მინიმუმ, 10 წელი ევროკავშირამდე...
,,ჩვენ ეგ ყველაფერი 10-12 წლის წინ გავიარეთ... რასაც თქვენ ყვებით, ასეთი რამ ჩვენთან იმ დროს ხდებოდა, როდესაც ,,სოლიდარნოჩი" მძვინვარებდა და საბჭოთა კავშირი დაიშალა. მიუხედავად ამისა, მსგავსი რამ მაინც წარმოუდგენელი იყო ჩვენთვის" - გვითხრეს პოლონელმა ჟურნალისტებმა ვარშავაში მაშინ, როდესაც რეგიონული ჟურნალისტები,  სტაჟირების მიზნით, იქ ერთი კვირით იმყოფებოდნენ.
პოლონეთი ამჟამად ევროკავშირის წევრი ქვეყანაა და დემოკრატიული ღირებულებების მაქსიმალურად დაცვაზე აქვს პრეტენზია. უფრო მეტიც, ამ ქვეყნის საგარეო საქმეთა სამინისტრო და ფონდი ,,დემოკრატიული განვითარება აღმოსავლეთში" ცდილობს ევროკავშირში შესვლის მსურველ ყოფილ საბჭოთა კავშირის ქვეყნებს, მათ შორის საქართველოს, დახმარება გაუწიოს და საკუთარი გამოცდილება გაუზიაროს.
პირველ რიგში, პოლონელი ექსპერტები ყურადღებას საქართველოში თავისუფალ მედიაზე და მის განვითარების პერსპექტივაზე ამახვილებენ. ყველაზე მეტად პოლონეთში ადგილობრივი პრესაა განვითარებული. მაგალითად, სტარახოვიცას რეგიონში გამომცემლობა ,,ტიგოდნიკს" (კვირეული) რეგიონის ოთხივე ქალაქში საკუთარი რეგიონული 40 გვერდიანი ფერადი გაზეთები აქვს. როგორც გაზეთის ერთ-ერთი გამომცემელი იანუშ ტომჩინსკი ამბობს,  გამომცემლობის 15 წლიანი ისტორიის მანძილზე არ ახსოვს ხელისუფლების მხრიდან არც ერთი ისეთი ნაბიჯი, რაც ადგილობრივი პრესის დახურვას გამოწვევდა:
,,ჩვენი ქვეყნის ხელისუფლებას და საზოგადოებას გათვითცნობიერებული აქვს ის პასუხისმგებლობა, რასაც ევროკავშირის წევრობა ჰქვია. ამისთვის ყველა ერთად ვიბრძვით. თავდაპირველად 12 წლის წინ იყო პრობლემები სტატიებთან დაკავშირებით, მაგრამ დღეს ამაზე საუბარი სასაცილოა. თამამად შეიძლება ითქვას, რომ თავისუფალმა და განვითარებულმა მედიამ განაპირობა სწორედ ევროკავშირში შესვლა" - გვითხრა გამომცემლობა ,,ტიგოდნიკის" დამფუძნებელმა.
გაზეთის ჟურნალისტები გაოცებულები არიან საქართველოში ინფორმაციის მიღებასთან დაკავშირებული სირთულეების და ჟურნალისტების შევიწროების ფაქტების გამო:
,,როდესაც ნებისმიერი თანამდებობის პირისგან გვინდა კომენტარი ან საჭიროა მასთან ინფორმაციის გადამოწმება, მასთან დაკონტაქტების პრობლემა არ არსებობს. მართალია არის ,,პრეს-მენეჯერის"  თანამდებობა, მაგრამ თანამდებობის პირებთან ხშირად პრეს-მენეჯერის გარეშე გვიწევს ურთიერთობა. ძირითადად სატელეფონო ზარიც საკმარისია ხოლმე" - ამბობს ჟურნალისტი მაგდა შიდლოვეცი.
ადგილობრივი თვითმმართველობის გაძლიერებას ხელს, რა თქმა უნდა, პრესა ძალიან უწყობს. თითოეულ ჩინოვნიკს გათვითცნობიერებული აქვს ის ფაქტი, რომ ჟურნალისტის შევიწროება და მით უმეტეს, ინფორმაიის დამალვა,  დემოკრატიის უკანდახევაა და ევროკავშირის წევრ ქვეყანას ეს არ შეჰფერის.
