ომი სკამებისათვის და იგნორირებული ხალხი
საქართველოში გუბერნატორების უმრავლესობა უახლოეს დღეებში შეიცვლება. ასეთია საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის გადაწყვეტილება, რომლის შესახებაც მან რამდენიმე დღის წინ განაცხადა. პარლამენტის თავმჯდომარის ნინო ბურჯანაძის ინფორმაციით, ცვლილებები იქნება ადგილობრივ ხელისუფლებაშიც.
საკადრო ცვლილებების აუცილებლობაზე ხელისუფლება ღიად რიგგარეშე საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ ალაპარაკდა.
„განახლების მიზანია, ხელისუფლებაში მუდმივად იყოს ახალი ენერგია, რადგან ქვეყანას ახალი გამოწვევები აქვს და ახალი ამოცანებია შესასრულებელი. მომავალი 5 წლის განმავლობაში საქართველოს მაქსიმალურად ეფექტური და ყოვლისმომცველი ხელისუფლება უნდა ჰყავდეს“, - აღნიშნა სააკაშვილმა.
„ცვლილებები აუცილებლად იქნება ადგილობრივ ხელისუფლებაშიც. 5 იანვრის არჩევნებმა გამოააშკარავა, რომ დიდი პრობლემები გვაქვს გამგებლებშიც და გუბერნატორებშიც“, - განაცხადა პარლამენტის თავმჯდომარემ.
ცვლილებებთან დაკავშირებით გარკვეულ მინიშნებებს არჩევნებამდეც აკეთებდნენ. პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე ლევან ბეჟაშვილი, რომელიც ხელისუფლებამ წინასაარჩევოდ კახეთში საგანგებოდ მოავლინა, არ მალავდა, რომ რეგიონში, ადგილობრივ ხელისუფლებასა და საზოგადოებას შორის, კომუნიკაციის სერიოზული პრობლემები იყო. „გამგებელი ან საკრებულოს თავმჯდომარე ვერ ვნახე, რომელიც ხალხს დაელაპარაკება“, - აღნიშნავდა ბეჟაშვილი.
მისივე თქმით, რამდენიმე რაიონში მოსახლეობამ ისიც არ იცოდა, ვინ არის მათი გამგებელი, ან შეიძლება იცოდა, მაგრამ გამგებელი ვერ წყვეტდა ადგილობრივების პრობლემებს.
„ვიცი, რომ რაიონს ხელმძღვანელი ჰყავს. ისიც ვიცი ვინ არის, მაგრამ ეს არაფერს ცვლის. გასულ წელს სტიქიამ საცხოვრებელი სახლი დამიზიანა. ახლობლებმა მირჩიეს რაიონის გამგეობას მიაკითხე, ზარალს აღწერენ და იქნებ დაგეხმარონო. სამი კვირა გამგეობაში ზედიზედ, ყოველდღე დავდიოდი, მაგრამ გამგებელს ვერ შევხვდი. მდივანი მპასუხობდა, დღეს არ არის, ხვალ იქნებაო, თბილისშიაო და ა.შ. ბოლოს დავიღალე. სამგზავრო ფულიც აღარ მქონდა და თავი დავანებე. დღემდე გაუსაძლის პირობებში ვცხოვრობ. სახურავიდან ჩამოსული წყლისგან თავი რომ დავიცვა, საწოლზე ცელოფანი მაქვს გადაფარებული. სახლის კედლებიც დაბზარულია. ოთახს ვერაფრით ვათბობ. ეს ყველაფერი სოფლის გამგებელმაც იცის, მაგრამ ჩემთვის ყურადღება არავის მოუქცევია“, - გულდაწყვეტილია გურჯაანის რაიონის სოფელ ჩუმლაყში მცხოვრები ქეთევან ბერუკაშვილი.
