არჩევნებზე დამკვირვებლებს საკუთარი ორგანიზაციის დასახელება უჭირდათ
ვადამდელმა საპრეზიდენტო არჩევნებმა ბევრ სხვა სირთულესთან ერთად ისიც განაპირობა, რომ ამ პროცესებს ოპოზიციურ პარტიებთან ერთად არსამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებიც მოუმზადებელი შეხვდნენ. ადამიანური რესურსების დეფიციტის პრობლემა რეგიონებში NGO-სექტორს ყოველთვის გააჩნდა და ამ არჩევნებმა ეს ერთხელ კიდევ ნათლად წარმოაჩინა.
რაიონებისა და განსაკუთრებით სოფლების საარჩევნო უბნებში სხვადასხვა არასამთავრობოებმა დამკვირვებლებად ისეთი ადამიანები მიავლინეს, რომელთა უმეტესობა იმ ორგანიზაციის ზუსტ დასახელებას, რომელსაც კონკრეტულ შემთხვევაში თავად წარმოადგენდა, საკუთარ სამკერდე მოწმობაზე ძლივს კითხულობდა. ამ დროს მმართველ პარტიას არც მატერიალური და არც ადამიანური რესურსები აკლდა საკუთარი პოზიციების მყარად დასაცავად. ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენელი კომისიის წევრები კი მათთვის საუბნო კომისიაში დაკისრებულ მოვალეობას ძლივს ართმევდნენ თავს და სადამკვირებლო მისიის განხორციელება მთლიანად დილეტანტების ხელში აღმოჩნდა, რაც ისევ მმართველი პარტიის წისქვილზე ასხამდა წყალს.
მაგალითად, ზესტაფონის #51 საარჩევნო ოლქის სოფელ მეორე სვირის #23 უბნის დასახელებაც შეიძლება. ამ უბანზე არჩევნების დღეს 5 დამკვირვებელი მუშაობდა: ”ადამიანის უფლებათა ცენტრთან” ერთად სადამკვირებლო მისიას საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის წარმომადგენელი ლელა მუმლაძე, ”საზოგადოების კვლევის ცენტრიდან” მაია გეწაძე, ასოციაცია კავშირი ”მომავლის იმედიდან“ მანანა გეწაძე და ”სამართლიანი არჩევნებიდან” - ლილი ღიბრაძე ახორციელებდნენ.
საარჩევნო პროცესის დაწყებისთანავე ნათელი გახდა, რომ უბანში მყოფ დამკვირვებლებთან სადამკვირებლო ფუნქციების გადანაწილებას  აზრი არ ჰქონდა, რადგანაც დანარჩენი ოთხი დამკვირვებლიდან სამს,  პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის წარმომადგენლის, ლელა მუმლაძის გარდა, მთელი დღის განმავლობაში საარჩევნო უბნის თბილი ოთახიც კი არ დაუტოვებია, ისე ”ახორციელებდნენ” თავიანთ უფლებამოსილებას. ამ დროს საარჩევნო უბნის გარეთ, მის მიმდებარე ტერიტორიაზე სოფლის რწმუნებული აქტიურ საარჩევნო აგიტაციას ეწეოდა. საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე რობერტ გურგენიძე კი აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ჩვენს შენიშვნაზე პასუხობდა, რომ მთავარია ეს აგიტაცია უშუალოდ მის უბანზე არ ხდებოდეს და გზაში ის ადამიანებს ვერაფერს დაუშლის.
მიმდინარე პროცესები, სხვას თუ არა, „სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენელს ერთხელაც არ გაუპროტესეტებია და საღამოს, როცა მასთან მისი ზესტაფონელი კოორდინატორი ვიქტორია აკოფაშვილი მოვიდა, არც მას ჩაუთვლია დიდ დარღვევად. ასეთი რამ თითქმის ყველა უბანში ხდებოდაო, განაცხადა მან სრულიად მშვიდად.
რა პრინციპით დაკომპლექტდა ”სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებლების შემადგენლობა იმერეთის რაიონებში, ამის გარკვევას აღნიშნული ორგანიზაციის იმერეთის კოორდინატორთან თეონა გოგიშვილთან შევეცადეთ. როგორც გაირკვა, დამკვირვებელთა კორპუსს რაიონებში ადგილობრივი კოორდინატორები აკომპლექტებდნენ. ერთ-ერთი მთავარი პრინციპი, რაც გათვალისწინებული უნდა ყოფილიყო, იყო ის, რომ სოფელში ადგილობრივი კადრს არ უნდა ემუშავა, თუმცა, ზესტაფონის რაიონის სოფელ მეორე სვირის №23 უბანზე ეს პრინციპიც დაირღვა.
„სამართლიანი არჩევნების“ იმერეთის კოორდინატორი თეონა გოგიშვილი აცხადებს, რომ მომავალი საპარლამენტო არჩევნების წინ დამკვირვებელთა შერჩევის კრიტერიუმი კიდევ უფრო დაიხვეწება და საპრეზიდენტო არჩევნების დროს შექმნილი პრობლემებიც იქნება გათვალისწინებული. თუმცა, ფაქტია, რომ ჯერ-ჯერობით, საარჩევნო კამპანიებში რაიონები არასამთავრობო სექტორისა და ოპოზიციური პარტიების აქილევსის ქუსლად რჩება.

During Elections Observers Could not Name Their Organizations
Snap Presidential Elections caused many problems and one of them was unprepared NGOs and opposition parties. NGOs always suffered from the lack of human resources in regions and it reflected on the elections too.
Various non-governmental organizations sent those people to the district and village polling stations who could not even tell the full name of the organization; they could not even read the title of hiring organization on their badges. However the leading party lacked neither material nor human resources in any regions. Commission members from the opposition parties could not perform their duties in the polling stations and the observation mission was implemented by complete dilettantes. Similar situation assisted the leading party.
For example, five observers worked in the polling station # 23 in the village of Sviri in Zestafoni PEC # 51. “The observers were from the Human Rights Center, from Independent Trade Union of Georgian Teachers and Scientists-Lela Mumladze, the Center for Social Research-Maia Getsadze; Association Union for Future-Manana Getsadze and Lili Ghibradze from the Fair Elections.”
Before election process started it became obvious that it was useless to share the responsibilities among observers. Three observers out of total four, except Lela Mumladze, did not leave the warm room of the polling station all day long. They were observing the situation from there. Meanwhile, the village governor was promoting certain candidate outside the polling station. Robert Gurgenidze, the chairperson of the commission, replied to our remarks that similar statements should not be made inside the polling station but in the street you cannot prevent people from speaking.
Representative of the Fair Elections did not protest anything during the day; in the evening Victoria Akofashvili, coordinator from Zestafoni arrived at the polling station; though neither she observed any violations there. Similar situation could have been witnessed almost in every district.
We tried to find out with Teona Gogishvili, Imereti regional coordinator for the organization, how observers were selected by the Fair Elections in Imereti Region As it was cleared up local coordinators were selecting observers. One of the main principles for setting up a group of observers was-they should not be residents of the village they monitored. However, in the village of Sviri that principle was also breached.
Teona Gogishvili stated that selection criteria for observers will be worked out for the up-coming parliamentary elections and the problems of the previous polls would be taken into consideration. However, it is fact that during election campaigns NGOs and opposition parties usually have serious problems in regions.