„ით იზ ე თეიბლ“ ანუ თარჯიმნები სასამართლო პროცესებზე
რა პრობლემის წინაშე შეიძლება დადგნენ სასამართლო პროცესებში მონაწილე ადამიანები, რომლებმაც ქართული ენა არ იციან. ადვოკატთა ნაწილი მიიჩნევს, რომ სასამართლო პროცესებზე კვალიფიციური თარჯიმნის არარსებობა მათ სერიოზულ ბარიერებს უქმნის.
რამდენიმე ხნის წინ, საქალაქო სასამართლოში, ერთ-ერთი მსჯავრდებულის საქმეზე თურქეთის მოქალაქეები იკითხებოდნენ.იქიდან გამომდინარე, რომ მათ ქართული ენა არ იცოდნენ, სასამართლო პროცესზე თარჯიმანი მოითხოვეს.
ლილი გელაშვილი (ადვოკატი): ეს მოვალეობა თავის თავზე ემილ მახმუდოვმა, სასამართლოს თარჯიმანმა იკისრა. საინტერესო ის არის, რომ როგორც გაირკვა, მან ნორმალურად არც თურქული ენა იცოდა და არც ქართული. იმისათვის, რომ თარჯიმნის მოვალეობა შეესრულებინა, მას უამრავი ჟესტიკულაციის გამოყენება უწევდა, წინადადებებს დროში ვერ სვამდა, სიტყვებს საოცარ ბრუნვებში აყენებდა. ალბათ ბევრი ახსნა არ სჭირდება იმას, თუ რამდენად დიდი მნიშვნელობა ენიჭება სასამართლო პროცესზე თარჯიმნის როლს. მისი ყოველი სიტყვა ფიქსირდება, ყოველმა არასწორმა ნიუანსმა, შესაძლებელია მოსამართლე შეცდომაში შეიყვანოს. თავად მოწმეებიც კი ხვდებოდნენ, რომ ეს პიროვნება არასწორად თარგმნიდა მათ ჩვენებებს. მსჯავრდებულმა ამის გამო პროტესტი გამოთქვა. მოსამართლემ არათუ დააკმაყოფილა მისი პროტესტი, არამედ სასამართლო დარბაზიდან გააძევა. ჩვენ სასამართლოსაგან თარჯიმნის კვალიფიციურობის დამადასტურებელი დოკუმენტი მოვითხოვეთ, თუმცა, სასამართლომ, მსგავსი საბუთი ვერ წარმოადგინა. გარდა ამისა, ჩვენ თარჯიმნის შეცვლაც მოვითხოვეთ, მაგრამ, ამაზეც უარი განგვიცხადეს. გვითხრეს, ემილ მახმუდოვს ვენდობით და თარჯიმნის შეცვლის აუცილებლობას ვერ ვხედავთო. ხმამაღლა შემიძლია განვაცხადო, რომ ამ პიროვნებამ არც თურქული ენა იცის და არც ქართული. სასამართლო მისი დახმარებით თავს სასაცილო სიტუაციაში იგდებს.“
ლილი გელაშვილის განცხადებით, მსგავსი პრობლემა შეექმნათ მათ წყალტუბოს სასამართლოშიც: „იქაც, ანალოგიურად, თურქული ენის თარჯიმანი გვჭირდებოდა, მაგრამ ბოლოს რაღაც გაურკვეველი ენის თარჯიმანმა გაგვიწია „დახმარება“, - აცხადებს გელაშვილი.
