საგარეჯოში ამომრჩეველი ხმას 13 წამში აძლევდა
ეუთოს სადამკვირვებლო მისიამ  5 იანვრის რიგგარეშე საპრეზიდენტო არჩევნებთან დაკავშირებით შუალედური დასკვნა გამოაქვეყნა. დოკუმენტში უამრავი დარღვევაა დაფიქსირებული. ანგარიშის მიხედვით, საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგების დათვლა და ოქმების შედგენა შეჯამდა როგორც „ცუდი“, ან „ძალიან ცუდი“. დამკვირვებელთა მისიის წევრების თქმით, მათ თვითონ ნახეს, შემაჯამებელი ოქმების ფალსიფიცირების ფაქტები და სხვა დარღვევები. მისიის შეფასებით, საოლქო – საარჩევნო კომისიებმა და სასამართლოებმა, საჩივრების განხილვაზე უარი, დამაჯერებელი სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე განაცხადეს.
ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის არჩევნების სადამკვირვებლო მისიამ წინასწარი შეფასება არჩევნების დასრულებისთანავე გამოაცხადა.
მოხსენებაში აღნიშნული იყო, რომ პროცესი ,,არსებითად შეესაბამებოდა ეუთოსა და ევროსაბჭოს მიერ ნაკისრ ვალდებულებებსა და დემოკრატიული არჩევნების სტანდარტებს, მაგრამ გამოვლინდა მნიშვნელოვანი გამოწვევები, რომელთა გადაჭრა სასწრაფოდ უნდა მოხდეს”.
მოხსენებაში დამკვირვებლები ასევე აღნიშნავდნენ, რომ არჩევნების საბოლოო შეფასება ნაწილობრივ დამოკიდებული იყო ხმების სწორად დათვლაზე, საჩივრების განხილვასა და დარღვევების გამოძიებაზე.
6-18 იანვრის შუალედურ დასკვნაში მითითებულია, რომ არჩევნების საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისია, ხმების დათვლის პროცესსა და კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმთა შედგენას, ქვეყნის მასშტაბით 180 საუბნო საარჩევნო კომისიაში დააკვირდა. ხმების დათვლის პროცესზე დაკვირვების შედეგად, 23% შეფასდა როგორც „ცუდი“ ან „ძალიან ცუდი“. დამკვირვებლები აღნიშნავდნენ, რომ მათ მიერ ხმების დათვლის პროცესზე დაკვირვებისას 8 პროცენტი კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმების შესწორებაზე მოდიოდა. ხმების დათვლისას 21 პროცენტი კი – პროცედურულ შეცდომებსა და ხარვეზებზე.
არჩევნების სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლებმა საოლქო-საარჩევნო კომისიის დონეზე ხმების დათვლის პროცესი შეაფასეს როგორც ნელი, არა სათანადოდ ორგანიზებული და ხშირად ქაოსური. ხმების დათვლისას ზოგიერთ საუბნო საარჩევნო კომისიაში ისინი დაძაბული ატმოსფეროს არსებობაზე მიუთითებდნენ. იყო შემთხვევები, როდესაც საუბნო საარჩევნო კომისიების მიერ ეუთოს არჩევნების სადამკვირვებლო მისიისთვის მიწოდებული ოქმები, განსხვავდებოდა საოლქო-საარჩევნო კომისიების მიერ მიწოდებული ოქმებისგან.
იყო შემთხვევებიც, როდესაც საოლქო-საარჩევნო კომისიებმა შეასწორეს საუბნო-საარჩევნო კომისიის ოქმები, ეს ხდებოდა იმის მიუხედავად, რომ კანონი ცალსახად არ ითვალისწინებს საოლქო-საარჩევნო კომისიის მიერ, საუბნო საარჩევნო კომისიის ოქმებში ცვლილებების შეტანას და საარჩევნო კოდექსის თანახმად, საოლქო კომისიებს შეზღუდული როლი აქვთ ხმების დათვლისა და შეჯამების პროცესში.
უცხოელი დამკვირვებლების შეფასებით, ზოგიერთი საუბნო საარჩევნო კომისიების მიერ დაფიქსირებულია ამომრჩეველთა უჩვეულოდ დიდი აქტივობა განსაკუთრებით კენჭისყრის ბოლო საათებში.
„ცესკომ გამოაცხადა, რომ კენჭისყრაში ამომრჩეველთა 56,19 პროცენტმა მიიღო მონაწილეობა. ზოგიერთ საოლქო საარჩევნო კომისიაში ამომრჩეველთა მონაწილეობა საშუალოს გაცილებით აღემატებოდა. 23 საუბნო-საარჩევნო უბანში ამომრჩეველთა 100 პროცენტიანი აქტივობა დაფიქსირდა..
