კახა მურადაშვილი - ადამიანის უფლებების შემლახველი პროკურორი შიდა ქართლში
გორის პროკურატურაში ე.წ. ,,სტაჟირების" შემდეგ დანიშნულ ერთ-ერთ რიგით პროკურორს კახა მურადაშვილს არასამთავრობო ორგანიზაციები, ჟურნალისტები და ადვოკატები ადამიანის უფლებების ყველაზე ძლიერად შემლახველ ,,ბრალმდებელს" უწოდებენ. ყველა მნიშვნელოვანი საქმე, რომელსაც გორის პროკურატურა ზედამხედველობს, კახა მურადაშვილის ხელში გადის. ამ ადამიანის კისერზეა გონებაშეზღუდულების, 80 წლის მოხუცის, მარტოხელა დედის და ასევე სხვა წვრილმანი ხულიგნობის ფაქტზე დაკავებული  პატიმრების მიმართ ბრალდების წარდგენა. საგულისხმო ისაა, რომ გორის რაიონული სასამართლო მურადაშვილის მოთხოვნის უსიტყვო შემსრულებლად იქცა.
80 წლის მოხუცის და მარტოხელა დედის დაპატიმრების ამბავი
პროკურორ კახა მურადაშვილის მოთხოვნით, გორის რაიონულმა სასამართლომ გორში მცხოვრები ნანა ჯამასპიშვილი ურთიერთგამომრიცხავი ჩვენების მიცემის ბრალდებით დააპატიმრა. ნანა ჯამასპიშვილი სასამართლო გამოძიებას იმ დეტალებს უყვებოდა, რომლის გამოც მისი მეზობელი 80 წლის მოხუცი გოგი ცხოვრებაშვილი ჯერ კიდევ  სექტემბერს დააპატიმრეს.
პროკურორი კახა მურადაშვილი 80 წლის მოხუცს ნანა ჯამასპიშვილის 4 წლის შვილის - მზიკოს გატაცებაში და გაყიდვის მცდელობაში სდებს ბრალს.
პირველ სექტემბერს გოგი ცხოვრებაშვილმა, 4  წლის  მზიკო ჯამასპიშვილი, საკუთარ ქალიშვილთან ნანა ცხოვრებაშვილთან სტუმრად  წაიყვანა. ქალაქის ერთი დასახლებიდან, მეორეში მიმავალმა მოხუცმა, რომელსაც თან ბავშვი ახლდა, მიკრო-ავტობუსში იხუმრა, რომ ბავშვს ყიდიდა. ამის გაგონებაზე მოქალაქე ვინმე ბლიაძემ თავის ნაცნობ პოლიციელს დაურეკა გორის პოლიციის კრიმინალურ განყოფილებაში ბავშვის გატაცების ამბავი შეატყობინა და პოლიციელებთან ერთად მოხუცის კვალს მიჰყვა.
როდესაც გოგი ცხოვრებაშვილი ბავშვთან ერთად საკუთარ ქალიშვილის სახლიდან გამობრუნდა, სახლისკენ მიმავალი 80 წლის მოხუცი და 4 წლის მზიკო ჩასაფრებულმა სამართალდამცავებმა ქუჩაში, მე-4-ე სკოლასთან დააკავეს და სამმართველოში გადაიყვანეს.
მოხუცის დაკავებიდან 3 დღეში, 4 სექტემბერს  ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრში" მოხუცის ქალიშვილები და თვით ბავშვის დედა ნანა ჯამასპიშვილი მოვიდნენ. ისინი ჩვენგან უდანაშაულო მოხუცის გათავისუფლებაში დახმარებას ითხოვდნენ. ნანა ჯამასპიშვილი ამბობდა, რომ ბავშვს მოხუცს ყოველთვის ანდობდა და მასთან არავითარი პრეტენზია არ ჰქონდა. ,,იმ დღეს გოგი პაპამ მითხრა, რომ მზიკოს თავის შვილთან სტუმრად  წაიყვანდა. მე ვუთხარი, რომ დღეს ვერ გაგატან შვილს ექიმთან უნდა წავიდეთ-მეთქი. როგორც გაირკვა, ბავშვი თვითონ გაეტირა მოხუცს. გოგი პაპას ძალიან უყვარდა ჩემი შვილი. ყიდულობდა მისთვის კანფეტებს, ტკბილეულს და ხშირად საჭმელსაც აჭმევდა თავის სახლში. ჩვენ ძალიან გვიჭირს და სადღაც საერთო საცხოვრებელში ერთ ნესტიან ფარდულში ვართ შესახლებულები." - გვითხრა ნანა ჯამასპიშვილმა 4 სექტემბერს.
