ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო - კანონპროექტის დადებითი მხარე
„საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის პროექტი, ზოგადად, დადებით შეფასებას იმსახურებს. ეს არის მცდელობა იმისა, რომ საქართველოში ერთხელ და სამუდამოდ დამკვიდრდეს სამართლიანი სასამართლო და ჭეშმარიტი მართლმსაჯულება,“ - ასეთი შეფასება მისცეს „საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის ახალ კანონპროექტს ქართველმა ადვოკატებმა.
კანონპროექტს საქართველოს წინა მოწვევის პარლამენტმა ორი მოსმენით მხარი დაუჭირა. მესამე მოსმენით მიღების შემთხვევაში, იგი, როგორც კანონი, უკვე ძალაში შევა.  აღნიშნული პროექტის მიხედვით, საქართველოში ახალი ინსტიტუტი - ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო ამოქმედდება.
„ეს, რა თქმა უნდა, მისასალმებელია. ამით ჩვენს ქვეყანაში ახალი ინსტიტუტი - წინასასამართლო გამოძიება დამკვიდრდება. თუ როგორი იქნება ეს ინსტიტუტი, ამაზე საბოლოო პოზიცია ჯერჯერობით არ არსებობს. რამდენიმე ვარიანტი განიხილება. არსებული ვერსიით პირი უფლებამოსილია ნაფიც მსაჯულად მონაწილეობა მიიღოს, თუ ფლობს სისხლის სამართლის პროცესის ენას; ცხოვრობს ტერიტორიაზე, რომელიც შედის იმ სასამართლოს განსჯადობაში, სადაც პროცესი მიმდინარეობს; შეზღუდული არა აქვს ფიზიკური ან ფსიქიკური შესაძლებლობები, რაც ხელს შეუშლის მისი, როგორც ნაფიცი მსაჯულის ფუნქციის განხორციელებას“, - აცხადებს „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ ქუთაისის ორგანიზაციის ადვოკატი გიორგი ჭიქაბერიძე.
ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტი აპრობირებული მეთოდია მსოფლიოს წამყვან ქვეყნებში და როგორც იურისტები განმარტავენ, ძირითადად პოზიტიური შედეგები სდევს თან.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ოფისის იურისტის ნანა ჩაფიძის აზრით: „ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტი გულისხმობს ხალხის მართლმსაჯულების განხორციელებას, როდესაც პირის დამნაშავეობის საკითხის გადაწყვეტაში მონაწილეობს არა მარტო მოსამართლე, არამედ რიგითი მოქალაქეები, ანუ ნაფიცი მსაჯულები. ისინი უსმენენ დაცვისა და ბრალდების მხარეების გამოსვლას სასამართოს წინაშე, ესწრებიან და აკვირდებიან მტკიცებულებათა წარმოდგენისა და შეფასების პროცესს და საბოლოო ჯამში, ხმათა უმრავლესობით იღებენ გადაწყვეტილებას განსასჯელის ბრალეულობის შესახებ - დამნაშავეა, თუ არ არის დამნაშავე.“
კანონპროექტში, გარდამავალი დებულებების მიხედვით, 2010 წლის 1 იანვრამდე ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო მხოლოდ თბილისის საქალაქო სასამართლოში მოქმედებს და მის ტერიტორიულ განსჯადობას მიკუთვნებულ სისხლის სამართლის კოდექსის 109-ე მუხლით გათვალისწინებულ სისხლის სამართლის საქმეებს განიხილავს.
დადებითი მხარეების გარდა, ადვოკატები კანონპროექტში არსებულ უარყოფით მხარეებზეც ამახვილებენ ყურადღებას. „პროექტით, პრაქტიკულად, შემოდის პროკურორის დისკრეციული დევნის ინსტიტუტი ანუ, 22-ე მუხლის თანახმად, სისხლის სამართლებრივი დევნის დაწყებისა და შეწყვეტის გადაწყვეტილების მიღებისას პროკურორი სარგებლობს დისკრეციული უფლებამოსილებით. მთლიანობაში ეს ყველაფერი მისაღები და მისასალმებელია, თუმცა, ჩნდება შეკითხვები. საეჭვოა, რამდენად გაამართლებს სიახლე, რადგან უნდა არსებობდეს რაიმე ნორმატიული აქტი, მინიმუმ გენერელური პროკურორის მიერ მიღებული, რომელიც გაითვალისწინებს დევნის დაწყების კრიტერიუმებს. აგრეთვე, ეს შესაძლებელია,  შერჩევითი მართლმსაჯულებისა და კორუფციის საფუძველი გახდეს“, - ამბობს გიორგი ჭიქაბერიძე.
