ბათუმი - თბილისი - გვირაბი გადალახულია
ხელოვნურად ჩახერგილი გზა, პოლიციელთა ბარიკადები, ჩამორთმეული ტექ. პასპორტები და „მარშუტკები“ - ეს ყველაფერი ხალხს აბაშიძის რეჟიმს ახსენებს. „მაშინაც ასე დაიწყო და ... ვნახოთ რა იქნება“, - იხსენებს ოთხი წლის წინანდელ ამბებს ჯოხზე ხელებდაყრდნობილი ვაჟა ბაბუა. გული წყდება მაშინდელი იმედების გამო და კიდევ იმიტომ, რომ დღეს თბილისში თვითონაც არ იქნება. თუმცა უხარია, რომ მისი ბიჭი გადაურჩა ტექ. პასპორტის ჩამორთმევას.
მოვლენები 1 ნოემბრამდე
რამდენიმე დღით ადრე პოლიციამ ბათუმელ „მარშუტკის“ მძღოლებს ტექ. პასპორტები ჩამოართვა. მძღოლებს ისინი პასპორტების უკან დაბრუნებას 3 ნოემბრისთვის და მანამდე კი, ქალაქის ტერიტორიაზე უპრობლემოდ მოძრაობის უფლებასაც ჰპირდებოდნენ.
2 ნოემბრის დილა ბათუმში
ბარცხანის საჯარიმო სადგომის დარაჯის გრიშა აფციაურისთვის პირველი შემთხევავაა, როდესაც კრიმინალურმა პოლიციამ მას რვა მანქანქა მოუყვანა.
მძღოლების ადვოკატი, რამინ გვარიშვილი აცხადებს, რომ სისხლის სამართლის დანაშაულია ჩადენილი, რადგან კრიმინალურ პოლიციას მანქანების ჩამორთმევის არანაირი უფლება არ ჰქონდა.
პარალელურად პარტულის მანქანების სიმრავლე იგრძნობა ოპოზიციური პარტიების ოფისებთან და ისინი გზის ჩაკეტვას ცდილობენ. მიუხედავად ამისა, ოპოზიცია, შეთანხმებისამებრ, 13 საათისთვის ბათუმიდან დაიძრა.
... და გზად, ჩოლოქამდე
აქციის მონაწილეებს პირველი შეფერხება მახინჯაურში, გვირაბის შესასვლელთან შეხვდათ: გზა ბეტონის ფილებით აღმოჩნდა ჩახერგილი. ოპოზიცია იძულებული შეიქმნა მანქანები გაეჩერებინათ და ფილების გადაადგილებაზე „ეზრუნათ“.
მოულოდნელად, სამოქალაქო ტანსაცმელში ჩამულმა 50-მდე პიროვნებამ კოლონიის დარბევა დაიწყო. ზოგიერთმა კი გაჩერებული „მარშუტკებიდან“ მძღოლებისთვის გასაღებების  წართმევა სცადეს და ფიზიკურად გაუსწორდნენ. მსუბუქად დაშავდა რამდენიმე მძღოლი.
შეხლა-შემოხლა დაახლოებით ერთ საათს გაგრძელდა. საბოლოოდ, გვირაბის შესასვლელთან ბეტონის „ჯებირი“ ოპოზიციის მხარდამჭერებმა ხელით გადაადგილეს.
გვირაბის ბოლოს რამდენიმე „მარშუტკის“ საბურავი დაეშვა. საბურავში მძღოლებმა შედუღებული ბეტონის ლურსმნები აღმოაჩინეს. ინციდენტის ადგილას შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის სამმართველოს უფროსი დავით ბედიაც იმყოფებოდა. მისი კომენტარი კი ამით შემოიფარგლა: „მე რატომ, იმათ უნდა შეეკითხოთ (იგულისხმება დამრბევი პიროვნებები). ალბათ, ტექნიკური შეფერხებაა“.
საბოლოოდ, ოპოზიციის მხარდამჭერებმა ოპოზიციის რამდენიმე ლიდერთან ერთად ჩოლოქის ხიდი გადალახეს. აჭარა-გურიის საზღვაზე პოლიტიკური შეფასებებიც გაკეთდა:
მურმან დუმბაძე, რესპუბლიკური პარტია: „სააკაშვილი, ეს არის აბაშიძეს  მიმატებული ნეტკაჩოვი. დალურსმნული გზები, პოლიციის კორდონები, თავისუფლების უკანონოდ წართმევა. მიუხედავდა ამისა, მოსახლეობა მედგრად დგას და ჩვენ მიზანს მივაღწევთ, სიმართლისთვის ვიბრძოლებთ“.
