06:04, Saturday, 25.05.2013
2008 წლის 5 იანვრის ვადამდელი საპრეზიდენტო არჩევნები კახეთის რეგიონში უხეში დარღვევებით წარიმართა. ამომრჩევლებზე ტერორის, კენჭისყრის შენობებში საარჩევნო კოდექსით დადგენილი მოთხოვნების ხელყოფის, დამოუკიდებელი დამკვირვებლებისთვის მუშაობაში ხელშეშლის, საარჩევნო ყუთში, ერთი პირის მიერ, ერთდროულად ათობით ბიულეტენის ჩაყრის და არასამთავრობოების არაერთი სერიოზული საჩივრის მიუხედავად, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე, უცხოელ დამკვირვებელთა ნაწილი და საქართველოს ხელისუფლება არჩევნებს სამართლიანად აფასებენ.
"ან 5, ან ციხე! მოტყუება არ გაბედოთ!"
ამ სიტყვებით მიმართავდნენ საარჩევნო უბნებში მისულ ამომრჩეველს, კენჭისყრის შენობაში ან მის მიმდებარე ტერიტორიაზე მდგარი სამართალდამცავები. 5 იანვარს კახეთში ნახავდით თბილისის, ისანი-სამგორის პოლიციის უფროსს სოსო მარტაშვილს, რომელიც "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" საპრეზიდენტო კანდიდატის მიხეილ სააკაშვილის აგიტაციას ეწეოდა #12 გურჯაანის სარჩევნო ოლქის კარდენახის საარჩევნო უბნებზე. გურჯაანში იყო საქართველოს პარლამენტის წევრი იოსებ კარდენახიშვილიც, რომელიც მთელი დღის განმავლობაში ხოტბა-დიდებას ასხავდა ასევე მიხეილ სააკაშვილს, ჭანდრის #24 საარჩევნო უბნის შესასვლელთან. ერთი სიტყვით, კახეთში, თუ საქართველოს სხვა რეგიონში მომუშავე ჩინოვნიკები, 5 იანვარს მშობლიურ სოფლებში არსებულ საარჩევნო უბნებთან იყვნენ მობილიზებულნი.
"ან 5, ან ციხე! მოტყუება არ გაბედოთ" - ამას, სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმული პოლიციის და პროკურატურის თანამშრომლებისგან მოისმენდით.
"გინდა საწვავი, მიწა რომ დაამუშაო; ფულადი დახმარება, სოციალური პროგრამიდან რომ მიიღო; სამუშაო ადგილის შენარჩუნება; არ დაგავიწყდეს, უნდა შემოხაზო #5", - ასე ემუქრებოდნენ ადგილობრივი გამგეობების და სააკაშვილის საარჩევნო შტაბების წარმომადგენლები ადამიანებს.
იმ მოტივით რომ, მოგვიანებით მათ "არჩევანში" ეჭვი არ შეეტანათ, დაშინებული ამომრჩევლები, ფარულის კენჭისყრის კაბინაში შესვლის გარეშე მოქმედებდნენ. ვინც სხვაგვარად იქცეოდა, იქ უკვე არასამთავრობო ორგანიზაცია "რაციო ლეგის" დამკვირვებლები აქტიურობდნენ. ამ ორგანიზაციის ეგიდით, რომელიც ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ არის რეგისტრირებული, წარმოდგენილნი იყვნენ "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" აქტივისტები.
"ველისციხის #15 საარჩევნო უბანში მისვლამდე, გარეთ გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებელი რამაზ ქერეჭაშვილი და გამგეობის სხვა თანამშრომლები დაგვხვდნენ. გვითხრეს, ხმა მიხეილ სააკაშვილს უნდა მისცეთ, თუ არადა დახმარებებს ვეღარ მიიღებთო. უბანში ერთად ოთხი კაცი შევედით. ორი ჩემი მეზობელი კაბინაში არ შევიდა და სააკაშვილი ისე შემოხაზა, ორნი კი კაბინებში შევედით. სამი ფურცელი მომცეს და კარგად ვერ გავერკვიე, რას გვეკითხებოდნენ. ამიტომ დახმარება ვითხოვე. ვიღაც ახალგაზრდა შემომყვა და მითხრა, #5 შემოხაზე და დანარჩენი ორი ბიულეტენი, თუ გინდა სულაც არ შეავსოო. გარეთ ხმაური ატყდა. ამ ახალგაზრდა მამაკაცს კაბინიდან გარეთ გასვლას სთხოვდნენ. გავიდა და არჩევანი მერე გავაკეთე. ხმა ოპოზიციას მივეცი,"- გვითხრა გიორგი გელიტაშვილმა.
