,,აბსოლუტური სიების” ცდომილებები
კარდაკარ შემოვლის კამპანია ამომრჩეველთა ერთიანი სიების დაზუსტების მიზნით, სპეციალურმა ჯგუფებმა 19 ოქტომბერს დაიწყეს. მათ ამომრჩეველთა ერთიან სიებში მონაცემების გადამოწმება ევალებოდათ, რაც ხარვეზების გასწორებასა და გარდაცვლილი ამომრჩევლების საარჩევნო სიებიდან ამოღებას გულისხმობდა.
16 დღიანი მუშაობის შედეგები რაიონებიდან ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას გადაეცა. ცენტრალური საარჩევნო კომპანიის ვებ-გვერდზე არსებული ინფორმაციით, სამცხე-ჯავახეთში ამომრჩეველთა რაოდენობა რაიონების მიხედვით შემდეგნაირად ნაწილდება: ახალციხე - 34 481 ამომრჩეველი, ადიგენი – 15 442, ასპინძა – 9 628, ახალქლაქი  - 38 045, ნინოწმინდა – 21 445.
#38 ადიგენის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის ჯაბა მაჭარაშვილის თქმით, "გარდაცვლილი ამომრჩევლები სიებიდან ამოღებულია და მათი ხმის გამოყენება ვერ მოხერხდება, ეს გამორიცხულია". თუმცა, ამ საკითხზე განსხვავებული მოსაზრება აქვს ადიგენის მუნიციპალიტეტის მკვიდრს - ,,მეც ვმუშაობდი საოლქოშო და ვიცი, რომ გაყალბებისთვის ერთ – ერთი მთავარი ,,კოზირი” ეგრეთწოდებული ,,მკვდარი სულებია”.
ამომრჩეველთა სიებში არსებულ ცდომილებაზე პრეზიდენტობის კანდიდატთა რაიონული საარჩევნო შტაბების უფროსებიც საუბრობენ. "ჩვენი ინფორმაციით, ამომრჩეველთა სიებში ბევრი უზუსტობაა, არიან გარდაცვლილი ამომრჩევლებიც და საზღვარგარეთ წასულებიც. ვგეგმავთ კარდაკარ შემოვლას და სიების გადამოწმებას", - ამბობს პრეზიდენტობის კანდიდატ ლევან გაჩეჩილაძის ახალციხის რაიონული ორგანიზაციის საარჩევნო შტაბის უფროსი ოლეგ სანდროშვილი.
მოკლე კომენტარი გააკეთა ბადრი პატარკაციშვილის ახალციხის რაიონული ორგანიზაციის საარჩევნო შტაბის წევრმა გია კაპანაძემ: - ,,ჯერ არ გადაგვიმოწმებია, ახლა ვაპირებთ”, - განაცხადა მან.
თუმცა პოლიტიკური შტაბებისაგან განსხვავებით, აქტიურია მოსახლეობა. ,,კარდაკარ შემოვლის დროს ჩემთან არავინ არ მოსულა, ამიტომაც მე თვითონ მივაკითხე ჩემს უბანს და თავი დავაფიქსირე”, - გვითხრა ნუნუ გოგოლაძემ. #39 ასპინძის საოლქო სარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე როსტომ მაგრაქველიძე გვარწმუნებს, რომ აბსოლუტურად ზუსტი სიები არ არსებობს მოტივი ასეთია: "სპეციალური ჯგუფის მუშაობის დამთავრების შემდეგ თუ ვინმე გარდაიცვლება, უკვე ვერაფერს ვშველით".
თუ რა ხდებოდა სიების ცდომილების თვალსაზრისით, შევეცადეთ ერთი უბნის  შემოვლით შეგვემოწმებინა.
ახალციხის Nპირველ საარჩევნო უბანში დაფიქსირებული მერაბ კოსტავას ქუჩაზე მცხოვრები აბულაძე არტემი, აბულაძე გიორგი და აბულაძე თამარი მეზობლების განცხადებით, უკვე კარგა ხანია ამ მისამართზე აღარ ცხოვრობენ.
ასევე კოსტავას ქუჩაძე მცხოვრები აბულაძე პეტრე ერაყშია წასული, თუმცა ახალციხის პირველ საარჩევნო უბანზე ამის შესახებ არავინ იცის და არსად არ არის მითითებული.
გამოდის, რომ 15 კაციანი სიის შემოწმებისას 4 კაციანი ცდომილებაა. ახალციხის # 37 საოლქო საარჩევნო კომისიაში სიების შესახებ კომენტარს არ აკეთებენ და აცხადებენ, რომ საბოლო სიები არჩევნებამდე ორი დღით ადრე ჩამოვა და შესამაბისად, ცდომილებაზე საუბარი ჯერ ნაადრევია.

On October 19 Special Groups started the campaign of visiting every voter to check election lists. They had to verify voters list in particular to correct mistakes and withdraw dead voters from the list. The results of 16-day-work were sent to the Central Election Commission. According to the information published on the web site of the Central Election Commission the number of voters in Samtskhe-Javakheti is the following: 34 481 voters in Akhalcikhe, 15 442 in Adigeni, 9 628 Aspindza, 38 045 in Akhalkalaki and 21 445 in Ninotsminda.
Jaba Macharashvili the head of the Adigeni Regional Election Commission # 38 states: "Dead voters are taken out and their votes cannot be used in the election. It is Impossible."
However, a resident of the Adigeni district has different opinion on the issue: "I also worked in the regional election commission and I know that the most powerful means to falsify elections is using of so called "dead voters".
The heads of the presidential candidates' regional headquarters are concerned with the problems.
"According to our information there are a lot of faults on the election list because even people who are abroad or dead are enrolled in the voters’ lists. We are going to visit voters and check the lists," said Oleg Sandroshvili the head of Akhaltsikhe Regional Organization of Levan Gachechiladze, the presidential candidate.
Gia Kapanadze the member of Badri Patarkatsishvili’s regional organization in Akhaltsikhe made a brief comment: "We have not checked yet, we are going to start verification process."
The population is much more active than political headquarters.
"Nobody visited me during this verification process and I visited my election district and checked myself in the voters list," said Nunu Gogoladze.
Rostom Magrakvelidze the head of the Regional Election Commission #39 in Aspindza district persuades us that perfectly drawn up electoral list cannot exist and the motivation is following: "After Special Groups finish their work we will not do anything if anyone dies."
We have checked one of election districts and attempted to find out some faults in it.
Artemi Abuladze, Giorgi Abuladze and Tamar Abuladze who were residents of Merab Kostava Street are enrolled in Akhaltsikhe Election District #1, but as their neighbours state a long time has passed since they left the town.
Petre Abuladz, a resident of Kostava Street, is in Iraq, although nobody is aware about this fact in the Election District # 1 and the information concerning the voter is not given.
It turns out that our persons are enrolled by mistake in the list of 15 people. Officials from the Akhaltsikhe Regional Election Commission # 37 do not make comments on the situation. They declare that final voters’ lists will be sent two days before the election. Thus it is too early to talk about the violations.