დაღუპულია 215, დაჭრილია 1 469 ადამიანი
საქართველოში განხორციელებული რუსული აგრესიის შედეგად, ამ დროის მონაცემებით, დაღუპულია 215 ადამიანი, დაჭრილია 1 469 მოქალაქე, 70 კი უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიიჩნევა. ეს მონაცემები ჟურნალისტებს საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარემ გივი თარგამაძემ დაღუპულთა და უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების კომისიის სხდომის დასრულების შემდეგ მიაწოდა. საომარი მოქმედებების თვითმხილველების თქმით კი, მსხვერპლი უფრო დიდია.
თარგამაძის ინფორმაციით, 1 469 დაჭრილიდან 1 023 ადამიანი უკვე გაწერილია საავადმყოფოდან და სტაციონარულ მკურნალობას 446 გადის. მისივე თქმით, დაჭრილების სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება.
რაც შეეხება დაზარალებულებისა და დაღუპულების რაოდენობას მშვიდობიან მოქალაქეებში, თარგამაძის განცხადებით, მშვიდობიანი მოქალაქეებიდან მკურნალობას 61 დაჭრილი გადის, გარდაცვლილია 69 მშვიდობიანი მოქალაქე.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს უწყებაში დაჭრილია 209 ადამიანი, მათგან 24 სტაციონარულ მკურნალობას გადის, გარდაცვლილია 13 ადამიანი.
თავდაცვის სამინისტროს რიგებიდან დაღუპულია 133 ადამიანი, რომელთაგან 7 ამოუცნობია. დაჭრილია 1199 ადამიანი, აქედან მკურნალობას ამჟამად 361 გადის, დაკარგული კი 70 ადამიანია. თავდაცვის სამინისტროს რიგებში დაღუპული 133 ადამიანიდან 4 რეზერვისტია.
საომარი მოქმედებების თვითმხილველთა და დევნილი მოსახლეობის ცნობით, ოფიციალური მონაცემები რეალურისგან განსხვავდება და მსხვერპლი უფრო დიდია.
გორში დარჩენილი მოქალაქეების ჯამბულ ქამუშაძის და ალექსანდრე გიუნაშვილის ინფორმაციით, ქალაქის დაბომბვის შედეგად მშვიდობიანი მოსახლეობიდან, დაახლოებით, 100 ადამიანი მაინც დაიღუპა.
როგორც ჩვენთან საუბარში სამხრეთ ოსეთში მყოფმა ერთ-ერთმა ჯარისკაცმა განაცხადა, საომარი მოქმედებების გამო იგი 12 აგვისტოს დაიჭრა. "რუსეთის მიერ დაბომბვის შედეგად 12 აგვისტომდეც ბევრი ჯარისკაცი დაიჭრა. დაჭრილებს ვეღარ ვეხმარებოდით, ვერც მათ ტრანსპორტირებას ვახერხებდით, რადგან რუსული ბომდამშენები ბომბებს პირდაპირ ჩვენი მისამართით აფეთქებდნენ. არაერთხელ კასეტური ბომბებიც ჩამოყარეს, რომლის დროსაც კიდევ უფრო მეტი დაჭრილი გვყვავდა. ადგილზე, დაახლოებით 150 – მდე გარდაცვლილი ჯარისკაცი მაინც ვნახე. მძიმედ დაჭრილებს, როგორც უკვე გითხარით, ვეღარ ვითვლიდით", - აღნიშნა ჯარისკაცმა, რომელმაც ვინაობის საჯაროდ გამჟღავნება არ ისურვა.
მსხვერპლის შესახებ ოფიციალურ მონაცემებს არც შიდა ქართლიდან და ცხინვალიდან დევნილები ეთანხმებიან. "ცხინვალის შემოგარენში მდებარე ქართული სოფლები საერთოდ აღარ არსებობს. რუსმა ჯარისკაცებმა ყველაფერი გაძარცვეს და დაანგრიეს. საომარი მოქმედებების დაწყებამდე სოფლებიდან გახიზვნა ბევრმა ვერ მოასწრო. სროლების დროს მოვრბოდით და შეიარაღებული პირები ფეხდაფეხ მოგვდევდნენ, გვესროდნენ. ათობით ადამიანი გაქცევისას გზაში დაგვეღუპა. რამდენიმე მძიმედ დაჭრილი კი გორში გარდაიცვალა", - გვითხრა სოფელ აჩაბეთის მკვიდრმა გურამ ოთინაშვილმა.