ადგილობრივ ხელისუფლებასთან პრეტენზიები აქვს ვერა ტერტეშნიკოვასაც. „ჩვენი საცხოვრებელი სახლი 2004 წელს მთლიანად დაიწვა. ორსართულიან სახლში 11 ოჯახი ვცხოვრობდით და ამ დრომდე უსახლ-კაროდ ვართ დარჩენილნი. შენობას მცირე სარეაბილიტაციო სამუშაოები ჩაუტარდა, მაგრამ იქ ცხოვრება შეუძლებელია. არც კარი აქვს, არც ფანჯარა. რაც იყო, ისიც მოიპარეს, რადგან სამუშოები არ დაამთავრეს. არაერთხელ გვითხრეს, სახლის სარეაბილიტაციოდ ბიუჯეტიდან 120 ათასი ლარია გამოყოფილი, შემოწირულობებიც არის კერძო პირებისგან და ყველაფერს გავაკეთებთო, მაგრამ ვერ გავიგეთ, ამდენი ფული უკვალოდ სად გაქრა. ამას ვაპროტესტებდით არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე, როცა პოლიციამ დაგვშალა. რაიონის გამგებელს და კახეთის გუბერნატორს მას შემდეგაც ვთხოვეთ დახმარება, მაგრამ პასუხიც კი არ გვაღირსეს“, - ამბობს ვერა ტერტეშნიკოვა.
აღსანიშნავია ისიც, რომ გამგებლების მიერ უყურადღებოდ დატოვებული საკითხების ან დარღვევების შესახებ, გუბერნატორის ადმინისტრაციაში გაგზავნილი წერილები, განხილვისათვის უკან ისევ გამგებლებს უბრუნდებოდათ.
„ყვარლის რაიონის გამგეობას დაქვემდებარებული სამსახურიდან, გამგებლის სურვილით უკანონოდ გამათავისუფლეს. ამიტომ განცხადება დავწერე და რეაგირებისათვის პრეზიდენტის კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულს მივმართე. სამხარეო ადმინისტრაციიდან კი წერილი განსახილველად ყვარლის რაიონის გამგეობას დაუბრუნეს. წერილში გამგებლის და სხვა მაღალი თანამდებობის პირების კონკრეტულ დარღვევებზე მივუთითებდი, რამაც ისინი კიდევ უფრო გააღიზიანა. ჩინოვნიკებისგან დღემდე ვიდევნები“, - გვითხრა თამარ სეფიაშვილმა.
ცნობილია, რომ პრეზიდენტის და პარლამენტის თავმჯდომარის მიერ დაპირებული საკადრო ცვლილებები კახეთშიც განხორციელდება. გავრცელებული ინფორმაციით, შეიცვლება კახეთის გუბერნატორი გია ნაცვლიშვილიც. მის ადგილზე რამდენიმე კანდიდატურა მოიაზრება. პრეზიდენტის რწმუნებულის მოადგილე ბადურ გულიაშვილი, თბილისის საკრებულოს ამჟამინდელი თავმჯდომარე ზაზა ბეგაშვილი და გარემოს დაცვისა და ბინებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე გოჩა მამაცაშვილი. უნდა აღინიშნოს, რომ სამივე მათგანი „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრია. ბადურ გულიაშვილი, რომელიც გუბერნატორის მოადგილედ სულ ახლახანს დაინიშნა, მანამდე კი შს თელავის სამმართველოს ხელმძღვანელობდა, გუბერნატორად მის შესაძლო დანიშვნაზე კომენტარს არ აკეთებს. პრეზიდენტის რწმუნებულის თანამდებობაზე ნაცვლიშვილის შეცვლის პერსპექტივას უარყოფს თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარე გოჩა მამაცაშვილი. საგულისხმოა, რომ მამაცაშვილი საკრებულოს თავმჯდომარეობიდან, 2007 წელს, მიხეილ სააკაშვილის მიერ გაკეთებული ხმაურიანი განცხადებების შემდეგ წავიდა. მაშინ პრეზიდენტმა, ჩინოვნიკები, რომლებიც ძვირადღირებული მანქანებით გადაადგილდებოდნენ, საჯაროდ გააკრიტიკა. მამაცაშვილის სახელს უკავშირდება თელავის რაიონის ბიუჯეტიდან, სხვადასხვა დროს დიდი ოდენობით ფულის არამიზნობრივად ხარჯვისა და გაფლანგვის ფაქტებიც. რაც შეეხება ზაზა ბეგაშვილს, წარმოშობით ისიც კახეთიდან არის. ბეგაშვილმა საზოგადოებას თავი 2007 წლის 7 ნოემბერს შეახსენა, როცა მან სპეცრაზმელებს, რომლებმაც იმ დღეს მშვიდობიანი მომიტინგეები დაარბიეს, მადლობა გადაუხადა. ბეგაშვილთან დაკავშირება ვერ შევძელით. მან ჩვენი სატელეფონო ზარები უპასუხოდ დატოვა.