მმართველი პარტიის აქტივისტები საარჩევნო უბნებში სხვა საპრეზიდენტო კანდიდატებზეც მუშაობდნენ, ოღონდ უარყოფითად. ნაციონალი მურთაზ შალუაშვილი, რომელიც "რაციო ლეგის" დამკვირვებლის სტატუსით იყო წარმოდგენილი კარდენახის #33 საარჩევნო უბანზე, ბადრი პატარკაციშვილის მხარდამჭერებს "ურიებს" ხმამაღლა ეძახდა, ლევან გაჩეჩილაძის ამომრჩევლებს კი "ქვეყნის მტრებად" მოიხსენიებდა.
გაუვნებლყოფილი დამკვირვებლები
საარჩევნო უბნების გახსნიდან დახურვამდე ზეწოლის ქვეშ იყვნენ დამოუკიდებელი ქართველი დამკვირვებლები, რომლებიც დარღვევების აღკვეთას ცდილობდნენ. აქტიურობის გამო, რამდენიმე მეთვალყურე საარჩევნო უბნებიდანაც გააძევეს. მანამდე კი ტერორის შედეგად ყველა ის საჩივარი და განცხადება დაახევინეს, რომელიც საარჩევნო დარღვევებს ეხებოდა.
"დილიდანვე საარჩევნო კომისიების თავმჯდომარეები დამკვირვებლებს დაჰყვიროდნენ, ნორმალური მუშაობის და კენჭისყრის ოთახში თავისუფლად გადაადგილების საშუალებას არ აძლევდნენ. ასევე თითოეული ჩვენგანისთვის პრობლემა იყო ჩანაწერთა წიგნში საჩივრის შეტანა. კომისიის ხელმძღვანელები სიტყვიერ შეურაცხყოფას გვაყენებდნენ, კენჭისყრის ოთახში მყოფი არაუფლებამოსილი პირები კი ფიზიკური ანგარიშსწორებით გვემუქრებოდნენ,"- აღნიშნავს "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" იურისტი ლია ხუროშვილი.
მისივე თქმით, აღსანიშნავია, რომ მსგავსი პრობლემები არ ჰქონდათ "ახალი თაობა - ახალი ინიციატივის" წარმომადგენლებს, რომლებიც არჩევნების დაკვირვებას ახდენდნენ. როგორც ხუროშვილი განმარტავს, იმ საარჩევნო უბნებზე, სადაც კი არასამთავრობო ორგანიზაციათა კოლიაცია "დემოკრატიისთვის" დამკვირვებლებმა დარღვევების აღკვეთის და გაპროტესტების მიზნით საჩივარი დაწერეს, "ახალი თაობა - ახალი ინიციატივის" და "სამართლიანი არჩევნების" წარმომადგენლებმა უარი განაცხადეს, კონკრეტულ დარღვევაზე ერთობლივი საჩივარი დაეწერათ ან ხელი მოეწერათ. უფრო მეტიც, "ახალი თაობა - ახალი ინიციატივის" დამკვირვებლები ახმეტის საარჩევო ოლქის რამდენიმე საარჩევნო უბანზე და ასევე სიღნაღის საარჩევნო ოლქის ბოდბისხევის საარჩევნო უბანში მიხეილ სააკაშვილის საარჩევნო ნომრის აღმნიშვნელი ქუდებით და შარფებით იმყოფებოდნენ.
