რატომ არ უნდა დაიწიოს სამართლებრივი პასუხისმგებლობის ზღვარმა 14-დან 12 წლამდე
არასამთავრობო ორგანიზაციებმა კიდევ ერთხელ გააპროტესტეს საკანონმდებლო ინიციატივა, რომელიც  სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის ასაკს 14-დან 12 წლამდე ამცირებს. ამასთან დაკავშირებით ორგანიზაციებმა პრეზიდენტის სახელზე საერთო მიმართვა გააგზავნეს.
ეს ინიციატივა პარლამენტმა 2006 წელს მიიღო. სწორედ ამ დროს საქართველოში ექსპერტი ბავშვთა უფლებების სფეროში და ესექსის უნივერსიტეტის იურისპრუდენციის პროფესორი, ქეროლინ ჰამილტონი იმყოფებოდა. ექსპერტი შეშფოთებას გამოთქვამდა იმ მოუქნელი სისტემის გამო, რომელიც არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულებაში არსებობდა. მისი აზრით, ბავშვი, რომელიც ამ სისტემაში ხვდება, უკან თავს ვეღარ აღწევს და ნორმალურ ადამიანად ვერ ყალიბდება. მისი თქმით, აუცილებელია, საქართველოში ბავშვებისთვის ამ სისტემის ალტერნატივა არსებობდეს.
„საქართველო დასავლეთის ქვეყნებისგან იმით განსხვევდება, რომ თქვენთან ბავშვთა კრიმინალიზაცია საკმაოდ სწრაფად ხდება. დასავლეთში კი ბავშვი კრიმინალად და დამნაშავედ არ ცხადდება. ის სოციალური სამსახურების დაქვემდებარებაში გადადის და არა კრიმინალურის“ .
მისი თქმით, ინგლისში 2002 წელს 234 000 ბავშვი დააკავეს და აქედან მხოლოდ 2000 მოხვდა ციხეში, საქართველოში კი დაკავებულ ბავშვთა 75%-ს ციხეში უშვებენ.
ექსპერტი თვლის, რომ საქართველოს მართლმსაჯულების სისტემა მზად არ არის არც 12 და არც 14 წლის ბავშვების მისაღებად, რადგან არ არსებობს სპეციალურად მომზადებული არც პოლიციელები, არც ადვოკატები, არც პროკურორები, არც გამომძიებლები და არც საკნებში მომსახურე პერსონალი. არადა, გაეროს კონვენცია ბავშვის უფლებების შესახებ ამას პირდაპირ მოითხოვს“.
როგორც „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი, სოსო პაპუაშვილი იხსენებს, სახელმწიფო სისხლის სამართლის 33-ე მუხლში ცვლილების შეტანას არასარულწლოვანთა შორის დანაშაულის ზრდის ტემპს უკავშირებდა. მიუხედავად იმისა, რომ ევროპულ ქვეყნებში არის გამოცდილება, როდესაც სამართლებრივი პასუხისმგებლობა მცირე ასაკიდან დგება, ჩვენთან ამის დაშვება რეკომენდებული მაინც არ არის.
„გარდა იმისა, რომ სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის ასაკი ძალზედ მნიშვნელოვანი ფაქტორია, კიდევ უფრო დიდი მნიშვნელობა აქვს იმას, თუ  რა დახვდება არასრულწლოვანს არასრულწლოვანთა აღმზრდელობით დაწესებულებაში. სამწუხაროდ, ის არ შეესაბამება იმ სტანდარტებს, რომლებსაც საერთაშორისო სამართალი ადგენს. პირველ რიგში, მხედველობაში მაქვს ის ფაქტი, რომ ამ არასრულწლოვან მსჯავრდებულებს დაწესებულებაში არ აქვთ სათანადო პირობები. ასზე მეტი მსჯავრდებული  ბარაკის ტიპის დაწესებულებაშია მოთავსებული. რაც მათ პირადი ცხოვრების ელემენტარული ნორმების დაცვის შესაძლებლობას არ აძლევს.
საერთოდ, არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების სისტემა, როგორც ასეთი, საქართველოში არ მოქმედებს. უნდა არსებობდეს სპეციალიზებული სასამართლოები და არასრულწლოვანთა საქმეების განხილვა საერთო იურისდიქციის სასამართლოებს არ უნდა ევალებოდეთ. იმ მოსამართლეებს, რომლებიც ამ ტიპის საქმეებს განიხილავენ, განვლილი უნდა ჰქონდეთ შესაბამისი მომზადება. უნდა არსებობდეს სოციალური მუშაკის ინსტიტუტი, რომელიც ამ ადამიანებისთვის მსჯავრდების დროს და შემდგომ პერიოდში იმუშავებს იმისთვის, რომ რეციდივის არ ჰქონდეს ადგილი“.
ეს საკანონმდებლო ინიციატივა გაეროს ბავშთა უფლებების კომიტეტმაც გააკრიტიკა. აი, რას წერს ის 6 ივნისს გამოქვეყნებულ საქართველოს შემაჯამებელ მიმოხილვაში.
