"სადაც ჩვენ ვართ, იქ მშვიდობაა!" _ რუსული ვეტმფრენები სამეგრელოში პროკლამაციებს ყრიან
რუსული სამხედრო ვეტმფრენები სამეგრელოს ტერიტორიას ახლა უკვე პროკლამაციებით ბომბავენ. ზუგდიდის რაიონის, სოფელ რუხის ტერიტორიაზე რუსულმა ავიაციამ პროკლამაციები რამდენიმე დღის წინ ჩამოყარა. პარალელურად მდინარე ენგურის ცენტრალური ხიდისკენ მოძრავი ჯავშანმანქანები პროკლამაციებს მოსახლეობის მისამართითაც "ისროდნენ." ცისფერჩაფხუტიანი მშვიდობისმყოფელები ზუგდიდის მოსახლეობას თეთრზე ცისფერი ასოებით მოუწოდებდნენ: "ზუგდიდის რაიონის მოქალაქეებო! თქვენი უსართხოება რუსი სამშვიდობოების ხელშია!" მთავარი სლოგანი კი- "სადაც ჩვენ ვართ, იქ მშვიდობაა!" იყო.
რუსული სამხედრო ვეტმფრენიდან ფარატინა ქაღალდების ცვენა რუხის მოსახლეობამ საკუთარი თვალით იხილა. ნანახით შეშინებულმა რუხელებმა ჩამოყრილი პროკლამაციების შეგროვება ვეტმფრენის გაუჩინარების შემდეგ გაბედეს. როგორც თვითმხილველები ამბობენ, დაახლოებით 100-მდე თეთრი ფურცელი იყო, სადაც რუსულ ენაზე ცისფერი ასოებით მოწოდებები ეწერა.
ტექსტის მიხედვით რუსეთის სამშვიდობო ძალები ზუგდიდის ტერიტორიაზე დროებით იმყოფებიან იმისათვის, რომ მშვიდობა დაამყარონ. ქართველ ხალხს ისეთი ტრაგედია ააცილონ თავიდან, როგორიც ცხინვალში დატრიალდა. იმისთვის, რომ დაიცვან საცხოვრებელი სახლები, არ მისცენ ომს წაართვას სიცოცხლე ქართველ დედებს, ბავშვებს, ძმებსა და ქმრებს.
"საქართველოს რთული დღეები უდგას, სააკაშვილმა დაანგრია იმაზე მეტი, ვიდრე ააშენა და მას არ ძალუძს ქვეყნის გაკონტროლება. სააკაშვილის ხელითა და ქართველი სამხედროების სიცოცხლით ამერიკა, მისი პრეზიდენტი ბუში საკუთარი კრიზისიდან თავის დაღწევას ცდილობს. სწორედ ეს გახდა სამხედრო მოსამსახურეებს შორის პანიკის მიზეზი, რომელიც 11 აგვისტოს თბილისისკენ იხევდნენ, გზად კი აგრესიას ტოვებდნენ და მოროდიორობას ეწეოდნენ, საკუთარ ხალხს ძალადობით უსწორდებოდნენ. ეს ყველაფერი იცის სააკაშვილმა, მაგრამ იგი ხალხს მედიის საშუალებით რეალური ინფორმაციის მიღებას უზღუდავს. ქართული ტელეარხები და ინტერნეტგვერდები ცრუ ინფორმაციას ავრცელებენ, ამახინჯებენ ქვეყანაში შექმნილ ვითარებას. თქვენ თავს გისულელებენ!" _ ნათქვამია პროკლამაციაში.
რუსებს ბოლოსიტყვაც არ დავიწყებიათ და ზუგდიდის მოსახლეობას კიდევ ერთხელ შეახსენეს, რომ რუსი სამშვიდობოები ოკუპანტები კი არა, ქართველი ხალხის სიმშვიდის გარანტიაა.
რუს "მშვიდობისმყოფელებს" პროკლამაციაზე ორი ემბლემაც საგანგებოდ დაუსვამთ. ტექსტის ხელმარცხნივ რუსეთის, ხოლო ხელმარჯვნივ გაეროს სამშვიდობო ძალების ემბლემაა აღნიშნული.