უხეში დარღვევები
"ადამიანის უფლებათა ცენტრის" დამკვირვებლების მონაცემებით, კახეთის რეგიონში არჩევნები მნიშვნელოვანი, უხეში დარღვევებით წარიმართა.
საგარეჯოს საარჩევნო ოლქის იორმუღანლოს 35 საარჩევნო უბანზე კომისიის თავმჯდომარე ნარი არახ ბერდიანი და თავმჯდომარის მოადგილე რიზვან აბასოვი, დამკვირვებელთა შენიშვნების მიუხედავად პირდაპირ შედიოდნენ საარჩევნო კაბინებში და ამომრჩევლების ნაცვლად ხაზავდნენ მიხეილ სააკაშვილს. მიუხედავად იმისა, რომ მათ მოვალეობას არ წარმოადგენდა საარჩევნო ყუთის ზედამხედველობა, ამომრჩეველს მანამ არ აძლევდნენ კონვერტს ბიულეტენის ჩასადებად, სანამ ამომრჩეველი არ აჩვენებდა, რომ მიხეილ სააკაშვილი ჰქონდა შემოხაზული.
"ასეთი ტიპის მძიმე დარღვევები დაფიქსირდა კახეთის ყველა იმ საარჩევნო უბანზე, რომელიც ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში იყო გახსნილი,"- აღნიშნავს იურისტი ლია ხუროშვილი.
"ლაგოდეხის საარჩევნო ოლქის სოფელ კაბლის საარჩევნო უბანზე, სადაც იორმუღანლოს მსგავსად აზერბაიჯანელები ცხოვრობენ, კომისიის თავმჯდომარე, მისი მოადგილე და მდივანი ასევე შეჰყვებოდნენ ამომრჩეველს საარჩევნო კაბინებში და თვითონ ხაზავდნენ მიხეილ სააკაშვილს. ასევე არ ხდებოდა ამომრჩეველთა უმეტესობის მარკირება, რის გამოც ერთი და იგივე ადამიანები რამდენჯერმე შევიდნენ საარჩევნო უბანში და არაერთხელ მისცეს ხმა პირადობის მოწმობის გარეშე.
აღსანიშნავია, რომ ლაგოდეხის საარჩევნო ოლქში საარჩევნო დღის დილას 2000 - ით გაიზარდა ამომრჩეველთა სია. კერძოდ, 4 იანვრის საღამოს, ლაგოდეხის საარჩევნო ოლქში რეგიტრირებული იყო 35142 ამომრჩეველი, 5 იანვარს დილით კი აღმოჩნდა 37018 ამომრჩეველი. ცვლილება ასე განაწილდა: ლაგოდეხის #2 საარჩევნო უბანზე – ამომრჩეველთა რაოდენობა გაიზარდა 234-ით, #3 უბანზე – 209 ამომრჩევლით, მე-19 უბანზე – 93-ით, მე-18 უბანზე – 106-ით, 26 –ე უბანზე 220-ით, 27-ე უბანზე 134-ით და ა.შ"- აცხადებს არასამთავრობოთა კოალიცია "დემოკრატიისათვის" დამკვირვებელი სოსო პაპუაშვილი.
მნიშვნელოვანი დარღვევები დაფიქსირდა ასევე ყვარლის საარჩევნო ოლქის სოფელ ჩანთლისყურის საარჩევნო უბანზე. "ამ სოფელში ლეკები ცხოვრობენ. ისინი საუბრობენ არაქართულად და შესაბამისად, ჩვენ კიდევ უფრო მეტი დარღვევის დაფიქსირება ვერ შევძელით. ჩანტლისყურის საარჩევნო უბანზე ერთი და იგივე ამომრჩეველმა ვინმე ალიკ რამაზანოვმა, რომელსაც არ გააჩნდა პირადობის მოწმობა 5-ჯერ მისცა ხმა. ასევე იმ მიზეზით, რომ ამომრჩევლებს არ შეეძლოთ დამოუკიდებლად საარჩევნო ბიულეტენების შევსება, კაბინაში და უბანზე არ იყო გამოკრული ხმის მიცემის წესი, კომისიის თავმჯდომარე მაგამედ გაჯი მაგამედოვის დავალებით კაბინაში ამომრჩეველს ჰყვებოდა ალიკ რამაზანოვი და ის ხაზავდა მიხეილ სააკაშვილს. დაფიქსირდა ასეთი 31 შემთხვევა. ჩვენს მიერ ამ დარღვევის არაერთხელ დაფიქსირების შემდეგ მან საარჩევნო უბანი დატოვა. აღმოჩნდა, რომ იგი ნაციონალური მოძრაობის წევრია. ჩვენს მიერ შედგა წერილობითი საჩივარი, რაზედაც ხელი მოგვიწერეს უბანზე მყოფმა სხვა დამკვირვებლებმაც",- აცხადებს იურისტი ლია ხუროშვილი.