კახეთში მომუშავე ჟურნალისტი, რადიო „ჰერეთის“ კორესპონდენტი რომან ქევხიშვილი მიიჩნევს, რომ ზემოთხსენებული ადამიანებიდან, კახეთის გუბერნატორად ყველაზე მეტი შანსი ბადურ გულიაშვილს აქვს.
„ბეგაშვილს არ ვიცნობ და ვერაფერს გეტყვით, თუმცა მახსოვს მისი 7 ნოემბრის საქციელი. თუ, პრეზიდენტი, კახეთის გუბერნატორად გოჩა მამაცაშვილს დანიშნავს, კიდევ უფრო წააგებს, რადგან იგი თელავის რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლის და თელავის საკრებულოს თავმჯდომარეობის პერიოდშიც ერთპიროვნული მმართველი და დიქტატორი იყო. გარდა ამისა, ის ჟურნალისტებს ხელს გვიშლიდა მუშაობაში და თელავის საზოგადოება მის მიმართ უარყოფითად არის განწყობილი. მას აქვს კრიმინალური წარსული და მინისტრის მოადგილე რომ არის, ეს ფაქტი პრეზიდენტის განცხადებების საწინააღმდეგოს მეტყველებს, როცა ხელისუფლება ამბობს, რომ ქურდებს ებრძვის და ა.შ. თუმცა, არ გამოვრიცხავ, რომ მას გაწეული სამუშაო დაუფასონ. მამაცაშვილს თელავში არჩევნების ცნობილ გამყალბებლად იცნობენ. რაც შეეხება ბადურ გულიაშვილს, მიუხედავად იმისა, რომ იგი დაახლოებით სამი წელი თელავის პოლიციის უფროსი გახლდათ, მოახერხა საზოგადოებასთან ნორმალური დამოკიდებულების შენარჩუნება“, - აღნიშნავს რომან ქევხიშვილი.
გუბერნატორის შეცვლის შემდეგ შეიცვლებიან გამგებლებიც. ძნელი სათქმელია, დატოვებენ თუ არა თანამდებობებს დედოფლისწყაროს, საგარეჯოს და სიღნაღის გამგებლები, პრეზიდენტის რწმუნებულად გია ნაცვლიშვილის დარჩენის შემთხვევაში, რადგან გარსევან ბუხნიკაშვილიც, დავით ლეკიშვილიც და რამაზ ხატიაშვილიც მისი ნდობით სარგებლობენ. უფრო მეტიც, ლეკიშვილთან და ხატიაშვილთან, ნაცვლიშვილს ნათესაური კავშირებიც აქვს. ნაცვლიშვილის შეცვლის შემთხვევაში სწრაფად შეიცვლებიან როგორც დასახელებული რაიონების, ასევე  გურჯაანის, ყვარლის და ახმეტის გამგებლებიც. ცნობილია მხოლოდ ის, რომ დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგებლობა, საკრებულოს ფრაქცია „ნაციონალების“ ყოფილ თავმჯდომარეს ლევან ბაღაშვილს სურს.

Fight for Positions and Neglected People
Regional governors of Georgia will be changed in the nearest future. Georgian President Mikheil Saakashvili announced about up-coming changes several days ago. Nino Burjanadze, the Chairwoman of the Georgian Parliament, stated that local authorities will also be amended.
The Government started to think about staff changes after the Snap Presidential Elections.
“The aim of the changes is to keep the authority full of new energy because the country has new challenges and goals. During next five years Georgia should have efficient and comprehensive government,” stated the Georgian President.
“Local authority must certainly be amended too. The elections of January 5 exposed that we have serious problems about district and regional governors,’ stated the chairwoman of the parliament.
Public officials noted about supposed amendments before the elections too. Levan Bezhashvili, the chairperson of the Legal Committee of the Parliament, who ran pre-election campaign of Mikheil Saakashvili in Kakheti Region, openly stated he observed lack of communication between the local authority and the society. “I could not see any district or village governor who was meeting people,” said Bezhashvili.
He added that population in several districts did not know their governors; or maybe they knew but governor could not resolve their problems.