,,ჩვენთან ნებისმიერი ინფორმაცია აბსოლუტურად ღიაა. რასაც თქვენ გვიყვებით, ინფორმაციის მისაღებად გაუთავებელი განცხადებების წერა  კანცელარიაში,  შემდეგ 10 დღიანი ლოდინი, შემდეგ სასამართლო; ცემა, დაშინება, კაბინეტიდან გაგდება და ა.შ. ჩვენთან არ ხდება. ეს არც არავის დაესიზმრება." - გვითხრა ქალაქ სკარჟისკის მერმა, რომელსაც პოლონურად ქალაქის ბურმისტერს უწოდებენ.
ის, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არსებობა და მათი სიძლიერე ევროკავშირში გასაწევრიანებლად უმთავრეს პირობას წარმოადგენს, ვარშავაში ბოლო დროს განვითარებული მოვლენები ცხადყოფს. მაგალითად, ქალაქის თვითმმართველობამ  პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელობა წონასწორობიდან გამოიყვანა და მთელი ერთი კვირის განმავლობაში ცენტრალურ არხები პრეზიდენტ კაჩინკის წარმომადგენლის ბრიფინგებს ატრიალებდა.
პრეზიდენტის ადმინისტრაცია ქალაქის თვითმმართველობის ხელმძღვანელს იმაში სდებდა ბრალს, რომ სარემონტო სამუშაოების ნიღაბქვეშ პრეზიდენტის მუშაობის პარალიზებას ახდენსო. საქმე იმაშია, რომ თითქმის 6 თვეა ვარშავის ცენტრში, პრეზიდენტის რეზიდენციის წინ გადათხრილია გზები და მიმდინარეობს წყალგაყვანილობის სისტემების რეაბილიტაცია. კაჩინსკის გარემოცვა თვლის, რომ ქალაქის მერი სარემონტო სამუშაოებს სპეციალურად აჭიანურებს, რადგან პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მუშაობა შეაფერხოს. ,,მოახლოებულ არჩევნებთან დაკავშირებით ქალაქის მერი პოლონეთის ხელისუფალის და მისი გარემოცვის შესუსტებას ცდილობს" - განაცხადა პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსმა.
ეს ფაქტი აბსოლუტურად თავდაყირა აყენებს საქართველოში პრეზიდენტისა და თბილისის მერის ურთიერთობის ,,თეორიას". იმ დროს, როდესაც საქართველოს პრეზიდენტი და თბილისის მერი წინასააჩევნო კამპანიის ფერხულში ერთად არიან ჩაბმულები, პოლონელ დემოკრატებს ეს უცნაურად მიაჩნიათ.
გარდა ამისა, ბოლო დღეებში თვით პოლონეთის პროკურატურა შევიდა ჩიხში. პოლონეთის პროკურატურა კანონის უზენაესობას ,,თავზე ვერ ახტება" და ერთ-ერთ პარლამენტარ ქალბატონს ხელმეორედ ვერ აპატიმრებს. როგორც ირკვევა, ორი თვის წინ პარლამენტარი გარკვეულ მაქინაციებში ამხილეს, პროკურატურაში დაიბარეს, თუმცა სასამართლომ ბრალის ვერ დადასტურების გამო გამოუშვა. ამჯერად  პროკურატურამ ახლადაღმოჩენილი გარემოების გამო იგი ხელმეორედ დაიბარა, თუმცა მხოლოდ მოწმის სტატუსით. პოლონური კანონმდებლობის მიხედვით, იმავე ბრალდებით პარლამენტარის ხელმეორედ დაპატიმრება არ შეიძლება.
ერთი სიტყვით, საქართველოს რეგიონებში მომუშავე ჟურნალისტებს საშუალება ჰქონდათ გასცნობოდნენ პოლონეთის რეგიონებში მომუშავე ჟურნალისტების გამოცდილებას და იქ არსებულ სიტუაციას. ძირითადი აქცენტი იმ გამოცდილებაზე კეთდებოდა, რა გზაც პოლონეთმა საბჭოთა კავშირის დაშლიდან ევროკავშირში შესასვლელად გაიარა. პოლონელმა ჟურნალისტებმა გულახდილად გვითხრეს, რომ ჩვენ ჯერ შორს ვართ ევროკავშირამდე...