დარღვევები დაფიქსირდა თელავის საარჩევნო ოლქის ყარაჯალის საარჩევნო უბნებზე. სოფელი ყარაჯალა ასევე მთლიანად აზერბაიჯანელებით არის დასახლებული. კოალიციის დამკვირვებლების თქმით, არ ხდებოდა ამომრჩევლის მარკირება. #38 საარჩევნო უბანზე ამომრჩევლებს საარჩევნო კაბინაში შეჰყვებოდა პრეზიდენტობის კანდიდატის მიხეილ სააკაშვილის წარმომადენელი ოთარ სვიმონიშვილი და ახაზინებდა სააკაშვილს. "ამ ფაქტების დაფიქსირების შემდეგ საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ შეგვიქმნა პრობლემები და ჩვენი გარეთ გაძევების მცდელობა ჰქონდა. იგი ტელეფონით დაუკავშირდა ნაციონალური მოძრაობის თელავის ორგანიზაციის შტაბს და ჩვენი საჩივრის დაწერის შემდეგ სთხოვა, მიეცათ ინსტრუქცია, გაეტარებინა თუ არა რეგისტრაციაში. საჩივარი საბოლოოდ მაინც დავარეგისტრირეთ. ყარაჯალის სამივე საარჩევნო უბანზე, იქიდან გამომდინარე, რომ ამომრჩევლებს არ ჰქონდათ ხმის მიცემისას მარკირება გაკეთებული, ხელმეორედ სხვა უბანზე ან იმავე უბანზე აძლევდნენ ხმას და ხელს აღარ აწერდნენ ამომრჩეველთა სამაგიდო სიებში,"- აღნიშნავენ დამკვირვებლები.
არასამთავრობო ორგანიზაციების კოალიციის ინფორმაციით, თელავის #17 საარჩევნო ოლქის #1 საარჩევნო უბანზე, დაახლოებით 1 საათისთვის შევიდა ამომრჩეველი ვანო ფეიქრიშვილი, რომელიც მუშაობს თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში. საარჩევნო კაბინიდან გამოსვლის შემდეგ, მან საარჩევნო ყუთში მოულოდნელად დაუდგენელი ოდენობის ბიულეტენები ჩაყარა და უბნიდან გაიქცა. აღნიშნული დააფიქსირეს როგორც ადგილობრივმა, ასევე ლატვიელმა დამკვირვებლებმა. ქართველი დამკვირვებლების მოთხოვნით, შეწყდა ხმის მიცემის პროცესი და უბანი დაიხურა, დაილუქა ჟურნალებიც, მაგრამ ცესკო-დან მიღებული დირექტივით, თელავის საოლქო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელობამ დახურული უბანი გახსნა და კენჭისყრა განაახლა.
"ჩვენთვის დაუდგენელმა პირმა, დაახლოებით, 15-სთ-სა და 30-წთ-ზე საარჩევნო კაბინიდან გამოსვლის შემდეგ საარჩევნო ბიულეტენები ჩაყარა თელავის საარჩევნო ოლქის #16 გულგულას საარჩევნო უბანშიც, რაც დავაფიქსირეთ. ამის გამო მუშტიც კი მომხვდა, თუმცა იქ მყოფ პოლიციელებს რეაგირება არ მოუხდენიათ. ხმის მიცემის პროცესი დროებით შეწყდა, თუმცა ცესკოს-დავალებით მალევე განახლდა. უბანზე იმყოფებოდა ძალიან ბევრი არაუფლებამოსილი პირი", - ამბობს პარტია "თავისუფლების" წარმომადგენელი გიორგი ლომაშვილი.
