ზუგდიდში "ენერგოპროჯორჯიას" აბონენტები დავალიანების გადახდას აპროტესტებენ
წერეთლის ქუჩაზე მცხოვრებმა მოსახლეობამ საპროტესტო აქცია "ენერგოპროჯორჯიას" ზუგდიდის მომსახურების ცენტრთან გამართა. ისინი იმ დავალიანების გადახდას არ აპირებენ, რომელიც კომუნალურ მრიცხველზე დაახლოებით 2 თვის წინ გაჩნდა. აბონენტები "ენერგოპროჯორჯიას" წარმომადგენლებს გულგრილობაში ადანაშაულებენ.
აქციის მონაწილეთა განმარტებებით, კომუნალურ მრიცხველზე დავალიანების, 700 ლარის არსებობა ავტოავარიამ გამოიწვია, რომელიც 2007 წლის პირველ ივლისს მოხდა. აბონენტის, მარინა ლაშხიას თქმით, რაფის ტიპის ავტომანქანა ჯერ ელექტროგადამცემ ბოძს შეეჯახა, შემდეგ კი დააზიანა და სადენები გაწყვიტა. თვითმხილველები იმასაც აცხადებენ, რომ ელექტროსადენებზე გაჩენილი ხანძრის შედეგად ელექტრომრიცხველზე აჩქარება შენიშნეს. შემთხვევის ადგილზე საპატრულო პოლიციაც მივიდა, რომელიც ავტოავარიის მიზეზებს იკვლევდა. მოსახლეობამ კი იმავე დღეს "ენერგოპროჯორჯიას" ზუგდიდის მომსახურების ცენტრს განცხადებით მიმართა და კომუნალური მრიცხველის შემოწმება  მიოთხოვა.
თუმცა, როგორც ახლა ირკვევა, განცხადება დაიკარგა.
ირმა თოდუა: "ჩვენი განცხადების საფუძველზე "ენერგოპროჯორჯიას" ტექნიკური მენეჯერი ვალდებული იყო დაზიანების აღდგენასა და მრიცხველის ვარგისიანობის შემოწმებაზე ეზრუნა. ჩვენ დარწმუნებული ვართ, რომ ავარიამ მრიცხველის აჩქარება დროებით გამოიწვია, ხოლო შემდეგ პირვანდელ მდგომარეობას დაუბრუნდა. "ენერგოპროჯორჯიას" წარმომადგენლები შემთხვევის ადგილზე კი მივიდნენ, მაგრამ ელექტრომრიცხველის ლაბორატორიული შემოწმება არ ჩაუტარებიათ."
მოსახლეობამ ელექტრობოძისა და ელექტროგადამცემი ხაზების აღდგენა საკუთარი სახსრებით შეძლო, რაშიც 150 ლარი გადაიხადეს. დავალიანების დაფარვა კომუნალური მრიცხველის 20_მდე აბონენტმა უკვე დაიწყო, 25_მდე აბონენტმა კი პროტესტი განაცხადა და დამატებით თვრამეტი ლარის გადახდაზე უარი თქვა.
მაია დარასელია: "დავალიანების საფასური იმ მძღოლს უნდა გადაეხადა, ვინც ავტოავარია მოახდინა და ზიანი მოგვაყენა, თუმცა იგი არსად ჩანს. ჩვენ სოციალურად დაუცველი ადამიანები ვართ და ზედმეტი თანხის გადახდის უნარი უბრალოდ არ შეგვწევს."
წერეთლის ქუჩაზე მცხოვრებ მოსახლეობას ელექტროენერგიის მიწოდება 4 დღის წინ შეუწყდა. "ენერგოპროჯორჯიას" ზუგდიდის მომსახურების ცენტრის ხელმძღვანელი ოთარ ბოჭორიშვილი ელექტროენერგიის აღდგენას მანამ არ აპირებს, სანამ დავალიანება სრულად არ დაიფარება. "მოსახლეობის მხრიდან მხოლოდ ზეპირი განცხადება შემოვიდა. ჩვენ რეაგირება მოვახდინეთ. შემოწმების შედეგად აღმოჩნდა, რომ მრიცხველი გამართული იყო. აბონენტების მიერ გაკეთებული განცხადება თითქოს "კილოვატების ჩამოყრა" მოხდა, სრულიად უსაფუძვლოა."

The Customers of “EnergoProGeorgia” in Zugdidi Protest Against Unfair Debts
Tsereteli Street dwellers protested near the Zugdidi Service Centre of “EnergoProGeorgia.” They refuse to pay off the bills which appeared approximately 2 months ago on their communal electricity meter. The customers blame the representatives of “EnergoProGeorgia” for ignoring their demands.
As the participants of the protest explained the debt, which amount GEL 700, appeared after an accident happened on July 1, 2007. One of the customers, Marina Lashkhia said that a car of the RAPH type (this is a Soviet style van) crashed into an electricity pole which damaged it and tore the electrical wires. In accordance to the statement of an eye-witness the electrical wires caught on fire causing the meter to rotate faster. The patrolling police arrived at the scene of the accident and they started to investigate the cause of the accident. The same day the local population appealed to the Zugdidi Service Centre of “EnergoProGeorgia” and asked them to check the communal electricity meters.
As it turned out, the written complaint made by the local population was lost.
Irma Todua: “On the basis of our statement the technical manager of “EnergoProGeorgia” was obligated to make sure the damage to the wires was repaired and check the functioning of the meters. We are sure that the accident temporarily caused the fast rotation of the meters and then the meters returned to functioning normally again. The representatives of “EnergoProGeorgia” came to the scene of the accident but they did not execute a technical investigation of the electricity meters.”
The local population restored the electricity pole and electrical wires themselves. They paid GEL 150 for it. 20 Customers of communal meters have already begun to pay off their bill, but 25 customers refused to pay the additional GEL 18.
Maia Daraselia: “The person causing the accident should be responsible for paying the higher electricity bill, but he does not appear anywhere. We are not receiving any government support and cannot pay that extra sum of money.”
“EnergoProGeorgia” stopped providing electricity to the Tsereteli Street dwellers 4 days ago. The manager of the Zugdidi Service Centre of “EnergoProGeorgia”, Otar Bochorishvili, is refusing to restore the provision of electricity until the debts have been paid off completely. “We have only received a verbal complaint from the local population. We responded to it. After inspection, all meters turned out to be functioning properly. The statement made by the customers that the power was turned off is totally without merit.”
The participants of the protest have complained to the Zugdidi Service Centre of “EnergoProGeorgia” again.