14:40, Thursday, 23.05.2013
ფსიქიკური ზეწოლით, ძალადობით და დაპატიმრების მუქარით, სიღნაღში, მოქალაქეებისთვის საკუთრების წართმევის ფაქტებზე კომენტარი საქართველოს პრემიერ - მინისტრის ადმინისტრაციის უფროსმა, რეფორმების კოორდინაციის საკითხებში ყოფილმა სახელმწიფო მინისტრმა კახა ბენდუქიძემ გააკეთა. მისი თქმით, „ყველა ის პირი, ვინც მესაკუთრეთა ნების საწინააღმდეგოდ, უძრავი ქონების მიტაცებაში მონაწილეობდა, მკაცრად უნდა დაისაჯოს“.
- ბატონო კახა, მაგალითად, მანანა მაჭარაშვილს, თამაზ გორელიშვილს და თამარ თარაშვილს ქალაქის ცენტრში მდებარე კომერციული ფართის გაყიდვა, ამჟამად უკვე კახეთის გუბერნატორის ყოფილმა მრჩეველმა, სიღნაღის ყოფილმა გამგებელმა და ფინანსური პოლიციის წარმომადგენლებმა აიძულეს. სამართალდამცავებმა, დაპატიმრების მუქარით, ისინი 2007 წლის 31 აგვისტოს, ღამის 12 საათზე მიიყვანეს სანოტარო ბიუროში და ყიდვა - გაყიდვის ხელშეკრულებაზე ხელი ძალდატანებით მოაწერინეს.
- ეს არის ყაჩაღობა. სიღნაღში სარეაბილიტაციო სამუშაოების ჩატარება და ქალაქის გალამაზება არაფრად ღირს, თუ იმ მოქალაქეების უფლებები, რომელთაც საკუთრება კანონიერი გზით აქვთ შეძენილი, ასე უხეშად იქნება დარღვეული. რატომ არ მიმართეს ამ ადამიანებმა პროკურატურას?
- მიმართეს. გენერალურმა პროკურატურამ გამოძიებაც დაიწყო, მაგრამ მოკვლევა უსასრულოდ გრძელდება. დაზარალებულებმა წერილი საქართველოს პრეზიდენტსაც გაუგზავნეს, პროტესტსაც გამოთქვამენ, მაგრამ უშედეგოდ.
ბენდუქიძემ აღნიშნა, რომ მთავრობა ამ საქმეებით დაინტერესდება.
მანამდე საკუთრების უფლების ხელყოფის კიდევ ერთ ფაქტზე გიამბობთ.
გელა ბეჟაშვილი 2006 წლის 14 დეკემბრამდე იყო ქ. სიღნაღში, ერეკლე II #1 ა-ს ტერიტორიის მესაკუთრე, რაც იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის მიერ გაცემული ამონაწერითაც დასტურდება. ამ ტერიტორიაზე სიღნაღის ბაზარი ფუნქციონირებდა.
2006 წლის 13 დეკემბერს, დაახლოებით საღამოს 21 საათზე, გელა ბეჟაშვილს, სახლში, სიღნაღის საგადასახადო ინსპექციის თანამშრომლებმა მიაკითხეს და სამსახურში წაიყვანეს. „საგადასახადო ორგანოს ოფისში მისულს 30-მდე ჩემთვის უცნობი პიროვნება დამხვდა. სავარაუდოდ, ისინი ფინანსური პოლიციისა და გენერალური პროკურატურის თანამშრომლები იყვნენ. ორმა მათგანმა ცალკე ოთახში გამიყვანა და დამემუქრნენ, თუ ჩემს საკუთრებაში არსებულ ბაზრის ტერიტორიას სახელმწიფოს არ ვაჩუქებდი, ოჯახს დამიწიოკებდნენ. ჩემს შვილს ჯიბეში ნარკოტიკებს ჩაუდებდნენ და დააპატიმრებდნენ. მუქარა იმდენად სერიოზული და კატეგორიული იყო, რომ დავშინდი და მეორე დღეს, ანუ 14 დეკემბერს ჩუქების ხელშეკრულებას ხელი მოვაწერე“, - აღნიშნავს გელა ბეჟაშვილი.
2007 წლის 2 მაისს გელა ბეჟაშვილმა განცხადებით საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს მიმართა. განცხადებაში მიუთითებს, რომ იგი აიძულეს თავისი ქონება სახელმწიფოსთვის გადაეცა, იძულების გარეშე კი მას ასეთი ნება არ გააჩნდა.
სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი მიიჩნევს, რომ საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 54-ე, 85-ე, 86-ე და 87-ე მუხლებიდან გამომდინარე, 2006 წლის 14 დეკემბერს გელა ბეჟაშვილსა (შპს „აჩო“) და სახელმწიფოს (სიღნაღის სახელმწიფო ქონების აღრიცხვის და პრივატიზების განყოფილება) შორის დადებული ჩუქების ხელშეკრულება ბათილ გარიგებას წარმოადგენს.
„საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 50-ე მუხლის თანახმად, „გარიგება არის ცალმხრივი, ორმხრივი ან მრავალმხრივი ნების გამოვლენა, რომელიც მიმართულია სამართლებრივი ურთიერთობის წარმოშობის, შეცვლის ან შეწყვეტისაკენ“. გარიგების განმარტებისას კანონმდებელი აღნიშნული მუხლის კომენტარში ეყრდნობა ნების გამოვლენის თეორიას და მიუთითებს, რომ გარიგება არის კერძო ნების გამოვლენა. სრულიად შესაძლებელია, შინაგანი ნება და გამოვლენილი ნება არ ემთხვეოდეს ერთმანეთს, რაც არის საფუძველი ნების გამოვლენის ბათილობისა. მოცემულ შემთხვევაში, გელა ბეჟაშვილის მიერ გამოვლენილი ნება არსებითად ეწინააღმდეგება მის შინაგან ნებას, ვინაიდან იგი განმარტავს, რომ მან იძულებით გამოხატა ასეთი ნება. გარდა ამისა, სახეზე გვაქვს ყველა ის სპეციალური საფუძველი, რაც ახასიათებს იძულებით დადებულ გარიგებებს.
საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 85-ე მუხლის თანახმად, „გარიგების დადების მიზნით იმ პირის იძულება, რომელმაც დადო გარიგება, ანიჭებს ამ პირს გარიგების ბათილობის მოთხოვნის უფლებას მაშინაც, როცა იძულება მომდინარეობს მესამე პირისგან“. ამდენად, იძულების დროს ადგილი აქვს აშკარა ჩარევას ნების გამოვლენაში, რაც მიზნად ისახავს გარიგების დადებას. ჩვენს მიერ განსახილველ შემთხვევაში ჩარევა მოხდა გელა ბეჟაშვილის ნების გამოვლენაში, რაც მიზნად ისახავდა ჩუქების ხელშეკრულების გზით სახელმწიფოსათვის ქონების უსასყიდლოდ გადაცემას. კიდევ ერთხელ აღვნიშნავ, რომ ასეთი ნება არ მომდინარეობდა თავად ბეჟაშვილის მხრიდან. ის წაიყვანეს, დაემუქრნენ და აიძულეს, რომ გამოეთქვა ქონების გადაცემის სურვილი. სამოქალაქო კოდექსი ადგენს, აგრეთვე, იძულების გამოხატვის ფორმებსა და ხასიათს. იძულება შეიძლება გამოიხატოს ძალადობაში და მუქარაში. პირველ მათგანს მაშინ აქვს ადგილი, როცა პირს ფიზიკური იძულებით, ძალის გამოყენებით მოაწერინებენ ხელს გარიგებაზე ან მძიმე ფიზიკური ტანჯვის მიყენებით, ჰიპნოზური ძილის მდგომარეობაში არწმუნებენ, იკისროს ვალდებულება. მუქარის შემთხვევაში, პირი იძულებული ხდება მომავალში იძულების განხორციელების ფაქტით გამოწვეული შიშით მოახდინოს სხვის მიერ ნაკარნახევი ნების შესატყვისი ნების გამოვლენა, რასაც ადგილი ჰქონდა გელა ბეჟაშვილის მიმართ, ვინაიდან მას დაემუქრნენ ოჯახის დაწიოკებით და შვილის დაპატიმრებით. აღნიშნულს კი, ასევე, სამართლებრივად აწესრიგებს დასახალებული კოდექსის 87-ე მუხლი, რომლის თანახმად, „იძულება გარიგების ბათილობის მოთხოვნის საფუძველია მაშინაც, როცა იგი მიმართულია გარიგების ერთ-ერთი მხარის მეუღლის, ოჯახის სხვა წევრების ან ახლო ნათესავების წინააღმდეგ“. ამდენად იძულება არის რეალური, რადგან იგი განხორციელდა გელა ბეჟაშვილის მიმართ, რომელიც დაკავებული იყო მცირე ბიზნესით, ჰყავს მეუღლე და ორი შვილი, ხოლო გარიგების მეორე მხარე არის სახელმწიფო თავისი ძლიერი და უზარმაზარი აპარატით. მის დაქვემდებარებაშია ქვეყნის ყველა ძალოვანი უწყება, სახელმწიფოზეა დამოკიდებული კერძო მეწარმეობის განვითარების ხელშეწყობა. ერთი სიტყვით, ერთ მხარეზე დგას აშკარად ძლიერი კონტრაგენტი, რომელსაც აბსოლუტური ძალა შესწევს, განახორციელოს ნებისმიერი ქმედება, რაც უარყოფითად აისახება მეორე მხარეზე, ანუ რეალურად შეასრულოს მუქარა. ამდენად, გელა