გურჯაანის #12 საარჩევნო ოლქის #33 კარდენახის საარჩევნო უბანზე ხმების დათვლის შემდეგ, აღმოჩნდა, რომ ამომრჩეველთა სამაგიდო სიაში ხელმოწერების ოდენობა იყო 739. ხმების დათვლის შემდეგ კი აღმოჩნდა სულ 934 ბიულეტენი, ანუ 195 ბიულეტენით მეტი. საარჩევნო უბნის დახურვის შემდეგ და ხმების დათვლის პროცესში კომისიის წევრები გარეთ გადიოდნენ, ნაციონალების შტაბის წარმომადგენლებთან კონსულტაციის შემდეგ კი უკან ბრუნდებოდნენ.
საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში დარღვევებს არ უარყოფენ, თუმცა კომისიის თავმჯდომარის ლევან თარხნიშვილის განცხადებით, განსაკუთრებული დარღვევები არ ყოფილა. "რაღაც დარღვევები იყო, თუმცა უმნიშვნელო. საბოლოო ჯამში არჩევნები სამართლიანად ჩატარდა, რაზედაც ცესკოში შემოსული საჩივრების ოდენობაც მეტყველებს,"- აღნიშნა თარხნიშვილმა.
არჩევნების გამოეხმაურა იუსტიციის მინისტრი ეკა ტყეშელაშვილიც. როგორც მან განმარტა, ხელისუფლება მყისიერად რეაგირებს ნებისმიერ სარჩევნო დარღვევაზე და ეს თელავის ინციდენტმაც დაადასტურა.
ტყეშელაშვილის თქმით, დაკავებულია თელავის მუნიციპალიტეტის თანამშრომელი ივანე ფეიქრიშვილი, რომელიც თელავის #1 საარჩევნო უბანში რამდენიმე ბიულეტენის ჩაყრას ცდილობდა.
"უცნობია, ვის სასარგებლოდ აყალბებდა ფეიქრიშვილი არჩევნებს, მაგრამ ამას არანაირი მნიშვნელობა არ აქვს და ფეიქრიშვილის წინააღმდეგ აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე,"- განაცხადა ტყეშელაშვილმა.
იუსტიციის მინისტრმა ისიც განმარტა, რომ არჩევნების დღეს საარჩევნო უბანში აგიტაცია იკრძალება და უბნის გარეთ აგიტაცია კანონდარღვევა არ არის.
5 იანვრის საპრეზიდენტო არჩევნებს დემოკრატიული უწოდეს ეუთოს, ევროსაბჭოს, ესტონეთის და ლატვიის სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლებმაც, რასაც ქართული დამკვირვებელი ორგანიზაციების დიდი ნაწილი არ ეთანხმება.

Fraudulent Elections Held in the Kakheti Region
Snap Presidential elections in the Kakheti region on January 5th, 2008, saw numerous, blatant violations. Voters were terrorized, the Election Code was disregarded in  polling stations, independent observers were prevented from carrying out their activities and one person even pushed dozens of ballots into the ballot box. Despite the serious nature of these complaints from NGOs and the Central Election Commission, many foreign observers and the Georgian government have assessed the elections as fair.
“Either Number 5 or Prison! Do Not Dare Deceive us!”
Law enforcement officers greeted voters arriving at polling stations with similar phrases, standing in the building where the polling site was located or just outside it. On January 5th, you could see Soso Martashvili, the head of the Isani-Samgori District Police Division in Tbilisi, in Kakheti promoting Mikheil Saakashvili in Kardenakhi Election District of the Gurjaani Election Precinct # 12. Georgian MP Ioseb Kardenakhishvili was in Gurjaani, praising Mikheil Saakashvili everywhere he went that day. Public officials from various regions of Georgia were mobilized near the polling stations in their native villages, including the Kakheti area.
