პრეზიდენტის საჩუქარი ბურჯანაძეს: მილიონები - ერთ ლარად
წყნეთის სამთავრობო რეზიდენციის კარგა მოზრდილი ტერიტორია ახლა ნინო ბურჯანაძის ოჯახის მფლობელობაშია. მას ეს მიწა, თავის შენობა-ნაგებობებიანად პრეზიდენტმა სააკაშვილმა ერთი თვის წინ აჩუქა - საქართველოს პარლამენტარიზმისა და დემოკრატიული ღირებულებების განვითარებაში შეტანილი წვლილისა და ქვეყნის წინაშე გაწეული განსაკუთრებული ღვაწლისთვის. პარლამენტის ყოფილმა თავმჯდომარემ საჩუქარი, როგორც ჩანს, მიიღო, რადგან საპირისპირო აზრი საზოგადოებას არ მოუსმენია.
იურისტები განგვიმარტავენ, რომ ასეთი "ჩუქებების" შემთხვევაშიც გარკვეული წესების დაცვაა საჭირო. საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 158-ე მუხლის პირველი ნაწილის შესაბამისად "სახელმწიფო (მუნიციპალური) ქონების (საწარმოს) პრივატიზების შესახებ გადაწყვეტილების მიღებისას, თუ მისი ფასი აღემატება 100 000 ლარს", ინდივიდუალური ადმინისტრაციული აქტი უნდა გამოსცეს მხოლოდ დამოუკიდებელმა ორგანომ. იურისტი თათული თოდუა ამბობს, რომ პრეზიდენტი არ იყო უფლებამოსილი თავისი აქტით 100 000 ლარს ზემოთ ღირებული ქონების პრივატიზება მოეხდინა. შესაბამისად, პრეზიდენტის განკარგულება უკანონოდ შეიძლება ჩაითვალოს. მიხეილ სააკაშვილის მიერ ხელმოწერილი  2008 წლის 8 მაისის  # 299 ბრძანებულება სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონების პირდაპირი მიყიდვის ფორმით პრივატიზების შესახებ ამბობს, რომ საქართველოს ქონების და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ საქართველოს კანონის მე-4 მუხლის მე-5 და მე-6 მუხლების შესაბამისად, ქალაქ თბილისში, დაბა წყნეთში სამთავრობო რეზიდენციის ტერიტორიაზე მდებარე შენობა-ნაგებობები საერთო ფართობით 571 კვადრატული მეტრი (ჩამონათვალი გრძელია) ზემოთ აღნიშნული დამსახურებებისათვის გადაეცეს ნინო ბურჯანაძეს. სიმბოლურ ფასად, 1 ლარად.
ოფიციალურად ამ მიწის ღირებულება 4 მილიონი დოლარია, თუმცა, ექსპერტები ამბობენ, რომ თუ წყნეთის მიწების საბაზრო ფასებს გავითვალისწინებთ (რაც ერთ კვადრატულ მეტრზე ათას დოლარს ურტყამს), მაშინ, მარტივი გათვლით,  საჩუქრის ფასი 30 მილიონი მაინც იქნება.
ცნობილი არ არის იცოდა თუ არა ამ სიურპრიზის შესახებ თავად ბურჯანაძემ, რომელიც სამშობლოში არ იმყოფება და მისი პასუხი არ ვიცით. თუმცა 8 მაისიდან დღემდე თითქმის მთელი თვეა გასული.
წყნეთის სამთავრობო აგარაკი თავის დროზე, ტრაგიკულად დაღუპული პრემიერ-მინისტრის, ზურაბ ჟვანიას ოჯახსაც დაუტოვეს. თუმცა, მისი სიკვდილის შემდეგ. ჟვანიას ქვრივი, ნინო ქადაგიძე ამბობს, რომ სიცოცხლეში ასეთ საჩუქრის მიღებას ზურაბ ჟვანია „არც დაუშვებდა“.
ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში გია ხუხაშვილი, პრეზიდენტის მიერ ბურჯანაძის დასაჩუქრების ფაქვს უარყოფითად აფასებს და ამბობს, რომ ეს უფრო მისი მოსყიდვის მცდელობას ჰგავს და არა დამსახურებების დაფასებას:
„ჩემი აზრით, პრეზიდენტი შეეცადა ბურჯანაძის მოსყიდვას, რომ მას თავი შეეკავებინა  საარჩევნო პერიოდში მკვეთრი პოზიციების დაფიქსირებისაგან. ძალიან დაძაბულ პერიოდში მას ბურჯანაძის მწვავე პოზიციის გაჟღერება არ აწყობდა.
მართალია, პრეზიდენტს ამ ქვეყანაში ყველაფრის უფლება აქვს და ამ ნაბიჯის გადადგმაც კანონით შეეძლო, მაგრამ მე ვთვლი,რომ ეს არის არაკონსტიტუციური ქმედება, რადგან იმავე წყნეთში, სულ ცოტა ხნის წინ  უამრავი ლტოლვილი გამოყარეს სახლებიდან.
კიდევ უფრო უზნეო საქციელია ამ საჩუქრის მიღება პრეზიდენტისაგან. მითუმეტეს, ასეთ კონტრასტულ ფონზე, როცა ნახევარი საქართველო შიმშილობს. ეს ბურჯანაძის პოლიტიკური კარიერის დასასრულად შეიძლება ჩაითვალოს. თუ, რა თქმა უნდა,  ეს გადაწყვეტილება თავად ნინო ბურჯანაძესთან  შეთანხმებული იყო.  არ გამოვრიცხავ, რომ მან ამ ჩუქების შესახებ არაფერი იცოდა“.
