ჭომის მოსახლეობას წყალდიდობით წალეკვა ემუქრება
''უკვე მერამდენე ზამთარია, შიშის ქვეშ გვძინავს. ყოველი გათენებისას ღმერთს მადლობას ვეუბნებით, რომ საკუთარ ჭერქვეშ ვიღვიძებთ. თუმცა, არ ვიცი, ბუნებას როდის მოუნდება წყალი სახლში შემოგვივარდეს და წაგვლეკოს. ნუთუ, ასე ძნელია, ვინმემ ყურადღება მოგვაქციოს?''- ამ შეკითხვას 81 წლის, ქუთაისელი ნოდარ გაბადაძე უკვე წლებია იმეორებს. პასუხად კი, ყოველ დილით მდინარე რიონის მონგრეულ კალაპოტს და მიტაცებულ ტერიტორიას ხედავს.
ქუთაისში ჭომის დასახლება ის ადგილია, სადაც იქაურები საკუთარ გასაჭირს მხოლოდ ერთმანეთს თუ უზიარებენ. ''საკმარისია, გაწვიმდეს, რომ წყალი სახლში გვივარდება და მერე საოჯახო თუ საყოფაცხოვრებო ნივთებს ქუჩაში ვეძებთ. ალბათ, მალე წყალი ჩვენც წაგვიღებს და აქაურობა ნასახლარად გადაიქცევა'', - ჩივიან ჭომელები.
მათი პრობლემა, ადგილობრივი ხელისუფლების განმარტებით, ძნელად მოგვარებადია და სოლიდურ თანხებთანაა დაკავშირებული. ეს ის შემთხვევაა, როცა მოსახლეობის გასაჭირი ადგილობრივი მთავრობის გულგრილობის და საკუთარი თანაქალაქელების მიმართ უპატივცემულობის პირდაპირპროპორციულია. სხვა შემთხვევაში ქუთაისის 33 მილიონიან ბიუჯეტში ამ კონკრეტული საკითხის მოსაგვარებლად თანხები აუცილებლად მოიძებნებოდა.
''2007 წლის ადგილობრივი ბიუჯეტი ყველაზე დიდი მოცულობის ბიუჯეტია ბოლო წლების მანძილზე. პრობლემა ისაა, რომ ამ ბიუჯეტში გამოკვეთილი არ არის პრიორიტეტები. ციფრები პროგრამული სახით არაა გაწერილი. ადამიანს (ქუთაისელს) უჭირს გაარკვიოს მის მიერ გადახდილი გადასახადები, რომელიც ბიუჯეტში შედის, რაში იხარჯება, როდის რომელი საკითხია ქალაქისთვის უფრო პრიორიტეტული. იგივეა ჭომელი მოსახლეობის შემთხვევაშიც. მათ რომ შეეძლოთ აქტიურად ჩაერთონ ქალაქის ბიუჯეტის დაგეგმვაში, გამჭვირვალობის ხარისხიც ამაღლდებოდა და პრიორიტეტებიც უფრო გამოიკვეთებოდა. მაგრამ, სამწუხაროდ, ასე არ ხდება. ადგილობრივ ხელისუფლებაში გადაწყვეტილებებს ყოველთვის სპონტანურად და ზეპირად იღებენ'', - ამბობს ''ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციის'' ქუთაისის ორგანიზაციის თავმჯდომარე კახა გვანცელაძე.
თუმცა, ჭომელების შემთხვევაში, არც ზეპირი და არც გეგმიური გადაწყვეტილება ჯერ არავის მიუღია. ჭომელები ბოლო ხუთი წლის მანძილზე ქუთაისის შვიდივე მერს ერთსა და იმავე პრობლემაზე ამაოდ აწუხებენ. საკითხი ექვსი წინამორბედის მსგავსად, ქალაქის ამჟამინდელი  თავისთვისაც, როგორც ჩანს, ნაკლებად პრიორიტეტულია. ნუგზარ შამუგია აცხადებს, რომ ქუთაისის უძველეს უბანში ნაპირსამაგრი სამუშაოების ჩატარებისთვის საჭირო თანხებზე მსჯელობას მომავალი, 2008 წლის ბიუჯეტის განხილვისას შეუდგებიან. ისიც იმ შემთხვევაში, თუ ბიუჯეტის ოდენობა ამის საშუალებას მისცემთ.
მანამდე კი, 33 მილიონიან ბიუჯეტში, ფაქტია, ინფრასტრუქტურისთვის, კერძოდ კი, ერთი პატარა უბნისთვის საჭირო ნაპირსამაგრი სამუშაოებისთვის თანხა არ მოიძებნა. სამაგიეროდ, ადგილობრივმა ხელისუფლებამ ქუთათურთა წინასაახალწლო განწყობისთვის ადრიანად იზრუნა და ქალაქის მორთვა-მოსაკაზმად 150 000 ლარი ჯერ კიდევ ნოემბერში ''გადაინახა.''

Flood Threatens the Chomi Population
“We have gone to sleep with fear for many years and every morning we thank God that we wake up safe and alive. We are do not know when the water can flood our homes again. Why does nobody care about us?” - 81-year-old Nodar Gabadaze from Kutaisi has been asking this question for several years now. Everyday he sees the destroyed Rioni riverbed and the river that approaches their homes.
The Chomi district in Kutaisi is a place where people only share their problems with each other.” When it rains, the water enters the houses and takes away our household goods. This area will probably only contain the ruins of our homes in the near future,” - claim the Chomi dwellers.
According to the local government this problem requires too much money and it is quite difficult to arrange solutions. In this case the local government is indifferent and does not care about its fellow residents. Otherwise the Kutaisi budget, which amounts to 33 million, would apportion funds to solving the problem.
“The local budget of 2007 is the highest in recent years. The main problem is that in this budget the priorities are not defined. The amounts are not categorized according to policy. Kutaisi residents are not aware how their taxes will be spent according to the budget and which issues have priority. The same is in the case of Chomi dwellers. If the population would have had an opportunity to be included in the assignment of the budget there would be greater transparency and the priorities of the local government would be more clear. Unfortunately our reality is different because all decisions are taken spontaneously and verbally,” - states Kakha Gvanceladze, the head of the Kutaisi Office of the Young Economists Association.
Although in the case of Chomi dwellers, neither impulsive nor premeditated decisions are taken by the local government. Chomi residences are asking the seventh mayor of Kutaisi for assistance and explain him their problems, but in vain. Like previous mayors, the present one does not really take their problems into consideration. Nigzar Shamugia states that they will apportion funds for strengthening the riverbank in the oldest district of Kutaisi next year, if the budget would allow for such an expenditure.
At the present time, there are not enough funds available in a 33 million budget for restoring the  infrastructure of the old district while at the same time the Kutaisi City Hall has spent 150 000 lari to design the city for New Year in November.