საქართველოს საპატიმროებში ფილტვების ანთებით 21-ე საუკუნეშიც იხოცებიან
საქართველოში  პატიმართა უფლებები კვლავ ირღვევა. კერძოდ, მათზე არ ვრცელდება წამების, არაადამიანური ან დამამცირებელი და ღირსების შემლახავი მოპყრობისა და დასჯის აკრძალვა.  სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებში დღემდე ფილტვების ანთებით კვდებიან. საქართველოში კი თითქმის არ არსებობს კვალიფიციური ექსპერტი, რომელიც ზუსტ სამედიცინო დასკვნას დაწერს. სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებში შექმნილ ვითარებაზე „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ სამედიცინო ექსპერტს, ლევან ლაბაურს ესაუბრა.
უკვე მესამე წელია ლევან ლაბაური გაეროს მიერ დაფინანსებულ პროგრამაში მონაწილეობს, რომელიც სახალხო დამცველის აპარატის გაძლიერებას ემსახურება. მას ხშირად უწევს საქართველოს საპყრობილეებში პატიმრების მონახულება.
ჯანდაცვისა და იუსტიციის სამინისტროების მიერ ერთობლივად შექმნილი კომისია, 2 წელია რაც არსებობს. მიუხედავად იმისა, რომ ორივე უწყება შექმნილი ვითარების გამოსწორებას ცდილობს, მათ მომზადებული სამოქმედო გეგმა ან კონცეფცია დღემდე არ გააჩნიათ.
„სწორედ ამ კომისიამ უნდა დადოს ეს კონცეფცია, მერე ყველაფერი ამ მიმართულებით აიწყობა. ამ კომისიის შემადგელობა, ფაქტობრივად, უმოქმედოა, ორი წლის განმავლობაში არაფერი გაუკეთებიათ. მიმდინარე წლის გაზაფხულზე კომისიას წერილი მივწერეთ და ანგარიში მოვითხოვეთ, თუ რა გაკეთდა 2 წლის განმავლობაში. ჯანდაცვის სამინისტროდან ასეთი პასუხი მივიღეთ -  კომისია კონცეფციის შემუშავებაზე აქტიურად მუშაობს. ორი წლის განმავლობაში, თურმე, ორი საპყრობილეც გამოუკითხავთ. პატიმრებს ეკითხებოდნენ, რის შეცვლას მოისურვებდნენ. საბოლოოდ განგვიმარტეს, რომ ეს ინფორმაცია კონკრეტული მიზნის დასახვისთვის არ იყო საკმარისი... ამ რეალობის გათვალისწინებით, ეს კომისია უკვე არაკომპეტენტურია. არც ის მგონია, რომ ამ კომისიაში მთლად კომპეტენტური ექსპერტები ან სპეციალისტები არიან. გამონაკლისებიც არიან, ვინც სისტემას იცნობს, მაგრამ ეს რეალურ სურათს ვერ ცვლის. ყველაფერი ქაოტურად მიმდინარეობს. იუსტიციის სამინისტროს ვებ გვერდზე დღესაც შეგიძლიათ ნახოთ 2005-2006 წლების ბატონი ლადო ჭიპაშვილის განცხადებები, რომ ციხის საავადმყოფო 3 თვეში მეხუთე საავადმყოფოში გადავიდოდა. ორი თვის მერე აცხადებდა, რომ შესაბამისი დოკუმენტები ხელმოწერილია და პატიმრებს სამოქალაქო ტიპის საავადმყოფოებში უმკურნალებენ. კონცეფცია სერიოზული დოკუმენტია და სჭირდება სერიოზული ინტელექტუალური რესურსი. მაგრამ ყველაფერი გაუთვლელად მიმდინარეობს. ამის გამო კი კრიზისი უფრო გაღრმავდა. ყოველი ახალი ხელმძღვანელობა ახალ “ინიციატივებს” გამოთქვამს“.
ლევან ლაბაურის აზრით, არაკომპეტენტური გადაწყვეტილება იყო, როდესაც მკურნალობის უფლება სადაზღვეო კომპანია “ალდაგს” გადაეცა. მდგომარეობა ამის შემდეგ არ გაუმჯობესდა. უცვლელია დაავადებების და სიკვდილიანობის მიზეზებიც.
