„საარჩევნო კარუსელი“ ისევ მოდაშია
არჩევნებზე გაყალბების სხვა მეთოდებთან ერთად კვლავ აქტუალურია ე. წ. კარუსელი. თბილისში მასიურად მოძრაობს სამარშრუტო ტაქსები, რომლებსაც ხალხი ერთი საარჩევნო უბნიდან მეორეში დაჰყავს. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აღმასრულებელ დირექტორს, უჩა ნანუაშვილს ერთ-ერთმა მძღოლმა განუცხადა, რომ ის ნაციონალურმა მოძრაობამ დაიქირავა ხალხის გადასაყვანად.
უჩა ნანუაშვილი: „დილიდან სამ უბანზე ვიყავი - 44-ე, 38-ე და 63-ე უბნებზე, ვაკის რაიონში. დარღვევები ყოველ ფეხის ნაბიჯზე ხდებოდა.
63-ე უბანზე, მაგალითად, რაც მე დავინახე, არ შემოწმდა მარკირება.
ორი თუ სამი ადამიანი ისე შევიდა უბანზე, ისინი არავის შეუმოწმებია.
ამას გარდა, ქალაქში დადის „მარშრუტკები“, რამდენიმე ნომერი ჩავინიშნე კიდეც, LEV 543, ABT 786; BER 814; NIA 949; SIO-466; COO-486; AEB-471; ABI-999; STS-836; VIV-220; ITI-180; STS-836; LLK-684. ეს მანქანები მოძრობს ერთი საარჩევნო უბნიდან მეორეზე და ხალხი გადაჰყავთ. ვნახე და გადავიღე ისინი. თუმცა, მძღოლები მეტად გაღიზიანდნენ. მითხრეს, ჩვენ ნაციონალურ მოძრაობასთან კონტრაქტები გვაქვს დადებული და ფულს გვიხდიან. თქვენც რომ გადაგვიხადოთ, თქვენ მოგემსახურებითო“.
ნანუაშვილი ამბობს, რომ მძღოლმა, რომელიც ძალიან გააღიზიანა დასმულმა შეკითხვებმა, ბარათი, რომელზეც მისი გვარი იყო მითითებული, როგორც ნაცმოძრაობის მიერ დაქირავებული მძღოლის, იქვე დახია და დაწვა.

“Election Carousel” Continues
Together with the other violations, so called “carousel” is still actual. There have been observed several mini buses in Tbilisi taking people from one polling station to another. One of the drivers of these mini buses said to Ucha Nanuashvili, executive director of the Human Rights Centre that the National Movement hired him to move people in the city.
Ucha Nanuashvili: “I’ve visited three polling stations since morning - #44. #38 and #63 in Vake. I came across violations in every step. For example, I witnessed that people were not checked on marking. I saw two or three people entering the station without being checked on marking. In addition to that, there are mini buses moving in Tbilisi streets, I even noted down several car numbers - LEV 543, ABT 786; BER 814; NIA 949; SIO-466; COO-486; AEB-471; ABI-999; STS-836; VIV-220; ITI-180; STS-836; LLK-684; these cars are taking people from one polling station to another. I saw them and shot photos even, although it made drivers angry. They told me that we have contract with the National Movement and if you pay us, we can serve you as well.” According to Nanuashvili, the driver who was very much frustrated with the questions, torn and burned the document where there was indicated his name as a hired driver by the National Movement.