„დიდი ყიდვა-გაყიდვა“ ჰოსპიტალურ სექტორში
„ადამიანის უფლებათა უნივერსალური დეკლარაცია“ განმარტავს, რომ ყველა ადამიანს აქვს უფლება, ჰქონდეს ცხოვრების ისეთი პირობები, რომლითაც დაცული იქნება მისი ჯანმრთელობა და სრულფასოვანი არსებობა. ჯანდაცვის უფლება აქვს, ყველას, განურჩევლად მისი ეროვნების, რწმენისა თუ სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობისა. ბუნებრივია, ამ საერთაშორისო დოკუმენტში ქართველიც იგულისხმება, მისი ჯანმრთელობის დაცვისა და სხვა დანარჩენი უფლებით.
ამ უფლებების უზრუნველყოფა, რა თქმა უნდა, ხელისუფლების ერთერთი უპირველესი მოვალეობაა. მთავარია, იგი გრძნობდეს ამ პასუხისმგებლობას. „ალბათ ქართველი ხალხი მადლიერი იქნება მთავრობის გადაწყვეტილებით, ჯანდაცვის სფეროში სერიოზული რეფორმა განხორციელდეს. სულ რამდენიმე წელიწადში საქართველოში ჩვენ გვექნება განახლებული საავადმყოფოები და მაქსიმალური პირობები, რათა როგორც ექიმებმა, ისე პაციენტებმა თავი კომფორტულად იგრძნონ“, - ეს განცხადება ჯანდაცვის ყოფილმა მინისტრმა ლადო ჭიპაშვილმა ჰოსპიტალური სექტორის განვითარების გენერალური გეგმის პრეზენტაციაზე გააკეთა. ამ განცხადებას საქართველოში საავადმყოფოების პრივატიზაციის პროცესის დაწყება მოჰყვა, რომელიც იმთავითვე საზოგადოების (ძირითადად მედიკოსების) განსჯის საგანი გახდა.
„ყიდიან საავადმყოფოებს და არავინ იცის, სამაგიეროდ რა იქნება. ალბათ, მასიური უმუშევრობა და პაციენტთა გამუდმებული წუწუნი, რომ არ აქვს მკურნალობისთვის საკმარისი თანხა. იმ საავადმყოფოში, რომელსაც ინვესტორი იყიდის და მის ექსპლუატაციაში გაშვებას მილიონობით ფულს დახარჯავს, ბუნებრივია, მომსახურების ღირებულება საკმაოდ სოლიდური იქნება. ეს კი, იმას ნიშნავს, რომ ბევრ მოქალაქეს მკურნალობის საშუალება არ ექნება“, - ამბობენ ექიმები.
საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, ჰოსპიტალური რეფორმის ფარგლებში საპრივატიზაციოდ 193 სამედიცინო დაწესებულებაა გატანილი. აქედან 175 რეგიონში, ხოლო 18 დედაქალაქში არსებული საავადმყოფოა. სახელმწიფო ბალანსზე მყოფი საავადმყოფოები ინვესტორებს ლოტებად გადაეცემათ. მათ სამი წლის ვადაში უნდა შეასრულონ დაკისრებული ვალდებულება და შედეგიც დადონ.
„პრივატიზაციის მიზეზი ის გახდა, რომ სახელმწიფოს აღარ ძალუძს ამ კლინიკების შენახვა. მას  არ ყოფნის რესურსი, რომ უზრუნველყოს პაციენტის მაღალტექნოლოგიური სერვისი. ასევე, ეკონომიური თუ გეოგრაფიული ხელმისაწვდომობა. კერძო სექტორი გაცილებით უკეთ მოუვლის ამ დაწესებულებებს. კერძო სტრუქტურა თავის თავში  თვითრეგულაციას მოიაზრებს. ამის  საუკეთესო მაგალითი ჩვენი სამედიცინო ცენტრია“, - აცხადებს დასავლეთ საქართველოს ინტერვენციული მედიცინის ცენტრის გენერალური დირექტორი კახა ნურალიძე.