“We underwent a similar situation 10-12 years ago…The events you are telling about now occurred in our country when “Solidarnichi” was reigning in Poland and when the Soviet Union collapsed. The current events in Georgia have surprised us seeing that our country has been in a similar situation before, ,” said polish journalists in Warsaw when journalists from the Georgian regions attended a one-week training in Poland.
Poland is a member of the European Union now and manages to adhere to democratic values. Moreover, the Ministry of Foreign Affairs and the foundation “Democratic Development in the East” tries to support and share its experience with all countries, including Georgia, who tries to join the European Union.
First of all, polish experts draw their attention to the perspectives of the development of independent media and its development in Georgia. Local printed media is most developed in Poland. For example, publishing house “Tigodnik” (weekly) in the Starakhovitsa region has offices in all four cities of the region; the newspaper contains 40 pages and it is in color. One of the publishers of the newspaper, Ianush Tomchinski, said that in fifteen years of publishing he cannot remember any time when the government took measures to close down the local printed media sources.
“The government and the society of our country is fully aware of the responsibility they took on by becoming a member of the European Union. We have a common fight. Initial problems regarding articles emerged twelve years ago; but now it is ridiculous to talk about it. We can state loudly that the existence of the independent and developed media was  a precondition for joining the European Union,” said the founder of the “Tigodnik”.
The journalists of the newspaper are surprised to hear about the difficulties Georgian journalists face while obtaining public information and about the restrictions placed on their professional activities.
“When we need some comments from any public official or we have to check some information, we easily get in touch with them. Although all officials have spokespeople, we often manage to get in touch with them without their spokespeople. Usually it is enough to call them,” said Magda Shidlovetsi, a journalist.
The printed media encourages the strengthening of local autonomous government. Every public official realizes that restricting journalists and hiding information from them, is a failure of democracy and it would be embarrassing for a member of the European Union.
“All information is completely available. It is unbelievable to me that there is a ten-day waiting period for receiving public information from the chancellery; that you have to appeal to the court, that you are physically assaulted, threatened, and kicked out from the quarters of public officials, etc;. this never happened in our country. Nobody would ever dream of it,” said the Mayor Skarzhiski; in Polish he is called Burmistrz of the city.
Recent events in Warsaw demonstrate that the existence of strong autonomous local governments is a precondition for joining the EU. For example, the city government made the President’s administration furious because during one whole week the central TV channels were broadcasting briefings from President Kachinski’s representative.
The President’s administration accuses the local government of Warsaw of paralyzing the activities of the president in the name of repair works. It is approximately six months ago that they started to dig up the streets of the center of Warsaw in front of the president’s residence. The rehabilitation works of the water pipeline are still under way. The administration of Kachinski considers that the City Mayor is prolonging the repair works on purpose because he aims to hamper the president’s administration. “For the up-coming election day the City Mayor tries to put obstacles in the way of the President Kachinski and his political team,” - announced the chief of the president’s administration.
The relationship between the President and the Mayor in Poland totally differs from the one in Georgia; in Georgia the president and the city mayor are on the same side during the election. This is surprising to the democratic Polish.
Recently, the Polish Prosecutor’s Office got into a deadlock. The Prosecutor’s Office follows the rule of law and refuses to arrest an MP for the second time. As it turned out the MP was involved in some dubious affairs and was summoned to the prosecutor for interrogation. However, the court discharged the MP because of a lack of evidence against him. The Prosecutor’s Office has summoned the MP for the second time for newly discovered evidence on the same case, though only as a witness. In accordance to Polish legislation it is not allowed to arrest an MP twice.
All in all, the regional journalists of Georgia had an opportunity compare experiences with regional journalists from Poland and to learn about the ongoing situation there. They focused on the journey of the hosting county from the collapse of the Soviet Union to their integration into the EU. Polish journalists told us frankly that Georgia is still far from being ready to enter the EU…