„ამათ გულისთვის მთას გადავდგამ“ - ამბობს მარტოხელა დედა.
ისინი სოფლის ვეტერინალურ ამბულატორიაში ცხოვრობენ და გამოსახლების ეშინიათ. ოჯახი მხოლოდ პენსიით არსებობს და გაუსაძლის პირობებს უძლებს.
"სად ვეძებო სამართალი? ვისთან მივიდე?” – ასე დაიწყო საუბარი ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბოლაჯურის მკვიდრმა მაია ყიფშიძემ, რომელიც მარტოხელა, ხუთი შვილის დედაა, მათგან სამი ინვალიდია.
სახლი, სადაც ყიფშიძეები ცხოვრობენ ერთსართულიანია. ხის ღობე გვერდზეა გადაწეული და როგორც აქაურები ეძახიან, ,,ბიჯგითაა” გამაგრებული.
სახლთან მიახლოვებულებს ღობეზე გადმომდგარი გოგონა გვაკვირდება. პატარა ეზოს გავლის შემდეგ, ხის სამსაფეხურიანი კიბით სახლში შევდივართ.
სახლი სოფლის ბოლოს დგას, ,,შიფერით“ დახურული, ერთი პატარა ფანჯრით და ასევე პატარა ოთახებით. წლების წინ აქ ვეტერინალური ამბულატორია ყოფილა.
,,22 წელია ბოლაჯურში ვარ. მეშვიდე წელია ამ შენობაში შემოვიხიზნე.
სადაც ვცხოვრობდით, ის სახლი ძალიან ძველი იყო, ინგრეოდა. სხვა რა გზა მქონდა, ხომ არ დაველოდებოდი როდის ჩამოგვენგრეოდა თავზე”, - ამბობს მაია ყიფშიძე.
კანონის მიხედვით, ეს შენობა მათ არ ეკუთვნით. 2004 წელს ადიგენის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ოჯახი ამბულატორიის შენობიდან უნდა გამოსახლებულიყო.
,,სასამართლოს ჩვენი გასახლების განაჩენი აქვს. სპეცრაზმიც ჩამოიყვანეს თბილისიდან. ხუთი კაცი ყოფილა. მე მინდორში ვმუშობდი. მეზობლებმა მითხრეს, რომ შევიდნენ, იქიდან მომაკვდავებივით გამოსულან. გადარეულან ეს სად მოვედით, ამათი სახლიდან გამოყრა იქნებაო? პოლიციაც იყო მოსული, მაგრამ ბავშვებს რომ შეხედეს, წავიდნენ”, - გვიამბობს ოჯახის დისახლისი.
სახლიდან არავინ აგდებთ, თუმცა მაია ყიფშიძე თავს მაინც დაუცველად გრძნობს. სპეცრაზმელებისა და პოლიციელების სიკეთის იმედით ცხოვრება უჭირს. ,,ამათმა დაგვინდეს, მაგრამ ხომ შეიძლება, ვიღაცამ კანონი მართლაც შეასრულოს”, - უბინაოდ დარჩენის ეშინია ხუთი შვილის დედას.
მაია ყიფშიძე ადგილობრივი ხელისუფლების მიმართ უკმაყოფილებას გამოხატავს: ,,იმდენ თანაგრძნობასაც არ მიწევს რაიონი, რომ ამ საქმეში მაინც დამეხმარონ. მომცენ საბუთი, რომ სახლი ჩემია. მეც დაიმედებული ვიქნები და ამ გამწარებულ ყოფაში გარეთ გამოგდების შიში აღარ მექნება”.
მაია ყიფშიძე 41 წლისაა. შვიდი წელია, რაც მეუღლე ოჯახიდან წავიდა.
,,ქმართან უკმაყოფილება მქონდა, სულ სვამდა”, - იხსენებს მაია.
