ბიბლიოთეკაში დაპირისპირებას წიგნები ეწირება
მე-10 დღეა სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობის შენობაში სიღნაღის ბიბლიოთეკის ყოფილი თანამშრომლები საპროტესტო აქციას მართავენ. აქციის მონაწილეთა თქმით, ისინი სამსახურიდან სიღნაღის მაჟორიტარი დეპუტატის ნუგზარ აბულაშვილის დავალებით გაათავისუფლეს, იმ მიზეზით, რომ წინასაარჩევნოდ, მისი და სახელისუფლებო პარტიის სასარგებლოდ აგიტაციის კარდაკარ გაწევაზე უარი განაცხადეს.
ოფიციალურად, სიღნაღის ბიბლიოთეკის ბიბლიოთეკარებად ლიანა ხატიაშვილი, ელეონორა გელაშვილი და სხვები, ბოლოს ერთთვიანი გამოსაცდელი ვადით მუშაობდნენ, თუმცა ამის შესახებ მათთვის ცნობილი არ იყო. დამსაქმებელს, სიღნაღის სახელოვნებო და საგანმანათლებლო ცენტრის დირექტორს ნატო უსენაშვილს, დასაქმებულებისთვის არც ბრძანება ჩაუბარებია თანამდებობაზე დანიშვნის შესახებ და არც ხელშეკრულება. სამუშაოზე მიღების ბრძანების პირობებს, ბიბლიოთეკარები სამსახურიდან გათავისუფლების შემდეგ გაეცნენ.
„სიღნაღის სახელოვნებო და საგანმანათლებლო მომსახურების ცენტრის დირექტორის ბრძანება #21. 2008 წლის 7 მაისი. დაინიშნოს ელეონორა გელაშვილი სიღნაღის ბიბლიოთეკის ბიბლიოთეკარად შრომის კოდექსის მე-6 მუხლის I ნაწილის, მე-3 ნაწილის და მე-9 მუხლის I ნაწილის თანახმად“.
შრომის კოდექსის მე-6 მუხლის I ნაწილის მიხედვით, შრომითი ხელშეკრულება იდება წერილობითი ან ზეპირი ფორმით, განსაზღვრული, განუსაზღვრელი ან სამუშაოს შესრულების ვადით. ამავე მუხლის მე-3 ნაწილით, პირის განცხადება და მის საფუძველზე დამსაქმებლის მიერ გამოცემული დოკუმენტი, რომლითაც დასტურდება დამსაქმებლის ნება პირის სამუშაოზე მიღების თაობაზე, უთანაბრდება შრომითი ხელშეკრულების დადებას. კოდექსის მე-9 მუხლის I ნაწილი ადგენს, რომ შესრულებულ სამუშაოსთან პირის შესაბამისობის დადგენის მიზნით, მხარეთა შეთანხმებით, კანდიდატთან შესაძლებელია მხოლოდ ერთხელ დაიდოს შრომითი ხელშეკრულება გამოსაცდელი ვადით არაუმეტეს 6 თვისა. ამასთან ერთად, შრომითი ხელშეკრულება გამოსაცდელი ვადით შეიძლება დაიდოს მხოლოდ წერილობითი ფორმით.
კოდექსის ამ მოთხოვნის მიუხედავად, სიღნაღის სახელოვნებო და საგანმანათლებლო მომსახურების ცენტრის დირექტორსა და ბიბლიოთეკარებს შორის შრომითი ხელშეკრულება არ გაფორმებულა. თუმცა კონტრაქტი რომ გაფორმებულიყო, გამოსაცდელი ვადის ფარგლებში შესასრულებელ სამუშაოსთან პირის შესაბამისობის დადგენა მაინც ვერ მოხდებოდა, რადგან 2007 წლის მარტიდან სიღნაღში ბიბლიოთეკა აღარ ფუნქციონირებს. ქალაქის საბავშვო და ცენტრალური ბიბლიოთეკების კუთვნილი 70-ათასამდე წიგნი 1200-მდე ტომარაშია მოთავსებული და საჯარო სკოლის ნესტიან სარდაფში ყრია.
„იმის ნაცვლად, რომ სიღნაღის სახელოვნებო და საგანმანათლებლო ცენტრის დირექტორმა ნატო უსენაშვილმა ბიბლიოთეკისთვის ფართი მოითხოვოს და წიგნებს მიხედოს, რომლებიც სარდაფში დაობდა, სპეციალისტებს გვდევნის და არაკვალიფიციურ კადრებს იღებს“, - აღნიშნავს ლიანა ხატიაშვილი.
- თქვენ აცხადებთ, რომ სამსახურიდან სიღნაღის მაჟორიტარი დეპუტატის ნუგზარ აბულაშვილის დავალებით გაგათავისუფლეს. რა გაძლევთ ამის თქმის საფუძველს?
