ცერებრალური დამბლით დაავადებული ბავშვთა სკოლა–პანსიონის აღსაზრდელები უწყლობით იტანჯებიან
ცერებრალური დამბლით დაავადებულ ბავშვთა გურჯაანის სკოლა-პანსიონი, საქართველოში, ამ ტიპის ერთადერთი სახელმწიფო დაწესებულებაა. სკოლას 100-მდე ცერებრალური დამბლით დაავადებული აღსაზრდელი ჰყავს. უკვე მეშვიდე თვეა, პანსიონი სასმელი წყლის გარეშეა დარჩენილი, რაც ისედაც მძიმე მდგომარეობაში მყოფი ბავშვების ჯანმრთელობას, კიდევ უფრო აუარესებს.
სკოლა–პანსიონის დირექტორის, მარინა ჭუჭულაშვილის ცნობით, სექტემბრამდე ისინი სასმელი წყლით სკოლის ტერიტორიაზე არსებული ჭაბურღილიდან სარგებლობდნენ. „გასული წლის აგვისტოს ბოლოს, მოწყობილობა, რომლითაც ჭაბურღილიდან წყალს ვიღებდით, გაცუდდა და მას შემდეგ გაუსაძლის მდგომარეობაში ვართ. ქალაქის წყალკანალი წყალს იშვიათად გვაწვდის და იმასაც სასმელად არ ვიყენებთ, რადგან ამბობენ, რომ დაბინძურებულია. წყალს თანამშრომლები ხელით და ზოგჯერ მანქანითაც ახტალის წყაროდან ვეზიდებით, რაც ძალიან რთულია. არის შემთხვევები, როცა საერთოდ უწყლოდ ვართ. ამის შესახებ რაიონის ყოფილ ხელმძღვანელობას დახმარება რამდენჯერმე ვთხოვეთ, მაგრამ უშედეგოდ. სკოლის ბიუჯეტი კი მწირია და იმის საშუალება არ გვაქვს, რომ ტექნიკა საკუთარი ხარჯებით შევაკეთოთ. მართალია 1500 აშშ დოლარი, რომელიც მოწყობილობის აღდგენას სჭირდება, ბევრი არ არის, მაგრამ ბავშვების კვების ან მათი მოვლის ფულს ვერ დავზოგავთ, სახარბიელო პირობები ისედაც არ არის“, - აღნიშნავს მარინა ჭუჭულაშვილი. მისივე ცნობით, ცერებრალური დამბლით დაავადებული ბავშვთა სკოლა-პანსიონი, რამდენიმე დღეში, შესაძლოა, საერთოდ უწყლოდ დარჩეს, ანუ „გურჯაანის წყალკანალმა“, სკოლას წყლის მიწოდება საერთოდ შეუწყვიტოს.
„წყალკანალმა მოგვწერა, რომ თუ არ დავფარავთ ძველ დავალიანებას 600 ლარის ოდენობით და ასევე საკუთარი ხარჯებით არ დავამონტაჟებთ მრიცხველს, წყლის მოწოდებას საერთოდ შეგვიწყვეტენ. ეს ჩვენთვის ძალიან რთული იქნება. პრაქტიკულად, ვერ შევძლებთ სკოლა – პანსიონის შენობების დასუფთავებას, ვერ დავბანთ ბავშვებს, ბოლოს და ბოლოს საჭმლის მომზადებაც კი გაგვიჭირდება“, - ამბობს დირექტორი.