დავით ბერძენიშვილი, რესპუბლიკური პარტია: „დარღვეულია მოქალაქეების თავისუფალი გადადგილების  კონსტინტუციური უფლება. შეუძლებელია საქართველოს მოქალაქეს აუკრძალონ თავისუფალი გადაადგილება ქვეყნის მთელ ტერიტორიაზე. ეს ბეტონის ფილები, დალურსმნული გზა, ამ ხელისუფლების  ნოვატორული იდეაა, ასე არ გაუკეთებია არც ერთ ხელისუფლებას. ჩვენ აღვადგენთ კანონიერებას“.
მოგვიანებით, გვირაბთან მისასვლელი გზის ჩაკეტვა, ხელისუფლებამ გვირაბში მიმდინარე სამუშაობს დააბრალა. თუმცა ამის შესახებ, წინასწარ ოფიციალური განცხადება არ გავრცელებულა.
პრობლემები შეექმნა მატარებლის მგზავრებასაც. 400 ადგილიან თბილისი-ბათუმის მატარებელზე, მხოლოდ 33 ბილეთი გაიყიდა და გაყიდვა შეწყდა. შეწყვეტის მიზეზი კი ჯერჯერობით არ დასახელებულა.

Batumi-Tbilisi Tunnel Is Passed Through
An artificially blocked road, police barricades, seized car registration papers and mini-buses - everything reminds people of Aslan Abashidze’s regime (former chairman of the Adjara Supreme Council). “Everything was in the same way four years ago too … let us see how it will end,” grandfather Vazha recalled the events that occurred four years ago. He is sorry he believed revolutionists and is worried he cannot join people in Tbilisi. However, he is glad that his son escaped policemen and did not lose his car registration papers.
Events before November 1
Several days before, police seized the car registration papers of drivers of mini-buses in Batumi. They promised the drivers to return the documents on November 3, but meanwhile they should not have any problems driving in the city.
Morning of November 2 in Batumi
It was the first time that the criminal police brought so many (eight) cars to the car impound lot, where Grisha Aftsiauri is a supervisor.
The attorney for the drivers, Ramin Gvarishvili, said that the police violated the law because they had no right to seize the documents from the drivers.
Also, there are numerous patrol cars in front of the offices of opposition parties and they try to delay oppositionists. Despite that, as it was previously arranged, the opposition left Batumi at 1:00 PM.
…on their way to Choloki
The first obstacle for the demonstrators was in Makhinjauri at the entrance to the tunnel: the road was blocked by concrete plates. The opposition had to stop their cars and remove the plates.
However, suddenly nearly fifty people dressed in civil clothing started to harass them. Some of them tried to grab keys from the mini-buses and beat drivers. Consequently, several drivers were injured.
The clash lasted nearly one hour. Finally, the opposition supporters removed the nails. At the exit of the tunnel the tires of several mini-buses were flat; later drivers found welded nails in the tires. Davit Bedia, the head of the Adjara Department of the Ministry of Internal Affairs, was at the scene. His comment on the situation was short: “Why are you asking me, you should ask those people (he pointed at the raiders); it must be a technical delay.”
Finally, the opposition supporters crossed the Choloki Bridge together with several leaders, who made political estimations of the incidents when they reached the Adjara-Guria regional border.
Murman Dumbadze, Republic Party: “Saakashvili is Abashidze plus Netkachov. A road full of nails, policemen cordons, illegal deprivation of freedoms. Despite all of that, the population stubbornly supports us and we will achieve our goals, we will fight for justice.”
Davit Berdzenishvili, Republic Party: “The constitutional right to free movement is breached. It is impossible to prevent a Georgian citizen to travel within his/her own country. Those concrete plates and welded nails are an innovatory idea of the current government; no other authority has ever done anything similar. We will restore justice.”
Later, the government stated that the blockage of the tunnel was caused by construction activities in the tunnel. However, it was not announced officially beforehand.
Passengers of the train also faced some problems. Only 33 tickets were sold for the Tbilisi-Batumi train where there are 400 seats in total. The reason of the delay has not been announced yet.