მეუფე ანდრია ხელისუფლებას ,,კასპიცემენტის" ღუმელებზე ფილტრების დამონტაჟებას ურჩევს
შიდა ქართლში მყოფმა ევროპის რეგიონთა ასამბლეის წევრებმა ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრის დროს შეშფოთება გამოთქვეს ,,კასპიცემენტის" მტვრის გამო. 15 ივნისს, საღამოს, ევროპელი სტუმრები კასპის რაიონის სოფელ თელიანში(ყარაღაჯი) ქართული ტრადიციული ჭიდაობის სანახავად დაპატიჟეს. სწორედ ზღვის დონიდან შემაღლებულ ადგილას მდებარე სოფლიდან დაინახეს თუ როგორ აყრიდა მტვერს ,,კაპისცემენტი" შიდა ქართლის ველს.
ამასთან დაკავშირებით ევროპელმა სტუმრებმა შეშფოთება გამოთქვეს და ფოტოებიც გადაიღეს. ,,კასპიცემენტის" სამი მილიდან ცემენტის მტვერი ჰაერში ,,უსაფრთხოდ" იფრქვევა. ბოლო გამოკლევებით კასპიცემენტის ნაწილაკები ბორჯომში დაფიქსირდა. გარდა ამისა, გორისა და სამთავისის ეპარქიაში, მეუფე ანდრიას ინფორმაციით, ონკოლოგიურ საავადმყოფოში ყველაზე მეტი ავადმყოფი შიდა ქართლიდანაა. ბევრი ამ ფაქტს სწორედ ,,კასპიცემენტის" მტვრისგან გამოწვეული დაავადებებით ხსნის.
მეუფე ანდრიამ შიდა ქართლის რწმუნებულის მოადილეს ზურაბ ჩინჩილაკაშვილს ეს საკითხი მაშინ დაუსვა, როდესაც ,,ვიცე გუბერნატორი" გუბერნატორის კარზე დაარსებულ მრჩეველთა საბჭოს სხდომას ხელმძღვანელობდა. მრჩეველთა საბჭოს სხდომები ორ კვირაში ერთხელ პრეზიდენტის რწმუნებულის, ლადო ვარძელაშვილის მოწვევით იმართება. იმ შეხვედრაზე, როდესაც მეუფე ანდრიამ კასპისცემენტის მტვრის საკითხი დასვა, ვარძელაშვილი არ იმყოფებოდა და მის მოვალეობას ზურაბ ჩინჩილაკაშვილი ასრულებდა.
მეუფე ანდრია: ,,ამ ეტაპზე ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს საკითხად მიმაჩნია კასპის რაიონში საერთოდ ჩვენს რეგიონში მაცხოვრებელთა ჯანმრთელობის მდგომარეობის ბედი. უამრავი ადამიანი მოდის ჩემთან და კასპში არსებულ პრობლემაზე ჩივის.  ძალიან ბევრი ადამიანია დაავადებული. ონკოლოგიურ ცენტრში სიმსივნით დაავადებული ყველაზე მეტი ავადმყოფი სწორედ შიდა ქართლიდან არის. საჭიროდ ვთვლი, რომ ერთხელ და სამუდამოდ ,,კასპიცემენტის" მტვრის პრობლემა მოისპოს".
მეუფე ანდრიას მიერ საკითხის დასმიდან რამდენიმე წუთში ზურაბ ჩინჩილაკაშვილმა კასპის მუნიციპალიტეტის გამგებელს კახა ხაჩირაშვილს დაურეკა. კასპის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა რწმუნებულის მოადგილეს უთხრა, რომ მისი ინფორმაციით, ფილტრებს ამონტაჟებენო.
ცოტა ხანში შიდა ქართლის ვიცე-გუბერნატორის ზურაბ ჩინჩილაკაშვილის ტელეფონის ზარი აწკრიალდა. ამჯერად ხაზზე ,,კასპიცემენტის" დირექტორი, მამუკა სულაძე იყო. ვიცე-გუბერნატორმა თავის ტელეფონი ისეთ რეჟიმზე ჩართო, რომ ,,კასპიცემენტის" დირექტორის საუბარი ,,მრჩეველთა საბჭოს" სხდომის წევრებს, მათ შორის, მეუფე ანდრიასაც მოესმინა.