ჯანდაცვაში არსებობს სპეციალური ინდიკატორები, რითაც ეს სისტემა ფასდება. არსებობს 7 თუ 8 ფაქტორი, რომელიც სიკვდილიანობაზე უშუალოდ მოქმედებს.
„იუსტიციის სამინისტრო ითვლის და ყოველწლიურად აქვეყნებს ინფორმაციას საპატიმროში დაღუპული ადამიანების შესახებ. ეს სამეცნიერო თვალსაზრისით დაუსაბუთებელია, იმიტომ რომ სიკვდილიანობა პროცენტებში არ იზომება. შესაბამისად რიცხვი, რომელსაც ისინი წერენ, აბსურულია. სიკვდილიანობა ასეთი ფორმულით გამოითვლება: ყოველ ათასი პატიმრიდან რამდენი გარდაიცვალა.  აქედან გამომდინარე, სიკვდილიანობის პროცენტული დათვლა ხელოვნურად არის მოგონილი იმისთვის, რომ საერთაშორისო ექსპერტებმა ვერ მოახერხონ ამ მონაცემების ინტერპრეტირება. ეს მონაცემები არც საქართველოში ესმით. თუ დიდი პროცენტული მაჩვენებელია, ამბობენ,  სიკვდილიანობა გაიზარდაო. მაგალითად, თუ 2007 წელში სიკვდილიანობა 0.1 პროცენტი იყო, 2008 წელში 0.2 პროცენტი, ეს არ ნიშნავს იმას, რომ მდგომარეობა გაუარესდა. რადგან შეიძლება 2007 წელს პატიმრების რაოდენობა, პირობითად, 10 ათასი იყო, ხოლო 2008 წელს – 13 ათასი.  წლის განმავლობაში პატიმრების რაოდენობაც იცვლება. გაუგებარია, ეს 0.1 პროცენტი წლის დასაწყისს ეკუთვნის თუ წლის ბოლოს. თუ საპატიმროში, მაგალითად, ონკოლოგიური ავადმყოფები არიან და მათი 90 პროცენტი დაიღუპა, ეს კატასტროფას არ ნიშნავს“.
ლევან ლაბაური საუბრობს იმ კრიტერიუმებზე, რითაც სიკვდილიანობა ფასდება. პირველ რიგში, ეს ასაკობრივი ფაქტორია. ექსპერტის მონაცემებით, 2007 წელს სიკვდილიანობის ყველაზე მაქსიმალური პროცენტი 21-30 წლამდე იყო. ეს საგანგაშოა, რადგან გარდაცვლილები ახალგაზრდა და შედარებით ჯანმრთელი ფენაა. მეორე ადგილზე 41-50 წლამდე ასაკობრივი კატეგორია იყო.
სიკვდილიანობის გამომწვევი ფაქტორები ცუდი კვება და საცხოვრებელი პირობები შეიძლება იყოს. ორგანიზმი სტრესს უფრო უძლებს, თუ კარგ ფიზიკურ მდგომარეობაშია. კარგ ფიზიკურ მდგომარეობას კი კარგი კვება უზრუნველყოფს. მნიშვნელოვანია ასევე პატიმრებისათვის უსაფრთხო სასმელი წყლის მიწოდება.
„ეს პრობლემა ზოგიერთ საპყრობილეში 2006-2007 წლებშიც არსებობდა. მაგალითად, რუსთავის მე-6-ე საპყრობილეში წყალი სასმელად უვარგისი იყო. როდესაც პატიმრებისთვის ე.წ. „პერედაჩი“ შეჰქონდათ, წყალს წონაში უთვლიდნენ. მეტი არც არაფერი ერგებოდათ. ქსნის საპყრობილეში ერთი პერიოდი პატიმრები მასობრივად იწამლებოდნენ წყლით. ათეულობით გადმოჰყავდათ თბილისში. ეპიდემიური სიტუაცია შეიქმნა. მიუხედავად ამისა, სიტუაციის შესწავლა არავის უფიქრია“.
