06:48, Friday, 24.05.2013
გენერალური პროკურატურის სტატისტიკური მონაცემებით, რეგისტრირებული დანაშაულების რიცხვმა მნიშვნელოვნად იკლო. ოფიციალური ინფორმაციით, შემცირდა მძიმე და განსაკუთრებით მძიმე დანაშაული, გაიზარდა დანაშაულის გახსნის მაჩვენებელი. თუ 2006 წლის ნოემბერში მძიმე დანაშაულის 1960 შემთხვევა დაფიქსირდა, 2007 წლის ნოემბრის ჩათვლით 1012 დანაშაულია აღრიცხული. გენპროკურატურა იტყობინება, რომ მძიმე დანაშაულის შემცირება 2008 წელსაც აღინიშნება, რასაც ექსპერტები არ ეთანხმებიან.
თებერვალში, ლაგოდეხის რაიონის სოფელ ულიანოვკაში, სანადირო თოფიდან გასროლით დავით მეტრეველმა, 36 წლის მალხაზ გოგოლაძე მოკლა. მკვლელობა სოფლის მახლობლად მდებარე ტბასთან მოხდა, სადაც გოგოლაძე თევზსაშენს დარაჯობდა. გარდაცვლილის დედის ირა გოგოლაძის თქმით, მალხაზი ნაწამები იყო და ტყვიები სხეულის სხვადასხვა ადგილზე ჰქონდა მოხვედრილი. დავით მეტრეველმა ჩადენილი დანაშაული აღიარა. ფაქტზე აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე სსკ-ის 108-ე მუხლით.
6 მარტს, სიღნაღის რაიონის სოფელ მაღაროში, 17 წლის ბექა ბაინდურაშვილს, თანასოფლელმა თემურ სოზაშვილმა, ურთიერთშელაპარაკების ნიადაგზე ნაჯახით სასიკვდილო ჭრილობა მიაყენა. დანაშაულში ეჭვმიტანილი პოლიციამ მალევე დააკავა. მომხდარზე სისხლის სამართლის საქმე განზრახ მკვლელობის მუხლით აღიძრა.
საზარელი მკვლელობა მოხდა გურჯაანის რაიონის სოფელ ბაკურციხეშიც. გურამ ნიკოლაშვილმა გულში დანის ჩარტყმით 25 წლის მამუკა სონღულაშვილი მოკლა. მკვლელობის მოტივი შეცდომით გაგზავნილი სმს-ი გახდა.
3 აპრილს, თელავის რაიონის სოფელ აკურაში მცხოვრები 24 წლის ნიკა ხატიაშვილი, თანასოფლელებმა, სოფლის მახლობლად ხეზე ჩამომხრჩვალი იპოვეს. ახლობლების განცხადებით, ხატიაშვილი დილით ძროხების სამწყემსად იყო წასული, საღამოს კი ის გარდაცვლილი ნახეს. ერთ-ერთი ვერსიით, მკვლელობა საქონლის დაყაჩაღებას უკავშირდება. გარდაცვლილს სხეულზე ძალადობის ნიშნები აღენიშნებოდა.
ბოროტმოქმედებმა განსაკუთრებული სისასტიკით მოკლეს ლაგოდეხის რაიონის სოფელ ლელიანში მცხოვრები 49 წლის ნუგზარ ტყემალაძე. ამ უკანასკნელმა საკუთარ ეზოში საქონლის ქურდები შენიშნა, რა დროსაც მას დანით 16 ჭრილობა მიაყენეს.
მკვლელობა მოხდა ყვარლის რაიონის სოფელ ახალსოფელშიც. 1979 წელს დაბადებულმა ვალერი ტერესოვმა, 1981 წელს დაბადებული ილია ბუზალაძე მოკლა.
პოლიციის ინფორმაციით, გივი ჭინჭარაულმა, რომან და ვალერი კასიანოვებმა, ბინაზე ყაჩაღური თავდასხმის დროს, ფიზიკური ძალის გამოყენებით მოკლეს დედოფლისწყაროში მცხოვრები 63 წლის ეთერ მაისურაძე.
