სახალხო დამცველი საოლქო-საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის დასჯას ითხოვს
საქართველოს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი #12 გურჯაანის საოლქო-საარჩევნო და #33 კარდენახის საუბნო-საარჩევნო კომისიებში მომხდარ სამართალდარღვევებზე რეაგირებას ითხოვს. ომბუდსმენი მიიჩნევს, რომ 2008 წლის 5 იანვრის რიგგარეშე საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგები გურჯაანის საოლქო-საარჩევნო კომისიამ არასწორად შეაჯამა, რაც სისხლის სამართლის დანაშაულია.
სახალხო დამცველმა მის ხელთ არსებული მასალები შემდგომი რეაგირებისათვის საქართველოს გენერალურ პროკურორს გადაუგზავნა. ომბუდსმენმა ასევე წინადადებით მიმართა ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს ლევან თარხნიშვილს, იმსჯელოს იმ პირთა დისციპლინარულ ან ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის საკითხზე, ვინც #12 გურჯაანის საარჩევნო ოლქში და #33 კარდენახის საარჩევნო უბანზე ხელი შეუშალა სხვადასხვა სუბიექტისა თუ ორგანიზაციების კანონიერ წარმომადგენლებს დაკვირვებოდნენ არჩევნების დღეს კენჭისყრის მიმდინარეობის პროცესსა და კენჭისყრის შედეგების შეჯამებას, დაეფიქსირებინათ დარღვევები და საჩივრით მიემართათ კომისიებისათვის.
„საოლქო-საარჩევნო კომისიის სხდომის მიმდინარეობისას მოხდა ინციდენტი. კერძოდ, სხდომის მუშაობაში ხელის შეშლის ბრალდებით კომისიის სხდომიდან თავმჯდომარის მოთხოვნის საფუძველზე პოლიციამ პრეზიდენტობის კანდიდატის არკადი პატარკაციშვილის წარმომადგენელი დავით ნიკოლაშვილი გააძევა, რადგან ამ უკანასკნელმა, როგორც თვითონ განმარტა, კენჭისყრის მიმდინარეობისას მნიშვნელოვანი სახის დარღვევები დააფიქსირა. მისი თქმით, გააყალბეს ხელმოწერები და ჩაყარეს ბიულეტენები. ამიტომ ნიკოლაშვილმა მოითხოვა, საოლქო -საარჩევნო კომისიას გაებათილებინა 33-ე საარჩევნო უბნის კენჭისყრის შედეგები, რასაც ხმაური და სხდომის შეწყვეტა მოჰყვა“, - აღნიშნეს სახალხო დამცველის აპარატში.
მათივე ინფორმაციით, სხდომა ორი საათის შემდეგ განახლდა და კომისიის თავმჯდომარემ #33 საარჩევნო უბნიდან შემოსული საჩივრების განხილვის დაუსრულებლად პირდაპირ გამოიტანა განკარგულების პროექტი კენჭისყრის შემაჯამებელი ოქმების დამტკიცების თაობაზე.
კომისიის წევრებმა კომისიის თავმჯდომარისგან საჩივრების განხილვის დასრულება მოითხოვეს, რადგან „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის'' საქართველოს ორგანული კანონის 63-ე მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, „საოლქო საარჩევნო კომისია საუბნო საარჩევნო კომისიების შემაჯამებელი ოქმების საფუძველზე, საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევის განხილვის შედეგების გათვალისწინებით აჯამებს არჩევნების კენჭისყრის შედეგებს და ამტკიცებს საარჩევნო ოლქში გამართული კენჭისყრისა და არჩევნების შედეგების შემაჯამებელ ოქმებს.
„კომისიის თავმჯდომარემ კომისიის წევრების ამ მოთხოვნაზე #33 საუბნო საარჩევნო კომისიის კენჭისყრის შემაჯამებელ ოქმთან ერთად, წარმოადგინა ოქმში შესული შესწორების ოქმი, რაზედაც კომისიის წევრმა ზურაბ დანელიშვილმა მიუთითა, რომ შესწორების ოქმი არ ახლდა საუბნო საარჩევნო კომისიიდან შემოსულ კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმს, მან ოქმის წარმომავლობის გარკვევაც მოითხოვა. კომისიის თავმჯდომარემ ნატალია ბეგაშვილმა მას არ მისცა საუბრის გაგრძელების შესაძლებლობა, რაც მე გავაპროტესტე და რის გამოც სხდომიდან გამაძევეს“, -  ამბობს დავით ნიკოლაშვილი.
სახალხო დამცველისთვის მიცემულ ახსნა-განმარტებებში #33 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრები შორენა ქუმსიაშვილი, ხათუნა მირიანაშვილი და თამარ მინდიაშვილი ადასტურებენ, რომ მათ ხელი მოაწერეს მხოლოდ კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმების მხოლოდ სამ ვარიანტს; საუბნო საპრეზიდენტოს და საუბნო საპლებისციტოს ორ ეგზემპლარს. მათი განმარტებით, ოქმებში კენჭისყრის შეჯამების პროცესში არანაირი შესწორებები არ გაკეთებულა და შესაბამისად, არც შესწორების ოქმი შექმნილა.