მამუკა სულაძე: ,,ერთ ღუმელზე უკვე დამონტაჟებულია ფილტრი. ამჯერად ვმუშაობთ იმასთან დაკავშირებით, რომ დანარჩენ ორ ღუმელზეც დავაყენოთ ფილტრები. ამისათვის საჭირო  შესაბამისი თანხა უკვე გამოყოფილია და მის დამონტაჟებას დაახლოებით 9 მილიონი ევრო დასჭირდება. ღუმელიდან გამოყოფილ მტვერს ფილტრები 100%-ით დაიჭერს. შეგიძლიათ პირადად ჩამოხვიდეთ და ადგილზე ნახოთ მიმდინარე სამუშაოები."
მრჩეველთა საბჭოს წევრებმა გულდასმით მოისმინეს ქარხნის დირექტორის ხმა, თუმცა ისიც აღნიშნეს, რომ ამგვარი დაპირებები 2004 წლიდან ესმით, თუმცა ქარხნის ღუმელები კვლავ უფილტროდ მუშაობენ.
თუკი 2004 წელს ერთი ღუმელი მუშაობდა და მაშინ სწორედ ამ ერთი ღუმელიდან ამოტყორცნილი მტვრის ნაწილაკები უქმნიდა მოსახლეობის ჯანმრთელობას საფრთხეს, ამჯერად სამი ღუმელი მუშაობს. ერთი ფილტრი კი მოსახლეობისათვის დიდი ვერაფერი შეღავათია.

Reverend Andria Advises the Government to Install Filters on the Kaspitsementi Ovens
Members of European Regional Assembly visiting Shida Kartli expressed their concern over the dust produced by Kaspitsementi, cement factory in their interview with the Human Rights Centre. In the evening of June 15, 2008 the European guests were invited to village Teliani (Karaghaji), Kaspi District to see traditional Georgian wrestling. The village Teliani is situated rather high elevation. The guests saw how the dust from Kaspitsementi was powdering the Shida Kartli valley and it was an environmental hazard.
What they saw from Teliani greatly concerned the European guests very much. They took photos as well. The dust from three stacks of Kaspitsementi is distributed in into the air “safely”.  Recent research even located fallout of dust particles from Kaspitsementi even as far away as Borjomi. Reverend Andia informs that in Gori and Samtavisi Eparchy most people that suffering from cancer come from Shida Kartli. Many people claim that it is caused by the Kaspitsementi dust.
Reverend Andria raised the problem of Kaspitsementi dust at the session of the advisory council functioning within the office of regional governor. Lado Vardzelashvili, Shida Kartli Regional Governor meets with an advisory council once in two weeks. Zurab Chinchilakashvili, Deputy Governor was hosting the session in stead of Vardzelashvili when Reverend Andria highlighted the environmental problem.
Reverend Andria: “I think that at the present moment one of the most important problems are the health conditions of Kaspi District as well as Shida Kartli Region inhabitants. Many people come to me and complained about the problems in Kaspi. Many people suffer from diseases. Moreover, the majority of patients in cancer treatment centres come from Shida Kartli. I think it is necessary to eliminate the problem of Kaspitsementi dust once and forever.”
A few minutes after Reverend discussed the problem with Zurab Chinchilakashvili, who is the deputy regional governor and then a call was placed to Kakha Khachirashvili, Kaspi District Governor and questions were asked about the Kaspitsementi dust. Kaspi’s District Governor told Zurab Chinchilakashvili that filters were being installed on the stacks.
Soon Mamuka Suladze, Kaspitsementi director called Zurab Chinchilakashvili. The Deputy Governor turned loudspeaker on so that the session members could hear their conversation.
Mamuka Suladze: “One filter is installed on one oven. We are working on two others. 9 million Euros are needed for their installation. This money has been already allocated. The filters will catch the dust with a 100 % guarantee. You can arrive and see how we have installed the filters yourself.”
Members of the advisory council listened carefully to the cement factory’s Director. However, they said that they had been listening to such promises since 2004 and the filters had not been installed till now.
Only one oven worked back 2004 and even at this level of production there were many health problems for the population back then. Now three ovens are working and just filter will not resolve the situation.