ჩვენს მიერ  მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით ამ ინფორმაციის გაშუქების შემდეგ, ბავშვის დედა პოლიციაში 10 სექტემბერს დაიბარეს, სადაც ნანა ჯამასპიშვილმა ასეთი ჩვენება დაწერა:  ,,ბავშვი ისე წაიყვანა სახლიდან, რომ არაფერი ვიცოდი. რაც ჟურნალისტებს ვუთხარი, ისიც მოხუცის ახლობლების დაჟინებული თხოვნით და ზეწოლით ვთქვიო“.
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის" გორის ოფისის იურისტმა ნათია ქალიაშვილმა რამდენიმე შუამდგომლობით მიმართა პროკურორ კახა მურადაშვილს, სადაც იგი დედის ხელმეორედ დაკითხვას მისი თანდასწრებით ითხოვდა. ,,არსებობდა მთელი რიგი გარემობები იმისა, რომ ბავშვის დედას საგამოძიებო განყოფილებაში იმას აწერინებდნენ, რაც სამართალდამცავებს აწყობდათ. ჩვენ პროკურატურას ნანა ჯამასპიშვილის დაკითხვა ადვოკატის თანდასწრებით მოვთხოვეთ, თუმცა უარი მივიღეთ, თანაც არაერთხელ. არადა თვითონ ბავშვის დედა ამას ითხოვდა" - ამბობს იურისტი ნათია ქალიაშვილი.
სისხლის სამართლის საქმე განსახილველად სასამართლოს 1 ნოემბერს გადაეცა.  მოსამართლის წინაშე  ბავშვის დედამ დეტალები ისე გაიხსენა, როგორადაც მან თავის დროზე ჟურნალისტებს გვითხრა. სწორედ სასამართლოზე მიცემული ახსნა-განმარტება გახდა ნანა ჯამასპიშვილის დაპატიმრების საფუძველი. პროკურორმა პროცესზე განაცხადა, რომ წინასწარ გამოძიების დროს დედის მიერ მიცემული ჩვენება მკვეთრად განსხვავდება სასამართლო პროცესზე მიცემული ჩვენებისგან. კერძოდ, პროკურატურამ სადაოდ გახადა ნანა ჯამასპიშვილის ნათქვამი - ,,მოხუცს ბავშვთან სიახლოვე აკრძალული არ ჰქონდაო". პროკურორის თქმით, ნანა ჯამასპიშვილმა წინასწარ გამოძიების დროს მიუთითა, რომ 80 წლის მოხუცს ბავშვათ ურთიერთობა აკრძალული ჰქონდა.
მიუხედავად ამისა, ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის" გორის ოფისის იურისტი ნათია ქალიაშვილი თვლის, რომ ნანა ჯამასპიშვილის მიცემა პასუხისგებაში უსამართლოა:
,,80 წლის მოხუცი დაპატიმრებულია არასრულწლოვანი ბაშვის ვაჭრობის (ტრეფიკინგი) ფაქტზე. მთავარი მოწმე არის ვინმე ბლიაძე, რომელიც პოლიციის აგენტია. პოლიცია ამბობს, რომ მოხუცი ფაქტზე დაიჭირეს, არადა საქმის მასალებიდან ჩანს, რომ დაკავების ადგილზე მხოლოდ ბავშვი და მოხუცი იყვნენ, რომლებიც ქუჩაში მოდიოდნენ. დედა - ნანა ჯამასპიშვილი  წინასწარ გამოძიებაში და სასამართლო გამოძიების დროს ამბობს, რომ ბავშვი მოხუცს თვითონ გაჰყვა. არსად არ ამბობს, რომ მოხუცს ბავშვთან სიახლოვე აკრძალული ჰქონდა.  აქ არ იკვეთება ,,არსებითად ურთიერთსაწინააღმდეგო ჩვენების მიცემა", როგორც ეს დედის მიმართ წაყენებულ ბრალდებაშია  აღნიშნული. ბრალდებაში არსებითია მოხუცის მიერ ბავშვის გაყიდვის ფაქტი. ასეთი ფაქტი არ არსებობს, რადგან ბავშვის მყიდველი არ არსებობს. გამოძიება ჩიხშია შესული. იმის მაგივრად, რომ ცრუ ჩვენებისთვის პოლიციის აგენტები დაისაჯნონ, პროკურატურა დაზარალებულზე ტეხავს ჯოხს. " - აცხადებს იურისტი.