სახალხო დამცველის რწმუნებულის მაია მოსიძის განცხადებით, #33 საუბნო საარჩევნო კომისიის სარეგისტრაციო ჟურნალში შესწორების ოქმი არ არის რეგისტრირებული, თუმცა მასზე დასმულია სარეგისტრაციო ნომერი 24. „ოქმის უტყუარობა ეჭვქვეშ დგება, რადგან სარეგისტრაციო ჟურნალში ბოლო ჩანაწერი 2007 წლის 26 დეკემბერსაა გაკეთებული და 2008 წლის 6 იანვარს შედგენილი შესწორების ოქმი ამ ნომრით ვერ იქნებოდა რეგისტრირებული“, - აღნიშნავს მოსიძე.
გურჯაანის საოლქო–საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე ნატალია ბეგაშვილი დარღვევების არსებობას უარყოფს. ბეგაშვილის ცნობით, ნიკოლაშვილი პოლიციამ მისი დავალებით გააძევა სხდომიდან, რადგან სუბიექტის წარმომადგენელი კომისიას ხელს უშლიდა მუშაობაში. „რაც შეეხება საარჩევნო ყუთებში ბიულეტენების ჩაყრას და არჩევნების გაყალბებას, სიცრუეა“, -  ამბობს ბეგაშვილი.
მიუხედავად ამისა, სახალხო დამცველის აპარატში მიაჩნიათ, რომ გურჯაანის საოლქო-საარჩევნო კომისიის მუშაობაში მათ არაერთი სამართალდარღვევის ფაქტი გამოავლინეს. „ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევა, ხმების არასწორად
დათვლა ან არჩევნების შედეგების არასწორად შეჯამება, ისჯება სისხლის სამართლის კოდექსით და ეს დანაშაული ორ წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. მე კატეგორიულად მოვითხოვ ნატალია ბეგაშვილის და სხვა სამართალდამრღვევების დასჯას“, -  განაცხადა სოზარ სუბარმა ჟურნალისტებისთვის მიცემულ ინტერვიუში.
საქართველოს გენერალური პროკურატურის პრეს-სამსახურის ინფორმაციით, სახალხო დამცველის განცხადების საფუძველზე, გენერალურ პროკურატურაში სისხლის სამართლის საქმე უკვე აღიძრა და გამოძიება დაიწყო.

Public Defender Demands Punishment of the Chairmen of the Precinct Election Commissions
Georgian public defender Sozar Subari, demands a reaction on the offenses committed at Kardenakhi polling station # 33 of Gurjaani precinct # 12. He thinks that the Gurjaani Precinct Election Commission (PEC) counted the votes of the Snap Presidential Elections on January 5 2008 wrongly and this constitutes a crime.
The Public Defender sent materials to the Georgian General Prosecutor for a further response. The Ombudsmen recommended Levan Tarkhnishvili, chairperson of the Central Election Commission (CEC), to discuss the disciplinary and administrative accountability for the people who prevented legal representatives of various organizations from observing the election process at polling station # 33 in the village of Kardenakhi. Observers could not easily monitor the situation and file complaints to the commissions.
“An incident occurred during the meeting of the PEC. More precisely, policemen expelled Davit Nikolaishvili, a representative of presidential candidate Arkadi Patarkatsishvili, upon the request of the commission chairperson. Nikoleishvili later explained that commission members got irritated when he spoke about important violations during the counting of votes. He claimed that signatures were flawed and extra ballot papers were pushed into the polling box. As a result of these violations, Nikoleishvili demanded to declare the results of polling station # 33 to be invalid; however his demand ended in an argument and the suspension of the meeting,” stated officials from the Public Defender’s office.
They also added that the meeting was resumed two hours later and the commission chairperson made a decision to legalize the final protocols from polling station # 33 without thoroughly discussing them.
Commission members requested the chairperson to finish the discussion, because Article 63, paragraph I of the Georgian Election Code states that “based on the summary protocols of the DEC, the PEC in consideration of the findings of the adjudication of violations of the election law, (…) consolidate the voting results for the elections (…) and approve the summary protocols of the voting and election results held in the election district.”
“The Commission chairperson provided the commission members with the correction protocols to the protocol together with final protocol of polling station # 33. Zurab Danelishvili, a member of the commission, pointed out that the correction protocol was not attached to the summary protocol delivered from the polling stations and requested to find out the origin of the protocol. Natalia Begashvili, the commission chairperson, did not allow Danelishvili to continue arguing his case and I protested it; consequently I was expelled from the meeting,” said Davit Nikolashvili.
Shorena Kumsiashvili, Khatuna Mirianashvili and Tamar Mindiashvili, commission members of polling station # 33, also confirm that they had signed only three copies of the final protocol - one for the presidential elections and two for the plebiscite. They state that no amendments were introduced to the protocols during the counting of the votes and consequently they did not draw up a correction protocol.
Representative of the Public Defender, Maia Mosidze, stated that the correction protocol was not registered in the Record Book of polling station # 33; though the document has registration number 24. “The validity of the protocol is doubtful because the final records in the Record Book were added on December 26, 2007 and the correction protocol made on January 6, 2008 could not be registered by that number,” said Mosidze.
Natalia Begashvili, the chairperson of the Gurjaani PEC, denies all the accusations. She said that policemen expelled Nikolaishvili from the meeting upon her request, because he was preventing commission members from discussing the protocols. “As for pushing extra ballot papers in the ballot box and committing election fraud, it is false,” said Begashvili.
The Public Defender’s Office is of the opinion they have observed various violations in the activities of the Gurjaani PEC. “The right to vote in secret was breached, votes were not counted correctly. These acts constitute breaches of the criminal code and carry a punishment of two years imprisonment,” said Sozar Subari in his interview with journalists.
The spokesperson of the Prosecutor General of Georgia stated that a criminal investigation has been launched based on the Public Defender’s appeal.