ბეჟაშვილი განმარტავს, რომ მას ჰქონდა საფუძველი ეფიქრა, რომ პოლიციის და პროკურატურის თანამშრომლები ნამდვილად შეძლებდნენ მისი შვილისთვის ნარკოტიკების ჩადებას და მის დაპატიმრებას. აღსანიშნავია, აგრეთვე, მუქარის განხორციელების დრო, ადგილი და ვითარება. გელა ბეჟაშვილი გამიზნულად მიჰყავთ საღამოს საათებში, ვინაიდან შიშის ფაქტორი ასეთ დროს გაცილებით ძლიერია. ამასთან, მას სახელმწიფო ორგანოში ხვდება უამრავი უცხო პიროვნება, რაც კიდევ უფრო თავზარის დამცემია ნებისმიერი ადამიანისთვის. ამ სურათის წარმოდგენის შემდეგ აღარ არსებობს ეჭვი, რომ გელა ბეჟაშვილმა აბსოლუტურად რეალურად აღიქვა განხორციელებული მუქარა და მეორე დღესვე მისი ნების საწინააღმდეგოდ ხელი მოაწერა ჩუქების ხელშეკრულებას“, - აცხადებს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი.
ეს საქმე ომბუდსმენის 2007 წლის პირველი ნახევრის საანგარიშო მოხსენებაშიც მოხვდა, რომლის მოსმენაზეც 2008 წლის მოწვევის პარლამენტმა უარი თქვა. მოხსსენებაში სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ გელა ბეჟაშვილს უნდა დაუბრუნდეს იძულებით გასხვისებული მიწა, ხოლო ბაზრის დანგრევით მიყენებული ზიანი უნდა აუნაზღაურდეს სრულად ან, მორიგების შემთხვევაში, ბეჟაშვილს უნდა შეეთავაზოს მისი ქონების ადეკვატური ღირებულების კომპენსაცია.
ტერიტორიაზე, რომელიც 2006 წლის 14 დეკემბრამდე გელა ბეჟაშვილს ეკუთვნოდა, ამჟამად სავაჭრო ქსელი „პოპულის“ სიღნაღის ფილიალი ფუნქციონირებს. გავრცელებული ინფორმაციით, საწარმოს რეალური მფლობელი საქართველოს პრემიერ - მინისტრი ლადო გურგენიძეა. ამ დრომდე გელა ბეჟაშვილისთვის არც კომპენსაცია გადაუხდიათ. როგორც ქონების მართვისა და პრივატიზების კახეთის რეგიონულ სამმართველოში განაცხადეს, ამის გაკეთებას არც ფიქრობენ, რადგან „ბეჟაშვილმა სახელმწიფოს ქონება თვითონ აჩუქა“.

No Choice: Either My “Real Estate” or My Family Would Have Been Persecuted!!!
Kakha Bendukidze, former State Minister in Reform Coordination and who currently heads-up the Georgian Prime-Minister’s Administration, commented over the alleged deprivation of private properties from citizens in Sighnaghi, which was realized under a range of threats: psychological, physical violence and the threat of being imprisoned. He said “everyone who took part in deprivation of private properties from their rightful owners must be severely punished.”
- Mr. Kakha, former advisor to current Kakheti Regional governor, former Sighnaghi district governor and representatives of the financial police department made Manana Macharashvili, Tamaz Gorelishvili and Tamar Tarashvili to give up their commercial spaces that were located in the town centre. Under threat of imprisonment, on August 31 2007 at 12:00 AM Law enforcers brought those people to Notary Bureau and made to sign the purchase contract.
-It is robbery. The rehabilitation works in Sighnaghi will lose its value if the citizens’ rights on their legal properties will be abused. Why those people did not apply to the Prosecutor’s Office?
-They did. The Prosecutor General’s Office started investigation but the process is endlessly prolonged. The victims sent letters to the Georgian president too; they expressed their protest publicly. However, still there have been no positive results.
Bendukidze stated that the government will deal with these issues.
However, now we will describe just another instance, one among many, of private property rights being deprived under the color of law or by outright intimidation.