ცესკოს მიერ მოწოდებული ინფორმაციისა და არჩევნების სადამკვირვებლო მისიის მონაცემების მიხედვით, საგარეჯოში, #36 საარჩევნო უბანში 822 ამომრჩეველმა მისცა ხმა კენჭისყრის ბოლო სამი საათის განმავლობაში, ანუ ერთმა ამომრჩეველმა 13 წამში შეძლო ყველა პროცედურის გავლა“, - მოცემულია დასკვნაში.
ეუთოს დასკვნაში საუბარია დამატებით სიაში ამომრჩევლების დარღვევებით შეყვანასა და ამ ხმების დათვლაზეც: „დათვლა მიმდინარეობდა ქაოსის პირობებში და დამთვლელები არ იყენებდნენ ერთიან პროცედურას; განსაკუთრებით, როდესაც საქმე ბიულეტენების ნამდვილობის დადგენას ეხებოდა“.
დასკვნაში მოცემულია ისიც, რომ საოლქო-საარჩევნო კომისებში, რამდენიმე საუბნო-საარჩევნო კომისიიდან შემოსული ბიულეტენების დიდი რაოდენობა იდენტურად იყო შევსებული, რაც უკანონო ქმედების ჩადენის ეჭვს აღძრავდა.
შუალედურ დასკვნაში აღნიშნულია, რომ საარჩევნო ადმინისტრაცია ყველა დონეზე და სასამართლოები - ბოლომდე და ადეკვატურად არ იხილავდნენ და არ იძიებდნენ ბევრ საჩივარს, რომლებიც ხმის მიცემისას, ხმებისა და არჩევნების შედეგების დათვლასთან დაკავშირებულ აღმოჩენილ დარღვევებს შეეხებოდა. ზოგიერთი საჩივარი შეიცავდა სერიოზულ ბრალდებებს  ხმის მრავალჯერადად მიცემასთან,  ბიულეტენების ჩაყრასა და ოქმების შესწორებასთან დაკავშირებით. საჩივრებით ბევრი საუბნო-საარჩევნო კომისიის შემაჯამებელი ოქმების ბათილად გამოცხადებას მოითხოვდნენ. ამ საჩივართა დიდი ნაწილი ოპოზიციურმა პარტიებმა და ადგილობრივმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა შეიტანეს, მმართველი პარტიის მიერ კი, არც ერთი საჩივარი არ შესულა.
„აშკარად თავს არიდებდნენ საჩივრების საფუძლიანად განხილვას. ეუთოს  სადამკვირვებლო მისიამ მიიღო ინფორმაცია იმასთან დაკავშირებით, რომ სამართალდამცავი სტრუქტურები, ადგილობრივი ადმინისტრაცია და სასამართლოები არ უქმნიდნენ დამკვირვებლებსა და ოპოზიციის მხარდამჭერებს იმის მოტივაციას, რომ შეეტანათ საჩივრები ან კიდევ აქეზებდნენ მათ, ისინი უკან გაეტანათ.
არჩევნების დღის შემდეგ საქალაქო და რაიონული სასამართლოების 30-მდე გადაწყვეტილება, რომელთა მიხედვით მოსარჩელეს უარი ეთქვა საუბნო და საოლქო საარჩევნო კომისიების კანჭისყრის შედეგების ოქმების გაბათილებაზე, გასაჩივრდა სააპელაციო სასამართლოებში. ეს საჩივრები ან არ დაკმაყოფილდა, ან მოსარჩელეს უარი ეთქვა განხილვაზე, რაც არაადეკვატურია“, - აღნიშნულია დასკვნაში.
სადამკვირვებლო მისიის დასკვნას გამოქვეყნებისთანავე გამოეხმაურნენ ოპოზიციისა და ხელისუფლების წარმომადგენლები.
„სადამკვირვებლო მისიის შუალედურ დასკვნაში დაფიქსირებულია ყველა ის დარღვევა, რომლებზეც ოპოზიცია მიუთითებდა. დასკვნაში ნათქვამია, რომ საარჩევნო კომისიებმა და სასამართლოებმა, საჩივრები პრაქტიკულად არ განიხილეს. მოყვანილია ფაქტები, რომლებიც, ჩემი აზრით, აყენებს სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის საკითხებს კონკრეტულად ცესკო-ს თავმჯდომარისა და წევრების მიმართ“, - განაცხადა ერთიანი ეროვნული საბჭოს წევრმა დავით უსუფაშვილმა.
„ახალი მემარჯვენეების“ ლიდერის დავით გამყრელიძის აზრით კი, სადამკვირვებლო მისიის საბოლოო დასკვნა, სავარაუდოდ, კიდევ უფრო მწვავე იქნება.
ოპოზიციის ლიდერების პრეტენზიებს უსაფუძვლოს უწოდებს სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოწესრიგების საკითხებში დავით ბაქრაძე, რომელიც საარჩევნოდ მიხეილ სააკაშვილის შტაბის ხელმძღვანელი იყო.