კიდევ ერთი ფაქტორი სანიტარულ-ჰიგიენური პირობებია. ლევან ლაბაურის აზრით, მეხუთე საპყრობილის დაშლით ეს პრობლემა მნიშვნელოვნად გადაწყდა. მერვე საპყრობილეშიც, საერთო ფონის გათვალისწინებით, პრობლემა შედარებით მოგვარებულია.
ინფექციური დაავადებების თვალსაზრისით, ტუბერკულოზი კვლავ პრობლემად რჩება. 101 ავადმყოფიდან 39 ტუბერკულოზით გარდაიცვალა. მეორე ადგილზე ფილტვების ანთებაა.
„ფილტვების ანთებით 21 –ე საუკუნეში მხოლოდ აფრიკის ქვეყნებში თუ კვდებიან. სიკვდილის მიზეზი ხშირად ძალადობრივი დანაშაულიცაა. ანუ სიკვდილის ყველა ის სახეობა, რომელიც ბუნებრივად არ დგება“.
საგანგაშო მდგომარეობაა ექიმთა რაოდენობისა და სამედიცინო მომსახურების დონის თვალსაზრისით. როგორც წესი, ის სიკვდილიანობის მაჩვენებლის პროპორციულია.
„დღეს საქართველოში 21 საექიმო სპეციალობა არსებობს. მათგან ერთ-ერთი სასამართლო მედიცინაა. ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ დღეისთვის 70-75 ლიცენზია სასამართლო მედიცინის მიმართულებით გაიცა. ამ 75 ექიმიდან ზოგი გარდაიცვალა ზოგი სასჯელს იხდის. რეალურად დღეს 40-45 მუშაობს. უმრავლესობა თბილისში, რაც სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენს. რეგიონებში დაწერილი დასკვნების უმრავლესობა კატასტროფულია.ექიმების უმრავლესობა დაბალი კვალიფიკაციისაა. 2004 წლიდან სასამართლო მედიცინა იუსტიციის სამინისტრის დაქვემდებარებაში გადავიდა, რაც აბსოლუტურად გაუმართლებელი ნაბიჯი იყო. დღეს რეალურად დამოუკიდებელი ექსპერტი არ არსებობს. აბსოლუტური უმრავლესობა იუსტიციის სამინისტროს დაქვემდებარებაშია. ალტერნატივა თითქმის არ არსებობს. ჯანდაცვის სამინისტროს დაქვემდებარებაში ყოფნისას მათი კვალიფიკაციის ამაღლებისთვის უკეთესი პირობები იყო. მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ძალიან შეზღუდულია ექიმთა ავტონომიურობა. არ შეიძლება რომელიმე ძალოვანი უწყების წარმომადგენელი გადაწყვეტილების მიღების დროს ექიმზე ზემოქმედებას ახდენდეს“.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „დემოკრატიის ინსტიტუტის“ წარმომადგენელი გელა გელაძე, რომელიც ბათუმის საპყრობილის მონიტორინგს ახდენს, ამბობს, რომ გარდაცვალების რეალური მიზეზის დადგენა მათთვის შეუძლებელია. ხშირად ექიმები შიდსით დაავადებულებს იმ მიზეზით არ კვეთენ, რომ „დაცულები არ არიან“.
„სერიოზულ პრობლემას სტომატოლოგების მუშაობაც წარმოადგენს. პატიმრებს ხშირად პროფილაქტიკა სჭირდებათ. ახლა კი საუკეთესო შემთხვევაში, მტკივნეული კბილის ამოღებას თუ შეძლებენ. სხვა ტექნიკური საშუალება არ არსებობს. ექიმთა კონტინგენტი მცირეა. რამდენიმე თვის წინ ჩვენს საპყრობილეში ძველი სტომატოლოგიური სავარძელი აიტანეს. თუმცა სტომატოლოგის აყვანა არც მას შემდეგ მოხდა. საერთოდ, საპყრობილეებში ექიმების დანიშვნა პრობლემაა, რადგან ექიმები ამაზე უარს დაბალი ანაზღაურების და ტერიტორიული მდებარეობის გამო ამბობენ. პატიმრები ხშირად ითხოვენ ექიმს. სამწუხაროდ, „ლუმინალის ინსტიტუტი“ საკმაოდ „მყარია“.
