ისევე როგორც მთელი ქვეყნის მასშტაბით, გორის რაიონშიც აღინიშნა სხვადასხვა სახის დარღვევები. მათი უმეტესობა სოფლებში გახსნილ უბნებზე მოდის. შედარებით უკეთესი სიტუაცია ქალაქის ტერიტორიაზე არსებულ უბნებზე იყო. როგორც ოპოზიცია, ასევე ხელისუფლებაც აღიარებს, რომ ეს უშუალოდ სადამკვირვებლო კორპუსის აქტიურმა მუშაობამ განაპირობა.
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის” გორის ორგანიზაცია სადამკვირვებლო მუშაობას როგორც ქალაქის, ასევე სოფლებში გახსნილ უბნებში აწარმოებდა. შორეული უბნებიდან კი იქ მყოფი წევრებისგან და სხვადასხვა ორგანიზაციებისგან მივლინებული დამკვირვებლებისგან ვიღებდით. დილიდანვე რამდენიმე ადგილას უბნების დაგვიანებით გახსნის ფაქტები დაფიქსირდა. ამ მხრივ განსაკუთრებით ,,ახალი მემარჯვენეების” წარგზავნილი დამკვირვებლები იჩაგრებოდნენ. მემარჯვენე მამუკა ფანიაშვილის განცხადებით, გორის 81-ე და მე-12 უბანზე საარჩევნო უბნის ნახევარი საათით დაგვიანების ფაქტები დაფიქსირდა. გორის 32-ე საოლქო საარჩევნო კომისიაში განგვიცხადეს, რომ ზოგიერთი უბნის გახნის რამდენიმე წუთით დაგვიანების მიზეზი უბნებზე კომისიის წევრების დაგვიანება იყო.
,,ახალი მემარჯვენეები” ასევე აცხადებენ, რომ რამდენიმე უბანზე მათ დამკვირვებლებს არ უშვებდნენ, რადგან თურმე, ისინი დაგვიანებით გამოცხადნენ უბანზე. ,,კომისიის თავმჯდომარეებმა ელემენტარულად არ იციან კანონი იმის შესახებ, რომ ნებისმიერ დამკვირვებელს, ნებისმიერ უბანზე, ნებისმიერ დროს აქვს მისვლის უფლება. მაგალითად, ერთ-ერთ უბანზე, როდესაც ჩვენი წარმომადგენელი 12 საათზე მივიდა, ის არ შეუშვეს, დაგვიანებულებს არ ვიღებთო. ამის შემდეგ იძულებულები გავხდით დავკავშირებოდით ნაციონალების შტაბის უფროსს გიორგი ბოტკოველს, რომლის ჩარევის შემდეგ ჩვენი დამკვირვებელი უბანზე შეუშვეს", - განაცხადა მამუკა ფანიაშვილმა.
განსაკუთრებით დაიძაბა სიტუაცია საღამო ხანებში იმ დროს, როდესაც უბნების დაკეტვის დრო მოახლოვდა. სოფლებში თითქმის საერთოდ არ ტარდებოდა მარკირების პროცესი. ამ ,,კანონდარღვევას" თვითონ ხალხიც უწყობდა ხელს. მოსახლეობას მიაჩნდა, რომ ხელზე სითხის დასხმა ან თუნდაც ხელის გაშუქება სამარცხვინო იყო. თანასოფლელობის ხათრით კომისიის წევრები ამაზე თვალს ხუჭავდნენ. განსაკუთრებით უხერხული მდგომარეობა იქმნებოდა მაშინაც, როდესაც მოქალაქე ითხოვდა მეუღლის ან შვილების მაგივრად ხმის მიცემას. ბევრ შემთხვევაში ასეთი მოქალაქე უკან გაუბრუნებიათ, უმრავლეს შემთხვევაში კი ერთი ადამიანის მიერ ორი ან მეტი ბიულეტენის გამოყენება მაინც ხდებოდა.
