურელ ტარიელაშვილებს ბათუმის მერიამ მიწა გაუყიდა
micab.jpgხელვაჩაურის რაიონის სოფელ ანგისას მცხოვრები ნევრესტან ტარიელაშვილი ბათუმის მერიას მიწის ნაკვეთზე ედავება.  მერიამ მიწა გასულ წელს გაყიდა და ფირმა „ედელვაისს“ ჩააბარა მშენებლობის წამოსაწყებად. აღმოჩნდა, რომ ტარიელაშვილების ოჯახი ამ ნაკვეთზე მიწის გადასახადს 2003 წლამდე სულ ტყუილად იხდიდა.
როგორც ნევრესტან ტარიელაშვილი აცხადებს, მისი წინაპრები სოფელ ანგისაში საუკუნეების განმავლობაში ცხოვრობდნენ. სადაო მიწის ნაკვეთიც ყოველთვის მათი საკუთრება იყო: „კომუნისტების პერიოდში ბაბუაჩემს მიწა ჩამოართვეს და მხოლოდ  მისი ნაწილი, 3500 კვ.მ დაუტოვეს საკარმიდამო ნაკვეთად. ახლა ამასაც გვართმევენ“.
საქართველოს კანომდებლობის მიხედვით, ტარიელაშვილებს საკარმიდამო ნაკვეთი საბჭოთა კავშირის დანგრევის შემდეგ, კერძო საკუთრებაში უნდა გადაცემოდათ. თუმცა, აჭარაში ასლან აბაშიძის მართველობის პერიოდში მიწის რეფორმა არ განხორციელებულა და  შესაბამისად, მოსახლეობის საკარმიდამო ნაკვეთები მათ საკუთრებად არ ქცეულა.
1986 წელს ხელვაჩაურის რაიონის სოფელ ანგისას ტერიტორიაზე ქალაქ ბათუმის მთავრობამ ახალი მიკრო რაიონი, დღევანდელი აღმაშენებელის დასახლება ააშენა. აღმაშენებლის სახელობის ქუჩამ კი   ტარიელაშვილების მიწის ნაკვეთიდან აიღო სათავე. ტარიელაშვილი იხსენებს, რომ მაშინ ბათუმის ხელმძღვანელობა მის მეზობლებს `გაურიგდა~ და მიწის ნაკვეთების სანაცვლოდ მათთვის კომპენსაციები გასცა. ტარიელაშვილების ოჯახი მიწის ნაკვეთის ჩაბარების წინააღმდეგი იყო. გარიგებაზე უარის თქმის გამო მათ ვერც  კომპენსაცია მიიღეს.
დღეს აღმაშენებლის ქუჩის მარჯვენა მხარე ხელვაჩაურის რაიონს ეკუთვნის. მარცხენა მხარე კი - ქალაქ ბათუმს, თუმცა საზღვრები აქაც დაუდგენელია, რადგან მარცხენა მხარეს დარჩენილია მახვილაურის სახელმწიფო მეურნეობა ადმინისტრაციული შენობებითა და ციტრუსის ბაღებით, რომელიც ისევ ხელვაჩაურის რაიონს ეკუთვნის. აღმაშენებლის ქუჩის მარცხენა მხარეს აღმოჩნდა ტარიელაშვილების სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების ნაკვეთიც, რომელიც ჯერ ანგისას კოლმეურნეობის, ხოლო შემდეგ კახაბერის თემის საზღვრებში შედიოდა. როგორც ოჯახის წევრები აცხადებენ, ქუჩის გაყვანის შემდეგ მათ ოფიციალურად 2700 კვ.მ მიწა დარჩათ: „მარჯვენა  მხარეს, სადაც სახლი გვიდგას, ეზო მხოლოდ 880 კვ.მ-ია. დანარჩენი ქუჩის მარცხენა მხარესაა. კახაბერის თემის საკომლო ჩანაწერების მიხედვით, ეს მიწა ჩვენ გვეკუთვნის. 2003 წლამდე, საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულების გამოსვლამდე, მიწის გადასახადს 2700 კვ.მ-ზე რეგულარულად ვიხდიდით“.
ტარიელაშვილები ბათუმის მერიას განსაკუთრებით მწვავედ გასულ წელს დაუპირისპირდნენ. 2006 წლის 24 თებერვალს მერიამ მათი ნაკვეთის გასხვისებაზე კონკურსი გამოაცხადა: „მერიამ ეს მიწის ნაკვეთი კონკურსის გამოცხადების შემდეგ, 2006 წლის 5 აპრილს დაარეგისტრირა ქალაქ ბათუმის საჯარო რეესტრში, რაც აშკარა დარღვევაა. მეორეც, მიწის ნაკვეთი ოფიციალურად ხელვაჩაურის რაიონის საზღვრებში შედის და სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების მიწას წარმოადგენს. ნაკვეთი შეიძინა უკრაინულმა ფირმა `ედელვაისმა~, რომელიც აქ მრავალსართულიანი სახლის აგებას აპირებს“, _ განაცხადა ტარიელაშვილების ადვოკატმა, მედეა ვასაძემ.