ლევან ლაბაურმა უამრავი დასკვნა მოიპოვა, რომელშიც ექიმები ადამიანის ანატომიური ორგანოების იდენტიფიცირებას ვერ ახდენდნენ. მაგალითად, ზუგდიდელ პაციენტზე ექიმი წერს: ორივე ნათხემი ნორმალური აქვსო, არადა, ადამიანს ერთი ნათხემი აქვს. ბევრს საერთოდ, არარსებული ძვლები აქვს დასახელებული. არის შემთხვევები, როდესაც შეუსაბამობაშია მიკრო და მაკრო მორფოლოგიური მონაცემები.
„ერთხელ ასეთი შემთხვევაც გვქონდა: ხელი მოვკიდე ექიმს, მივიყვანე პატიმართან, რომელსაც სხეულზე უამრავი დაზიანება ჰქონდა. ყველა გაწითლებულ ადგილზე მივუთითებდი და ვეუბნებოდი: არის, ბატონო, ეს ბუნებრივი ფერი? ვერავინ დამაჯერებს, რომ ეს ექიმი თავისუფალია და გადაწყვეტილებებს დამოუკიდებლად იღებს. ერთი საკითხია, რომ ექიმების დაბალი კვალიფიკაცია აქვთ და მეორეა, რომ მათზე ზეწოლა ხორციელდება.
რუსთავის ერთ-ერთ საპყრობილეში ასეთი შემთხვევაც იყო: ექიმი პირადი საუბრის დროს ამბობდა, რომ პაციენტი საავადმყოფო დაწესებულებაში გადაყვანას საჭიროებს, მერე, რომ ვკითხე დასვა თუ არა ეს საკითხი ადმინისტრაციის წინაშე, არაო, მიპასუხა. როგორ წარმოვიდგინო, რომ იმ ექიმს პაციენტის სიკვდილი უნდოდა?“
ექსპერტი ხაზს უსვამს იმას, რომ ყველა პატიმარს ისეთივე სამედიცინო დახმარება უნდა გაუწიონ, როგორიც საშუალო ფენის მოქალაქისთვის არის ხელმისაწვდომი. რეალურად ასე არ ხდება.
პატიმრობის შესახებ კანონი გვეუბნება, რომ თუ დაწესებულებაში 100-ზე მეტი პატიმარია, სტაციონარული სამედიცინო დახმარებისთვის აუცილებელი პირობების შექმნა აუცილებელია.
პატიმრებისთვის დღეს ორი სამედიცინო დაწესებულება არსებობს, ერთი თბილისში, ე.წ. ერ-ვე და მეორე ქსანში  - ტუბერკულოზით დაავადებულთა სამკურნალო დაწესებულება. ლიცენზია არც ერთს გააჩნია. არადა ჯანდაცვის სამინისტროს სახელმწიფო რეგულირების სააგენტო ვალდებულია სალიცენზიო პირობები გააკონტროლოს. იმის გასამართლებლად, რომ ამ დაწესებულებებს ლიცენზიები არ გააჩნიათ, იუსტიციის სამინისტროს ასეთი არგუმენტი მოჰყავს: საქართველოს კანონში “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” მეორე მუხლში შეტანილია ცვლილება, რომელშიც წერია, რომ, სამინისტროები და მათი საქვეუწყებო დაწესებულებები თუ თავად ახორციელებენ გარკვეულ საქმიანობას, არ ექვემდებარებიან ლიცენზირებას. ეს ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის 37-ე მუხლის მეორე პუნქტს, სადაც იმპერატიულად წერია, რომ სახელმწიფო აკონტროლებს ჯანმრთელობის დაწესებულების ყველა ორგანიზაციას“.
პენიტენციალურ სისტემაში არსებული ხარვეზების შესახებ სახალხო დამცველის მოხსენებაშიც წერია. იქ კონკრეტული ფაქტებზეც არის საუბარი. ლევან ლაბაური აღნიშნავს, ტრადიციად იქცა, რომ ბოლო წლებში პარლამენტი სახალხო დამცველის მოხსენებებს მხოლოდ ცნობად იღებს. ეს ცინიკური დამოკიდებულებაა. სახალხო დამცველის მოხსენებებს რეაგირება აუცილებლად უნდა მოჰყვეს.