ეს ფაქტები, კახეთის რეგიონში, თებერვალში, მარტსა და აპრილში მომხდარი მძიმე დანაშაულების არასრული ჩამონათვალია. ჩვენი არაერთი მოთხოვნის მიუხედავად, შს კახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს ხელმძღვანელობამ არ მოგვაწოდა ინფორმაცია, 2008 წელს, ზუსტად რამდენი და რა სახის დანაშაულია კახეთში მომხდარი.
"საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მე-3 მუხლის მე-4 პუნქტის "ა" ქვეპუნქტის შესაბამისად, ვერ მოგაწვდით ინფორმაციას. ამ კოდექსის მოქმედება არ ვრცელდება პოლიციის ორგანოებზე",- ასე ახსნა საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე უარი, სამმართველოს უფროსის მოადგილემ გოჩა თედიაშვილმა.
ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების განცხადებით, რეგიონში კრიმინალური ვითარება 2008 წლის 5 იანვრის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ გაუარესდა.
"არჩევნების შემდეგ შს რეგიონული სამმართველოს ხელმძღვანელობა შეიცვალა. სამმართველოს უფროსად, თბილისის პოლიციის ყოფილი ხელმძღვანელი ირაკლი ქადაგიძე დაინიშნა. ვფიქრობთ, რომ ამ საკადრო ცვლილების განხორციელება, კახეთში, მმართველი პარტიის საპრეზიდენტო კანდიდატის მიხეილ სააკაშვილის არადამაჯერებელმა გამარჯვებამ განაპირობა. ცხადია, საკადრო ცვლილების შემდეგ პოლიცია გაცილებით მეტად არის გადართული საარჩევნო საკითხების მოგვარებაზე. კანონი კრძალავს, მაგრამ სამართალდამცავები წინასაარჩევოდ პირდაპირ ეწევიან "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" აგიტაციას, ზეწოლას ახდენენ მოქალაქეებზე და ა.შ. პოლიციას აღარ რჩება დრო, რომ საზოგადოებრივი წესრიგი დაიცვას და დანაშაულს ებრძოლოს. უწყება ხელისუფლების შესანარჩუნებლად მუშაობს",- ამბობს არასამთავრობო ორგანიზაცია "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" იურისტი ლია ხუროშვილი.
აღსანიშნავია ისიც, რომ კრიმინალური მდგომარეობა უკიდურესად გართულდა თბილისში მაშინაც, როცა ქალაქის პოლიციას, შს კახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს ამჟამინდელი უფროსი ირაკლი ქადაგიძე ხელმძღვანელობდა.
"საქართველოს სამოქალაქო განვითარების ასოციაციის" აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი ბოკერია, რეგიონში მძიმე დანაშაულების მატებას რამდენიმე ფაქტორს უკავშირებს. "ერთ-ერთი პირველი ამ დროისათვის, ალბათ, არჩევნებია. "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" გასამარჯვებლად მთელი სახელმწიფო მანქანა მუშაობს. საგულისხმოა ისიც, რომ ბოლო დროს საზოგადოება კრიმინალის მიმართ გულგრილი გახდა. არ გამოვრიცხავ, რომ დანაშაულის მატება მეტნაკლებად პოლიციის რეფორმითაც იყოს გამოწვეული. სისტემაში ბევრი არაპროფესიონალი მუშაობს", - აღნიშნავს ბოკერია.
ექსპერტები ვარაუდობენ, რომ შესაძლოა, არჩევნებამდე და არჩევნების შემდეგ კრიმინალური ვითარება კიდევ უფრო გამწვავდეს.