დევნილი მოსახლეობის ცნობით, ათობით ადამიანი ემსხვერპლა ქართულ სოფლებში რუსული არმიის ნაწილებისა და ადგილობრივი ბანდფორმირებების მიერ ქართველების სახლების დაცხრილვასა და გადაწვას.
"ტყვიავში და მის ზედა სოფლებში ისინი ჯერ ავტომატით ცხრილავდნენ საცხოვრებელ სახლებს, ხოლო შემდეგ ცეცხლს უკიდებდნენ. საკუთარი თვალით ვნახე, როგორ დაცხრილეს და დაწვეს ჩვენი სახლები და ვინც მოვასწარით, იძულებულები ვიყავით სოფლები მიგვეტოვებინა.
იგივე მდგომარეობა იყო გორის რაიონის სოფლებში - ბელოთში, ვანათსა და საცხენეთში. მშვიდობიანი მოსახლეობა თავს სარდაფებს აფარებდა, მაგრამ რუსეთის არმიის ნაწილები და ადგილობრივი ბანდფორმირებები იქაც შევიდნენ. ვანათში, შეიარაღებულმა პირებმა სახლის წინ დახვრიტეს შეუიარაღებელი 65 წლის ვლადიმერ ჯაოშვილი. სოფელ ტყვიავის ერთ-ერთ მცხოვრებს ყელი გამოსჭრეს, დანარჩენი მძიმედ და სასიკვდილოდ დაჭრეს", - ამბობს გიორგი ხაბაზიშვილი.
რუსმა ჯარისკაცებმა განსაკუთრებული სისასტიკით დაარბიეს და ააოხრეს სოფელი კარალეთიც.
კონფლიქტის ზონაში ამ დრომდე მყოფი პირების ინფორმაციით, 18 აგვისტოს, რუსეთმა ცხინვალის რეგიონში სანიტარული ბატალიონი შეიყვანა. ბატალიონის წევრებმა რამდენიმე ადგილას საომარი მოქმედებების შედეგად გარდაცვლილი ადამიანების დიდი ოდენობით გვამების ნაწილი დაწვეს, ნაწილი კი მძიმე ტექნიკის დახმარებით დამარხეს.
20 აგვისტოს დაღუპულთა რაოდენობა დააკონკრეტა სამხრეთ ოსეთის არაღიარებული რესპუბლიკის ხელმძღვანელობამაც. არაღიარებული სახელმწიფოს ინფორმაციისა და ბეჭდვის კომიტეტის უფროსის, ირინა გაგლოევას განცხადებით, ქართული ჯარების მიერ სამხრეთ ოსეთის შტურმის შედეგად, ცხინვალსა და მის შემოგარენში 1 492 ადამიანი დაიღუპა.
ცოტა ხნით ადრე რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო აცხადებდა, რომ სამხრეთ ოსეთში 1 600 ადამიანი დაიღუპა. საერთაშორისო ორგანიზაცია "Human Rights Watch"-ის წარმომადგენლები კი ამტკიცებენ, რომ ცხინვალში დაიღუპა არა ათასი, არამედ მხოლოდ ათობით ადამიანი.
"ჩვენ არ ვადასტურებთ ოფიციალური რიცხვს. ვვარაუდობთ, რომ საუბარია ათობით და არა ათასობით დაღუპულზე", - განაცხადა "Human Rights Watch"-ის წარმომადგენელმა ანა ნეისტატმა, რომელიც სამხრეთ ოსეთში იმყოფებოდა.
ნეისტატის თქმით, ეს პირველადი მონაცემები სამართალდამცველებმა ყველაზე დაზარალებულ რაიონებში ჰოსპიტალის მონაცემებისა და მოწმეების ჩვენებებზე დაყრდნობით გააკეთეს. მათი მონაცემებით, პირველ რიგში ეს არის ქალაქ ცხინვალის სამხრეთი, სამხრეთ-აღმოსავლეთი და ცენტრალურ ნაწილი.

