15:20, Wednesday, 22.05.2013
გურჯაანის რაიონულ სასამართლოში ეუთოს წარმომადგენლებს შეურაცხყოფა მიაყენეს. ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის გრძელვადიანი დამკვირვებლები პოლ ვესონი და ნორბერტ ბალდია, სასამართლოს თავმჯდომარე შალვა მჭედლიშვილთან შეხვედრას ცდილობდნენ, რა დროსაც ამ უკანასკნელმა ისინი სამუშაო ოთახიდან გააძევა.
მომხდარის გარკვევას საპრეზიდენტო არჩევნების დამკვირვებელთა მისიის წარმომადგელები თარჯიმნის მეშვეობით ადგილზე შეეცადნენ, თუმცა უშედეგოდ. მისაღებიდან გამოსული მოსამართლე სასამართლოს კანცელარიაში გაიქცა, საიდანაც უცხოელი დამკვირვებლების მისვლისთანავე, სირბილით, ისევ თავის ოთახში დაბრუნდა. კარის ჩაკეტვამდე მან ერთ-ერთი დამკვირვებელი ნორბენტ ბალდია კარში მოაყოლა.
"ასეთი რამ არსად მინახავს. ის რაც აქ მოხდა, სირცხვილია"- განაცხადა ბალდიამ.
ეუთოს სადამკვირვებლო მისიის გრძელვადიანი დამკვირვებლები სასამართლოში საჯარო ინფორმაციის მისაღებად მივიდნენ. მათ სასამართლოს თავმჯდომარესთან შეხვედრა სურდათ, რათა მიეღოთ ინფორმაცია, რატომ განაცხადა უარი მოსამართლემ, საარჩევნო დარღვევებთან დაკავშირებით, ადგილობრივი დამკვირვებლის საჩივრის განხილვაზე.
ა/ო "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" იურისტებმა სასამართლოს სარჩელით 10 იანვარს მიმართეს და რამდენიმე საარჩევნო უბნის შედეგების ბათილად ცნობა მოითხოვეს. მოსარჩელეთა თქმით, მოსამართლე მჭედლიშვილმა მათ მაშინვე სთხოვა, სარჩელის უკან გატანა, რაზედაც უარი მიიღო. "სასამართლოში სარჩელის შეტანის შემდეგ მოსამართლემ შიში ღიად გამოხატა. გვთხოვა, მე რომ არ დავაკმაყოფილებ, სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრეთ და იქ იდავეთო",  რაზედაც გაკვირვება გამოვხატეთ. მოსამართლემ ისიც გვკითხა, მსგავსი სარჩელი კახეთის სხვა სასამარლოშიც თუ შეგვქონდა.
სარჩელს თან ერთვის დოკუმენტები, რომლითაც დასტურდება, რომ არჩევნები გაყალბდა. ასევე, სასამართლოსთვის წარდგენილი მტკიცებულებებით ეჭვსგარეშეა ისიც, რომ საოლქო–საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელობას სისხლის სამართლის დანაშაული აქვს ჩადენილი. სწორედ იმიტომ, რომ მოსამართლე ვერ შეძლებდა უარი ეთქვა ჩვენი მოთხოვნების დაკმაყოფილებაზე, გამოიტანა განჩინება სარჩელის წრმოებაში მიღებაზე უარის თქმის შესახებ, რომელსაც თან ერთვის კიდევ ერთი განჩინება, ხარვეზის დადგენის თაობაზე. აქ აღნიშნულია, რომ მოსარჩელე დამკვირვებელს, დამკვირვებლის მოწმობის მიხედვით, დაკვირვების უფლება ჰქონდა 2007 წლის 27 დეკემბრიდან, 2008 წლის 7 იანვრამდე. შესაბამისად, რადგან სარჩელი სასამართლოში შეტანილია 10 იანვარს, მოსარჩელეს არ აქვს საქმის წარმოების უფლება. ამასთან ერთად, სასამართლოში შექმნეს ოქმი, საიდანაც ვკითხულობთ, რომ სასამართლომ დამკვირვებლის საჩივარში დადგენილი ხარვეზის გამოსასწორებლად მოსარჩელეს მისცა 2 საათი, თუმცა დადგენილ დროში ხარვეზი არ იქნა გასწორებული. ამიტომ, მოსარჩელეს უარი ეთქვა სარჩელის წარმოებაში მიღებაზე. ამავე ოქმში, რომლსაც ხელს აწერენ სასამართლოს კანცელარიის გამგე ნინო ომარაშვილი და მოსამართლის თანაშემწე ნინო ქაჩლიშვილი, მოცემულია, რომ მოსარჩელემ არ ჩაიბარა განჩინება ხარვეზის დადგენის შესახებ, რაც არის სრული სიცრუე. "ამ განჩინების არსებობის თაობაზე არაფერი ვიცოდით, ტელეფონითაც კი არაფერი უცნობებიათ"- აცხადებენ "ადამიანის უფლებათა ცენტრში". ორგანიზაცია საქართველოს იუსტიციის საბჭოსგან მოსამართლე შალვა მჭედლიშვილის დისციპლინური პასუხისმგებლობის საკითხის დაუყოვნებლივ დაყენებას მოითხოვს.
