სახელფასო დავალიანებების ისტორია
„არაფერს განსაკუთრებულს არ ვითხოვთ. მხოლოდ იმას, რომ გაისტუმრონ ჩვენი სახელფასო დავალიანება და მოგვექცნენ ადამიანურად. ქვეყანაში, სადაც ყოველდღე იმაზეა ლაპარაკი, რომ უმუშევრობა დაძლეულ უნდა იქნას და სამუშაო ადგილები შეიქმნას, სირცხვილია, ჩვენი შრომის საზღაურის აღებისთვის ამდენს ვწვალობდეთ. ეს უსამართლობაა და სხვა არაფერი“,- აცხადებს  ნაილი ხვადაგიანი.
მასთან ერთად „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ოფისს საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ცენტრის ყოფილმა ოცდაათმა  თანამშრომელმა მიმართა. ისინი შრომითი უფლებების დაცვასა და სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებას ითხოვენ.
საქმე 1998-2000 წლებში შესრულებული სამუშაოს ანაზღაურებას ეხება. 44 268 ლარის გამო თავის დროზე ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში სარჩელიც აღიძრა. საზოგადოებრივი ჯანდაცვის იმერეთის სამხარეო ცენტრის კოლექტივის საინიციატივო ჯგუფმა და ცენტრის დირექტორმა კოტე გვეტაძემ სამართლებრივი დახმარებისთვის სასამართლოს მიმართეს. აღნიშნული ორგანიზაციის თანამშრომლები 17 თვის სახელფასო დავალიანების დაფარვას ითხოვდნენ.
სასარჩელო მოთხოვნის საფუძვლად ის გარემოება მიუთითეს, რომ საზოგადოებრივი ჯანდაცვის იმერეთის სამხარეო ცენტრსა და ჯანმრთელობის დაცვის იმერეთის სამხარეო ფონდს შორის თავის დროზე დადებული ხელშეკრულებით სამხარეო ფონდი ვალდებული იყო მოსარჩელე ორგანიზაციისთვის შესრულებული სამუშაოების ღირებულება აენაზღაურებინა. როგორც ირკვევა, მოპასუხის მხრიდან ხელშეკრულების ეს პირობა არ შესრულდა.
„ჯანმრთელობის დაცვის იმერეთის სამხარეო ფონდი, საქართველოს პრეზიდენტის 2003 წლის 3 თებერვლის №33-ე ბრძანებულების თანახმად, ლიკვიდირებულ იქნა. მას შემდეგ, რაც მოგვმართეს ცენტრის თანამშრომლებმა,  ჩვენ გამოვითხოვეთ ცნობები მათ სახელზე რიცხული სახელფასო დავალიანების ოდენობის შესახებ.  აღნიშნული ცნობების თანახმად, სახელფასო დავალიანების სრული თანხა 10 000 ლარს არ აღემატება. ამიტომ, ჩვენს ხელთ არსებული დოკუმენტების შესწავლის შემდეგ  გაურკვეველი გახდა  თუ საიდან დააკისრა სასამართლომ საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ფონდს ჯანდაცვის ცენტრის სასარგებლოდ 44 268 ლარის გადახდა. დანარჩენი თანხის მიზნობრიობა თავად სასამართლოს გადაწყვეტილებაში არ არის მითითებული“,- აცხადებს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ბიუროს იურისტი ნანა ჩაფიძე.
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ცენტრის ყოფილმა დირექტორმა კოტე გვეტაძე ამბობს, რომ „საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ცენტრი მიმდინარე წლის აპრილში გაუქმდა. მე ვიყავი ამ სარჩელის ინიციატორი, მაგრამ ახლა სასამართლო გადაწყვეტილების აღსრულებას აღარ ვითხოვ.“
რაც შეეხება სხვაობას არსებულ სახელფასო დავალიანებასა და დანარჩენ თანხას შორის,  კოტე გვეტაძე განმარტავს: „არსებობს დოკუმენტები, რომლებიც ადასტურებს თანხის მიზნობრიობას. გარდა ამისა, იმ თანამშრომელთა გარდა, რომლებმაც „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ მიმართეს, არიან სხვებიც, რომელთაც ასევე, აუღებელი აქვთ ხელფასები. ეს თანხა სწორედ ამ ხელფასებს გულისხმობს. თუმცა, ეს ადამიანები ამ ხელფასებზე უარს ამბობენ.“
როგორც აღნიშნული სამსახურიდან გათავისუფლებული თანამშრომლები ამბობენ, არსებულ სახელფასო დავალიანებაზე უარს არავინ ამბობს. უბრალოდ, ხდება მათი დაშინება და იძულება, რომ აღარ მოითხოვონ ეს თანხა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ბიურომ საკითხის მოკვლევისთვის იმერეთის სააღსრულებო ბიუროს მიმართა. პასუხად მივიღეთ, რომ მსგავსი საქმე მათ წარმოებაში არ აქვთ. ასევე, მივმართეთ საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სააღსრულებო დეპარტამენტს, რომელმაც იგივე პასუხი გაგვცა. თუმცა, მოგვიანებით იმერეთის სააღსრულებო ბიუროს თანამშრომელი ოლეგ თოფურიძე დაგვიკავშირდა და განმარტა, რომ „საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ცენტრის მხოლოდ რამდენიმე თანამშრომელი ითხოვს სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებას. თანაც,  ჯანმრთელობის დაცვის იმერეთის სამხარეო ფონდი გაუქმებულია. ამდენად, თქვენ („ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“) უნდა მიმართოთ სასამართლოს, რათა გადაწყვეტილებაში  ცვლილება შევიდეს.“
არსებობს ეჭვი, რომ თანხა, რომლის გადახდა ქუთაისის საოლქო სასამართლომ ჯანმრთელობის დაცვის იმერეთის სამხარეო ფონდს დააკისრა, აღებულია. მით უფრო, რომ კოტე გვეტაძე, რომელიც თავის დროზე თვითონ იყო სარჩელის შეტანის ინიციატორი, დღეს აცხადებს, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებას არ ითხოვს.