აღნიშნული კლინიკა, რომელიც ქუთაისში 2006 წლის 16 იანვრიდან ფუნქციონირებს, დღემდე რჩება „ვარდების მთავრობის“ გამუდმებული ტრაბახის საგნად. მიუხედავად იმისა, რომ ისიც, ქუთაისის სხვა საავადმყოფოების მსგავსად,  „ბლოკ-ჯორჯიამ“, „ავერსმა“ და „პსპ“-მ შეიძინეს, ამ ეტაპზე მაინც სახელმწიფო კლინიკად რჩება. ამის მიზეზად კი, პრივატიზაციის პროცესის დაუსრულებლობა სახელდება.
„ქართულ-ჩეხური სამშენებლო კომპანია „ბლოკ-ჯორჯიას“ მეშვეობით საქართველომ ევროპული სტანდარტებით აღჭურვილი, უნიკალური კლინიკა მიიღო. მიუხედავად იმისა, რომ ამ იდეას ბევრი მოწინააღმდეგე ჰყავდა, გასაკეთებელი მაინც გაკეთდა და დღესდღეობითაც იგი არ უთმობს პირველობას არც ერთ საავადმყოფოს საქართველოში. აქ ბევრი ისეთი მნიშვნელოვანი ოპერაცია ჩატარდა, რომლის ჩატარება სხვა კლინიკაში უბრალოდ შეუძლებელი იქნებოდა. ამ კლინიკის აშენება თავის დროზე მაღალტექნოლოგიური სამედიცინო სერვისის არარსებობამ გამოიწვია. დასავლეთ საქართველოში, რომელიც ღვთის ანაბარა იყი მიტოვებული, აუცილებლად უნდა შექმნილიყო ასეთი უნიკალური სამედიცინო ცენტრი“, - ამბობს კახა ნურალიძე.
მართალია, ქუთაისის კლინიკა ევროპიდან ჩამოტანილი საუკეთესო ტექნიკით აღჭურვეს და დედაქალაქიდან მაღალკვალიფიციური სპეციალისტებიც ჩამოიყვანეს, მაგრამ საზოგადოებაში უკმაყოფილება მაინც გაჩნდა. მოსახლეობა სერვისის ფასებს დღემდე „უჩივის“.
„კარგია, მაგრამ ძვირია. დედაჩემს ხერხემლის თიაქრის ოპერაცია გავუკეთე და თითქმის 2000 ლარი დამიჯდა. საიდან უნდა მოიტანო ამდენი ფული მაშინ, როცა ქვეყანაში მასიური უმუშევრობაა. რაც შეეხება მედ-პერსონალის პროფესიონალიზმს და მომსახურების კულტურას, ნამდვილად დასაფასებელია. მადლობის მეტი არაფერი მეთქმის“, - ამბობს ქუთაისელი ნატო გოდუაძე.