„კომიტეტი მოუწოდებს მმართველ პარტიას მხედველობაში მიიღოს კომიტეტის მიერ არასრულწოლოვანთა მართლმსაჯულებაში ბავშვთა უფლებებზე მომზადებული მეათე ზოგადი კომენტარის მოთხოვნები (2007) და დაუყოვნებლივ გაზარდოს არასრულწლოვანთა სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობის მინიმალური ასაკი 14 წლამდე.  დოკუმენტში მოთხოვნილია არ შემცირდეს არასრულწლოვანთა პასუხისმგებლობის ასაკი 12 წლამდე (სსსკ. მუხლი 33) იმის საფუძველზე რომ უფრო დიდი ასაკი (14 და 16 წელი) გაცილებით ეფექტური იქნება არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულებისათვის. ამ შემთხვევაში ბავშვთა უფლებები მაქსიმალურად დაცული და გათვალისწინებული იქნება როგორც ეს მოცემულია კონვენციის მე-40 მუხლის პარაგრაფი III (ბ).
ეს ცვლილება ჯერ-ჯერობით ძალაში არ არის შესული. აღნიშნული  ცვლილება ძალაში 2008 წლის 1 ივლისს უნდა შესულიყო. მაგრამ იმის გამო, რომ სისტემა ჯერ ისევ არ არის მზად, ცვლილება ძალაში 2009 წლის იანვრამდე არ შევა. თუმცა 2 თვის წინ ადამიანის უფლებადამცავებთა შეხვედრაზე ნიკა გვარამიამ, რომელიც ამ ცვლილების ერთ-ერთი ინიციატორი იყო, აღიარა, რომ ასეთი გადაწყვეტილება ნაადრევი იყო.

Why Reduction of Criminal Age of Responsibiliti?14 to 12 years-of age, rights of children violated
The representatives of Georgian NGO protested against reducing the minimum age of criminal responsibility from 14 to 12 years. The NGOs handed a petition to the President to express their grave concern.
The amendments on descending the age of criminal responsibility were enacted by the Parliament of Georgia in 2006. Caroline Hamilton, expert of children’s’ rights and Essex University professor of law was in Georgia when the amendments were adopted. The expert is rather concerned about the severity of the juvenile justice system. She says that when a child gets in penitentiary institution he is unable to leave and become a normal and productive person. She thinks that children must have some alternative to incarceration.
“Georgia differs from western countries in declaring children are criminalized with great ease.  It does not happen in developed countries.  If a juvenile commits a crime he/she is placed under the supervision of social services and not criminal investigative departments.”
He reported that in 2002 in England 234, 000 children were detained and only 2,000 out of them were actually sent to prison. In Georgia, 75% of children are placed in custody.
The expert considers that jurisdiction system of Georgia is not ready to accept children of 12 or 14 because there are not specially trained police, guards, lawyers, prosecutors, investigators and service personnel who work in prisons and who are actually able to professionally deal with juveniles. However, the UN Convention on the Rights of the Child demands all of the above-mentioned factors to be provided.
Soso Papuashvili, lawyer for the Human Rights Center, stated that the amendments introduced to the Article 33 of the Criminal Code resulted from the increased number of crimes among juveniles. Although European countries have experience in a lower age of criminal responsibility this raises the question as if we should introduce a similar classification in Georgia.
“In addition to that age of criminal responsibility and how it is a very important factor; the more important point is what kind of environment should be created for juvenile prisoners correctional institutions. Unfortunately, they do not comply with the standards estimated by international law. First of all, it should be noted the impropriate kinds of living conditions provided for juveniles at prisons; more than one hundred inmates are placed in a small facility; under such conditions they are deprived from enjoying minimal living standards and normal growth and development.
Generally, juvenile justice system does not work in Georgia. There must be special courts and judges at common courts should not discuss juvenile cases. Judges should have taken special trainings in the subject area; an institute of social workers should exist which will cooperate with juveniles before and after conviction in order to avoid all kinds of repeat crimes.”
UN Committee for the Rights of the Child also criticized the legislative initiative. The committee states in its final report on Georgia published on June 6.
„The Committee strongly urges the State party to reinstate, as a matter of urgency, the minimum age of criminal responsibility to 14 years of age, taking into account the Committee’s General Comment No. 10 (2007) on child rights in juvenile justice, in which States parties are urged not to lower their minimum age of criminal responsibility to the age of 12 (para. 33) on the grounds that a higher age, such as 14 and 16 years of age, contributes to the juvenile justice system, which deals with children who are in conflict with the law and without resorting to judicial proceedings, providing that the child’s human rights and legal safeguards are fully respected, in accordance with the article 40(3)(b) of the Convention“.
The amendment has not been put in force as yet. It had to be enacted on July 1 2008 but because of incomplete justice system the amendments will not start working until January 2009. However, two months ago, Nika Gvaramia, one of the initiator of the amendments, stated at the meeting of protectors of human rights that making such decision was premature.