ისმის კითხვა: თუ  სასამართლოს გადაწყვეტილება ჯერ არ აღსრულებულა და შესაბამისად, ათეულობით თანამშრომელს კუთვნილი სახელფასო დავალიანება არ მიუღია, როგორ შეიძლება ეს საქმე  სააღსრულებო ბიუროს წარმოებაში არ იყოს?
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“  აგრძელებს საკითხის მოკვლევას, რომელსაც უახლოეს მომავალში შემოგთავაზებთ.

“I am not requesting anything special. I just want them to pay our arrears and treat us as human beings. It is shameful to beg for our salaries for such a long time in the country, and at a time when the government is making claims each and every day that unemployment crisis will be eradicated and new jobs will be created. It is unfair, nothing more,” explained Naili Khvadagiani.
Besides Khvadagiani, there are thirty other former employees of the Kutaisi office of the Public Health Center that was under the Georgian Ministry of Healthcare who have since applied to the Human Rights Center in Kutaisi with a request to execute a court decision and to further protect their labor rights.
The argument stems from arrears dating back to 1998-2000. A suit was brought before the Kutaisi City Court in the total amount of 44, 268 GEL. Initiative group of the Imereti Regional Center of the Public Healthcare and Kote Gvetadze, the director, had applied to the court. Employees of the organization had requested that arrears be paid for a period of 17 months.
The suit was based on the contract signed between the Imereti Regional Center of Healthcare and Imereti Regional Fund of Healthcare. The contract obliged the fund to pay the salaries to the employees of the petitioner organization. Reportedly, the defendant side did not carry out its responsibilities.
“According to the resolution # 33 of the Georgian President, dated by February 3 2003, Imereti Regional Fund for Healthcare was liquidated. Since the employees of the center appealed to us we requested the documents about their arrears. Based on received documents the total amount of the arrears does not exceed 10,000 GEL. Thus, having studied the documents it has become unclear how the court had charged the Fund of Public Healthcare with the sum of 44, 268 GEL. The reasonability for paying the balance is not indicated in the court’s verdict,” said Nana Chapidze, lawyer for the Human Rights Center in Kutaisi.
Kote Gvetadze stated “the center was liquidated back in April of 2008. I was the initiator of the suit but now I do not want to execute the court decision.”
As for the difference between current arrears and the outstanding balance, Kote Gvetadze explained: “There are documents which confirm who is responsible. In addition, to those employees who applied to the Human Rights Center, there are some other employees who have not received their salaries as well. However, they have refused to take the money.”
The former employees of the center claims that nobody has refused to take the old salaries. However, part of them is threatened and fearful of requesting payment of the arrears.
The Human Rights Center’s Kutaisi office appealed to the Imereti Regional Execution Bureau. In reply they stated the bureau has not worked on such a case at all. We then applied to the execution department of the Georgian Ministry of Justice and the reply was the same. However, later, Oleg Topuridze, an employee of the Imereti Regional Execution Bureau, contacted us and explained that “only several employees of the Center for Public Healthcare had requested actual execution of the court’s verdict. Besides, the Imereti Regional Fund for Healthcare has since been liquidated. Thus, you (the Human Rights Center) should appeal to the court in order to bring about changes in the court decision.”
There is doubt that the sum the Imereti Regional Fund had to distribute among employees according to the court decision has already been spent. Moreover, Kote Gvetadze, who was the first to bring the suit, now states he does not request the verdict be executed.
This begs the question: if the court verdict has not been executed as yet, and tens of employees have not received their arrears, how could the execution bureau cancel working on the case? The Human Rights Center continues to work on the issue and will present detailed materials in the nearest future.