პროკურატურა ჩეჩნეთიდან ლტოლვილს უსაფუძვლოდ დევნის
პანკისის ხეობაში მცხოვრები ჩეჩნეთიდან ლტოლვილები და ადგილობრივი ქისტი მოსახლეობა, 21 წლის გია ხანგოშვილის პატიმრობას აპროტესტებს. ახმეტის პოლიციის თანამშრომლებმა, ხანგოშვილი, 2007 წლის სექტემბერში დააკავეს. პროკურატურა მას პანკისში სამუშაოდ მყოფი ჰოლანდიელი ჟურნალისტების ნივთების ქურდობაში ადანაშაულებს და მისთვის 8 წლით თავისუფლების აღკვეთას ითხოვს. განსასჯელი თავს დამნაშავედ არ სცნობს. ხანგოშვილის ადვოკატი კი მისი პატიმრობიდან დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას მოითხოვს.
ჰოლანდიის მოქალაქეები ხაისბერტ ვაზინგმატი და ჰენკ-იან ვან მაანენი პანკისის ხეობაში ფილმის გადასაღებად 2007 წლის მაისში ჩავიდნენ. მათ ახმეტის რაიონის სოფელ დუისში მცხოვრები ომარ გაურგაშვილის კუთვნილ სახლში ოთახი იქირავეს და დაბინავდნენ. 2007 წლის 2 მაისს, როდესაც აღნიშნულ პირებს ეძინათ, საძინებელი ოთახიდან ვიდეოკამერა, რადიო მიკროფონი, რადიოს სპეცპროგრამა და მეხსიერების ბარათი დაიკარგა. ნივთების ქურდობის შესახებ, ჰოლანდიელი ჟურნალისტებისათვის, დილით გახდა ცნობილი.
"რომ გაიღვიძეს, ტექნიკა ადგილზე აღარ დახვდათ. თარჯიმნის მეშვეობით, რომელიც ამავე სოფელში ცხოვრობს, მაშინვე გვითხრეს და პოლიციას შევატყობინეთ. პარალელურად, თარჯიმანმა რუსლან ხანგოშვილმა, რომელიც ჩვენი ოჯახის ახლობელია, ხეობაში არსებული წეს-ჩვეულებებიდან გამომდინარე, თქვა, რომ თუ ნაქურდალ ნივთებს დააბრუნებდნენ, 500 აშშ დოლარს გადაიხდიდა", - აღნიშნავს ომარ გაურგაშვილი, რომელიც განსასჯელ გია ხანგოშვილის მამაა.
შეტყობინების საფუძველზე, შს ახმეტის რაიონულ განყოფილებაში სისხლის სამართლის საქმე იმავე დღეს აღიძრა. გამოძიება ზვიად თურქიაშვილს დაევალა. როგორც დაზარალებულების თარჯიმანი რუსლან ხანგოშვილი განმარტავს, საღამოს, უცნობმა პირმა მას აცნობა, რომ მოპარული ტექნიკა დუისში მცხოვრები გურამ მარგოშვილის საცხოვრებელი სახლის ეზოში იყო. "ეს ინფორმაცია გამომძიებელს მიღებისთანავე მივაწოდეთ. პოლიციის თანამშრომლებმა მარგოშვილის სახლის ეზოში ჩხრეკა ჩაატარეს და ნივთები ამოიღეს. გამომძიებელმა თურქიაშვილმა გია ხანგოშვილი ამის შემდეგ დააკავა და ბრალი ქურდობაში დასდო", - აცხადებს რუსლან ხანგოშვილი.
გამომძიებლის შუამდგომლობა, გია ხანგოშვილისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით დაპატიმრების შეფარდების თაობაზე, ახმეტის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ლაბაზა დუიშვილმა 2007 წლის 4 სექტემბერს განიხილა და დააკმაყოფილა. ხანგოშვილს ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეეფარდა.
"დაზარალებულების ხაისბერტ ვაზინგმატისა და ჰენკ-იან ვან მაანენის ჩვენებების, შემთხვევის ადგილის დათვალიერების ოქმის, ჩატარებული ჩხრეკის და მოწმეების გურამ და მადინა მარგოშვილების ჩვენებების მიხედვით, ქურდობა გია ხანგოშვილმა ჩაიდინა. ის სტუმრების ოთახში, ჩუმად მაშინ შევიდა, როდესაც მათ ეძინათ და ფარულად დაუფლების მიზნით, ნივთები გაიტაცა. ამით მან ჰოლანდიის მოქალაქეებს 21 300 ევროს ზიანი მიაყენა. ხანგოშვილმა ნივთები გადამალა, შემდეგ კი დანაშაულში მოსალოდნელი მხილებისაგან თავის არიდების მიზნით, ნაქურდალი ნივთები ჩუმად მიიტანა და ჩააწყო გურამ მარგოშვილის საცხოვრებელი სახლის ეზოში არსებულ ჭაში", - ამბობს თელავის რაიონული პროკურატურის პროკურორი ლევან ღვედაშვილი.