“Either number 5 or prison! Do not dare to deceive us!” Such words could be heard from policemen and representatives of the Prosecutor’s Office dressed in civil form.
“If you want to receive fuel to cultivate your plots; if you want financial allowances from social programs; if you want to maintain your job, you must circle number 5,” threatened representatives of the local governments and Saakashvili supporters.
To avoid suspicion of their choices, intimidated voters filled out their ballots in the open, in front of their harassers, instead of going into the polling booths. Those who chose not to fill their ballots publicly were actively “supported” by representatives and observers of the Racio Legi NGO, who in fact were activists from the National Movement.
“Before we arrived at Velistsikhe Polling Station # 15, Gurjaani Governor Ramaz Kerechashvili and other officials met us and ordered us to vote for Mikheil Saakashvili if we wanted to get our monetary allowances,” said voter Giorgi Gelitashvili. “There were four of us who entered into the polling station together. My two neighbors did not go into the polling booths and circled Saakashvili in public, while the other two people entered the booths. They gave us three papers and I could not make out what they were asking voters, so I asked for help and a young person accompanied me into the booth. He told me to circle number 5 but that I could leave the other two lists without circling anything since they were not important. I then heard some noise outside. People were demanding that my companion leave the booth. When he left, I made my decision and circled a candidate from the opposition.”
Activists from the leading party were also working against other presidential candidates in a more direct, negative way. Murtaz Shaluashvili of the National Movement was an observer from the NGO “Racio Legi” in Kardenakhi Polling Station # 33. He was shouting “Urias” (an insulting name for Jewish people in Georgia) at people who supported Badri Patarkatsishvili. Levan Gachechiladze’s supporters were called traitors.
Neutralized Observers
Independent Georgian observers were harassed during the whole process of elections. These people trying to prevent violations found in several cases that their legitimate activities could get them expelled from the polling stations. Before being kicked out, observers were ordered to tear out their complaints submitted to the official record book.
“The chairpersons of the Election Commission were shouting at observers from the morning on and did not let them work properly,” said Lia Khuroshvili, lawyer for the Human Rights Center. “It was problematic for us to record complaints in the Record Book. The commission chairpersons were insulting the monitors and unauthorized people in the polling situation without any right threatened monitors with physical assault.”
She added that representatives of the NGO “New Generation-New Initiative” did not have similar problems even though they were also observing the elections. Khuroshvili said that when observers from the NGO Coalition for Democracy filed official complaints to the Record Book on various violations, the representatives of New Generation-New Initiative and the Fair Elections NGO refused to sign the complaint.  Moreover, monitors from the New Generation-New Initiative group were wearing scarves and hats with the number five on them in the Bodbiskhevi polling station in the Sighnaghi Election Precinct.
Blatant Violations
According to monitors from the Human Rights Center, particularly grave violations were observed in the Iormughanlo Election District of the Sagarejo Election Precinct. Nari Arakh Berdiani, the chairperson of the Mughanlo Election District and Rizvan Abasov, deputy chairperson of the same district, were accompanying voters into the polling booths. This occurred despite many notes from observers, with the officials bold enough to circle the number five for Mikheil Saakashvili instead of the voters themselves. Supervisors of the polling box would not give voters envelopes until they showed them their ballot paper with Saakashvili’s number 5 circled.
“Similar violations were detected in almost every polling station in the villages of the Kakheti region which are mostly populated by ethnic minorities,” said Khuroshvili.
The polling station in the village of Kabli in Lagodekhi PEC, which is inhabited by ethnic Azerbaijanis, the chairperson, deputy chairperson and secretary of the polling station accompanied voters into the polling booths and were circling number five on their ballots. Most voters were not marked and people could vote several times. They did not even produce their IDs.
It is noteworthy that in Lagodekhi PEC, the voter’s list increased by 2,000 people the morning of the election. The evening of January 4th, 35,142 voters were registered in the PEC but the next morning that number had jumped to 37,018. The amendments included 234 more voters added to the list in Lagodekhi polling station # 2, 209 names added to the list in polling station # 3, and 93 more voters included in the voters’ list in polling station # 19.