Political Motivated Spike in Murder Rate in East Georgia
Based on the official the statistics of the Prosecutor General’s Office the actual number of registered crimes has been significantly reduced. Moreover, it is officially reported that the number of grave and (especially grave crimes) has been very much reduced. In the same line of reporting, the number of solved crimes has actually increased. A total of 1,960 cases grave crimes were registered in November of 2006; 2007, 1 012 crimes were registered, which is through the month of November. The Prosecutor General’s Office reported that the number of grave offenses was also reduced in 2008. However, in spite of all the good news, such figures have not been confirmed by the experts who should know best.
In February of 2008 Davit Metreveli killed thirty-six-year-old Malkhaz Gogoladze in the village of Ulianovka in the Lagodekhi District. The murder scene was at the lake outside the village where Gogoladze was tending a fish-farm. Ira Gogoladze, the mother of the murder victim, said that Malkhaz was first tortured and had bullet wounds at various locations on his body. Davit Metreveli pleaded guilty and the criminal case was opened under the Criminal Code, Article 108.
On March 6 seventeen-year-old Beka Baindurashvili, a resident of the village of Magharo in Sighnaghi District, was murdered by Temur Sozashvili, a resident of the same village. As a result of argument Sozashvili killed Baindurashvili with an axe. Police soon arrested the accused followed what may have been an accident. A criminal case was launched and it yielded a charge of premeditated murder.
There was a grave murder in the village of Bakurtsikhe in the Gurjaani District. Guram Nikolashvili killed twenty-five-year-old Mamuka Songhulashvilli with knife in the village of Bakurtsikhe. The motive for the murder was that improperly sms messages had been sent.
On April 3 villagers found twenty-four-old Nika Khatiashvili hanging close the village of Akura in the Telavi District. Relatives stated Khatiashvili had gone to check the pasture and later that the evening he was found dead. One version of the murder makes a connection to there having been a robbery. Some injuries were found on the body of the dead man.
Forty-nine-year-old Nugzar Tkemaladze, a resident of the village of Leliani in Lagodekhi District was killed with a high degree of cruelty. The victim noticed robbers in his yard and the criminals responded by stabbing him a total of 16 times.
There was a murder in the village of Akhalsopeli in Kvareli District too. Two young men of approximately the same age had an encounter and Valeri Teresov killed Ilia Buzaladze
Law enforcers reported that Givi Chincharauli, Roman and Valeri Kaianovs killed a sixty-three year old woman, Eter Maisuradze in her home.
All these accidents occurred in Kakheti Region in February, March and April. Despite our many requests the Kakheti Regional Main Department of the Internal Ministry has refused to provide us with the information as just how many such violent crimes occurred in 2008 throughout the region.
“In accordance of the Article 4, paragraph IV-a.; of the Georgian General Administrative Code … we are unable to provide you with the requested information. Demands of the law do not apply to police institutions,” Gocha Tediashvili, Deputy Head of the Police Department, explained the reason why they refused to share public information.
Representatives of the local NGOs state that the criminal situation has been worsened since Presidential Elections on January 5, 2008 in the region.
“After the elections the board of the Regional Department of the Internal Ministry was changed. Irakli Kadagidze, the former head of the Tbilisi Police Department, was appointed as the new head of the regional department. I think similar personnel changes were the results of the slim victory of Mikheil Saakashvili in January’s snap presidential elections in the region. It is evident that after the personnel changes, the law enforcement bodies have been more involved in resolving various election problems. Although it is illegal, police officers are active in politics and are busy in making positive statements in favor of the United National Movement. Police do not have the time to be occupied with protecting public order and fighting crime. The institution works to support the government to keep their positions,” said Lia Khuroshvili, a lawyer for the Human Rights Centre.
It is noteworthy that criminal situation has particularly aggravated when Irakli Kadagidze was the head of the Tbilisi Police Department.
Giorgi Bokeria, Executive Director of the “Association for the Development of the Georgian Civil Society”, connects the worsened criminal situation in the region with several factors. “On of the most urgent at this moment is the approaching election period. The entire state apparatus is working to support United National Movement. It is clear that Georgian society as a whole has become indifferent to such a crime. I do not exclude the possibility that it has resulted from the reforms implemented in the police. Many non-professionals are now working in the system,” said Bokeria.