ტარიელაშვილებმა მშენებლობის შეჩერებისა და კონკურსის შედეგების გაუქმების მოთხოვნით, თავდაპირველად ქალაქ ბათუმის სასამართლოს მიმართეს, მაგრამ პროცესი წააგეს. ამის შემდეგ, მოსარჩელეებმა ხელვაჩაურის რაიონულ სასამართლოს მიაკითხეს. ხელვაჩაურის რაიონულმა სასამართლომ მოსარჩელეების მოთხოვნა დააკმაყოფილა და მიწის ნაკვეთს ყადაღა დაადო: „ამის შემდეგ დავა კვლავ გაგრძელდა. ჩვენ ხელთა გვაქვს საქართველოს უზენაესი სასამართლოს 2007 წლის 10 მაისის გადაწყვეტილება, რომლითაც ქალაქ ბათუმის მერიას მშენებლობის შეჩერება დაევალა. მიუხედავად ამისა, ფირმა „ედელვაისი“ მშენებლობის გაგრძელებას მაინც ცდილობს”.
ტარიელაშვილებმა დასახმარებლად სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და პოლიტიკურ პარტიებსაც მიმართეს. მათ დასაცავად რესპუბლიკურმა პარტიამ რამდენიმე დღის წინ სპეციალური ბრიფინგიც მოაწყო და ბათუმის მერიას და ქვეყნის ხელისუფლებას კერძო საკუთრების დაცვა მოსთხოვა.
ბათუმის მერიის იურიდიული სამსახურის ხელმძღვანელის, გელა მახარაძის განცხადებით, აღნიშნული მიწის ნაკვეთი 1985 წლიდან ქალაქ ბათუმის საზღვრებშია მოქცეული: `ჩვენ მიწის ნაკვეთის გაყიდვამდე დავადგინეთ, რომ ქალაქ ბათუმის საჯარო რეესტრში იგი არ წარმოადგენდა არც ერთი ფიზიკური თუ იურიდიული პირის საკუთრებას, რაც ნიშნავს, რომ სახელმწიფო საკუთრებაა. რაც შეეხება ტარიელაშვილების პრეტენზიებს, საბჭოთა კავშირის დროს მიწის ნაკვეთი მოქალაქეებს გადაეცემოდათ მხოლოდ სარგებლობის უფლებით და ის არ შეიძლება ყოფილიყო ნევრესტან ტარიელაშვილის ან მისი წინაპრის საკუთრება“. ამ მოტივით ბათუმის მერია კონკურსის შედეგებს კანონიერად მიიჩნევს და დარწმუნებულია, რომ ბათუმის სასამართლოში ხელახლად დაბრუნებულ საქმეს მოიგებს.
ტარიელაშვილები ფირმა „ედელვაისის“ მიმართაც გამოთქვამენ პრეტენზიებს. „როცა ბათუმის მერიამ ამ მიწის ნაკვეთის გაყიდვა დააპირა, ჩვენ არაერთ ინვესტორს ველაპარაკეთ, ავუხსენით მდგომარეობა და მათ ამ ნაკვეთის შეძენა გადაიფიქრეს. მერე ნახეს ეს ვიღაც „ედელვაისი“, რომელიც ოფიციალურად უკრაინული ფირმაა, მაგრამ აქ არც ერთი უკრაინელი არავის უნახავს. ისინი პოლიციის ძალით ცდილობენ სადაო მიწის ნაკვეთის დასაკუთრებას“, _ აცხადებს ნევრესტანის ნათესავი, ხათუნა ტარიელაშვილი.
„ედელვაისის“ წარმოამდგენლის, გივი დარჩიძის თქმით კი, იგი ტარიელაშვილების ქმედებითაა შეურაცხყოფილი: „ჩვენ კანონიერად შევიძინეთ მიწა. ესენი მოდიან და შეურაცხყოფას გვაყენებენ. ჩვენ საკუთარ კანონიერ უფლებებს ვიცავთ“.
ხელვაჩაურის რაიონის ბუნებრივი რესურსებისა და აგრარულ საკითხთა სამსახურის ხელმძღვანელი, გია ქურიძე მიწის ნაკვეთის საკუთრების შესახებ ინფორმაციას არ ფლობს: „თუ ბათუმის მერიამ გამოაცხადა კონკურსი, ე.ი. მათი საკუთრებაა. შედიოდა თუ არა იგი სოფელ ანგისას შემადგენლობაში?! ვერაფერს გეტყვით. საკომლო წიგნები ამჟამად არქივში ინახება და არქივს უნდა მიმართოთ“.
ახლა ორივე მხარე პასუხს სასამართლოსაგან ელოდება. მანამდე კი ბათუმის მერია ქალაქის საზღვრების მსხვილი მასშტაბით გაფართოების პროექტზე მუშაობს. ამ პროექტით, არა მარტო სოფელი ანგისა, არამედ მთლიანად კახაბერის თემის ათეულობით სოფელი ქალაქ ბათუმის მუნიციპალიტეტში უნდა შევიდეს.