ოჯახის დანგრევის მიზეზიც ეს გახდა. მაიას მარტოს მოუხდა ხუთი შვილის გაზრდა. უფროსი 22 წლის მარინა მეზობელ სოფელშია გათხოვილი, 21 წლის ნინო ქმარს გაცილებულია და ხუთი წლის გოგონასთან ერთად ახლა დედასთან ცხოვრობს, 19 წლის ნანა უსინათლოა, ვერ დადის და მთელ დღეებს საწოლში ატარებს, 17 წლის ნონა გონებაშეზღუდულია: ,,ნონას ,,კრუნჩხვები” აქვს. სულ წამალი სჭირდება”, - გვუბნება დედა. 14 წლის ლელას ნერვიული აშლილობა აქვს. ,,მუდამ დამამშვიდებელი წამლები უნდა. ნერვიულია, ტანსაცმელს იხევს და თმებს იწიწკნის”, - ცრემლიანი თვალებით გვიყვება მაია და თვალს გვარიდებს. აცრემლებულ დედას ლელაც სევდიანი თვალებით შესცქერის.
დიასახლისის თქმით, სახლიდან წასული ქმარი არაფერში ეხმარება: ,,იმდენი საშუალება არ მაქვს, განქორწინება გავაკეთო და ბავშვებმა მისგან ალიმენტი მაინც მიიღონ”.
ექვსულიანი ოჯახი თავს დახმარებებით ირჩენს.
,,პენსია გვაქვს, - 165 ლარი. მეორე დახმარებას - 90 ლარს - სოციალურად დაუცველებისას ვიღებ. არ მყოფნის. წამლებშიც ბევრი იხარჯება. მაგრამ რა ვქნათ“, - ამბობს მაია.
90 ლარის ღირებულების, ოჯახს მარტო პურის ფქვილი სჭირდება.
,,სულ მცირე ორი ტომარა ფქვილი მინდა. სხვა თუ არაფერი პური ხომ მაინც უნდა ვაჭამო ბავშვებს”, - უხერხულობისაგან ხელებს იფშვნეტს იგი.
შვილების დაავადების გამომწვევ მიზეზებზე დედა ვერ საუბრობს: ,,არ ვიცი რატომ არიან ასე. ნონას წლის თავზე ,,ზნემ გაუარა“. ნემსი გაუკეთეს, მერე დამბლა დაეცა. 10 წლისა კი დაბრმავდა, სახეში ირტყამდა ხოლმე ხელებს, ცხრა წელია, რაც მწოლიარეა. სულ ერთ გვერდზე წევს, მხოლოდ ჭამის დროს გადმომყავს“.
მაია ყიფშიძე მიწასაც ვერ ამუშავებს, მცირე მოსავალი მაინც რომ მიიღოს: ,,დრო არ მაქვს, მიწას რომ მივხედო. მთელი დღე ბავშვების მოვლას ვუნდები".
საძინებელი ოთახიდან ტირილი ისმის. 17 წლის ნონა სახლში უცხოების შესვლაზე ასე რეაგირებს.
,,ხალხის დანახვაზე მუდამ ასეა, ხმამაღლა ტირის”, - გვიხსნის დედა.
სახლიდან გამოვდივართ და ეზოში სკამზე ვსხდებით. ლელა ისევ ჩვენს ირგვლივ ტრიალებს და გაურკვევლად ლაპარაკობს. დედა ხვდება შვილს რისი თქმა უნდა: ,,მარინა (უფროსი და) უნდა მოვიდეს და უხარია”.
,,ჭირმა გაკაჟება იცის, ამათ გულისთვის მთას გადავდგამ”, - გვეუბნება იგი.
ყიფშიძეების ეზოში ხასხასა მინდორია. სახლს და ირგვლივ ყველაფერს მშრომელის ხელი ატყვია. აივანზე წყლის ჭურჭელი კრიალებს, გაფენილი სარეცხიც თეთრად ქათქათებს. როგორ ახერხებს ამდენი საქმის გაკეთებას მაია არ გვპასუხობს, მხოლოდ მხრებს იჩეჩავს და იღიმება.
წამოსვლისას ლელა არ დაგვმშვიდობებია, კვლავ ძველებურად ღობეზე გადმოდგა. ოჯახის დიასახლისმა სევდიანად გაგვიღიმა. შვილიშვილი ლიკა კი ხელს მანამდე გვიქნევდა, ვიდრე მანქანა თვალს არ მოეფარა.

Single Mother: “I will do impossible things for their sake.”
They live in the village veterinary clinic and they are afraid that they might be ousted from there at any minute. The only income of the family is a meagre pension. The family lives under the most intolerable of conditions.
“Were can I find justice? Whom can I address?” asks Maia Kipshidze, a single mother of five children and 3 of them are physically disabled. Maia Kipshidze is the inhabitant of village Bulajuri, Adigeni district.