- 2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნებამდე, 18 აპრილს, ბიბლიოთეკის თანამშრომლები, „ნაციონალური მოძრაობის“ საარჩევნო შტაბში სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა ზაზა ზედელაშვილმა დაგვიბარა. შეხვედრას სიღნაღის სახელოვნებო და საგანმანთლებლო მომსახურების ცენტრის დირექტორი ნატო უსენაშვილიც ესწრებოდა. გამგებელმა შემოგვთავაზა, რომ წინასაარჩევნოდ დეპუტატობის კანდიდატის ნუგზარ აბულაშვილის სასარგებლოდ გვემუშავა. მე მას ავუხსენი, რომ მის თხოვნას ვერ შევასრულებდი, იქიდან გამომდინარე, რომ პარალელურად ვმუშაობ "სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების" წარმომადგენლად სიღნაღის რაიონში. სხვა ბიბლიოთეკარებმაც აღნიშნეს, რომ კარდაკარ აგიტატორებად ვერ ივლიდნენ. სახელისუფლებო პარტიის რაიონული შტაბიდან გამოსვლამდე, გამგებელმა გაგვაფრთხილა, რომ გვეფიქრა მის წინადადებაზე, რადგან ჩვენი სამსახური ამაზე იყო დამოკიდებული. შეხვედრიდან ერთი კვირის შემდეგ ნატო უსენაშვილმა სამსახურიდან გაგვათავისუფლა.
- თანამდებობიდან გათავისუფლების ოფიციალურ საფუძვლად რა მიგითითათ?
- შრომითი ხელშეკრულება შემიწყვიტა. პროტესტის ნიშნად მე გამგეობის შენობიდან გასვლაზე უარი ვთქვი, მაგრამ პოლიციის თანამშრომლებმა ფიზიკური ძალის გამოყენებით, გამგეობის შენობიდან გამაძევეს. მანამდე სიღნაღის გამგებელმა სიტყვიერი შეურაცხყოფა მომაყენა და ფიზიკურად იწევდა. მიყვიროდა, ვინც ჩვენიანი არ არის, ის სამსახურში არ უნდა იყოსო.
მომხდარიდან ორი დღის შემდეგ ზედელაშვილმა თავად დამირეკა და მითხრა, რომ ბიბლიოთეკარის თანამდებობაზე აღმადგინეს. 22 ივნისს კი შემატყობინეს, რომ სამსახურიდან ისევ გავთავისუფლდი“, - ამბობს ლიანა ხატიაშვილი.
ყოფილი ბიბლიოთეკარი ელეონორა გელაშვილიც მიიჩნევს, რომ სამსახურიდან მისი გათავისუფლება საქართველოს პარლამენტის წევრს ნუგზარ აბულაშვილს უკავშირდება: „ნატო უსენაშვილს ვთხოვე, აეხსნა რატომ გამათავისუფლა სამსახურიდან. მან პირდაპირ მითხრა, რომ ნუგზარ აბულაშვილისთვის მიმემართა და თუ დეპუტატი გადაწყვეტილებას შეცვლიდა, სამსახურში აღმადგენდნენ“.
სიღნაღის სახელოვნებო და საგანმანათლებლო მომსახურების ცენტრის დირექტორი ნატო უსენაშვილი ყოფილი ბიბლიოთეკარების განცხადებებს უარყოფს. „დეპუტატს ბიბლიოთეკის თანამშრომლების სამსახურიდან გათავისუფლებასთან კავშირი არ აქვს. სიცრუეა ისიც, თითქოს გამგებელმა, ჩემი თანდასწრებით, წინასაარჩევნოდ მათ მმართველი პარტიის და მისი დეპუტატობის კანდიდატის სასარგებლოდ მუშაობა მოსთხოვათ. მათგან განსხვავებით მე არავის არაფერში ვადანაშაულებ. ამჟამად ვიკვლევთ რა დარღვევები აქვს ქალბატონ ლიანას. ამ ეტაპზე რაც შემიძლია გითხრათ, ის არის, რომ მას ცენტრალური ბიბლიოთეკის დირექტორად მუშაობისას გაუქმებული აქვს რამდენიმე სასოფლო ბიბლიოთეკა, წიგნად ფონდში კი დანაკლისია. რაც შეეხება იმას, რომ სიღნაღის ბიბლიოთეკის კუთვნილი წიგნები ტომრებით სკოლის სარდაფშია მოთავსებული, მაქსიმალურად ვმუშაობთ რომ წიგნები იქ არ გაფუჭდეს. მე მესმის უმუშევრად დარჩენილი ადამიანების, მაგრამ მათ არ აქვთ უფლება დამაშანტაჟონ.
- რას გულისხმობთ, ვინ გაშანტაჟებთ?
- როცა რამდენიმე მათგანმა თანამდებობებიდან გათავისუფლების შესახებ ბრძანებების ჩასაბარებლად სამსახურში მოგვაკითხა, იცით რა მითხრეს? იმდენად იყვნენ აღშფოთებულები, რომ ფანჯარას გამოხსნიდნენ და პროტესტის ნიშნად გადახტებოდნენ. ამ ადამიანებს ფსიქიატრიული შემოწმება სჭირდებათ“, - აცხადებს ნატო უსენაშვილი.
