07:58, Tuesday, 18.06.2013
დღეს საქართველოში რიგგარეშე საპრეზიდენტო არჩევნები ტარდება. მასში პრეზიდენტობის შვიდი კანდიდატი მონაწილეობს. ესენი არიან: #1 ლევან გაჩეჩილაძე (პოლიტიკური მოძრაობა "თავისუფლება"), #2 - არკადი (ბადრი) პატარკაციშვილი (საინიციატივო ჯგუფი), #3 - დავით გამყრელიძე (პოლიტიკური პარტია "ახალი მემარჯვენეები"), #4 - შალვა ნათელაშვილი (საქართველოს ლეიბორისტული პარტია), #5 - მიხეილ სააკაშვილი (პოლიტიკური პარტია "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა"), #6 - გიორგი მაისაშვილი (საინიციატივო ჯგუფი) და #7 - ირინა სარიშვილი (საინიციატივო ჯგუფი).
დღეს საპრეზიდენტო არჩევნებთან ერთად, პლებისციტიც ტარდება. ამომრჩეველმა ორ კითხვას უნდა უპასუხოს: 1. თანახმა ხართ თუ არა, რომ საქართველოს პარლამენტის მორიგი არჩევნები ჩატარდეს 2008 წლის გაზაფხულზე? 2. უჭერთ თუ არა მხარს საქართველს გაწევრიანებას ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების  ორგანიზაციაში (ნატოში)?
საპრეზიდენტო არჩევნებსა და პლებისციტში მონაწილეობის მისაღებად 3 მილიონ 372 ათას 836 ამომრჩეველია რეგისტრირებული. საქართველოს ტერიტორიაზე მოქმედებს 76 საარჩევნო ოლქი და მასში შემავალი 3440 საარჩევნო უბანი.
კანდიდატი პრეზიდენტად არჩეულად ჩაითვლება თუ ის არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა ხმების ნახევარზე მეტს (50 პროცენტს პლუს ერთი ხმა) მიიღებს. მეორე ტური ინიშნება იმ შემთხვევაში, თუ ვერც ერთი კანდიდატი ვერ მოიპოვებს ხმათა საჭირო რაოდენობას.
საზღვარგარეთ გახსნილია 40 საარჩევნო უბანი, სადაც ხმას საკონსულო აღრიცხვაზე მყოფი პირები მისცემენ.  სამი სამხედრო უბანი კი ერაყსა და კოსოვოშია შექმნილი, სადაც ხმის მიცემა სამშვიდობო ოპერაციებში მონაწილე ქართველ ჯარისკაცებს შეეძლებათ.
საარჩევნო უბნებზე კენჭისყრა 08 საათზე დაიწყო და 20 საათზე შეწყდება.
არჩევნებს 34 ადგილობრივი და 69 საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენლები აკვირდებიან. საარჩევნო პროცესს გააშუქებს ქართული და უცხოური მედიის 133 ჟურნალისტი.
ამომრჩეველთა ხმების პარალელურ დათვლას ახორციელებს ორი არასამთავრობო ორგანიზაცია: "ახალი თაობა-ახალი ინიციატივა" და "სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება" ერთმანეთისგან დამოუკიდებლად.
არჩევნების წინასწარი შედეგები კენჭისყრის მეორე დღესვე, საბოლოო შედეგები კი არაუგვიანეს მერვე დღეს გახდება ცნობილი. საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საბოლოო შედეგები მედიის მეშვეობით ამავე შედეგების შეჯამებიდან ხუთი დღის ვადაში უნდა გამოაქვეყნოს.
შატილში არჩევნები უამინდობის გამო არ ტარდება
დუშეთის #28 საარჩევნო ოლქის #34 საარჩევნო უბანი (შატილში) რთული კლიმატური პირობების გამო არ გაიხსნა.
როგორც "მედიანიუსს" საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში განუცხადეს, დღეს დილით აქ დიდი თოვლი მოვიდა და, შესაბამისად, უბნის გახსნა ვერ მოხერხდა.
ჯერჯერობით ცნობილი არ არის, თუ როდის ჩატარდება აღნიშნულ უბანზე არჩევნები.
უბანზე სააკაშვილის პლაკატია გამოკრული
ლაგოდეხის რაიონის სოფელ კაბალში, არჩევნები დილიდან დარღვევებით მიმდინარეობს, - იუწყება რადიო "ჰერეთი". დაგვიანებით გახსნილ უბანზე პრეზიდენტობის კანდიდატის მიხეილ სააკაშვილის საარჩევნო პლაკატი იყო გამოკრული.