განსასჯელის ადვოკატის მტკიცებით კი, მისი დაცვის ქვეშ მყოფი უდანაშაულოა. "გია ხანგოშვილს არავითარი დანაშაული არ ჩაუდენია. ქურდობის დროს ის იმყოფებოდა ბებიასთან, სხვა სახლში, რასაც მოწმეებიც ადასტურებენ. მიუხედავად ამისა, და-ძმა გურამ და მადინა მარგოშვილები ჩვენებებში მიუთითებენ, რომ 2 მაისს, ღამით, დაინახეს როგორ გადავიდა მათ ეზოში გია ხანგოშვილი, რომელსაც ხელში ჩანთა ეკავა. უნდა აღინიშნოს, რომ მარგოშვილებს ასეთი ჩვენებები მიცემული აქვთ მოსალოდნელი პასუხისმგებლობის თავიდან ასაცილებლად. სინამდვილეში, ქურდობა გია მარგოშვილის მიერ არის ჩადენილი, რომელიც როგორც გავიგეთ, პოლიციასთან დაახლოებული ყოფილა. შესაძლოა, მათი აგენტიც არის და ამიტომ ცდილობენ დანაშაული სხვას გადააბრალონ" - ირწმუნება ადვოკატი ასლან ასლანიკაშვილი.
არაერთი მოთხოვნის მიუხედავად, გამოძიებას არ დაუკითხავს სოფელ დუისის მკვიდრი გივი ბორჩაშვილი. იგი მიუთითებს, რომ ქურდობის ღამეს, გურამ მარგოშვილი, ომარ გაურგაშვილის საცხოვრებელი სახლის ახლოს ნახა. "ბნელოდა, მაგრამ ვიცანი, რომ გურამ მარგოშვილი იყო. მას ორი ხელჩანთა მიჰქონდა", - აღნიშნავს ბორჩაშვილი.
ჩვენ რამდენჯერმე შევეცადეთ მარგოშვილებთან გასაუბრებას, მაგრამ უშედეგოდ. მათი სასამართლო პროცესზე მიყვანა ამ დრომდე ვერც პროკურატურამ უზრუნველყო. სასამართლო პროცესი თელავის რაიონულ სასამართლოში უკვე მეორედ გადაიდო. ამ ხნის განმავლობაში განსასჯელის ჯანმრთელობის მდგომარეობა კიდევ უფრო გაუარესდა. მამის, ომარ გაურგაშვილის ცნობით, გია ხანგოშვილი დაკავებამდეც ავად იყო და გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის და ორგანიზაცია "ტექნიკური დახმარება - საქართველოს" ფინანსური მხარდაჭერით, საავადმყოფოში მკურნალობის კურსს გადიოდა. "რაც ციხეშია, მისი ჯანმრთელობა კიდევ უფრო შეირყა. პროკურატურამ შემოგვითვალა, რომ გიამ დანაშაული აღიაროს და საპროცესო შეთანხმების გზით, მინიმალურ სასჯელს მოვითხოვთო, მაგრამ რაც არ ჩაუდენია, რატომ უნდა აღიაროს. თვითონ გიაც კატეგორიულ უარზეა", - გვითხრა განსასჯელის მამამ.
გია ხანგოშვილის საქმით, ცოტა ხნის წინ, არასამთავრობო ორგანიზაცია "ადამიანის უფლებათა ცენტრიც" დაინტერესდა. უფლებადაცვითი ორგანიზაციის იურისტების შეფასებით, სისხლის სამართლის საქმეში არცერთი უტყუარი მტკიცებულება არ არსებობს, რომელიც ხანგოშვილის მიერ დანაშაულის ჩადენას დაადასტურებდა. "თელავის პროკურატურა ჩეჩნეთიდან ლტოლვილს უსაფუძვლოდ დევნის" - ნათქვამია ორგანიზაციის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
ხანგოშვილის გათავისუფლებას პანკისის ხეობაში მცხოვრები ჩეჩნეთიდან ლტოლვილები და ადგილობრივი ქისტი მოსახლეობაც ითხოვს. ისინი დახმარებას საერთაშორისო ორგანიზაციებს სთხოვენ.

Chechen Refugees living in Pankisi Valley and local Kist population are up in arms in protesting the arbitrary detention of Gia Khangoshvil, a twenty-one-year-old Chechen refugee. Police officers of the Akhmeta Department arrested Khangoshvili in September of 2007. The prosecutor’s office officially blames the detainee for having robbed two Dutch journalists who had arrived in Pankisi Valley to make a film. The Prosecutor’s Office is now demanding an eight-year sentence for Khangoshvili. The accused has not pleaded guilty of having committed the alleged crime and his attorney is now demand that his client be immediately released for a lack of evidence.