ყოფილმა ბიბლიოთეკარებმა დახმარებისათვის კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულსაც მიმართეს, მაგრამ გუბერნატორი ლევან ბეჟაშვილი ამ საქმით არ დაინტერესდა. აქციის მონაწილეები დახმარებას საქართველოს სახალხო დამცველს სთხოვენ.

Books and Jobs Sacrificed to Contraversy
Former employees of the Sighnaghi Library have been protesting in the building of Sighnaghi Municipality Board for ten days. Demonstrators state they were fired from the library under the order of Nugzar Abulashvili, Sighnaghi single mandate candidate of the Georgian Parliament. The reason for their dismissal was the refusal of library personnel to visit families before the parliamentary elections and persuade people to cast their votes for the ruling party.
Officially, Liana Khatiashvili, Eleonora Gelashvili and other librarians of the Sighnaghi library worked based on one-month probation period contracts. However, they did not know about what kind of contacts they actually had, if any. Nato Usenashvili, director of the Sighnaghi Art and Educational Center and employer, did not provide them with their contract or information about their appointment. The librarians learned about the terms of their contract conditions only after they were fired from their jobs.
“Order # 21 of May 7 2008 issued by the Sighnaghi Art and Educational Center, as provided, stipulates that Eleonora Gelashvili shall be appointed as a librarian at Sighnaghi Library according to the Article 6, Part I, III and Article 9, Part I of the Labor Code.”
According to the Article 6 Part I of the Labor Code, employment agreements are executed in written or verbal form, for definite, indefinite term and/or for the period of employment duration. Section III of the same article stipulates that the application of a person and the subsequent document issued by the employer on its basis, which certifies the intention of the employer to hire a person, has the same power as having executed of an employment agreement. Article 9 Part I states for the purpose to identify expediency of the candidate with the employment, upon agreement of the parties, employment agreement for the probation period can be concluded with the candidate only once, for no longer than six months. Employment agreement for the probation period may be made only in writing, in other cases such agreement shall be deemed as being an employment agreement.
Despite the above-mentioned requirements of the code employment agreement was not signed between the Sighnaghi Art and Educational Center and librarians. However, even if the agreement was executed it would have been impossible to estimate the professionalism of an employee within the period of just one month. The library has not been functioning in Sighnaghi since March of 2007. Nearly 70 thousand books of children’s and central libraries are packed in 1,200 sacks and placed in damp cellars of public schools.
“Instead requesting the space for the library and take care of books that are being inundated with moisture in the cellars, Nato Usenashvili persecutes specialists and employs unqualified staff,” said Liana Khatiashvili
-You state that you were fired from the library under the order of MP Nugzar Abulashvili. What is the basis of your statement?
-On April 18, before the parliamentary elections of May 21 2008, Zaza Zedelashvili, Sighnaghi District governor, invited library personnel to the election HQ of the National Movement. Nato Usenashvili also attended the meeting. The governor offered us to work in support of Nugzar Abulashvili, the single mandate candidate. I explained to him that I could not assist as I was an observer of the International Society-Fair Elections and Democracy in Sighnaghi. Other librarians also stated that they could not visit every family in the district and persuade people to vote for the ruling party. Before leaving the meeting, the governor warned to think over his offer because our further employment depended on our decision. A week later Nato Usenashvili fired us from our jobs.
-What was the official reason for your termination?
-She terminated the employment agreement. I refused to leave the building of Municipality Board in protest but the police forced me out of the building. Before that, Sighnaghi district governor insulted me and tried to beat me. He was shouting that everybody, who was against their party, must be jobless.
Two days later, Zedelashvili called me and informed I was reappointed on my position as a librarian. On June 22 I was then fired for a second time,” said Liana Khatiashvili.
Former librarian Eleonora Gelashvili also thinks her
reduction is connected with MP Nugzar Abulashvili. “I asked Nato Usenashvili to explain to me why she fired me. She directly told me I had to apply to Nugzar Abulashvili and if the MP changed his mind, Usenashvili would then reappoint me to my former position.”
Nato Usenashvili denies the accusations of the former librarians. “The MP has no connection with the dismissal of the librarians. He claims that they also lied, as if the district governor had demanded them to work in support of the single mandate candidate of the ruling party. Unlike them, I am not blaming anyone. At the moment we are investigating the violations committed by Liana Khatiashvili. The only thing I can say now is that while she worked as the director of the library she closed down several village libraries and the books disappeared. As for the books from Sighnaghi library in sacks, we do our best to save those books from spoiling. I understand people who lost their jobs but they do not have right to blackmail me in retaliation.
-What do you mean “who is blaming you?”
-When some of them came to the office to obtain the orders about their dismissal they then threatened to jump out of the window to demonstrate their protest and anger. These people should be subjected to psychological analysis,” said Nato Usenashvili.
Former librarians applied to the Kakheti Regional Governor for help but Governor Levan Bezhashvili was not interested in hearing about their problem. Fired libraries now urge Georgian Public Defender to come to their assistance.