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრს” საღამოს ხანებში ინფორმაცია მიუვიდა, რომ გორის რაიონის სოფელ ზერტში საარჩევნო ყუთში დიდი რაოდენობით კონვერტები ჩაყარეს. ჩვენი იქ ასვლისას დაგვხვდა საკმაოდ უწყინარი სიტუაცია. სოფელში სადაც 1 783 ამომრჩეველი იყო რეგისტრირებული, საღამოს 7 საათისთვის ყურთში 1 750 ბიულეტენი იყო ჩაყრილი. ამის შესახებ იქ საჩივარი არავის ჰქონდა დაწერილი. ერთადერთი საჩივარი დღის 12 საათზე გაერთიანებული ოპოზიიცის წარმომადგენელმა დაწერა, სადაც დამკვირვებელი მიუთითებდა იმას, რომ კაბინაში გამოკრულ სადემონტრაციო რუკაზე საპრეზიდენტო საარჩევნო კანდიდატის მიხეილ სააკაშვილის ნომერი იყო მოხაზული ანუ მინიშნებული. საჩივარი წიგნაკში გატარდა და ეს დარღვევა აღმოიფხვრა. სხვა საჩივარი არ იყო. მხოლოდ საღამოს 7 საათზე ზერტში ჩვენი ასვლისას ,,ახალი მემარჯვენეების” წარმომადგენელმა დაწერა საჩივარი, იმის გამო რომ საღამოს 5 საათისათვის ზერტის საარჩევნო უბანზე დაფიქსირებული იყო 800 ბიულეტენის გაცემა, 7 საათამდე ამ ციფრის 1700-მდე გაზრდა ძალიან საეჭვო იყო. ეს საჩივარი კომისიის თავმჯდომარემ არ გაატარა, თუმცა საჩივარს მიუთითა, რომ ისინი არ ეთანხმებიან.
ზერტიდან მობრუნებულებს შეგვატყობინეს, რომ გორის რაიონის სოფელ ბერბუკში ხმის დათვლის დროს მოსალოდნელი იყო დარღვევები. ადგილზე მისვლისას ხმის დათვლის პროცესი დაწყებული დაგვხვდა. საარჩევნო უბანი საკრებულოს შენობის მეორე სართულზე იყო განთავსებული. პირველ სართულზე პოლიციის თანამშრომლებმა არ შეგვიშვეს. თუმცა იმავე პირველ სართულზე განთავსებულ ოთახებში ძალიან ბევრი ხალხი ირეოდა. მივიღეთ ინფორმაცია, რომ რომელიღაც ოთახში ხდებოდა ზედმეტი ბიულეტენების გამზადება გასაყალბებლად. პოლიციასთან დაახლოებით 5 წუთიანი საუბრის შემდეგ მოულოდნელად დენი გამოირთო. ჩვენ დავინახეთ, რომ პოლიციის თანამშრომელმა გადასწია პირველ სართულზე დამონტაჟებული დენის ჩამრთველი მოწყობილობა. თვითონ სოფელში დენი არ გამორთულა. მეორე სართულიდან მოგვესმა ორი ქალბატონის ხმა - ,,რას შვრებით? რას აკეთებთ? არა გრცხვენიათ? მთელი დღე რა წყნარად მიდიოდა და ა.შ“. ორ წუთში ელექტროენერგია აინთო და კვლავ ჩაქრა. საკრებულოს შენობის ეზოში უამრავი ადამიანი მოგროვდა. გამოჩნდნენ ტელევიზიის ჟურნალისტებიც. საარჩევნო კომისიის წევრებმა ჟურნალისტებს გვიხმეს, თან გვეუბნებოდნენ, „რა პანიკა ატეხეთ? არაფერიც არ ხდება... ამობრძანდით, თქვენი თვალით ნახეთ, აბა რა არის დარღვევა“.