ამჟამად დედა გამოშვებულია. თუ მან 7 დეკემბრამდე გირაოს თანხა 2000 ლარი ვერ გადაიხადა, ხელმეორედ დააპატიმრებენ.  დედა და შვილს საცხოვრებელი სახლიც კი არა აქვთ.
გონებასეზღუდულების დაპატიმრების ამბავი
პროკურორ კახა მურადაშვილის მოთხოვნით, ფსიქიურად დაავადებულ აჩიკო სურამელს გორის რაიონულმა სასამართლომ 3 წელი მიუსაჯა. მის ბიძაშვილს ასევე ფსიქიურად დაავადებულ ზურაბ ჯანეზაშვილს კი იძულებითი მკურნალობა ფოთის ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში ჩაუტარდება.
არჩილ სურამელი და  მისი ახლო ნათესავი ზურაბ ჯანეზაშვილი გორელმა სამართალდამცავებმა 3 მარტს ქურდობის ბრალდებით დააკავეს. მათ ბრალად ბილბორდებზე მიმაგრებული პლასტმასის კარკასის ქურდობა ედებათ. ორივე მათგანს გორის სარაიონთაშორისო ფსიქონევროლოგიური დისპანსერიდან ცნობა აქვს. არჩილ სურამელი „გონებრივი განვითარების ჩამორჩენილობით, მსუბუქი დებილობის დონეზე ქცევის პათოლოგიით“ არის დაავადებული, ხოლო ზურაბ ჯანეზაშვილს „ტვინის დაზიანებით და დისფუზიით გამოწვეული ფსიქიკური აშლილობა ორგანული ჰალუცინოზით“ აღენიშნება.
თავდაპირველად, ორივე დაკავებულს გორის რაიონულმა სასამართლომ გირაოს სახით 6000-6000 ლარი შეუფარდა, ხოლო იმის გამო, რომ დაკავებულებმა გირაო ვერ გადაიხადეს, გირაოს უზრუნველყოფის მიზნით, ორივე წინასწარი პატიმრობაში იმყოფებოდნენ.
არჩილ სურამელის ბებია ნაზი ჯანეზაშვილი, „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ უცხადებს, რომ მისი შვილიშვილს ფსიქიური აშლილობა აქვს  და სახლში თავის ჩამოხრჩობაც უცდია.
ნაზი ჯანეზაშვილი არ გამორიცხავს, რომ პატიმრებმა ციხეში საკუთარ თავს ზიანი მიაყენონ.
გონებაშეზღუდულების დანაშაულებრივი ქმედება ასე გამოიყურება. არჩილ სურამელი სახლში იყო, როდესაც მასთან ახლო ნათესავი, ზურაბ ჯანეზაშვილი მივიდა: „ზურიკოს ხელში პლასტმასები ეჭირა და აჩიკოს სთხოვა, გამომყევი, ჩემს ჯიხურში უნდა ჩავაყენოო. აჩიკოც გაჰყვა, ცოტა ხანში კი ისინი დაიჭირეს,“ - ამბობს ბებია ნაზი ჯანეზაშვილი.