თამარ გელაშვილი (ადვოკატი): „საქალაქო სასამართლოში პროცესზე სომხური ენის თარჯიმანი გვჭირდებოდა. თარჯიმნად არა სომხურის, არამედ რუსული ენის სპეციალისტი გამოიძახეს. საქმე იმაშია, რომ როგორც ჩანს, თარჯიმანმა რუსული ენა სრულყოფილად არ იცოდა. ამიტომ ნახევარს ჩვენ, დაცვის მხარე ვთარგმნიდით. იურისპრუდენცია სპეციფიკური ტერმინოლოგიის ცოდნას მოითხოვს. ეს ცოდნა და გამოცდილება კი თარჯიმანს აშკარად აკლდა.“
ნინო ნიავაძე (ადვოკატი): „რამდენჯერმე ისეთ პროცესზე მომიწია გამოსვლა, სადაც აზერბაიჯანული ენის თარჯიმანი იყო საჭირო. მაგრამ სასამართლომ აზერბაიჯანული ენის სპეციალისტის მაგივრად, რუსული ენის თარჯიმანი მოიწვია პროცესზე. კლიენტმა რუსული ენა არ იცოდა, ამან კი აშკარა პრობლემები შეგვიქმნა. მას არც თარჯიმნის საუბარი ესმოდა და არც მოსამართლის.“
ვიოლეტა გევორქიანს, რუსული ენის თარჯიმანს, სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიაში შევხვდით. მისი თქმით,  თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ, სისხლის და სამოქალაქო საქმეთა კოლეგიებს მხოლოდ სამი თარჯიმანი ემსახურება. ისინიც მხოლოდ რუსული ენის სპეციალისტები არიან. „დღეში ხანდახან შეიძლება 7-8 პროცესზე მოგვიწიოს გამოსვლა. ჩვენი ხელფასი 250 ლარს შეადგენს. სამივე კოლეგიაში ოფიციალურად ვართ გაფორმებულები. გარდა პროცესებზე თარჯიმნობისა, ჩვენ დოკუმენეტების თარგმნაც გვევალება.“
სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის ბიუროს უფროსის გიორგი ოთარაშვილის განცხადებით, გარდა აღნიშნული სამი თარჯიმანისა, რომლებიც სასამართლოს შტატიანი თანამშრომლები არიან, საქალაქო სასამართლოს ურთიერთობა აქვს ერთ-ერთ თარჯიმანთა ბიუროსთან: „ჩვენ მათ წინასწარ ვატყობინებთ კონკრეტულად რომელი ენის სპეციალისტი გვჭირდება და დახმარებას ისინი გვიწევენ.“
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ საერთო სასამართლოების დეპარტამენტისგან ინფორმაცია გამოითხოვა სასამართლოებში მომუშავე თარჯიმნების საკითხთან დაკავშირებით. როგორც დეპარტამენტიდან მოსულ წერილშია აღნიშნული, საერთო სასამართლოებში მიმდინარე პროცესებზე სათარჯიმნო მომსახურება მიმდინარეობს როგორც შტატში მყოფი თარჯიმნების, ასევე 2007 წლის 6 ივლისის „ამიცი ლინგუარუმ“ - თან გაფორმებული ხელშეკრულების მეშვეობით. თბილისის საქალაქო სასამართლოს ემსახურება 4 შტატში მყოფი რუსული ენის თარჯიმანი. მათი თვიური სარგო შეადგენს 250 ლარს. თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ემსახურება 4 შტატში მყოფი თარჯიმანი, აქედან 2 რუსული და 2 აზერბაიჯანული ენის სპეციალისტები. მათი ხელფასიც 250 ლარს შეადგენს: „ეს განპირობებულია იმით, რომ ყველაზე ხშირად სასამართლოებს სწორედ აღნიშნული ენის თარჯიმნების დახმარება ესაჭიროებათ. სხვა დანარჩენ შემთხვევაში, სასამართლო ორი კვირით ადრე მიმართავს შპს. „ამიცი ლინგუარუმს“ კონკრეტული უცხო ენის თარჯიმნის მოსაწვევად“, - აღნიშნულია წერილში.
შპს. „ამიცი ლინგუარუმ“ - ის დირექტორი დავით სილაგაძე, წერილში მითითებულ ვადას - ორ კვირას, მთელი 9 დღით ამცირებს: „სასამართლოდან პროცესამდე 5 დღით ადრე გვიკავშირდებიან და კონკრეტული ენის სპეციალისტის მომსახურებას გვიკვეთავენ. ჩვენ ვუკავშირდებით აღნიშნული ენის სპეციალისტს და ისინი აწარმოებენ თარგმნას. ძირითადად ინგლისური ენის სპეციალისტებზეა მოთხოვნა. თუმცა იყო შემთხვევა, როდესაც ჩინური ენის სპეციალისტიც დასჭირდათ. ჩვენ დაახლოებით 12 ენის სპეციალისტთან გვაქვს ხელშეკრულება გაფორმებული. სასამართლოებთან ურთიერთობის პატარა გამოცდილება გვაქვს. ხელშეკრულება რამდენიმე თვის წინ გავაფორმეთ, თან „ამიცი ლინგუარუმ“-ში ახალი მოსული ვარ, ამიტომ ბევრს ვერაფერს გეტყვით“, - აცხადებს დავით სილაგაძე.