როგორც მოსახლეობის მონათხრობიდან ირკვევა, რუსებმა პროკლამაციების გავრცელება საჭიროდ და დროულად მაშინ ჩათვალეს, როცა ქართული მოსახლეობა მათთან კონტაქტზე გავიდა. რუხის ერთ-ერთი მცხოვრების განცხადებით საკუთარ ქვეყანაში მშვიდობის გარანტი მხოლოდ ქართველები არიან. "რუსები მთელ სამეგრელოს კალიებივით შეესივნენ. იმდენი საგუშაგო გახსნეს, რომ გვინდა თუ არა, გვერდი მაინც უნდა ავუაროთ. მათთან დაპირისპირებას აზრი არა აქვს, ჩვენ მაინც ვერაფერს შევცვლით. ჩვენ მხოლოდ უნდა ავიტანოთ?! და სანამდე?! შიშს ვერსად წაუხვალ, უხეშად დაელაპარაკები და რუსი უმალვე ავტომატის ლულას მოგიშვერს..."
რუსი ოკუპანტები სამეგრელოს ტერიტორიების უმეტეს ნაწილს ამ დრომდე იკავევებენ და მის დატოვებას ჯერჯერობით არც გეგმავენ. ამის თქმის საფუძველს ბლოკპოსტებზე დამატებითი ცოცხალი ძალის გამოჩენა და დისლოკაციის ადგილების მავთულხლართებით გამყარება იძლევა. სამეგრელოში, ე.წ. ბუფერულ ზონაში 9 უკანონო საგუშაგოა გახსნილი. ფოთი-ნაბადა, ხობი-პირველი მაისი, ჩხოროწყუ-ქვედა ჩხოროწყუ, წალენჯიხა-კანტი, ფოცხო-ეწერი, მუჟავა, ფახულანი, სენაკი-თეკლათი, ხაიში-ხუდონი.  განსაკუთრებულია ურთაში დისლოცირებული რუსული არმიის მთავარი  შტაბი, სადაც დიდი რაოდენობით მძიმე სამხედრო ტექნიკაა მობილიზებული.

“Peace is where we are!” Russian Helicopters Dropping Leaflets in Samegrelo
Russian military helicopters are bombing Samegrelo with leaflets. The Russians dropped leaflets in village of Rukhi, Zugdidi District several days ago. Meanwhile, Russian armored vehicles, moving towards Enguri Central Bridge distributed leaflets among the local population. It was written in leaflets with blue fonts on white sheets of papers: “Inhabitants of Zugdidi District! Your safety is now in the hands of Russian peacekeepers!” The main motto of the peacekeepers was “We are at Peace”.
The inhabitants of Rukhi village saw that papers were dropped from a Russian military helicopter. The villagers became frightened. They only started picking up the leaflets when the helicopter disappeared. The eyewitnesses state that about 100 leaflets with slogans in Russian language were dropped from the helicopter.
It was indicated in leaflets that Russian peacekeepers were in Zugdidi only temporarily in order to establish peace, to avoid the tragedy that had occurred in Tskhinvali and to protect houses of Georgians and not to permit the death of Georgian mothers, children, brothers and husbands.
“Georgia is going through a difficult phase. Saakashvili has destroyed more than what he had built. He can not control the situation in the country. The USA and President George Bush are trying to come out of crisis using Saakashvili as a pawn and the lives of Georgian soldiers is the price. That is why military servant panicked and started retreating to Tbilisi on August 11th. They left aggression, looted houses and carried out violations against their own people on their way back. Saakashvili knows it but he limits flow of true information to people. Georgian TV stations and web sites continue to spread false information and blocks the real information about what is going on. They are fooling you!” – A quote from the leaflet.
In the end, Russians reminded the inhabitants of Zugdidi that Russian peacekeepers are the real guarantors of peace and not actually occupants.
There were two emblems on leaflets: the Russian emblem on the left and the emblem of UN peacekeeping forces on the right.
The civilians state that Russians decided to spread political leaflets after having contacted with Georgian population. An inhabitant of Rukhi village states that the only guarantors of peace in Georgia are Georgians. “Russians covered the whole Samegrelo like a swarm of locust. They opened so many check points that it is impossible to avoid them. There is no use of confronting with them. We can’t change anything. The only thing we can do is to bear them but for how long? Fear will get you everywhere. If you talk to a Russian solider in a rude way, he will point a gun at you…”
The Russian occupants have not left the most of Samegrelo region up to now. Apparently, they are not planning to leave anytime soon because they deployed additional number of soldiers to block posts and stretched protective wires around their block posts. Russians opened 9 illegal check points in a so called buffer zone is Samegrelo. Poti-Nabada, Khobi-Pirveli Maisi, Chkhorotsku-Kveda Chkhorotsku, Tsalenjikha- Kanti, Fotskho-Etseri, Muzhava, Fakhulani, Senaki-Teklati, Khaishi-Khudoni. The headquarters of Russian army is located in Urta. A large amount of equipment is kept there.