Dutch citizens Gijsbert Wassinkmaat and Henk-Yan Van Maanen arrived in Pankisi Valley in May of 2007 to produce a film. They rented a room in the house of Omar Gaurgashvili, a resident of the village of Duisi in the Akhmeta District. On May 2 2007, when the journalists were sleeping a video-camera, a radio microphone, special program for radio and a memory card disappeared from their room. The journalists learned about the robbery only in the next morning.
“When they woke up the equipment was simply not there. They informed us about the incident soon with the support of the interpreter and we reported to the police too. In parallel to it interpreter Ruslan Khangoshvili who is a close person of my family, said that if the stolen items were returned that he was ready to pay 500 USD, as the local tradition demanded,” said Omar Gaurgashvili, who is father of Gia Khangoshvili.
Akhmeta Police Department launched criminal case based on the incident on the same day. Zviad Turkiashvili headed up the investigation. Ruslan Khangoshvili, the interpreter of the victims, explained that in the evening a strange person informed him that the stolen equipment was in the yard of Guram Margoshvili’s house. “We told the investigator information immediately. Police officers searched the yard of Guram Margoshvili and found the stolen items.  Investigator Turkiashvili arrested Gia Khangoshvili and charged him with the thief,” said Ruslan Khangoshvili.
On September 4 2007 Labaza Duishvili, judge at the Akhmeta District Court discussed the case on Gia Khangosvhili; the investigator had requested an extended period of initial detention for the accused. The judge satisfied the demand and sentenced Khangoshvili to two-month preliminary imprisonment.
“Based on testimonies of the victim people, Gijsbert Wassinkmaat and Henk-Yan Van Maanen, search report of the scene of accident and testimonies of the witnesses Guram and Madina Margoshvilis, Gia Khangoshvili had committed the crime. He crept into the room of the guests where they were sleeping and stole their equipment. Consequently, the Dutch citizens suffered a financial loss of 21, 300 Euros. Khangoshvili hid the stolen stuff and later, in order to avoid possible punishment he took the robbed things to the yard of Guram Margoshvili and placed the items in the well that is located there,” said Levan Ghvedashvili, Telavi District Prosecutor.
The attorney of the accused claims that his client is innocent. “Gia Khangoshvili has not committed a crime. He was at his grandmother’s house when the incident occurred which witnesses have also confirmed. Despite that Guram and Madina Margoshvilis, the sister and brother, pointed out in their testimonies that at night of May 2 they saw Gia Khangoshvili get into their yard who was carrying a bag in his hand. It must be pointed out that testimonies made by the two Margoshvilis are aimed at avoiding their own criminal liability. In fact Gia Margoshvili committed the crime but later it was learned that he was in close relations with one of the police officers. Moreover, he might have even been an agent working with the police.  It does seem that the representative of the law and the Margoshvilis have tried to lay blame on a stranger for the crime,” stated Aslan Aslanikashvil, an attorney
Despite several demands the investigation has not interrogated Givi Borchashvili, a resident of Duisi. He claimed that he saw Guram Margoshvili near Omar Gaurgashvili’s house on the night of the robbery. “It was dark but I recognized him; it was Guram Margoshvili. He was carrying two bags,” said Borchashvili.
We tried to interview Margoshvilis several times but to no avail.  Neither did the Prosecutor’s Office have success in managing to bring him to the court hearing. The trial has been postponed for the second time because of his absence. The health conditions of the accused have since worsened. Omar Gaurgashvili, the father of the accused, reported that Gia Khangoshvili was ill before detention too and was using a medical treatment with the support of UN High Commissionaire for Refugees and another organization, “Technical Assistance to Georgia”.
However, he added “Since imprisonment, my son’s health conditions have seriously deteriorated. The Prosecutor’s Office suggested that we enter a guilty pleas and afterwards they would ask for minimal punishment through a plea-bargain agreement. My question is why should my son say he is guilty when his is not?  Gia categorically denies the allegations against him,” said the father of the accused.
Non-governmental organization Human Rights Center became interested in the case on Gia Khangoshvili a short time ago. The lawyers from the center assessed that valid and convincing evidence does not exist in the case against Khanoshvili … and that “Telavi’s Prosecutor’s office persecutes Chechen refugee without any legal grounds,” stated the press-release that was distributed by the Human Rights Center.
Chechen refugees residing in Pankisi Valley as well as the local Kist population are now demanding that Khangoshvili be released. They have also urged international organizations to assist them in this effort.