საზოგადოებისათვის ცნობილი არ არის ძალიან ბევრი ასეთი ფაქტი, რომელიც ხშირად ყურადღების მიღმა რჩება. მინიმალურ ფასად გარკვეულმა წრეებმა საკმაოდ სერიოზული ქონება ჩაიგდეს ხელში. მათ შორის, არა მხოლოდ დამსახურებებისათვის. ამის მაგალითია თუნდაც სამედიცინო სფეროში უკვე დასრულებული საავადმყოფოების 1000 დოლარად გადაცემის პროცესი.
2006 წლის იანვარში,  მაგალითად, პრეზიდენტმა ასევე სიმბოლურ ფასად, 5 დოლარად აჩუქა ოთხი ავტომობილი „ნივა“  საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებს. ასეთ საჩუქრების სია გრძელია..
ჩვენ ვთხოვეთ ეკონომიკის სამინისტროს ასეთივე „საჩუქრების“ სია, რომელიც,
სავარაუდოდ ათ დღეზე ადრე ვერ გვექნება, ამიტომ პასუხს არ დაველოდეთ და სტატია მაინც დავწერეთ. 2008 წლის 8 მაისის ბრძანებულება ჯერ პროგრამა „კოდექსში“ განთავსებული არ არის.

The President’s Gift to Nino Burjanadze: Next to Nothing to Keep Her Quiet
A rather large chunk of territory of the Tskneti governmental residence has been handed over to the family of Nino Burjanadze, former Speaker of the Georgian Parliament. Mikhail Saakashvili, the president of Georgia gave a plot of land and the accompanying buildings to Nino Burjanadze one month ago. It is claimed that this was out of appreciation for the contributions she made to the development of democratic values and parliamentary system in Georgia and to show appreciation of the entire country for her contributions. Apparently the former head of the parliament accepted this gift, otherwise it would have been expected that greater society would have already heard of her refusal.
The lawyers define that while handing over the property as a gift some procedures must be followed. According to the Article 158, Paragraph I of the Administrative Code of Georgia, “only an independent body can issue an administrative act on the privatization of the state (municipal) property (enterprise) if the price of the property exceeds 100 000 GEL.” Tatuli Todua, a lawyer says that the president was ineligible to hand over the property that exceeded 100 000 GEL based on his own act. Consequently, the president’s decree can be considered illegal.
The following decree of the President of Georgia proves the fact of transmission:
Decree No 299 of the President of Georgia
8 May 2008 Tbilisi
On the Privatisation of State Owned Property through Direct Sale
1. For the contributions made to the development of democratic values and parliamentary system in Georgia and special merits to the country, taking into consideration the motion of the Government of Georgia, in accordance with article 6, paragraphs 5 and 6 of the law on the Privatisation and Transfer of the Property Owned by State and Local Self-Governing Unity, to be transferred to Nino Burjanadze (ID Number Ng0030167, personal No 01026000650) for a symbolic price of 1 GEL[1] the following property located in Tbilisi, Tskneti settlement, on the territory of the governmental residence: 571 m2 building No 4,8 (Cottage # 2); 39 m2 Vehicle shed No 6; buildings No 1, No 2, No 3, No 5, No 7 and the plot of 31 696 m2 of non-agricultural land attached to the buildings (cadastral code No 01.20.01.109.018 of the plot (real estate)) and the inventory located therein.
Officially this plot is valued at 4 million USD, but an expert claims that according to Tskneti plots’ market price (one thousand dollars per 1 sq. meter) the simple mathematical calculation would determine that the transfer of property is worth at least 30 Million dollars for the above-mentioned plot.
We do not know whether Nino Burjanadze knew about this surprise or not. The former head of the Georgian parliament is not in Georgia at the moment and she has yet to share any comment. However, one month has passed since the decree was passed and she has had ample time to share some comments.
The Tskneti governmental holiday house had been transmitted to the family of Zurab Zhvania, the late Prime Minister of Georgia following his death. However, Nino Kadagidze, the Prime Minister’s widow refused to receive the present of this kind and stated that Zurab Zhvania himself would not accept such a present.
Gia Khukhashvili, economical expert evaluates negatively the fact of giving a present to Nino Burjanadze by the president. He states that this fact looks more like an attempt to bribe the former head of the parliament rather than to prize her for her merits and fine deeds:
“In my opinion this was an attempt of bribing Nino Burjanadze in order to avoid her expressing some key opinions during the period of the pre-election period. Burjanadze’s possible critical comments would otherwise have damaged the fine reputation of the ruling party and this was not in the president’s best interests.
Though the president’s power has come close to unlimited rights in this country, this decree was actually in accordance with current Georgian legislature. However, if we take into consideration that many IDPs were physically ousted from their temporary places of residence in Tskneti, that it would appear that the president’s step for transmission of the property in Tskneti to Nino Burjanadze for a symbolic price was unconstitutional and done in bad taste.
It is immoral to receive this present from the president when the half population of Georgia is starving. If Burjanadze knew about the handover of the plot to her then I consider her decision as the termination of her political career, but maybe she does not know about it.”
There are many such instances that the society does not know anything about. In short, a group of people received a rather nice piece of property for next to nothing.  Not only on the grounds of merits to the country must we note. For example, several hospitals that had been completely renovated were transferred to some people for a mere 1000 USD. In January 2006 the president gave the representatives of the patrol police 4 Niva cars for 5 Dollars each. This list goes on and on …
We wrote a request to the Ministry of Economic Development for receiving the list of other properties given away as gifts. We shall receive an answer in 10 days, but we did not wait for the full answer and wrote this article in the meantime.