Prisoners Die from Pneumonia and TB in Georgian Prisons
Rights of prisoners are still violated in Georgia and dying in the 21st Century needlessly. The law against torture, inhuman and degrading treatment and punishment does not protect them. Inmates still die of pneumonia in Georgian penitentiary establishments in Georgia, among other diseases, such a TB.  There are no qualified experts who could write an accurate medical conclusion as to the actual cause of death. The Human Rights Center interviewed Levan Labauri, a medical expert regarding the current situation in Georgian correctional institutions.
Levan Labauri has involved the program funded by the UN for three years that aims to provide support to activities of the Georgian Public Defender’s Office. He often visits Georgian prisons within the scope of the program.
The commission was established by the Healthcare Ministry and Ministry of Justice two years ago. Although both ministries work hard to effort to improve the situation they have still not prepared an action plan, and have not even refined the concept of what they are seeking to accomplish.
“The commission has to introduce the conception as a foundation of all future activities. The members of the commission have not done anything for the last two years. We sent a letter to them in spring of 2008 and requested them to send their report about what activities that they have carried out during their existence. Their reply from the Healthcare Ministry was the following: the commission actively works on preparing the conception. They seem to have interviewed inmates of two prisons and inquired what the prisoners wished to change in their establishments. Finally, they defined that the information was not enough to set a goal of their activities…. Based on reality, the commission has demonstrated that it is incompetent in the field.   I doubt that the commission members are real specialists, though there might be some exceptions with some who really knows the problem and that we can actually deal with it. Anyway, the small number of good specialists cannot change the overall picture. The process that is on-going is chaotically. You can see 2005-2006 resolutions of Lado Chipashvili, former Ministry of Healthcare. According to those documents, the jail hospital was to be transferred to Hospital # 5 within three months. Two months later, he stated that all documents were signed and prisoners could be treated at ordinary hospitals. The conception is a serious document and it requires serious intellectual resources and now it appears that everything has been proceeding and without any consideration. Consequently, the crisis increased and each new government offers new initiatives.”
Levan Labauri thinks incompetent decision was made when Insurance Company “Aldagi” was authorized to carry out medical treatment of prisoners. Since then, the situation has not improved, and the reason why there is illness and so many deaths has not changed either.
There are special indicators in healthcare that evaluates the system. There seven or eight factors that is directly connected with the death rate.
“The Ministry of Justice counts and publishes information about the number of prisoner who died in penitentiary establishments. Scientifically measurement of death rate with percentage is not the proper way.  Consequently, the published figure is absurd. The death rate is calculated according to the following formula: how many prisoners died out of one thousand. Consequently, they have artificially created percentage calculation of death cases in order to prevent international experts from interpreting the provided data in a normal fashion.  Nobody understands the data even in Georgia. If the percent is high that means the death rate has increased. For example, if in 2007 the rate was 0.1 percent in 2008 it is 0.2 percent. It does not mean that situation has worsened because in 2007 the total number of prisoners might have been 10,000 but in 2008 it is 13,000. The number of prisoners might change throughout the year. It is obscure whether the 0.1 percent is estimated figure for the beginning of the year or it was fixed at the end of 2007. Take for instance, when there are prisoners with cancer in custody, and 90 percent of them die than that is not to be considered as a disaster.”
Levan Labauri spoke about the criteria according to which the death rate can be assessed. First of all, it is age factor. According to expert’s information the most number of prisoners who died in 2007 were under age of 21-30. It is very alarming data because the death inmates are young and more or less the most healthy population. Prisoners of the age of 41-50 take the second place in the death rate.
The factors that cause death among prisoners are poor nutrition and substandard living conditions. The organism can endure stress if it is in proper conditions that are guaranteed by good nutrition. It is important to supply prisons with safe and fresh drinking water.
“The problem was urgent in several custodies in 2006-2007 too. For example, the drinking water in Rustavi Prison # 6 was bad. When relatives brought food to inmates the prison personnel weighed the water too and consequently, they could not send to their relatives anything more. In Ksani Prison inmates were constantly sick because of the drinking water. Tens of condemned people were taken to Tbilisi. An epidemic situation was created, however, nobody ever though that it was necessary to investigate the cause of the crisis situation and find out why prisoners were getting sick.”