micab.jpgNevrestan Tarielashvili, a resident of the village of Angisa in the Khelvachauri district has argument with Batumi City Hall regarding the land. Last year City Hall sold the land to the firm “Edelweiss” that was to start construction on it. It turned out that the Tarielashvilis paid taxes on the land till 2003 in vain.
Nevrestan Tarielashvili said that his ancestors lived in the village of Angisa for centuries and the land always belonged to them. “During Communist regime my grandfather was deprived of the land and only part of it, 3 500 sq. meters, remained in their possession as a housing estate. But now they are seizing event that plot.”
According to Georgian legislation, the housing estate should have been registered on the Tarielashvilis after the collapse of Communist Regime. However, during Aslan Abashidze’s government the land reform was not carried out in Adjara Region and the plots were not registered on their owners.
In 1986 Batumi Authority built a new micro-district, current Aghmashenebeli Residential District, on the territory of the village of Angisa in the Khelvachauri district. The Aghmashenebeli Street starts from Tarielashvili’s plot. Tarielashvili recalls that Batumi Authority signed an agreement with his neighbors and gave compensations in exchange of their plots. However, their family was against giving up the plot. Consequently, they could not be compensated because of refusal.
At present the right side of the Aghmashenebeli Street belongs to the Khelvachauri district and the left side belongs to Batumi. However, the border is not set yet because there is a state farm of Makhvilauri with its administrative building and citrus gardens on the left side of the street which still belong to Khelvachauri district. Tarielashvili’s plot is also on that side and it initially belonged to Angisa Collective farm and then to Kakhaberi Community. Family members said that since the street was constructed only 2 700 sq. meters of land has remained in their possession. “Our house is on the right side of the street and the garden close to it is only 880 sq. meters. The rest of our plot is on the other side of the street. The official recordings of the Kakhaberi Community state that plot belongs to us. Until 2003 when Georgian President made a new resolution, we paid taxes on 2 700 sq. meters regularly.”
Tarielashvilis finally opposed the Batumi City Hall last year. On February 24 2006 the City Hall announced competition on their plot. “The City Hall registered the plot at Batumi Public Registry on April 5 2006 only after they announced competition on it. It was violation of the law. Besides that, the plot is within the boundaries of the Khelvachauri District and is agricultural one. Ukrainian firm “Edelweiss” purchased the plot and they are going to build multi storied building on it,” said Medea Vasadze, lawyer for the Tarielashvilis.
Initially the family applied to the Batumi Civil Court and demanded to stop construction and cancel the results of the competition; however they lost the trial. Afterwards they applied to the Khelvachauri District Court which satisfied their appeal and sealed up the plot. “Since that the argument still went on. We can produce the resolution of the Georgian Supreme Court issued on May 10 2007 according to which Batumi City Hall was ordered to stop the construction. Anyway, the “Edelweiss” is still going on with construction”.
Tarielashvilis applied to the non-governmental organizations and political parties for help. Republic Party held special briefing regarding their problem several days ago and demanded the Batumi City Hall and central government to protect the private property.
Gela Makharadze, the head of the Legal Service Department within the Batumi City Hall, stated that above-mentioned plot has been within the boundaries of Batumi since 1985. “Before selling out the plot we found out at the Batumi Public Registry that the plot did not belong to either a physical person or legal entity. Consequently it is state property. As for Tarielashvili’s complaints, during communist regime the plots were granted to families for temporary possession and it could not be registered on Nevrestan Tareilashvili or his ancestor.” With the motive Batumi City Hall considers the competition results legal and is sure they will win the case in the Batumi Civil Court.
Tarielashvilis have complaints about “Edelweiss” too. “When Batumi City Hall intended to sell the plot we talked with several investors, we explained them the situation and they did not purchase the plot. Finally they discovered “Edelweiss” that is officially registered as Ukrainian firm but nobody has ever seen any Ukrainian employee in that office. They are trying to get hold of the plot with the support of police,” said Khatuna Tarielashvili relative of Nevrestani.
Givi Darchidze, representative of the “Edelweiss”, said that he is insulted by Tarielashvilis’ behavior. “We have purchased the land legally. But these people are coming and insulting us. We are protecting our rights.”
Gia Kuridze, the head of the Department for Natural Resources and Agricultural Issues within the Khelvachauri District, does not have information about the property on the land. “If Batumi City Hall announced the competition it means that it was their property. I cannot tell you whether it was within the village of Anagisa. I cannot tell you anything, the recordings on families are reserved in archives now and you should apply to them.”
Now, both sides are waiting for the court to find out the situation. Meanwhile, Batumi City Hall is working on a new project on widening the boundaries of the city. According to the draft project not only the village of Angisa but dozens of other villages within the Kakhaberi Community will belong to the Batumi Municipality.