„სადამკვირვებლო მისიის შუალედური დასკვნა არ აკეთებს პოლიტიკურ შეფასებას, იგი იმეორებს პირველ შეფასებას, რომ არჩევნები საქართველოში საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად ჩატარდა. სადამკვირვებლო მისიის დასკვნაში დაკონკრეტებულია ყველა ის ტექნიკური შენიშვნა, რომლებიც წინა დასკვნაში იყო ასახული და რომლებიც არჩევნების ანალიზის შედეგად გამოვლინდა. ჩვენ ამ ტექნიკურ შეცდომებზე ვმუშაობთ და მათ გამოსწორებასაც ვაპირებთ მომავალი საპარლამენტო არჩევნებისთვის, რათა ის არჩევნები კიდევ უფრო მაღალი სტანდარტით ჩატარდეს“, - აღნიშნა ბაქრაძემ.

It Took Only 13 Seconds to Vote at Sagarejo Polling Stations
OSCE/ODIHR Election Observation Mission published an Interim Report on the Georgian Snap Presidential Elections on January 5. Many violations are revealed in the report. Counting of the votes and compellation of final protocols was assessed as “bad” and “very bad”. Observers from the mission claim that they have witnessed how the protocols were tempered alongside many other violations. The OSCE Mission assesses that Precinct Election Commission and courts refused to discuss the filed complaints without valid legal basis.
Observation Missions from the OSCE Democratic Intuitions and Human Rights Center published the preliminary report soon after the election finished.
The election is assessed in line with the OSCE and Council of Europe Commitments and standards for democratic elections; however, significant challenges were revealed that need to be addressed urgently.”
The observers pointed out in the report that the final assessment of the elections will depend, in part, on the correct tabulation of votes and the handling of possible complaints or appeals of as well as observed violations.
The Interim Report, dated by 6-18 January, points out that the International Elections Observation Mission assessed the vote count and compellation of final protocols at 180 polling stations throughout Georgia. 23% of vote counts observed were assessed as “bad” or “very bad”.  Observers reported that in 8 % of counts observed they had witnessed tempering with results protocols. In 21 per cent of counts observed they reported significant procedural errors or omissions.
Observers described the tabulation process at the DEC level as very slow, not very well organized and often chaotic. In some DECs they noted a tense atmosphere during tabulation. There were cases in which PEC protocols given to the OSCE Observation Missions differed from those provided by DECs.
Instances were noted where DECs corrected PECs protocols. This action was taken despite the fact that the law does not explicitly envisage DEC corrections to PEC protocols and according to the Electoral Code DECs have a limited role in the vote tabulation process.
Foreign observes reported that significantly high turnout was observed at several PECs particularly to the end of the polling process.
“The CEC announced that the overall turnout was 56, 19 per cent. In several DECs the turnout was considerably higher than average.  Some 23 PECs reported 100 per cent turnout.
Based on the CEC report and the Election Observation Mission, in Sagarejo 822 voters were processed by PEC 36 in the last three hours. Thus one person managed to pass all procedures within 13 seconds,” stated the report.
The Interim Report states that voters were added to the additional voter lists through violations; their votes were not counted correctly either. “The count took place in chaotic circumstances and the counting groups did not apply uniform procedures especially when deciding on ballot validity.”
In this context the report states observers noted that a significant number of ballots from the PECs in certain DECs appeared to have been filled out in identical fashion, raising suspicion of wrongdoing.
The election administration at all levels, and the courts, did not fully and adequately consider and investigate a considerable number of complaints regarding irregularities in voting, counting and tabulation. Some complaints s included serious allegations of multiple voting, ballot stuffing and tampering with protocols. The vast majority of these complaints were submitted by opposition parties and domestic NGOs, with almost none filed by the ruling party.
“There were apparent avoidances to substantively consider complaints. The OSCE Observation Mission received accounts that law enforcement bodies, local administrations and courts actively discouraged observers and opposition supporters not to file complaints or suggested to withdraw them.
After the Election Day, some 30 cases of appeal against decisions of city and rayon courts, most of which had rejected requests for invalidation of PEC and DEC results protocols, were submitted to the Appeal Courts; All these cases either rejected or not satisfied,” stated the Interim Report.
Soon after the report was published, the opposition and governmental representatives made statements in regard to it.
“The Interim Report of the Observation Mission reveals all those violations the opposition parties complained about. The report states that election commissions at all levels and courts practically rejected all complaints. The report also mentions those facts which, I think, raise the criminal liability of the chairperson and members of the CEC,” stated Davit Usufashvili, member of the United National Council
Davit Gamkrelidze, leader of the “New Rights” thinks that the final report of the Observation Mission will supposedly be stricter.
Georgian State Minister for Conflict Settlement, Davit Bakradze, states the complaints of the opposition leaders are groundless; Bakradze was the head of Mikheil Saakashvili’s election headquarter.
“Interim Report of the Observation Mission does not make political assessments; it is similar to the preliminary report where they stated the Georgian elections were held in accordance of international standards. The Interim Report provides concrete analysis of those technical mistakes that were mentioned in the previous one. We are working on those mistakes and we intend to improve them for the up-coming Parliamentary Elections in order to conduct it at higher standard,’ said Bakradze.