სამართალდამცავებმა ისინი სწორედ ჯიხურთან დააკავეს, რომელიც გორის ქალაქის პოლიციის სამმართველოსთან ახლოს დგას. მერე იმ ადგილას წაიყვანეს, სადაც ბილბორდია და აქტი შეადგინეს, თითქოს დამნაშავეები დანაშაულის ჩადენის დროს დაიჭირეს. ადვოკატის თქმით, ჯანეზაშვილმა დამტვრეული ბილბორდის ნაწილები მიწიდან აკრიფა და სახლში ისე წაიღო.
ამბულატორიული ექსპერტიზის პასუხები ჯერ კიდევ ივნისში გახდა ცნობილი. სურამელი და ჯანეზაშვილი 20 დღიან მკურნალობას საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ლ.სამხარაძის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს ფსიქიატრიულ  განყოფილებაში გადიოდნენ.
სტაციონალური მკურნალობის ვადები 27 ივნისს ამოიწურა. დასკვნის მიხედვით, ცნობილი გახდა, რომ შეურაცხადად მხოლოდ ზურაბ ჯანეზაშვილი ცნეს, ხოლო არჩილ სურამელი ნახევრად შეურაცხადად. შესაბამისად პროკურატურამ საბრალდებო დასკვნა გაამზადა და განსახილველად სასამართლოს 3 ივლისს გადაუგზავნა.
3 ივლისს სასამართლოში გადაგზავნილ საქმეს განხილვა 3 თვეში ეღირსა. 8 აგვისტოს პროკურორ კახა მურადაშვილის მოთხვნით აჩიკო სურამელს სამი წელი მიუსაჯეს, ხოლო ზურაბ ჯანეზაშვილი იძულებითი მკურნალობის წესით ფოთის ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში მოათავსეს.

Kakha Muradashvili was appointed to the position of regional prosecutor after having taken internship courses at the Gori Prosecutor’s Office. Non-governmental organizations, journalists and lawyers claim that Muradashvili is the “protector” who most grossly violates human rights in the region. Muradashvili plays some role in all important cases that come through the Gori Prosecutor’s Office. Muradashvili is responsible for cases involving mentally disabled people, the elderly, single mothers and detainees arrested for minor hooliganism. The Gori District Court generally satisfies Muradashvili’s demands immediately.
A story of the detention of eighty-year-old man and single mother
Prosecutor Muradashvili demanded that single mother Nana Jamaspishvili be sent to jail for giving conflicting testimony. Jamaspishvili was testifying in an investigation as to why her eighty-year-old neighbor Gogi Tskhovrebashvili was detained in September.
Muradashvili accused the eighty-year-old man of kidnapping and attempting to sell Nana Jamaspishvili’s four-year-old daughter.
On November 1st, Tskhovrebashvili took Mziko Jamaspishvili to visit his daughter, Nana Tskhovrebashvili. On the mini-bus to his daughter’s home, the old man joked that he was selling the child. Having heard that, an individual named Bliadze traveling on the same mini-bus called the Gori police station and reported that a man was trying to sell a child.
After leaving his daughter’s house with the child, Tskhovrebashvili and the little girl were arrested near Public School 4 and were taken to the police station.
Three days later, on November 4th, Tskhovrebashvili’s daughter and the mother of the child sought out the Human Rights Center for legal assistance. Jamaspishvili claimed that she trusted the old man with her daughter very often and never had any complaints about him. “On that day, ‘grandfather Gogi’ asked my permission to take my daughter to visit his daughter,” Jamaspishvili said on September 4. “I refused, saying that I was going to take my daughter to the doctor. I later found out that my daughter started crying when she saw that the old man was leaving for his daughter’s house. ‘Grandfather Gogi’ loved my daughter very much and often bought sweets for her. Very often he fed her at his house. I am very poor and we live in a damp room in a dormitory.”
After the Human Rights Center brought this story to the attention of the mass media, Jamaspishvili was summoned to the Gori police station again on September 10th, where she wrote the following testimony: “I did not know when he took my daughter from home. My conversation with journalists was made under the influence of the old man’s relatives.”