As a result of Russian aggressive actions in Georgia, and based on current data, 215 people were killed and 1,469 are wounded; 70 people are still missing. Givi Targamadze, the chairman of the Defense and Security Committee of the Georgian Parliament reported this information to the journalists after the Commission for the Search of Killed and Mission during the Conflict was especially established. However, witnesses of the military operations claim that the number of victims is actually much larger.
Targamadze stated that 1,023 people out of 1,469 who were wounded have already been dismissed from hospitals and are not receiving outpatient medical treatment. He also added that the lives of wounded is not life threatening at this time.
As for the number of victims and civilians killed, Targamadze stated that only 61 were wounded and 69 killed out of 130 victims.
209 employees of the Georgian Internal Ministry are wounded and 24 out of them are undergoing in hospital medical treatment. A total of 13 people from the ministry have died.
133 people were killed from the Georgian Defense Ministry and 7 of them are not identified. 1,199 victims from the Ministry of Defense are reported as wounded. 361 of them take medical treatment and 70 are missing. 4 out of 133 injured are reservists.
Eye-witnesses of the military operations and IDP population claim that official data differs from real situation and the victims of the recent hostilities are much larger.
Jambul Kamushadze and Aleksandre Giunashvili, residents of Gori who remained on the place, state that as a result of the bombing in Gori that nearly 100 people lost their lives.
One of the soldiers, who participated in the military operations in South Ossetia, stated in his conversation with the Human Rights Center that he himself was wounded on August 12 and between the time that the Russians started bombing and his injuries that many other soldiers were wounded. We could not assist them; even could not transport them to hospitals because Russian aircrafts were dropping bombs directly on our units. They dropped many cluster bombs and we had even more wounded after that bombardment. At the place where I suffered my wound I personally saw more than 150 soldiers killed. We could not count just how seriously wounded soldiers,” said the soldier who preferred to remain anonymous.
Neither IDPs from Shida Kartli region and Tskhinvali agree with official data of the number of victims. “There are now villages in Tskhinvali region that no longer exist; they have been blown off the map. Russian forces followed the bombing and looted and destroyed everything. Before the hostilities started many locals were unable to escape. We were running during military operations and soldiers were chasing after us and firing their weapons. Tens of people died while fleeing. Several seriously wounded civilians died later at the hospital in Gori,” said Guram Otinashvili, a resident of the village of Achabeti.
IDPs further states that tens of civilians died during the Russian bombing of Georgian villages. Many people died when their houses were set on fire.
“Initially they opened fire at residential houses in the village of Tkviavi and villages of upper zone. Then they proceeded to set the houses on fire. I personally witnessed myself how they burnt our houses and those locals who survived then fled from the villages.”
“The same situation existed in the villages of Beloti, Vanati and Satskheneti in the Gori district. Civilians were sheltering the basements of their houses but Russian troops and local band formations entered into the basements too. Militants shot 65-year-old Vladimer Jaoshvili in front of his own house in Vanati. They knifed to death a resident of the village of Tkviavi; there were others who were seriously wounded,” said Giorgi Khabazishvili.
Russian soldiers raided the village of Karaleti with a particular degree of cruelty.
People, who stayed in conflict zone during whole hostilities, reported that on August 18 Russia sent a sanitary battalion to Tskhinvali region. Battalion members burnt many bodies of dead people at several locations. Other dead bodies were buried in mass graves dug with backhoes.
On August 20 the administration of South Ossetian self-proclaimed republic came out with an official number of those who lost their lives during the war. According to the separatist government and Irinia Gagloeva, the head of Printing Committee, as a result of the attack by Georgian forces in South Ossetia, a total of 1,492 persons died in Tskhinvali and its surroundings.
Short time ago, Russian Ministry of Foreign Affairs had earlier stated that 1.600 people died in South Ossetia. However, researchers of the international organization Human Rights Watch claimed that there were not thousands who perished only rather only several scores of people who died in Tskhinvali.
“We do not confirm the officially number as reported. We suppose that only tens of civilians died instead of reported thousands,” stated Ana Neistat, researcher of the Human Rights Watch who visited the South Ossetia.
Neistat stated that initial data was estimated by law enforcers based on the data gathered by the hospitals that were handling the victims from the most damaged districts, and these figures are based on eyewitness reports. According to information provided by law enforcers, these most damaged districts are located in the southern, south-eastern and the centre of Tskhinvali.