“I know that our district has a governor; I know who he is but it does not change anything. Last year the natural disaster damaged my house. Relatives suggested me to apply to the district governor for help; they could calculate my damage and assist me somehow. I visited the Administrative Board everyday during three weeks but I could not meet the governor. The secretary used to answer me he was not in the office and I could meet him next day; or he was in Tbilisi, etc. Finally I got tired; I could not spend money on useless trips and gave up visiting the administrative board. We still live in unbearable conditions; we cover our beds with cellophane to protect ourselves from the rain leaking into the house. The walls are cracked; I cannot warm the house. The village governor has information about my problems but nobody has ever paid attention to me,” complained Ketevan Berukashvili, a resident of the village of Chumlaki in Gurjaani district.
Vera Terteshnikova also has some complaints about the local authority. “Our residential building was completely burnt down in 2004. Eleven families lived in the two-storied building and now we are homeless. Minor repair-works were carried out in the building but it is still impossible to live in. It has neither door, nor window; the building was robbed until repair-works finished inside. We were told several times that 120 thousand lari was apportioned from the state budge for the rehabilitation of the building; certain people had also donated to us; so officials promised they would do everything for us. Now we cannot understand where so much money has disappeared. We held protest demonstrations several days before the election but policemen dispersed us. We urged the district and regional governors for help but they did not reply to us,” said Vera Terteshnikova.
It is noteworthy that governors do not pay attention to several issues and violations. The letters sent to the regional governor are sent back to district governor for further discussion.
“I worked for the office subordinated to the Kvareli District Administrative Board; I was sacked according to the governor’s wish illegally. I petitioned to the Kakheti regional governor. The Regional Administrative Board sent the letter back to the Kvareli District Administration. In my letter I complained about the concrete violations of the district governor and several other high ranking officials. So these people got more annoyed about me; I am seriously harassed by them since that time,” said Tamar Sefiashvili.
According to the spread information the personnel changes will take place in Kakheti region too. The regional Governor, Gia Natsvlishvili will be resigned and several candidatures are discussed on his position; they are Baadur Guliashvili, Kakheti region deputy governor, Zaza Begashvili, current chairperson of the Tbilisi Municipality Board and Gocha Mamatsashvili, the Deputy Minister of the Environment and Natural Resources. All of them are members of the United National Movement. Baadur Guliashvili was appointed as a deputy regional governor recently. Before that he was the head of the Telavi Department of the Interior Ministry. Guliashvili does not make comments about his supposed appointment as a regional governor. Gocha Mamatsashvili former Telavi Municipality Governor categorically denies the possibility of his replacing the regional governor. It is noteworthy that Mamatsashvili resigned from his position of the Municipality Governor after president Saakashvili made a famous statement; he publicly criticized high ranking officials who drove luxurious cars; Mamatsashvili’s name was connected with unreasonable expenses of the funds from the Telavi Regional Budget. As for Zaza Begashvili, he comes from Kakheti region. He reminded people of himself on November 7 2007 when he thanked the riot policemen for having dispersed peaceful demonstrators. We could not get in touch with Begashvili. He did not answer our phone calls.
Roman Kevkhishvili, a journalist working in Kakheti based Radio Company “Hereti”, considers that Baadur Guliashvili has more chance to become the Regional Governor.
“I do not know Begashvili and cannot say anything about him. But I remember what he did on November 7. If president appoints Gocha Mamatsashvili as a Kakheti Regional governor, he would lose even more because Mamatsashvili was a dictator while working as a Telavi Municipality Governor. In addition to that he prevented journalists from their professional activities. He has criminal record and it contradicts the statements of the Georgian president about the overall fight against criminals. However, I cannot exclude possibility that authority will be grateful for Mamatsashvili’s deed. He is famous as a great falsifier of elections in the region. As for Baadur Guliashvili, although he worked as a head of the Telavi Police Department for three years, he managed to establish normal relationship with local population, “said Roman Kevkhishvili.
District governors will be replaced too. It is difficult to guess whether they will leave the governors of Dedoplistskaro, Sagarejo and Sighnaghi districts if Gia Natslishvili does not resign; because the governors of above-mentioned districts are close to the current regional governor. Moreover, Lekishvili and Khatiashvili are his relatives. In the case Natsvlishvili resigns the district governors of not only already mentioned districts but of Gurjaani, Kvareli and Akhmeta districts too will be rapidly changed.  There is only one information so far, Levan Baghashvili, former chairperson of the municipality fraction of National Movement wants to be a governor of Dedoplistskaro district.