უბანი გაიხსნა და ოთახში შესვლისას ძირს დაყრილი ბიულეტენები დაგვხვდა. ლეიბორისტმა ცირა მერებაშვილმა და გაერთიანებული ოპოზიიცის წარმომადგენელმა ქეთევან ნანიაშვილმა განგვიცხადეს, რომ სინათლის ჩაქრობის დროს სამმა ადამიანმა ბიულეტენებს დამატებითი ბიულეტენები დააყარეს. მოგვიანებით ოპოზიციონერებმა განაცხადეს, რომ ზუსტად არ ახსოვთ, დააყარეს თუ არა დამატებითი ბიულეტენები "ნაციონალმა" დამკვირვებლებმა. საბოლოო დათვლისას აღმოჩნდა, რომ ძირს 1 304 ბიულეტენი ეყარა. აქედან 1 134 ხმა მიხეილ სააკაშვილს ჰქონდა, ხოლო ლევან გაჩეჩილაძეს 154 ხმა, ლეიბორისტებს 130 ხმა, ხოლო ბადრი პატარკაციშვილს - 0.
ამ ინციდენტიდან 2 საათში ბერბუკის საარჩევნო უბანში პარლამენტარი თეო ტლაშაძე ორი პიროვნების თანხლებით მოვიდა, რომელთაგან ერთი ირაკლი ოქრუაშვილის დედის ძმა იყო. ტლაშაძეს სიტუაცია უკვე დალაგებული დახვდა, თუმცა იმუქრებოდა, რომ გააჩნდა შესაბამისი ვიდეო მასალა. ტლაშაძე უბნის გაუქმებას ითხოვდა. ამაზე ნაციონალები შეეწინააღმდეგნენ და ურთიერთბრალდებები წაუყენეს ერთმანეთს. თეო ტლაშაძეს გასული წლის თვითმმართველობის არჩევნები გაუხსენეს, როდესაც იგი 97%-ით აყალბებდა არჩევნებს.
ერთი სიტყვით, ბერბუკის უბანი არ გაუუქმებიათ. კომისიის წევრებმა საჩივარი დაწერეს. ჩვენს კითხვაზე, თუ რატომ მიმდინარეობს იატაკზე დაყრილი ბიულეტენების დათვლა, კომისიის თავმჯდომარემ გვითხრა, რომ მაგიდაზე არ ეტეოდა ბიულეტენები და ძირს დაიყარა .
მანამდე, მთელი დღის განმავლობაში ოპოზიციის წარმომადგენლები სხვადასხვა დარღვევებზე საუბრობდნენ.
სოფელ ვარიანში საარჩევნო უბანზე პოლიციამ "ახალი მემარჯვენეების" წარმომადგენელი მამუკა მამუკაშვილი დააკავა. მამუკაშვილი დააკავეს იმის გამო, თითქოს იგი ხმას მეორედ აძლევდა.
როგორც ფანიაშვილმა განაცხადა, დაკავებული პოლიციამ წაიყვანა და ინფორმაცია, თუ სად იმყოფება იგი ამ დროისთვის, ჯერჯერობით არ გააჩნია.
შიდა ქართლის საარჩევნო უბნებზე აღმოჩენილ დარღვევებთან ბრიფინგი გამართა პარლამენტარმა თეო ტლაშაძემ, რომელიც ერთიანი ოპოზიციის შიდა ქართლის შტაბის უფროსია. თეო ტლაშაძე რეგიონში არსებულ უამრავ დარღვევაზე საუბრობს. მისი განცხადებით, განსაკუთრებით დიდი დარღვევები ფიქსირდება გორსა და ქარელის რაიონებში.
თეო ტლაშაძის მტკიცებით, ქარელის რაიონის სოფელ ყელეთში, სადაც საარჩევნო უბანი საჯარო სკოლის შენობაში უნდა ყოფილიყო განთავსებული, ოპოზიციის წარმომადგენლებმა ეს უბანი სკოლაში საერთოდ ვერ აღმოაჩინეს და მოგვიანებით ცნობილი გახდა, რომ უბანი განთავსდა საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის მოადგილის საცხოვრებელ სახლში, სადაც კომისიის წევრებს მარკირების აპარატიც კი არ გააჩნდათ. თეო ტლაშაძის განცხადებით, აღნიშნულ დარღვევებზე მათ ფოტო და ვიდეომასალა გააჩნიათ, აღნიშნული საერთაშორისო დამკვირვებლებს უკვე მიაწოდეს.