Serious violations were observed in the polling station in the village of Chantliskuri in the Kvareli PEC. “The village is populated by ethnic Avars. They do not speak Georgian and consequently monitors were limited in that sense,” Khuroshvili said. “Alik Ramazanov, a voter who did not have an ID, managed to vote five times in the Chantliskure polling station. Additionally, as voters were unable to fill in ballot papers independently and the voting regulations were not put up in polling booths nor anywhere else in the polling stations, Ramazanov was accompanying voters into the booths according to the directions of the Election Commission Chairperson, Magamed Gaji Magamedov. Ramazanov was circling Saakashvili’s number instead of the voters. Thirty-one similar instances were observed by monitors. After observers made several remarks on similar violations, Ramazanov left the station. He turned out to be a member of the National Movement. We filed an official complaint to the Record Book and other observers also signed the document.”
Violations also took place in the Karajala Polling Station in the Telavi PEC, another village nearly totally populated by Azerbaijanis. Voters were not marked. Otar Svimonishvili, a supporter of Mikheil Saakashvili, followed voters into the polling booths in polling station #38 and circled the number five on their ballots. Having made remarks about violations, observers found that the chairperson of the polling station was trying to expel them from the building. He called Mikheil Saakashvili’s Election HQ in Telavi and requested directions on election procedures, specifically asking the candidate’s representatives if he had to register the complaints the observers filed into the Record Book. The observers eventually succeeded and the complaints were registered. Since the voters were not marked in three polling stations in Karajala, they were able to vote in various places and without signing the Unified List of Voters.
According to the Coalition Voter NGO, Vano Feikrishvili, who works in the Telavi Municipality Administrative Board, visited Polling Station # 1 in the Telavi PEC # 17 at 1:00 PM. After leaving the polling booth, she pushed a pile of ballot papers into the ballot box and rushed out of the polling station. The incident was observed by local and Latvian observers. Georgian observers requested a suspension in the voting process in the polling station and sealed the Record Books, actions that were overturned by the Central Election Commission. The station was reopened by the Telavi PEC and voting resumed.
“At about 15:30, unidentified people pushed ballot papers into the polling box in the Gulgula Polling Station of Telavi PEC #16, and was observed by representatives of the opposition parties,” said Giorgi Lomashvili, representative of the political party Tavisufleba. “I was beaten because of my protest. The police did not react to the incident at all. Voting was stopped temporally there as well, though it was resumed soon after on the order of the CEC. There were many unauthorized people in the polling station.”
After ballot papers were counted in Kardenakhi Polling Station # 33 of Gurjaani PEC #12, it appeared that there were 739 signatures in the voter’s lists. After the votes were counted, however, there were 934 ballots submitted, a surplus of 195 votes. After polling stations were closed down and votes were counted, election commission members were leaving and coming back to the station after consulting with the members of the National Movement.
Officials at the Georgian Central Election Commission do not deny that the election was held with violations. However, Levan Tarkhnishvili, the chairperson of the CEC, stated that they have not observed any serious violations during the polling process. “There were some violations but not very serious,” said Tarkhnishvili. “Finally, the election was fair and can be proved by the number of complaints the CEC has received.”
Eka Tkesheleashvili, the Minister of Justice, stated that the government immediately acted on violations during elections, which could be proven by the Telavi incident.
According to Eka Tkeshelashvili, Ivane Feikrishvili, an employee from the Telavi Municipality, who was trying to push several ballot papers into the ballot box in Telavi Polling Station # 1, was detained.
“It is not identified which candidate Feikrishvili was voting for but it does not make any difference. A criminal case was launched against him,” said Tkeshelashvili.
The minister explained that no one can make statements in favor of any candidate at the poling stations, but that outside the station it is not a violation, nor is it a violation to do so outside the office.
On January 5th, representatives of the OSCE, the Council of Europe, and the Estonian and Latvian Observer Missions estimated that the Georgian presidential elections as democratic. In large part, Georgian observers disagree.