One more factor is sanitary-hygiene conditions. Levan Labauri thinks that abolishment of the Penitentiary Establishment # 5 partially resolved the problem. According to the general situation, the situation in Prison # 8 is relatively acceptable.
Among infection diseases tuberculosis remains one of the main problems. 39 out of 101 sick prisoners died. Pneumonia occupies the second place in the death statistics.
“People die of pneumonia in our century only in Africa. The main reason of death is violence,  which means that all kinds of deaths that are not natural.”
The situation is urgent regarding the number and qualification of medical personnel. As a rule, it is proportional to the rate of death cases.
“Today, there are 21 medical trades in Georgia. One of them is judiciary medicine. Nowadays, the Ministry of Healthcare issued 70-75 licenses in judiciary medicine. Some of those 75 doctors died, others are in prison. In fact, there are only 40-45 doctors in total and most of them work in Tbilisi that creates a serious problem. Most of medical conclusions written in regions are terrible. Doctors in regions have poor qualification. Since 2004 judiciary medicine is under supervision of the Ministry of Justice that was completely unreasonable decision. Today, there are no independent experts in Georgia. Absolute majority of them depends on the Ministry of Justice, as there is no alternative. When the doctors were under supervision of the Ministry of Healthcare better conditions were provided for the improvement of their professional qualifications. Another problem is restricted autonomy of doctors. Representative of any law enforcement body cannot influence the doctor while he is making decision.
Gela Geladze, representative of the NGO “Democracy Institute”, that is monitoring Batumi Prison, stated that it is impossible to estimate real cause for deaths. Very often doctors do not operate the prisoners infected with AIDs, claiming “they are unsafe” to their personal health and well-being.
“Dentists also encounter serious problems. Prisoners often need their assistance. Now, they hardly manage to have painful tooth pulled out; there are no other methods of medical treatment provided for prisoners. The number of dentists is short. Several months ago old dentist chair was brought to the prison. However, a dentist was not hired anyway. Generally, it is difficult to hire doctors at custodies as they refuse to start work because of low salary and the location. Prisoners often ask for doctors and medical assistance.”
Levan Labauri was able to get hold of many conclusions where doctors could not identify basic anatomy organs. For example, a doctor wrote about a patient from Zugdidi: “Both appendixes are normal, however a person has only one appendix. Many doctors write about some unreal bones. There are cases when micro and macro morphological data do not coincide with each other.”
“Once we had such an occasion when I led a doctor to the prisoner who was injured. I pointed him to all bruises on his body and asked: Is it natural color? Nobody can persuade me that doctors are independent and are able to impartially make decisions. On the one hand doctors have low qualifications and on the second hand they are under repression by prison officials who control their decisions.”
An incident happened in Rustavi Prison. The doctor said in private conversation that the patient must be taken to the jail hospital but they I asked him whether he had applied to the prison administration with the request and he refused. How can I imagine that the doctor had wanted the patient to die?”
The expert underlines that all prisoners should be provided with the medical assistance that is available for the citizens that belong to the middle class.
The Law on Imprisonment states that if there are more than 100 inmates in the establishment all necessary conditions for stationary medical assistances should be provided.
There are two medical institutions for prisoners currently in Georgia; one of them is in Tbilisi and another one is in Ksani-establishment for the treatment of prisoners with tuberculosis. None of them have licenses. However, the State Regulation Agency within the Ministry of Healthcare should control the license requirements. To justify the situation that the establishments do not have licenses, the ministry of Justice mentions following arguments: An amendment is introduced to the Article 2 of the Georgian Law on Licenses and Permission and it states that if Ministries and its subordinate agencies carry out some activities they shall not be granted with license. It contradicts with the Article 37 Paragraph II of the Georgian Constitution which imperatively states that the state controls all medical organizations.”
The deficiencies of the penitentiary system are discussed within a report of the Public Defender. Some concrete facts are also mentioned there. Levan Labauri pointed out that it has become a tradition that recently the parliament accepts the reports of the Public Defender as ordinary notification, which represents disparaging attitude to the facts. Such reports should not only be made but reacted to, and this should be done by all means.