ადვოკატები ფიქრობენ, რომ 22-ე მუხლი ზრდის პროკურორის უფლებებს. „ამ უფლებამოსილების  მინიჭებით პროკურატურა გაცილებით ძლიერი ხდება, ვიდრე დღესაა და ბევრი რამ დამოკიდებული იქნება პროკურორის პიროვნებაზე. მიჭირს თქმა, რამდენად გაამართლებს ეს დღევანდელ ქართულ რეალობაში. პროექტის მიხედვით სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი ამკვიდრებს პროკურორის დისკრეციულ უფლებამოსილებას სისხლის სამართლებრივი დევნოს დაწყებისას. ანუ, დანაშაულის ფაქტზე პროკურორი ერთპიროვნულად იღებს გადაწყვეტილებას დაიწყოს თუ არა გამოძიება ამ ფაქტის გამო. ხოლო, თუ პროკურორი გადაწყვეტს, რომ სისხლის სამართლებრივი დევნის დაწყება საჭირო არ არის, მისი უარი სასამართლოში არ გასაჩივრდება. ამ ინსტიტუტის დამკვიდრება კიდევ უფრო გააძლიერებს პროკურატურის პოზიციებს, რაც სკეპტიკურ დამოკიდებულებას იწვევს ამ ახალი კანონპროექტის მიმართ“, - განმარტავს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ოფისის იურისტი ნანა ჩაფიძე.
რა დადებით და უარყოფით შედეგს გამოიღებს კანონპროექტით გათვალისწინებული ცვლილებები და რამდენად წაადგება იგი ქართულ მართლმსაჯულებას, ეს მისი ამოქმედებისთანავე გახდება ნათელი. თუმცა, მასში პოზიტიური ცვლილებების შეტანა, რომლის საშუალება ახალი მოწვევის პარლამენტს მესამე მოსმენაზე მიეცემა, საბოლოო ჯამში, ბევრ მნიშვნელოვან ფაქტორს განაპირობებს.

Pros and Cons of Draft Legislation on Jury System
“Generally the draft law of the Georgian Criminal Procedural Code deserves to be viewed in positive light. It is an attempt to finally establish a fair and actual judiciary system in Georgia,” stated Georgian lawyers about the new draft law dealing with the Georgian Criminal Procedural Code.
Previous Georgian parliament passed the draft law after two sessions. If the draft law is passed at the third session too it will be finally put in practice. According to the innovation, a new institute-a Jury system will start working in Georgia.
“Of course the innovation is completely acceptable and a new institute, pre-trial investigation will be established in our country. However, there is no final position what sort of institute it will be in the final analysis. Several variants are discussed, and these are based on the current version; a person is authorized serve on a jury if s/he knows the language of Criminal Procedural Law; lives in the territory under the authority of the court, provided if that person is not physically or psychologically disabled to the degree that would prevent the jury member from implementing his/her responsibility,” stated Giorgi Chikaberidze, lawyer for the Kutaisi organization of the Georgian Young Lawyers Association.
The jury system is an appropriated method among leading countries of the world, and as lawyers define, it is can have only bring about positive results. Nana Chapidze, the lawyer for the Human Rights Center’s Kutaisi office thinks that “the institute of jury aims to implement the public justice when ordinary people, the jury members, also participate in decision-making process in addition to the judge. The jury hears the statements of defendant and petitioners, is present during the processes when evidence is introduced and participates in its assessment. It is the members of the jury that finally passes the decision of guilt or innocence based on the presented evidence and arguments.”
According to transitive resolutions in the draft law the institute of jury will work only in Tbilisi city courts before January 1, 2010 and will discuss all criminal cases envisaged under the Article 109 of the Criminal Code.
Apart from the positive features of the draft law, lawyers draw their attention to some negative points. “In fact the draft law introduces the institute of discretion persecution of the prosecutor; that means according to the article 22 while making the decision regarding launching or ceasing a criminal case, the prosecutor does have discretionary authority. In general, everything is open to discussion and is acceptable. However, questions still remain. It is doubtful how the innovation will succeed because there must be some normative protocol enacted at least by the Prosecutor General that would envisage the criteria for opening a prosecution. Moreover, the innovation might become grounds for selective justice and even open the door for corruption,” said Giorgi Chikaberidze.
Lawyers consider that the Article 22 actually increases the authority of the prosecutor. “Based on the authority given, the prosecutor’s office becomes even stronger than it is today. Much will now depend on the personality of the prosecutor. It is difficult to claim whether the draft law will succeed in the Georgian reality or not. According to the draft law, the Criminal Procedure Code will establish discretionary authority of the prosecutor to launch a criminal prosecution or not, which T means that is left up to the prosecutor the right to launching an investigation. But if the prosecutor considers that the criminal persecution should not be launched; his/her refusal shall not be appealed to a court of law. Establishment of the innovation will reinforce the responsibilities of the prosecutor’s office and it will cause skepticism towards the new draft law,” stated Nana Chapidze.
As soon as the draft law is passed through and made operational, the positive and negative impacts will be self-evident, as well as its overall impact on the Georgian judiciary system. However, introduction of positive amendments into it at the third hearing of the draftlaw at the parliament will finally bring about many positive results. .