"ახალი მემარჯვენეების" პრეზიდენტობის კანდიდატის, დავით გამყრელიძის შტაბში დავით საგანელიძემ პირველი საინფორმაციო ბრიფინგი გამართა, სადაც მან ამ დროისათვის დაფიქსირებულ დარღვევებზე ისაუბრა.
როგორც საგანელიძემ აღნიშნა, "ახალ მემარჯვენეებს" საკუთარი წარმომადგენელი ყველა უბანზე და საქართველოს ყველა რეგიონში ჰყავთ. მისი თქმით, ამ დროისთვის დაფიქსირებული დარღვევები შეიძლება ორ ჯგუფად დაიყოს. პირველია ის ჯგუფი, რომელიც ტექნიკური მიზეზით ხდება, უცოდინარობის გამო და მეორე, ეს არის დარღვევები, რომელიც განზრახ ხორციელდება.
"ქარელის რაიონის #32-ე, #33-ე უბნებზე ჩვენი კომისიის წევრები და წარმომადგენლები არ შეუშვეს. სოფელ ავნევთან ავტომანქანა იყო გაჩერებული, სადაც სხვა ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენლები ისხდნენ. სამწუხაროდ, ინფორმაცია გვაქვს, რომ ეს მანქანა უკან გამოაბრუნეს", - აღნიშნა საგანელიძემ.
მისი თქმით, არ შეიძლება ეს უბნები ლეგიტიმურად ჩაითვალოს. მისი განცხადებით, ციხის საავადმყოფოში ას ექიმს მოსთხოვეს, რომ ხმა მისცენ იქ არსებულ უბანზე და შეპირდნენ, რომ მარკირებას არ გაუკეთებდნენ.
როგორც მან აღნიშნა, დარღვევები ფიქსირდება რეგიონებშიც. მაგალითად, ქარელის 30-ე უბანზე უბნის თავმჯდომარის თანხმობით, მოქალაქეები ხმას პირადობის მოწმობის გარეშე აძლევენ.
"სამწუხაროდ, ძალიან ბევრი უბანია, სადაც არ არის ქსეროქსის აპარატი, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან ჩვენ შემაჯამებელ ოქმებს მხოლოდ ქსეროქსის საშუალებით მივიღებთ",- განაცხადა საგანელიძემ.

Like many districts throughout Georgia, various violations were observed in the Gori district as well. It must be pointed out that most violations were observed in the village polling stations, while a better situation could be found in the town polling stations. Both members of the opposition and authorities admitted that a large number of observers influenced the situation in the polling stations of the cities.The Human Rights Center’s Gori office monitored elections in both the city and the surrounding villages. Remote villages were covered by both representatives of the Human Rights Center and observers from other organizations, who regularly exchanged information. The morning of the 5th, the Center noted that several polling stations were opened late. Particularly bad conditions were created for observers from the New Rights Party. Mamuka Faniashvili, a New Rights representative, stated that Gori Polling Stations # 81 and 12 were opened a half hour late.n The Human Rights Center was told at the Gori Precinct Election Commission # 32 that the late opening was caused by late commission members. In most cases, polling stations opened on time.
New Rights claims that their observers were not allowed in several polling stations based on a late arrival to the polling site. “Chairpersons of the Commission do not know the law, which places no time restrictions on observers,” Faniashvili says. “For example, when our representative arrived at the polling station at 12:00 PM, he was not let in as election staff stated they did not accept late observers. We had to call Giorgi Botkoveli, the head of the National Movement’s support team in Gori, for help. After that our observer was allowed in.”