სამედიცინო ცენტრის დირექტორი ფასების სიდიდეს მომსახურების მაღალი დონით ხსნის. ნურალიძის აზრით: „ქუთაისში 64 შრიანი კომპიუტერული ტომოგრაფია დაიდგა მაშინ, როცა აქ კომპიუტერული ტომოგრაფია საერთოდ არ არსებობდა. ასეთი აპარატი პოსტსაბჭოთა სივრცეში არცერთ ქვეყანაში არ იყო. თბილისში იგი რამდენიმე თვის წინ ჩამოიტანეს. ჩვენ კი, უკვე მესამე წელია გვაქვს. ბუნებრივია, ფასები მიზერული ვერ იქნება. არ შეიძლება იყოს. დამერწმუნეთ, ადამიანი, რომელიც სამკურნალოდ აქამდე თბილისსა და ქუთაისს შორის დარბოდა და გარდა ოფიციალური ღირებულებისა, ექიმებს ე.წ. „ლევ ფულსაც“ უხდიდა, მკურნალობა გაცილებით ძვირი უჯდებოდა. მნიშვნელოვანია ის გარემოება, რომ ჩვენთან ასამდე მაღალპროფესიონალი ექიმი მუშაობს, რომლებიც მოწვეული არიან როგორც დედაქალაქიდან, ისე საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან. სხვაგან კი, ეს არ ხდება.“
სანამ  ქუთაისის დანარჩენ საავადმყოფოებს ინვესტორები გაარემონტებენ და   „ფუნქციურად დატვირთავენ“, ქუთაისის პაციენტები დასავლეთ საქართველოს ეროვნულ სამედიცინო ცენტრს უნდა დასჯერდნენ. 100-130 საწოლიანი კლინიკა, საკმაოდ სოლიდური ფასების (აქ ოპერაციები 5000-დან 8300 ლარამდე მერყეობს) მიუხედავად, პაციენტთა სიმცირეს არ უჩივის. სამაგიეროდ, არსებობს ინფორმაცია, რომ დანარჩენ ადგილობრივ კლინიკებს „მუშაობა ჩაუვარდათ“. ამის გარდა, ექიმები უკვე მოსალოდნელ შემცირებებზეც ნერვიულობენ.
„ყველას მიეცემა საშუალება გამოავლინოს საკუთარი შესაძლებლობები. ექიმები გადამზადდებიან და თუ ვინმე თავს ვერ გამოიჩენს, ამაში დამნაშავე თვითონ იქნება. ადამიანის უფლებები (როგორც ექიმის, ისე პაციენტის) დაცული უნდა იყოს ყოველთვის. ნებისმიერი არაპროფესიონალი კადრი კლინიკაში , ეს ნიშნავს ამ უფლებების დარღვევას. არაპროფესიონალი ექიმი კლინიკაში, ესაა ჩვეულებრივი  შეიარაღებული დამნაშავე. ასე  რომ, დროა, ყვალაფერი თავის ადგილზე დალაგდეს“, - ამბობს ნურალიძე.
და სანამ ყველაფერი თავის ადგილზე დალაგდება და „დიდი ყიდვა-გაყიდვაც“ დასრულდება, ქუთაისის საავადმყოფოების ხელმძღვანელები კომენტარის გაკეთებისგან თავს იკავებენ. მათ, ისევე როგორც დანარჩენ ექიმებს,  საკუთარ შესაძლებლობებში არა, მაგრამ იმაში კი ნამდვილად ეპარებათ ეჭვი, რომ პროცესები უმტკივნეულოდ და მხოლოდ პროფესიონალიზმის გათვალისწინებით ჩაივლის.
სამაგიეროდ, ამ თემებზე ბევრს საუბრობენ თბილისელი ექიმები. ამ თემაზე „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ თბილისის ოფისი მუშაობს ჟურნალისტურ გამოძიებაზე, რომელსაც უახლოეს მომავალში შემოგთავაზებთ.

“Great Trade” In the Hospitals Sector
“Universal Declaration on Human Rights” states that everyone has the right to a standard of living adequate to satisfy their health and well-being. Everyone has the right to good health regardless of his or her ethnicity, belief and social-economical conditions. It is natural that this international document applies to Georgian Citizens too concerning their rights for health protection and other rights.
One of the main priorities for any government should be the protection of these rights. The principle point is that the government should feel responsible. “Georgian people will be grateful to their authorities if the latter decides to carry out serious reforms in field of public health. After several years we will have renovated hospitals and optimal conditions for doctors and patients so that they can feel comfortable in hospitals,” stated Lado Chipashvili, former Minister of Healthcare when he presented the General Plan for the Development of the Hospital Sector. The presentation was followed by a discussion on the privatization process of the hospitals throughout Georgia. This process has become a topic of public contention lately, particularly from doctors.