როგორც “ახალი მემარჯვენეების” ლაგოდეხის რაიონული შტაბის წარმომადგენელმა დავით მათიაშვილი აცხადებს, კაბალში საარჩევნო პროცესი კანონდარღვევით მიმდინარეობს.
"ხმის მისაცემ კაბინასთან დამკვირვებლებს 5 მეტრით მიახლოების საშუალებას არ აძლევენ. გარდა ამისა, უბნის გახსნის დროს ჯერ ამომრჩეველმა ჩააგდო ყუთში ბარათი და შემდეგ საკონტროლო ფურცელი ჩააგდეს, რომელზეც საუბნო კომისიის თავმჯდომარეს ხელი არ ჰქონდა მოწერილი", - განუცხადა რადიო "ჰერეთს" დავით მათიაშვილმა.
ლაგოდეხის რაიონის #15 საარჩევნო ოლქის სოფელ კაბალის #18 უბანზე, ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების გარდა, უცხოელი დამკვირვებლები და ეუთოს წარმომადგენლები იმყოფებიან.
არჩევნებში კოკოითის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობაც მონაწილეობს
ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დროებითი ადმინისტრაციის ტერიტორიაზე საქართველოს საპრეზიდენტო არჩევნები  მშვიდად მიმდინარეობს.
ხმა უკვე მისცა ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონაში განლაგებულმა ქართული სამშვიდობო ბატალიონის ჯარისკაცებმა, რომელთათვისაც სპეციალურად სამი უბანი იყო გახსნილი.
სულ დროებითი ადმინისტრაციის ტერიტორიაზე 23 საარჩევნო უბანია გახსნილი.
აღსანიშნავია, რომ ხმას აქტიურად აძლევენ ის მოქალაქეები, რომლებიც ედუარდ კოკოითის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ცხოვრობენ.

Interim Elections in Georgia
Together with the presidential election, the plebiscite is also holding in Georgia. Voters should answer two questions:
1. Should the next parliamentary elections be held in the spring of 2008?
2. Should Georgia pursue integration into NATO?
3 372 836 citizens are registered to participate in the elections and plebiscite. 76 polling districts are operating in the territory of Georgia and 3440 poling stations are within it. The candidate will be the winner if he/she gets more than half of the votes (50% plus 1 vote) of the voters participating in the elections. The second stage will be appointed in case if none of the candidates gets enough votes.
40 polling stations are open abroad where those people can vote who are registered in the consulate. There are three military polling stations in Iraq and in Kosovo where Georgian soldiers taking part in peacekeeping operations can vote.
The voting process started at 8 a.m. in the morning and will stop at 8 p.m. in the evening.
The election in observed by 34 national and 69 international organizations. 133 journalists from Georgian and foreign media will highlight the elections in Georgia.
Two non-governmental organizations are conducting exit polls: “New Generation – New initiative” and “Fair Elections and International Society for democracy”.
Initial results of the elections will be known already the next day after elections and the final results will be known no later than the 8th day from the elections. Central Election Commission should publicize the final results through media within five days after collecting all the results.
Elections are not Held in Shatili Because of Bad Weather
#34 polling station of the election district #28 has not open because of  bad climate conditions.
According to the CEC, there is a heavy snow in this district today and resulting there was not possibility to open the polling station. There is not know yet, when will be the election held in this district.
There is a Poster of Saakashvili Observed in the Polling Station
Election process started with violations in Lagodekhi since morning – broadcasts radio Hereti. There was a poster of Mikhiel Saakashvili in the polling station which was open late.
According to Davit Matiashvili, the representative of the “New Rights” in Lagodekhi, the voting process in Kabali is holding with violations.
“Observers are not allowed to reach the voting cabin in the distance of 5 meters. In addition to that, when opening the polling station, first the voter put the ballot paper and than the controlling paper was put in the polling box. The controlling paper was not even signed by the head of the district commission”- states Davit Matiashvili to Hereti.
Together with the observers from Georgian NGOs, there are OSCE and other foreign observers at the #18 polling station of Lagodekhi #15 election district.
Citizens Living in the Territory Controlled by Kokoiti Participate in the Elections
Presidential election is holding peacefully in the territory of so called South Ossetian interim administration.
Soldiers of Georgian peacekeeping battalions dislocated in Georgian-Ossetian conflict zone has already participated in the election. There have been three special stations open for those soldiers. There are 23 polling stations on the interim administration.
It’s noteworthy that people living in the territory controlled by Edward Kokoiti are actively participating in the elections.