„გურჯაანის წყალკანალში“ არ უარყოფენ, რომ დავალიანების გადაუხდელობის შემთხვევაში, ცერებრალური დამბლით დაავადებულ ბავშვთა სკოლას სასმელი წყლის მიწოდება შეუწყდება. „დაწესებულებას აქვს დავალიანება, ასევე არ აქვს მრიცხველი და არ ვიცით რა ოდენობის წყალს მოიხმარს. როცა არის წყალი, მაშინ მაინც ხომ მოიხმარენ, თუნდაც კვირაში ერთხელ. თუ ჩვენი მოთხოვნები არ დაკმაყოფილდება, ბუნებრივია, წყლის მიწოდებას შევწყვეტთ. დავალიანების დაფარვის და მრიცხველის დამონტაჟების აუცილებლობის შესახებ, ჩვენ სკოლა – პანსიონი ადრეც გავაფრთხილეთ, მაგრამ ამაოდ“, - აცხადებს „წყალკანალის“ დირექტორი გივი ლაზარიაშვილი.
როგორც გურჯაანის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარემ თამაზ აბრამიშვილმა გვითხრა, საკრებულოსთვის კონკრეტულად ამ პრობლემის შესახებ უცნობია.
„ცერებრალური დამბლით დაავადებულ ბავშვთა სკოლა – პანსიონს სასმელი წყლის პრობლემა რომ აქვს, ამის თაობაზე ინფორმაცია არ გვაქვს, თუმცა ვგეგმავთ ქალაქის სკოლებს და მათ შორის სკოლა – პანსიონსაც, კომუნალური პრობლემების მოგვარებაში დავეხმაროთ. ამისათვის, ადგილობრივ ბიუჯეტში შესაბამისი ხარჯებიც გვაქვს გათვალისწინებული“, - აღნიშნავს საკრებულოს თავმჯდომარე.
სკოლა – პანსიონის ხელმძღვანელობა დახმარებას ითხოვს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, აღსაზრდელების მშობლები ყურადღების მისაქცევად საპროტესტო აქციების გამართვას აპირებენ.

The Special School for Cerebral Palsy is Suffering due to a Lack of Water
The Gurjaani Boarding School for Children with Cerebral Palsy is the only state establishment of its kind in Georgia. There are nearly 100 students in the school. The boarding school has not been supplied with water for seventh months already. The situation exacerbates the hard living conditions of the children.
Marina Chuchulashvili, the director of the boarding school, reported that they used the water from the well located in the schoolyard. “Late in August of 2007 the tools which we were used to get the water from the well broke. Ever since, we have been suffering without water. The water company supplies us with water very rarely and we cannot use it for drinking; people claim it is polluted. The personnel gets water from the Akhtala Stream by car or by hand. There are instances when we do not have any water at all. We have petitioned the local government for help, but in vain. The budget of the boarding school is too small to repair the equipment ourselves. Although the 1 500 USD necessary to repair the well is not a large sum, we cannot spend the money assigned for the children’s nutrition and medical treatment; we have many other problems apart from that,” said Ms. Chuchulashvili. She added that in several days the school might remain without water; the Gurjaani Water Company will supposedly not supply the school with water in the future.
“The Water Company wrote to us that unless we pay 600 GEL of an old debt and install the meters with our funds they will not supply us with water anymore. It will be very difficult for us. In fact, we will not be able to clean the school, to wash the children and to prepare meals,” said the director.
Employees of the “Gurjaani Water Company” do not deny the fact that the boarding school will not be supplied with water because of accumulated debts. “The school has debts and does not have a meter. So we do not know how much water they spend. They use the water at least once a week, but they do not pay for it. Unless our requests are satisfied we will not supply them with water anymore. We warned them about these problems some time ago, but they did not listen,” said Givi Lazariashvili, the director of the Water Company.
Tamaz Abramishvili, the chairperson of the Gurjaani Municipality Board, reported that they do not have any information about the above-mentioned problems.
“We do not have any information about the water problems of the boarding school for children with cerebral palsy. However, we plan to investigate all schools in Gurjaani, including the boarding school. We will support the schools to resolve their problems regarding utilities. We have allocated an appropriate amount of funds in the local budget as well,” said the chairman of the Municipality Board.
The administration of the boarding school urges the local government to help. If not, the parents of the school’s students will hold protest demonstrations to attract attention from the government.