“They are the selling hospitals and nobody knows what the situation will be in future. We will face mass unemployment and constant complaints from patients who won’t have enough money to pay for medical treatment. A hospital will be purchased by an investor, which will spend millions of GEL to equip it. This will be followed by the imposition of high prices for medical treatment; it is quite natural. Thus, many people will not be able to afford treatment,” said doctors.
According to the Georgian Ministry of Healthcare, 193 medical institutions have been included on the privatization list, 175 of which are located in the regions and 18 in the capital. The state-owned hospitals will be assigned to investors based on their bids. They are required to carry out assumed responsibilities within three years and present the results of their activities.
“The reason for privatization was the state’s inability to maintain those hospitals. The state cannot come up with enough resources to provide high-technological services to patients. The reason is also due to economical and geographical access. Private companies will take better care of these institutions. Ownership in private hands is associated with self-regulation and efficiency. The current condition of our medical centers is a perfect example for the need for such a new situation,” said Kakha Nuralidze, Director General of the Intervention Medical Centre of the Western Georgia.
This clinic has been functioning in Kutaisi since January 16, 2006 and remains a topic for boasting bt the “Rose Government”. Although, like many other hospitals in Kutaisi, which have been purchased by “Block-Georgia,” “Aversi” and “PSP”, it still remains a state clinic. This is due to the unfinished privatization process.
“With the support of Georgian-Czech Building Company, “Block-Georgia” Georgian created a unique clinic equipped according to European Standards. The idea was faced with many opponents but it is now the leader among Georgian hospitals. Many important operations were carried out here that were impossible to be conducted in other clinics. The clinic was constructed because there was the need for high-technological medical service. Western Georgia, which was to an extent greatly abandoned, deserves to have similar unique medical centers,” said Kakha Nuralidze.
Although the Kutaisi Clinic was equipped with the best technical equipment imported from Europe and high-qualified specialists were invited from the capital, many are dissatisfied. Locals complain about the high price of medical service.
“It is good but very expensive. My mother underwent an operation for her hernia on her spine and it cost nearly 2000 GEL. How could I find such a large sum of money when the majority of people are unemployed? As for the professionalism of the medical personnel and service, I do appreciate it. I am very grateful to them,” said Nato Goduadze, a resident of Kutaisi.
The director of the Medical Centre associates the high prices with the high level of service there. “In Kutaisi we were the first to bring a computer tomography with 64 layers; before that the clinic did not even have ordinary computer tomography. Similar apparatuses do not exist in any other post-soviet states. It was introduced to Tbilisi several months ago but we have had it for three years already. It is only natural that expenses are going to be high. Believe me when I say that a person who traveled to Tbilisi for medical treatment had to pay unofficial money to doctors besides the official price.  They had to pay much more for treatment than they would pay at our centre. It is noteworthy that nearly one hundred high-qualified doctors that have been invited from the capital and other regions of Georgia work here. It does not happen in other hospitals.”
Until other hospitals will be renovated by investors, patients from Kutaisi should apply to the National Medical Centre of western Georgia. The clinic has 100-130 beds, and despite high prices (operations here cost from 5000 to 8300 GEL) it does not lack patients. However, reportedly other local clinics have not been able to function since the Medical Centre was opened. Furthermore, doctors worry about up-coming reductions in staff.
“Everybody will be able to expose his/her skills. Doctors will be trained and if any one of them fails to promote him or herself, it will be only their fault. The human rights of both doctors and patients shall be protected at all times. A non-qualified doctor in the clinic means that patients’ rights are breached. A low-qualified doctor is equal to an armed criminal. So it is time to arrange everything,” said Nuralidze.
Until everything is arranged and the Great Trade finishes, the directors of Kutaisi based hospitals prefer not to comment on the situation. They, like other doctors, do not doubt their professional abilities, but they are really doubtful that the process will be carried out without additional problems regarding the professionalism of staff.
Doctors from Tbilisi are discussing the problem very actively. Human Rights Center’s Tbilisi office is currently undertaking a journalistic investigation on the situation, which will be published in near future.