უზენაესი სასამართლოდან გამოთხოვილი ინფორმაციის თანახმად, ამჟამად უზენაეს სასამართლოს 4 თარჯიმანი ემსახურება. მათგან ერთი აზრბაიჯანული, ერთი სომხური, ერთი ინგლისური და ერთი რუსული ენის თარჯიმანი. როგორც უზენაესი სასამართლოს პრეს-სამსახურში აცხადებენ, თარჯიმნის აყვანამდე მისი კვალიფიკაციის და შრომითი გამოცდილების შემოწმება ხდება და მხოლოდ ამის შემდეგ მიიღება გადაწყვეტილება სასამართლოს მიერ მათი აყვანის შესახებ: „სხვა ენების თარჯიმნებზე მოთხოვნა, ისევ და ისევ პროცესებიდან გამომდინარე ნაკლებად  არის, ხოლო თუკი საქმეში ასეთი მოთხოვნა დევს, მაშინ სასამართლოს მიერ ამ კონკრეტული საქმისთვის შესაბამისი თარჯიმნის დაქირავება შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე მოხდება“, - აღნიშნულია უზენაესი სასამართლოს პრეს-სამსახურის წერილში.
კონკრეტულ ციფრს თუ რამდენად ხშირად ხდება თარჯიმნის დაქირავება, უზენაესი სასამართლო ვერ ასახელებს: „იმის გარდა, რომ თარჯიმნები პროცესზე წარმოდგენილ მოწმეებსა თუ სხვა სტატუსის მქონე პირებს უწევენ თარჯიმნობას,  მათ ხშირად საქმეში არსებული უცხოენოვანი დოკუმენტების თარგმანაც უწევთ. ამიტომ გაცემული შრომითი ანაზღაურების მიხედვით რთულია დადგინდეს კონკრეტული ციფრი თუ რამდენ პროცესზე უწევთ თარჯიმნებს გამოსვლა“, - აღნიშნავს უზენაესი სასამართლოს პრეს-სამსახურის უფროსი ნანა ვასაძე.
როგორც თავად თარჯიმნები აცხადებენ, ხანდახან მათ დღეში სავარაუდოდ 7-8 პროცესზე უწევთ გამოსვლა. ეს იმას ნიშნავს, რომ სასამართლო პროცესები, სადაც თარჯიმანთა დახმარებაა საჭირო, საკმაოდ დიდი ინტენსივობით იმართება. თუმცა, ადვოკატების განცხადებით, ისინი დღემდე თარჯიმანთა არაკვალიფიციურობის პრობლემის წინაშე დგანან. ის ფაქტი, რომ სისხლის, სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ სასამართლოს მხოლოდ ოთხი (თავად თარჯიმნების განცხადებით - სამი) და ისიც მხოლოდ რუსული ენის სპეციალისტი ემსახურება, ეს უკვე თავისთავად წარმოშობს პრობლემას.

“It Is a Table” or Interpreters at Court Hearings
What kind of problems can people encounter when they take part in court proceedings and do not know the Georgian language? Some lawyers think they will come across serious obstacles at court hearings because of a lack of qualified interpreters.
Recently, Turkish citizens were interrogated as witnesses at the Civil Court. Not knowing the Georgian language, they demanded an interpreter at the hearing.