Gela Bezashvili owned a space in Erekle II Street # 1 in Sighnaghi before December 14, 2006 and this was confirmed by the document that was issued by the Public Registry within the Georgian Ministry of Justice. The Sighnaghi market was functioning on part of that territory.
On December 13 2006 at approximately 9:00 PM officials from Sighnaghi Tax Inspection visited Bezhashvili at home and took him to their office. “At the Tax Inspection nearly 30 strange people met me. Supposedly, they were officials of Financial Police and Prosecutor General’s Office. Two of them led me to another room and threatened me with attacking my family unless I assigned my property on market territory to the state. They then threatened that my sons would have drugs planted on them and be imprisoned. The threat was so serious and to tell the truth, I categorical afraid and the very next day, on December 14, I felt that I had no choice but to sign the contract for the transfer,” said Gela Bezhashvili.
On May 2, 2007 Gela Bezhashvili then appealed to the Georgian Public Defender’s office. He stated that he was forced to assign his property to the state though he did not want to – as he did not have such a desire.
Sozar Subari, Georgian public defender, considers that based on Georgian Civil Code, Articles 54, 85, 86 and 87 the contract signed between Gela Bezhashvili (Acho Ltd) and state (Sighnaghi State Property Registration and Privatization Department) on December 14 2006 shall be annulled.
“According to Article 50 of the Civil Code of Georgia, “A transaction is a unilateral, bilateral or multilateral expression of the will directed towards the establishment, alteration, or termination of legal relations.” When defining the agreement the legislator relies on the theory of willfull action which is expressed in this article and states that the agreement is a case of a personal will. It is absolutely possible that the personal and expressed will did not coincide with each other. In this particular case, Gela Bezhashvili’s action does not coincide with his personal will because he described that his decision was an outcome of the fear of force. Besides, we have witnessed all the specific grounds that are characteristic of a forcibly signed contract.”
“According to the Article 85 of the Civil Code of Georgia “Using force (violence or threat) against a person for the purpose of concluding a transaction shall entitle the person to claim invalidity of the transaction even where the compulsion was effected by a third person.” Thus, while using force third side interferes in expressing the personal will and it aims to sign the contract. In our case, third side interfered in the expression of Gela Bezhashvili’s will that aimed to transfer the personal property to the state for free. I would like to point out once again that Bezhashvili was not eager to sign similar contract. He was taken from home, threatened and forced to express the will to assign his property to the state. Civil Code estimates the forms and character of compulsion.
The compulsion can be expressed by force and threatening. The first instance occurs when a person is made to sign contract under threat of physical force or torture, and/or when s/he is persuaded to sign the document in a state of hypnoses. When the person is threatened, s/he has to follow the order of an abuser because of fear of future incident. The second form occurred in Gela Bezhashvili’s case because his family members were threatened with physical attack and even illegal imprisonment. The Article 87 of the same code regulates the situation: “Compulsion constitutes the grounds for declaring a transaction void also if it is directed at the spouse, other family members or close relations of one of the parties to the transaction.”
Thus, the compulsion is real because it was imposed on Gela Bezhashvili who ran small business, has wife and two sons; the second party of the deal was state with is powerful and huge structure. All law enforcement bodies are tools for the state and it supports the development of private property. All in all, a very strong counteragent is standing on the one side who has absolute power to carry out any activities that might have negative influence on the second side or realize its threat in reality. Gela Bezhashvili explained that he had grounds to think that policemen and officials from Prosecutor’s Office could easily fulfill their threats; to plant drugs on his sons and send them to prison for the crime. We should pay attention to the time, place and circumstance of threatening. Gela Bezhashvili was taken away from home at night, when a person is easily frightened. Besides that, a lot of strange people met him at state bodies, which could be another shock for any person. Consequently, it is not strange that Gela Bezhashvili considered the threat was real and signed the contract against his personal will,” said Sozar Subari.
Georgian Ombudsman mentioned this fact in his report of the second part of 2007 though the parliament of 2008 refused to discuss it. The Public Defender stated in his report that Gela Bezhashvili should receive his property back; and he must be compensated for the damage he received as a result of market deconstruction. Or the property with adequate value shall be offered to Bezhashvili.
Sighnaghi branch of the trading network “Populi” was opened on the same territory that had been Gela Bezhashvili’s property before December 14, 2006. According to information that has been since shared, the owner of the trading network is Lado Gurgenidze, the Prime Minister. Moreover, in spite of other legal issues, Gela Bezhashvili has not received any compensation as yet. Moreover, officials from the Kakheti Regional Department of the State Property Management and Privatization stated to us that they are not intending to compensate Bezhashvili whatsoever because “he assigned his property to the state based on his own free will.”