The Kipshidzes live in a one-story house. We saw a girl looking at us over the fence as we approached the house. We crossed a small yard, climbed up 3 wooden stairs and entered the house.
The house is located at the end of the village. It is roofed with asbestos sheeting. The house has several small rooms and only one small window. There used to be a veterinary ambulance station here once.
“I have been living is Bulajuri for 22 years. I found shelter in this station 7 years ago. The house where we had lived before was very old. It was falling down and we had to leave that house and find a better place to live. It was only a matter of time when our old home would have come down on our heads,” states Maia Kipshidze.
Legally, this new house does not belong to the Kipshidzes. In 2004 Adigeni District Court filed a verdict to evict the family from the vet station.
“The court wanted and Special Forces consisting of 5 men came from Tbilisi to move us from the house. I was working in the field at that time. The neighbours told me that the squad members were shocked when they went into our house. They said they could not oust us as we were so miserable in their eyes. The police came as well but when they saw the children they went away,” recollects the head of the household.
No one evicts them from the ambulatory station but Maia Kipshidze still thinks that her rights still are unprotected. It is difficult to continue living by simply counting on kindness of Special Forces representatives and policemen willing to turn a blind eye. “They gave us extra time but there is always a big chance that someone will really follow-up on the eviction notice,” told the mother of 5 and said that she is really afraid that she will become homeless.
Maia Kipshidze is discontent with the local government: “The district government does not want to express its condolence to me even by giving the certificate testifying that this house is mine. If I have this certificate then I will not be afraid of being evicted under such dire circumstances in our lives.”
Maia Kipshidze is 41. His husband left the family for 7 years ago.
“I had had disagreement with my husband. He was drinking all the time,” she told.
It was clear that after the wedding that he was a heavy drinker. Maia had to bring up 5 children on her own. The eldest daughter Marina 22 is now married. She lives in the neighbouring village. 21-year-old Nino is divorced and her 5- year-old daughter is also living in Maia’s house. Nana is 19 and is blind. She can not walk and lies in bed all the time Nona, 17 is mentally disabled, “Nona had cramps. She needs medicine all the time,” says her mother. Lela, 14 suffers from a nervous disorder. “She constantly needs tranquilizers. She is nervous, tears her clothes and hair,” says Maia with tears in her eyes and turns her head away. Lela looks at her mother with sad eyes.
The head of the family says that her ex-husband does not help her at all. “I have no money for getting a divorce certificate so that my children can receive aliment from him.”
The total income of the family of 6 is of pension and social assistance.
“We have a pension- 165 GEL and 90 GEL of social aid but it is still not enough. I spend so much money on drugs, as there are no other option.” says Maia.
The family needs 90 GEL to just buy flour to make bread.
“I need at least two sacks of flour per month. I must feed at least bread to children,” says Maia twisting her fingers with embarrassment.
The single mother can not say anything about the reasons for her children’s diseases. “I don’t know why they are in such a situation. Nona stopped convulsing at the end of the year. They gave her some medicine and she became paralyzed. She lost her eye sight at the age of 10. She was slapping herself with her hands. She can not get out of bed from the age of 9. She lies on one side. I take her out of bed only when it is time to eat.”
Maia Kipshidze is unable to cultivate land for taking a small amount of harvest. “I have no time to even grown a garden. I spend all the time with my children.”
Somebody is crying in the bedroom. This is how Nona, 17 reacts when a stranger comes to the house.
“She is always loudly crying when she sees strangers,” says her mother.
We come out of the house and sit in the yard. Lela is still messing around us and is trying to mumble something. Mother understands the reason for her daughter’s exaltation. “Marina (the eldest daughter) will come soon and she is excited. The bitter life makes a person strong. I will do impossible for their sake,” explains Maia.
The grass is dark green in the Kipshidzes’ yard. You can tell from the house and everything around the house that a hard working person lives here. Plates and dishes on the balcony are shining and clean. The linens are white and clean as well. Maia does not know how she manages to do so many things all together. When we ask her about it she simply shrugs her shoulders and smiles back.
Lela did not say goodbye when we were finishing our visit. She was standing at the fence when we stepped over their door’s threshold. The head of the family said goodbye with a sad smile. Maia’s granddaughter was shaking her hand to us until our car was away from their eyesight.