Lili Gelashvili (a lawyer): “Emil Mahmudov, an interpreter of the court, took responsibility to translate the trial. However, it turned out that he knew neither Turkish nor Georgian. In order to translate the trial properly he had to use gestures; he was confusing tenses, using incorrect grammar. It is evident that the interpreter plays an important role during the trial. His every word is recorded and the simplest mistake might result into a wrong verdict. The witnesses guessed that Mahmudov was not translating correctly. The accused protested too. However, the judge did not satisfy his protest, just the opposite; he dismissed the accused from the court room. Although we demanded the document containing the qualifications of the interpreter, the court officials could not show it. We also demanded, unsuccessfully, the replacement of the interpreter. The judge stated that he trusted Emil Mahmudov and did not see any necessity to change interpreters. I can state without a doubt that Mahmudov knows neither Georgian nor Turkish. The court cannot be taken seriously because of equally low-qualified interpreters.”
Lili Gelashvili stated that the Tskaltubo District Court has similar problems. “We needed an interpreter of the Turkish language for the Tskaltubo District Court, but finally a translator of some strange language “helped” us,” she said.
Tamar Gelashvili (a lawyer): “We needed an interpreter of the Armenian language for the civil court. They invited an interpreter of the Russian language instead. It turned out that the translator did not know Russian either and the counsel for the defense had to translate the trial. There were specific legal terminologies that the interpreter was not familiar with.”
Nino Niavadze (a lawyer): “I attended several trials where we needed interpreters of Azeri language. But the court invited specialists of the Russian language instead. My client did not know any Russian and we encountered serious problems. He could understand neither the interpreter nor the judge.”
The journalist for the Human Rights Center met Violeta Gevorkian, an interpreter of Russian, at the Criminal Collegium. She said that there are only three interpreters in Criminal and Civil Case Collegiums within the Tbilisi Civil Court. They are specialists of Russian only. “We have to translate seven or eight trials a day. Our salary is 250 lari. We are officially registered in three collegiums. We also have to translate documents for the court.”
Giorgi Otarashvili, the head of the Criminal Case Collegium, stated that there are some other employees in the court besides those three contracted interpreters. We cooperate with the Bureau for Interpreters. “We inform the bureau in advance for which languages we require interpreters and they assist us.”
The Human Rights Center demanded information regarding court interpreters from the Department of Common Courts. Their reply stated that there are contracted interpreters who generally translate trials. Furthermore, on July 6, 2007 the department signed a contract with “Amitsi Linguarum” which provides courts with translators. There are four contracted interpreters of the Russian languages at the Tbilisi Civil Court and they receive 250 lari a month. The Tbilisi Court of Appeal has four interpreters; two of them are specialists of Russian and the two others translate Azeri; they also receive 250 lari. “Courts mostly need translators of these languages. In cases that require translators of other languages, the court turns to “Amitsi Linguarum” two weeks before the trial commences and requests an interpreter of the particular language needed,” stated the letter.
Davit Silagadze, director of “Amitsi Linguarum Ltd” reduced the above-mentioned two weeks with nine days and said: “Officials from the court call us five days before the trial starts and ask us to send a specialist of a particular language. We get in touch with the translators and they translate trials. Mainly, they request specialists of the English language, but once they needed a translator of the Chinese language. We have signed contracts with specialists of twelve languages. We have short experience of cooperation with courts. We signed the contract several months ago. Other than that, I am new to this office and cannot tell you that much,” said Silagadze.
According to the information received from the Supreme Court, there are currently four contracted interpreters working for the court. They are specialists of Azeri, Armenian, English and Russian. Representatives of the Press-Service Center of the Supreme Court stated that before hiring interpreters, the qualification and work experience of the interpreters is verified. After having examined the candidates, the court signs contracts with them. “Interpreters of other languages are in less demand. In rare occasions the court has to hire a translator of one particular language based on a labor contract,” stated the letter received from the Supreme Court.
The Supreme Court cannot give exact numbers of hired interpreters, “Translators have to translate documents in foreign languages as well as interpret during trials. Hence, it is difficult to estimate how many trials they have attended according to their salaries,” said Nana Vasadze, the head of the Press-Service Center of the Supreme Court.
Interpreters stated that they have to attend 7 or 8 trials a day. Consequently, the number of trials where interpreters are needed, is quite high. However, the lawyers claim that come across various problems because of unqualified interpreters. The fact that there are only four interpreters for Criminal, Civil and Administrative Collegiums and they are all specialists of the Russian language exacerbates the problem.