სასამართლოს შენობაში მომხდარი ინცინდენტის შემდეგ ეუთოს წარმომადგენლები ადგილობრივ დამკვირვებლებს შეხვდნენ, ვისგანაც დეტალურად მოისმინეს ინფორმაცია, კახეთის რეგიონში საარჩევნო დარღვევებთან, გაყალბების კონკრეტულ და დაკვირვებლების ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტებთან დაკავშირებით.
ადგილობრივმა დამკვირვებლებმა ეუთოს წარმომადგენლებს, კახეთში არჩევნების გაყალბების დამადასტურებელი ფოტო მასალა და მტკიცებულებებიც გადასცეს.
ეუთოს წარმომადგენლების შეურაცხყოფის ფაქტზე გურჯაანის სასამართლოში კომენტარის გაკეთება არავინ ისურვა. კომენტარი ვერც უზენაესი სასამართლოს პრესსამსახურიდან მივიღეთ.

Judge Insulted OSCE Observers
OSCE observers were insulted at the Gurjaani District Court. Paul Wesson and Norbert Baldia, long-term observers from the Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), tried to meet Shalva Mchedlishvili, the chairperson of the court. The judge expelled them from his quarters.
The observers tried to find out what happened with the support of an interpreter present, but in vain. The judge, having left his quarter, immediately rushed to the chancellery. When foreigners followed him to the chancellery, Mchedlishvili ran back to his quarter again. Before locking his room the judge ran into Norbert Baldia in the door.
“I have never witnessed a situation like this. It is shame,” said Baldia.
The OSCE long-term observers visited the court to receive public information. They wanted to meet the chairperson of the court but the latter categorically refused to issue any kind of information on how the court discussed the complaints of local observers about the violations observed during the elections.
Lawyers for the non-governmental organization Human Rights Center appealed to the court on January 10 and requested to declare results of several election districts invalid. The suitors claim that Judge Mchedlishvili requested them to withdraw their appeals immediately, but lawyers did not agree. “The judge did not try to hide his fear after suits were brought to the court. He asked us to appeal his judgment at the appellate court because he was not going to satisfy it.” We were surprised at his statement. The judge inquired whether we had appealed to any other courts in the Kakheti region with similar complaints.
The suit is based on documents which confirm that the elections were flawed. Based on the documents submitted to the court it is clear that the board of the Precinct Election Commission has committed a crime. Thus, the judge could not reject our appeal because it is part of another verdict concerning violations of election procedures. It states that the observer, who brought the case to the court, according to his/her mandate, had the right to observe the election process from December 27, 2007 until January 7, 2008. Consequently, since the suit was brought to the court on January 10 the suitor does not have the right to discuss the case. In parallel, the court drew up a protocol which states that the court granted the applicant two hours to improve the mistake in the appeal. However the mistake was not improved. Consequently the judge refused to accept the appeal. The protocol, that is signed by Nino Omarashvili, the head of the Court Chancellery and Nino Kachlishvili, assistant to the judge, states that the judge was out of order in not accepting the appeal on the grounds of not correcting the mistake. “We did not have information about that judgment; they have not informed us about it on the phone,” said representatives of the Human Rights Center. The organization demands the Georgian Council of Justice to launch immediate disciplinary actions against Judge Shalva Mchedlishvili.
OSCE observers met local observers regarding the incident and learned about the violations that were observed in Kakheti region; how ballot papers were flawed and how observers were physically assaulted.
Local observers gave OSCE representatives photo materials and proof of the violations observed in the region.
Nobody made comments on the incident at the Gurjaani Court. The spokesperson of the Supreme Court refused to comment on insulting the OSCE observers.