წაღვერის ტყეში ხანძარი უკვე 24-ე დღეა მძვინვარებს
წაღვერის ტყეში ხანძრის ღია კერები, მართალია, ჩააქრეს, მაგრამ  მიწის ქვეშ  ხის ფესვები დღემდე იწვება. ხანძრის გამო ბორჯომის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტმა 2 106 040 ლარით იზარალა.
ხანძარი ტყეში 15 აგვისტოს რუსების მიერ ვეტმფრენებიდან ჩამოყრილმა აალებადმა ჭურვებმა გააჩინა. პირველად  ცეცხლი ლიკანში, ნაკრძალის ტერიტორიაზე, სოფელ ფაფასა და წაღვერის ტყეში გაჩნდა. ფაფასა და ლიკანში ხანძრის ლოკალიზება სწრაფად მოხერხდა, წაღვერში კი ადგილობრივი თუ ცენტრალური მთავრობა ცეცხლს მოსახლეობასთან ერთად დღემდე ებრძვის.
გარემოს დაცვის მინისტრმა ირაკლი ღვალაძემ ტყე  ვეტმფრენით დაათვალიერა. მისი თქმით, ზარალი სავარაუდოდ ორ მილლიარდ ევროს აღწევს. დამწვარია უნიკალური და წითელ წიგნში შეტანილი იშვიათი ჯიშის ხეები, მათ შორის უნიკალური უთხოვარი. მინისტრის განცხადებით,  ეს ტერიტორია ეკოლოგიური კატასტროფის ზონად გამოცხადდება.
ბოლო დღეებია ცეცხლი ტოტებიდან ფესვებზე გადავიდა. დაახლოებით ერთი მეტრის სიღმეში ფესვებზე ხანძარია გაჩენილი, რაც ცეცხლის ლოკალიზებას უფრო ართულებს. ვეტმფრენები და სახანძრო მანქანები წყალს ბორჯომის ხეობაშივე, შეგუბებული მდინარე გუჯარულადან იღებენ. დღის განმავლობაში, ერთ ვეტმფრენს, წყლის კალათის გავსება, საშუალოდ, 70-ჯერ უხდება. კალათა კი სამ ტონა წყალს იტევს.
უამინდობის შემთხვევაში ხანძართან ვეტმფრენებიცა და რეინჯერებიც უძლურნი არიან. ,,თუ წვიმა არ მოვიდა, ხანძრის სრული ლოკალიზება შეუძლებელი იქნება", - ამბობს გარემოს დაცვის მინისტრის მოადგილე გოჩა მამაცაშვილი. შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების დეპარტამენტის ხანძარსაწინააღმდეგო სამმართველოს უფროსის მოადგილე ზურაბ თალაკვაძე კი აცხადებს, რომ ტემპერატურის მატების ან ქარის გაძლიერების შემთხვევაში ხანძრი შეიძლებ ისევ გავრცელდეს.
1 000 ჰექტრამდე განადგურებული ფლორისა და ფაუნის შედეგად გამოწვეულ ეკოლოგიურ საფრთხეებსა და ეკონომიკურ ზარალზე ბორჯომის მინიციპალიტეტის საკრებულოს თვმჯდომარე ტრისტან ცუცქირიძეც საუბრობს: "ერთი ეკოსისტემის დაზიანებას სხვა ეკოსისტემების დაზიანებაც მოჰყვება.  განადგურებულის სწრაფად აღდგენა შეუძლებელია. ხანძარი კლიმატზე აისახება და ზარალი საკურორტო რაიონს რამდენიმე წლის მერე უფრო დაეტყობა".

Fire in Tsaghveri Forest, Borjomi Region, Raging for 24-days and Counting
Even though the main fire centers in Tsaghveri Forest have been extinguished, tree trunks and rot are still are burning. The cost of fire control cost the Borjomi Municipality budget 2, 106 040 GEL.
Russian helicopters threw incendiary bombs in Borjomi Gorge on August 15th which kindled fire that is still not fully under control. The fire consumed Likani, a forest reserve first, and then torched the forests of Papa and Tsaghveri villages. The fire was easily extinguished in Papa and Likani. However, the representatives of local and central governments with the support of the local population have been struggling with fire till now.
Irakli Ghvaladze, Minister of Environmental Protection examined the forest from a helicopter. He said that presumable damage equals 2 billion Euros. Unique trees and the tree species that were placed in the Red Book have burned. The unique Utkhovari species has been destroyed as well. The Minister said the territory would be declared an ecological disaster.
The fire has spread from branches to the roots in the last few days. The roots are burning in the ground on a one meter depth. This makes the process of extinguishing fire most complicated. Helicopters and fire engines are using the water from dammed Gujarula River, Borjomi Gorge to localize the fire. One helicopter fills up 70 buckets of water each trip to dump on the fire. One large container “bucket” takes three tones of water. But if the wind is blowing, neither helicopters nor forest rangers are able to do anything to bring it under control. “If the rain does not come we will not be able to completely extinguish the rain,” stated Gocha Mamatsashvili, Deputy Minister of Environmental Protection.
Zurab Talakvadze, head of Counter Fire Division of Emergency Management Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia stated that if the temperature raises or wind starts blowing, the fire might start spreading again.
The flora and fauna on 1,000 Hectares of land has already been destroyed. Tristan Tsutskiridze, head of Borjomi Municipality Sakrebulo (the body of local self-governance) speaks about ecological threats and economical losses: “If one eco system is damaged this will damage another viable ecosystem. It is impossible to renew the severely damaged eco system in a short period of time. The fire will change the climate and the Borjomi resort will be affected by the fire several years later even more.”