After departing from Zerti we learned that some incidents might happen in the village of Berbuki during vote counting. Counting had already begun when the Human Rights Center arrived in Berbuki. The polling station was situated on the second floor of the village board. The police would not allow us in on the ground floor even though it was possible to see people in the rooms on the ground floor. The Human Rights Center representatives then learned that additional ballot papers had been prepared to fraud the elections. After a five-minute-negotiation with the police, the electricity supply to the building was cut off. Police officers were clearly visible pulling down the electricity switch handle on the ground floor. The electricity to the village was not cut off. Women could be heard crying on the second floor, “What are you doing? Are you not ashamed? The process was so smooth during the whole day and now…” Two minutes later the power was back on, but it was soon cut off again. Many people gathered in the yard of the village board, including several journalists. “Why are you panicked? Nothing is going on…You can go up and observe yourselves if there are any violations.”
The polling station was opened and entering the room, one could see ballot papers on the floor. Tsira Merebashvili from the Labor Party and Ketevan Naniashvili from the United Opposition stated that while the electricity was cut off three men put additional ballot papers on the table. Merebashvili said that, “900 of 1500 ballots had been given out during the day…Let’s see how many papers we will have now.” Later, the opposition members present said that they could not remember clearly whether observers from the National Movement had put the extra ballot papers on the table. When counting had concluded, there were 1,304 ballots on the floor with 1,134 of them supporting Mikheil Saakashvili, 154 supporting Levan Gachechiladze and 130 votes for the Labor Party. Badri Patarkatsishvili did not receive any votes. Two hours later, MP Teo Tlashadze arrived at the Berbuki Polling Station with two men, including Irakli Okruashvili’s uncle. Tlashadze observed a calm situation at the polling place, however she threatened that she had video of violations in the polling station and she would demand that the election results in Berbuki be declared invalid. Representatives of the National Movement disagreed with her and began to blame each other for past mistakes. The National Movement representatives reminded Tlashadze of the self-governmental elections last year when she was trying to defraud elections by 97 %.
No one has yet declared the results of the Berbuki Polling Station to be invalid. Commission members have filed complaints, and the Human Rights Center has inquired as to why the ballot papers were being counted from the floor. The Commission Chair’s response has been because not all the ballots could be fit on the table.
Opposition representatives in the area have spoken out about various election violations occurring throughout the whole day.
In the village of Variani, police detained Mamuka Mamukashvili from the New Rights party in the polling station. Law enforcement accused him of voting twice. Faniahsivli says that the police took the detainee and they do not have any further information as to where Mamukashvili is now.
MP Tlashadze gave a briefing regarding the violations discovered during the presidential elections in Shida Kartli as she is the head of the United Opposition’s Support Team in the region. She mentioned many violations in the region and admitted that a particularly large number of violations were observed in the Gori and Kareli districts.
Tlashadze claimed that in the village of Keleti in the Kareli District, the polling station was not located in the Public School as it should have been and opposition observers were unable to find the polling site at all. Later on they learned that the polling station had been opened in the house of the Deputy Chairperson of the District Election Commission and the polling had been conducted without any means of marking voters. MP Tlashadze stated that she was in possession of both photo and video proof of the violations and that they had sent them to international observers.
Davit Saganelidze, a member of the New Rights party, stated that they had observers in almost every polling station throughout Georgia. He said that the recorded violations can be divided into two groups. The first group represents technical mistakes and ignorance, while the second group is comprised of violations that were committed purposefully.
“Commission members from our party and observers were not allowed in the Kareli District polling stations # 32 and 33. A car was standing near the village of Avnevi where opposition party members were sitting and we have information that the car was sent back,” said Saganelidze.
He added that the results of those polling stations can not be considered legal. In one case, one hundred doctors at the jail hospital were required to vote at the polling station opened in the jail hospital and were not marked in exchange for voting there.
Saganelidze said that violations were observed in the regions too. The Chairperson of Kareli Polling Station # 30, for example, agreed to allow people to vote without IDs.
“Unfortunately, there are many districts where the Commission did not have a Xerox machine. It is a very significant factor because we can receive the final report only as a Xerox copy,” said Saganelidze.