Natia Kaliashvili, lawyer for the Human Rights Center’s Gori Office petitioned Prosecutor Muradashvili to interview the Jamaspishvili again. “There were some concerns that the woman was writing her testimony based on orders being given by law enforcement,” Kaliashvili said. “We demanded the prosecutor re-interview the woman with an attorney present, which they refused to do several times. Jamaspishvili is demanding the same.”
The criminal case was sent to the court on November 1st. Jamaspishvili recalled the details of the situation in the same way she initially told the HRIDC’s journalists. That final testimony Jamaspishvili made at the trial is the reason behind her current detention. The Prosecutor stated at the court hearing that Jamaspishvili’s testimony during the preliminary investigation contradicted to the one she made at trial. More precisely, the Prosecutor cast doubt on Jamaspishvili’s statement that, “the old man was not prohibited to be close to my daughter.” The Prosecutor claimed that Jamaspishvili had initially stated that the old man was prohibited from contact with the little girl.
Lawyer Kaliashvili still argues that Nana Jamaspishvili was arbitrarily detained.
“An eighty-year-old man is arrested for trafficking the child and the main witness in the case is this Bliadze, who is a secret agent of the police,” Kaliashvili argues. “The police claim that the old man was arrested at the scene of the crime when the case materials demonstrate that the child and the man were detained while they were walking on the street. The child’s mother, Nana Jamaspishvili, testified during the preliminary and court investigations that the child had willingly followed the old man. But she also stated that the old man was not allowed contact with her daughter. Based on this, we cannot observe any contradicting statements in her two testimonies that would be sufficient grounds for arrest. The principal accusation against the old man is attempting to sell the child. However, there is no ‘purchaser’ in the case materials and the act never took place. The investigation is in deadlock. Instead of punishing the secret spies of the police for fraudulent testimony, the prosecutor’s office is trying to punish innocent victims.”
Nana Jamaspishvili is currently out of prison. She will be remanded to the local prison unless she pays her 2,000 lari bail by December 7th. Nana Jamaspishvili does not have her own flat.
Detention of the Mentally Disabled
Based on Prosecutor Muradashvili’s request, dmentally disabled Achiko Surameli was sentenced to three-years in prison. His cousin, Zurab Janezashvili, who is also mentally disabled, was forcibly committed to the Foti Mental Hospital.
Surameli and Janezashvili were detained on March 3rd for thievery. They were accused of stealing plastic billboard frames. Both have certificates from the Gori regional Psycho-Neurological Dispensary. Surameli is described as having “mental disability, with slight idiotism,” while Janezashvili is described as having had a “psychotic nervous breakdown caused by traumas to the brain.”
Both detainees were initially released on 6,000 lari bail but since they could not pay the money, both mentally disabled cousins were sent to prison for a two-month preliminary detention.
Nazi Janezashvili, grandmother of Archil Surameli, said in her conversation with the Human Rights Center that her grandson has mental problems and had already tried to commit suicide several occasions.
The grandmother does not rule out that either Surameli or Janezashvili might try to harm themselves in prison.
Allegedly, Archil Surameli was at home when his cousin Zurab Janezashvili visited him. “Zuriko was holding some plastic things in his hands and asked Achiko to follow him to install them in his booth,” Janezashvili said. “Achiko followed him and soon after they were both arrested.”
Police arrested them near Janezashvili’s booth, which is near the Gori Police Station. Officers took the boys to the billboard and drew up a detention record for them, stating that they had arrested them at the scene of the crime. Their lawyer claimed that Janezashvili picked up the broken frame from the ground and took it home.
Expert results in the case were taken from a twenty-day treatment program at the Psychiatric Department of the L. Samkharadze Court Expertise National Bureau within the Ministry of Justice both suspects underwent in June.
Surameli and Janezashvili’s forcible treatment concluded June 27th. According to the experts’ findings, Zurab Janezashvili was found to be mentally disabled and Archil Surameli was declared semi-disabled. Consequently, the Prosecutor’s Office prepared bill of particulars which was sent to the court on July 3rd for further discussion.
The court began discussion of the case three months later. On August 8th, according to the petition of the Prosecutor Muradashvili, Surameli was sentenced to three-months in prison and Janezashvili was committed to a mental hospital for treatment.